Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις Partner Visas ΙΙΙ

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Καλημέρα Ματούλα! Τα παιδιά έχουν την αυστραλιανή υπηκοότητα? Αν όχι τότε πρέπει να συμπληρώσεις και τη φόρμα 1229 ( http://www.border.gov.au/Forms/Docum...ch=form%201229 ).

    Comment


      #62
      oinoi-mitsos η 886 ειναι κατα ποσο καλα γνωριζω τα αγγλικα εγω και τα παιδια και σε τι επιπεδο, τι σχολεια εχω βγαλει κλπ. Προφανως σου δινουν και μαθηματα για να εξασκησεις την γλωσσα ετσι δεν ειναι; Εφοσον πηγαινεις σε μια χωρα που η επικρατεστερη γλωσσα ειναι τα αγγλικα οφειλουν να ξερουν κατα ποσο κατεχεις τη γλωσσα και μπορεις να επικοινωνεις.
      Socworkersk τα παιδια δεν εχουν την αυστραλιανη υπηκοοτητα επειδη ο αντρας μου δεν εχει δυο συνεχομενα ετη παραμονης στην αυστραλια οποτε θα την παρουν εκει. Δεν ηξερα για την 1229..
      Keep calm, make dreams..!!

      Comment


        #63
        Η form 1229 τι ακριβως ειναι;

        Η form 1229 που μου ειπατε οτι πρεπει να συμπληρωσω για τα παιδια που δεν εχουν αυστραλιανη υπηκοοτητα τι ακριβως ειναι;
        Δεν την ειχα καθολου υποψην μου.
        Ευχαριστω
        Keep calm, make dreams..!!

        Comment


          #64
          Εγώ δεν είχα στείλει πάντως την 886... και δεν μου την ζήτησαν ποτέ...

          Comment


            #65
            H 1229 είναι φόρμα συγκατάθεσης για να μεταναστεύσουν τα παιδιά στην Αυστραλία. Γράφεις τα στοιχεία και των δυο παιδιών και συμπληρώνονται και τα στοιχεία των γονέων. Εγώ νόμιζα πως δεν χρειαζόταν αφού θα ταξίδευα μαζί με τον αντρα μου και το παιδί μου, όμως μου τη ζήτησε μετά ο case officer.
            Η 886 που αναφέρεις δεν μου ζητήθηκε καθόλου. Που ακριβώς είδες ότι σου χρειάζεται?
            Originally posted by matoula kamitsi View Post
            Η form 1229 τι ακριβως ειναι;

            Η form 1229 που μου ειπατε οτι πρεπει να συμπληρωσω για τα παιδια που δεν εχουν αυστραλιανη υπηκοοτητα τι ακριβως ειναι;
            Δεν την ειχα καθολου υποψην μου.
            Ευχαριστω

            Comment


              #66
              Διαβαζοντας βρηκα καποιον εδω στο πατριωτακι που τη συμπληρωσε και την εστειλε και αυτη.Ενταξει δεν θα τη συμπεριλαβω και αν χρειαστει θα μου ζητηθει.Οποτε επιπλεον μονο τις forms 80 και 1229 για τα παιδια.
              Keep calm, make dreams..!!

              Comment


                #67
                Αν χρειαστείς βοήθεια στείλε μου μήνυμα εδώ.

                Comment


                  #68
                  Σ'ευχαριστω πολυ! Εννοεις προσωπικο μηνυμα; Ξερεις ειμαι καινουρια στο φορουμ και προσπαθω να μαθω τον τροπο λειτουργιας του..
                  Keep calm, make dreams..!!

                  Comment


                    #69
                    Πολλες οι αποριες μου σημερα και σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας!!
                    Τι γινεται με τις forms 26 και 160; Αυτες αφου κανω και τις ιατρικες εξετασεις θα τις στειλω εγω στον case officer;
                    Να φανταστω οτι θα εξεταστουν και τα παιδια μου ετσι;
                    Keep calm, make dreams..!!

                    Comment


                      #70
                      Και εγώ έτσι ήμουν και χειρότερα... :-P Όταν με το καλό θα στείλεις τα χαρτιά σου και γίνει η πληρωμή, θα σου στείλουν ένα email που θα σου λένε αν σου λείπουν τίποτα χαρτιά να τους στείλεις (σου δινουν προθεσμία 70 μέρες αν θυμάμαι καλά)και θα σε ενημερώνουν για το πότε θα γίνουν οι εξετάσεις... Τις κάνεις 1 μήνα πριν βγει η απόφαση.. εγώ τις έκανα Φλεβάρη και Μάρτιο βγήκε η βίζα μου.. άρα μην σε απασχολεί ακόμη αυτό το ζήτημα.. εσύ θα κάνεις εξέταση αίματος, ακτινογραφία θώρακος και θα σε εξετάσει ο γιατρός.. για τα παιδιά δεν ξέρω να σου πω γιατί εξαρτάται με την ηλικία τους.. μέχρι κάποια ηλικία αν δεν κάνω λάθος, το μόνο που χρειάζεται είναι η εξέταση απο τον γιατρό.. αλλά θα σου τα γράφουν όλα στο email γιατί εκεί θα σου στείλουν και το HAP ID σου που θα το έχεις εκτυπώσει και θα το έχεις μαζί σου, μαζί με τα διαβατήρια σας..Τα αποτελέσματα τα στέλνουν απευθείας απο την κλινική, όχι εσύ. Απλά για να ξέρεις τις εξετάσεις τις κάνεις σε συγκεκριμένα μέρη.. σου δίνουν λίστα... τώρα αυτές οι φόρμες ποιες είναι??

                      Comment


                        #71
                        Ναι προσωπικό μήνημα εννοώ.
                        Originally posted by matoula kamitsi View Post
                        Σ'ευχαριστω πολυ! Εννοεις προσωπικο μηνυμα; Ξερεις ειμαι καινουρια στο φορουμ και προσπαθω να μαθω τον τροπο λειτουργιας του..

                        Comment


                          #72
                          Όπως σου εγραψε και η oinoi-mitsos, θα σου στείλουν email για το πότε θα κάνετε τις εξετάσεις και όλα θα τα στείλει απευθείας ο γιατρός. Δεν χρειάζεται να συμπληρώσεις τις 26 και 160. Αν χρειαστεί οποιαδήποτε εξτρά φόρμα θα σου τη ζητήσει ο case officer. Οι εξετάσεις γίνονται σε συγκεκριμένο γιατρό στην Αθήνα ή στη Θεσσαλονίκη όπου σε βολεύει. Εσύ σίγουρα θα κάνεις ιατρική εξέταση, εξέταση αίματος, μπορεί ούρων (την ζήτησε ο γιατρός) και ακτινογραφία. Τώρα τα παιδιά το μεγαλύτερο ίσως χρειαστεί να κάνει τις ιδιες εξετάσεις με εσένα. Ο μικρός αν μέχρι τη στιγμή που σας πουν για τις εξετάσεις δεν έχει κλείσει τα 5 θα σου ζητήσουν μονο εξέταση από το γιατρό. Εάν είναι πάνω από 5 τότε το πιο πιθανόν να κάνει και εκείνο τις υπόλοιπες. Ότι εξετάσεις θα χρειαστούν θα σου τις γράφουν στο email που θα σου στείλουν.
                          Originally posted by matoula kamitsi View Post
                          Πολλες οι αποριες μου σημερα και σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας!!
                          Τι γινεται με τις forms 26 και 160; Αυτες αφου κανω και τις ιατρικες εξετασεις θα τις στειλω εγω στον case officer;
                          Να φανταστω οτι θα εξεταