Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις Partner Visas ΙΙΙ

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Καλησπερα σε ολους!! Σε ευχαριστω πολυ Aussie για την απαντηση σου σε οτι αφορα τις φορμες.Στο επισημο site ,λοιπον, που μπηκα δεν διαβασα πουθενα για την φορμα 80 να την ζητουν παρα μονο τις 47sp, 40 sp , 888 statutory declarations και 1229 form που δεν ηξερα και με ενημερωσε η socworkersk(αν τη γραφω σωστα!).Αυτες για τη δικη μου περιπτωση βεβαια.
    Αρα τι κανω τελικα με την 80;Εγω λεω να μη τη στειλω και αν χρειαστει θα μου ζητηθει απο τον case officer.Εσεις τι λετε;
    Ευχαριστω για τις συμβουλες και τη βοηθεια και συγνωμη που συνεχως ρωταω αλλα θελω να ειμαι προετοιμασμενη εξ ολοκληρου!!
    Keep calm, make dreams..!!

    Comment


      #77
      Originally posted by aleksios View Post
      Καλημέρα σας.Εχω αυστραλιανό διαβατήριο και τον νοέμβριο θα πάω σίδνευ για δουλειά και αν τα πράγματα πάνε καλά θα έρθει αργότερα η συζυγος με το γιο.Έχω ξεκινήσει διαδικασίες για απόκτηση υπηκοότητας και διαβατηρίου για το γιο.Η ερώτηση είναι αν χρειάζεται να αποκτήσει την partner visa η σύζυγος για όταν έρθουν για να έχει δικαίωμα στην εργασία ?γιατί αν έρθουν Αυστραλία θα είναι με one way ticket και δεν θέλω να προκύψει κάποιο πρόβλημα στο αεροδρόμιο.Ευχαριστώ.
      την στιγμη που θα συνοδευει υπηκοο και μαλιστα το παιδι της δεν νομιζω να εχει θεμα στο αεροδρομιο
      οταν ερθει με το καλο Αυστραλία θα αιτηθει εδω την partner visa της και οταν ληξει η τουριστική κ μπει σε ισχυ η bridging visa θα εχει κανονικα δικαιωμα στην εργασια.
      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

      Comment


        #78
        Originally posted by matoula kamitsi View Post
        Καλησπερα σε ολους!! Σε ευχαριστω πολυ Aussie για την απαντηση σου σε οτι αφορα τις φορμες.Στο επισημο site ,λοιπον, που μπηκα δεν διαβασα πουθενα για την φορμα 80 να την ζητουν παρα μονο τις 47sp, 40 sp , 888 statutory declarations και 1229 form που δεν ηξερα και με ενημερωσε η socworkersk(αν τη γραφω σωστα!).Αυτες για τη δικη μου περιπτωση βεβαια.
        Αρα τι κανω τελικα με την 80;Εγω λεω να μη τη στειλω και αν χρειαστει θα μου ζητηθει απο τον case officer.Εσεις τι λετε;
        Ευχαριστω για τις συμβουλες και τη βοηθεια και συγνωμη που συνεχως ρωταω αλλα θελω να ειμαι προετοιμασμενη εξ ολοκληρου!!
        η 80 δεν νομιζω να σου ζητηθει.
        Ασε να στην ζητήσουν αυτοι αν κ δεν προκειται.
        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

        Comment


          #79
          Δηλαδη απο ελλάδα μου λες να μη κάνει καμία ενέργεια για βίζα?Επειδή στο site προξενείου
          γράφουν οτι πρέπει να κάνει αίτηση για partner visa όταν είναι εκτός Αυστραλίας?ή δεν τα διαβασα σωστά?

          Comment


            #80
            Ματούλα καλησπέρα. Προσπαθούσα να θυμηθώ που είχα διαβάσει για την φόρμα 80 που συμπληρώσαμε εμείς γιατί όντως δεν την ζητάει στο border.gov.au. Τελικά ψάχνοντας βρήκα πως το ανέφεραν στο σαίτ της αυστραλιανής πρεσβείας του Βερολίνου που κάνει και την επεξεργασία των αιτήσεων Partner (300, 309) .
            Originally posted by matoula kamitsi View Post
            Καλησπερα σε ολους!! Σε ευχαριστω πολυ Aussie για την απαντηση σου σε οτι αφορα τις φορμες.Στο επισημο site ,λοιπον, που μπηκα δεν διαβασα πουθενα για την φορμα 80 να την ζητουν παρα μονο τις 47sp, 40 sp , 888 statutory declarations και 1229 form που δεν ηξερα και με ενημερωσε η socworkersk(αν τη γραφω σωστα!).Αυτες για τη δικη μου περιπτωση βεβαια.
            Αρα τι κανω τελικα με την 80;Εγω λεω να μη τη στειλω και αν χρειαστει θα μου ζητηθει απο τον case officer.Εσεις τι λετε;
            Ευχαριστω για τις συμβουλες και τη βοηθεια και συγνωμη που συνεχως ρωταω αλλα θελω να ειμαι προετοιμασμενη εξ ολοκληρου!!

            Comment


              #81
              Θα δω τελικα τι θα κανω με την 80..προς τον παρον θα κατεβασω την 1229 form για τα παιδια.
              Socworkersk εσυ που ακριβως βρισκεσαι;Εσυ Aussie; Εμεις πρωτα ο θεος λεμε να ξεκινησουμε απο το Sydney εκει που εχουμε συγγενεις-φιλους και βλεπουμε.
              Εχω ξαναπαει στην Αυστραλια τον Σεπτεμβριο του 2007 στο ταξιδι του μελιτος! Ειχαμε μεινει 1,5 μηνα και περασαμε πολυ ωραια!Γυρισαμε τα παντα σχεδον απο τουριστικης πλευρας αξιοθεατα του Sydney, Μελβουρνη , Gold Coast και Orange κωμοπολη κοντα στο Sydney οπου μενανε για χρονια οι γονεις του αντρα μου.Ηταν ενα ονειρο ζωης αυτο το ταξιδι!Και περυσι ξαναηρθε ο αντρας μου για ενα μηνα παλι για να προετοιμασει εκει οσο μπορουσε βεβαια τα πραγματα γενικα εκει.Θα δουμε..εχουμε πορεια μπροστα μας..
              Keep calm, make dreams..!!

              Comment


                #82
                Εσυ oinoi-mitsos που βρισκεσαι;
                Keep calm, make dreams..!!

                Comment


                  #83
                  Τον Οκτώβρη πρώτα ο Θεός κατεβαίνω Μελβούρνη... είναι κάτω ήδη ο άνδρας μου.. βρε παιδιά όλοι Σίδνει πάτε . (Εγώ πάντως την 80 την είχα στείλει... τώρα αν χρειαζόταν ή όχι δεν ξέρω...)

                  Comment


                    #84
                    Oinoi-mitsos θα τη στειλω την form 80 για καλο και για κακο και ας μη τη χρειαστουν τελικα.Το πολυ πολυ μου την επιστρεφουν πισω!!
                    Κοιτα αν με ρωτουσες που θελω πιο πολυ και για την ποιοτητα ζωης και για τα δυο μου παιδια θα διαλεγα την Μελβουρνη κατευθειαν! Το Sydney και πιο ακριβο ειναι και πολυ κοσμο γενικα.Αλλα ελα που στο σιδνευ ο αντρας μου εχει πιο πολλες προσφορες δουλειας σε σχεση με τη Μελβουρνη;!! Θα δουμε που ξερεις μπορει να μας τη δωσει και να ερθουμε και εμεις εκει! Αφου θα κανουμε που θα κανουμε τον ξεσηκωμο 3 ωρες δρομο με το αεροπλανο μπροστα στις 20 τι ειναι;!!
                    Μπραβο σου καλο ταξιδι!
                    Keep calm, make dreams..!!

                    Comment


                      #85
                      Παντως και εμεις αν κυλησουν ολα ομαλα πρωτα ο θεος υπολογιζουμε του χρονου οκτωβρη με νοεμβρη να κατεβουμε..θα δουμε.Αναλογως ποτε θα βγει η βιζα και τι χρονικο περιθωριο θα μας δωσουν με βαση το ποινικο και τις ιατρικες εξετασεις.Γι'αυτο και το ποινικο θα το βγαλω οσο το δυνατον προς τελος με το που βγει να στειλω την αιτηση.
                      Keep calm, make dreams..!!

                      Comment


                        #86
                        Oinoi-mitsos ειστε απο τη Ροδο;
                        Keep calm, make dreams..!!

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by matoula kamitsi View Post
                          Θα δω τελικα τι θα κανω με την 80..προς τον παρον θα κατεβασω την 1229 form για τα παιδια.
                          Socworkersk εσυ που ακριβως βρισκεσαι;Εσυ Aussie; Εμεις πρωτα ο θεος λεμε να ξεκινησουμε απο το Sydney εκει που εχουμε συγγενεις-φιλους και βλεπουμε.
                          Εχω ξαναπαει στην Αυστραλια τον Σεπτεμβριο του 2007 στο ταξιδι του μελιτος! Ειχαμε μεινει 1,5 μηνα και περασαμε πολυ ωραια!Γυρισαμε τα παντα σχεδον απο τουριστικης πλευρας αξιοθεατα του Sydney, Μελβουρνη , Gold Coast και Orange κωμοπολη κοντα στο Sydney οπου μενανε για χρονια οι γονεις του αντρα μου.Ηταν ενα ονειρο ζωης αυτο το ταξιδι!Και περυσι ξαναηρθε ο αντρας μου για ενα μηνα παλι για να προετοιμασει εκει οσο μπορουσε βεβαια τα πραγματα γενικα εκει.Θα δουμε..εχουμε πορεια μπροστα μας..
                          Melbourne
                          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by aleksios View Post
                            Δηλαδη απο ελλάδα μου λες να μη κάνει καμία ενέργεια για βίζα?Επειδή στο site προξενείου
                            γράφουν οτι πρέπει να κάνει αίτηση για partner visa όταν είναι εκτός Αυστραλίας?ή δεν τα διαβασα σωστά?

                            Aν εχει αλλάξει και ζητάνε την partner απο Ελλάδα δεν το ξερω
                            εγω αυτο που ξέρω ο,τι πάρα πολλά άτομα την έχουν καταθέσει on shore όπως και γω μαζί
                            δλδ εντός Αυστραλίας
                            και είναι πολύ καλύτερα ειδικά όταν θέλεις να φύγεις όσο πιο άμεσα
                            αλλά η φιλη μας απο οτι διάβασα θα φύγει του χρόνου οπότε ας την κάταθέσει απο Ελλάδα
                            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by matoula kamitsi View Post
                              Oinoi-mitsos θα τη στειλω την form 80 για καλο και για κακο και ας μη τη χρειαστουν τελικα.Το πολυ πολυ μου την επιστρεφουν πισω!!
                              Κοιτα αν με ρωτουσες που θελω πιο πολυ και για την ποιοτητα ζωης και για τα δυο μου παιδια θα διαλεγα την Μελβουρνη κατευθειαν! Το Sydney και πιο ακριβο ειναι και πολυ κοσμο γενικα.Αλλα ελα που στο σιδνευ ο αντρας μου εχει πιο πολλες προσφορες δουλειας σε σχεση με τη Μελβουρνη;!! Θα δουμε που ξερεις μπορει να μας τη δωσει και να ερθουμε και εμεις εκει! Αφου θα κανουμε που θα κανουμε τον ξεσηκωμο 3 ωρες δρομο με το αεροπλανο μπροστα στις 20 τι ειναι;!!
                              Μπραβο σου καλο ταξιδι!

                              Μελβουρνη -Συδνευ
                              1,20 min περιπου με αεροπλανο


                              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                              Comment


                                #90
                                Ματούλα είμαι από Ρόδο και τον άλλο μήνα κατεβαίνουμε στο Σύδνευ.
                                Originally posted by matoula kamitsi View Post
                                Θα δω τελικα τι θα κανω με την 80..προς τον παρον θα κατεβασω την 1229 form για τα παιδια.
                                Socworkersk εσυ που ακριβως βρισκεσαι;Εσυ Aussie; Εμεις πρωτα ο θεος λεμε να ξεκινησουμε απο το Sydney εκει που εχουμε συγγενεις-φιλους και βλεπουμε.
                                Εχω ξαναπαει στην Αυστραλια τον Σεπτεμβριο του 2007 στο ταξιδι του μελιτος! Ειχαμε μεινει 1,5 μηνα και περασαμε πολυ ωραια!Γυρισαμε τα παντα σχεδον απο τουριστικης πλευρας αξιοθεατα του Sydney, Μελβουρνη , Gold Coast και Orange κωμοπολη κοντα στο Sydney οπου μενανε για χρονια οι γονεις του αντρα μου.Ηταν ενα ονειρο ζωης αυτο το ταξιδι!Και περυσι ξαναηρθε ο αντρας μου για ενα μηνα παλι για να προετοιμασει εκει οσο μπορουσε βεβαια τα πραγματα γενικα εκει.Θα δουμε..εχουμε πορεια μπροστα μας..

                                Comment

                                Working...
                                X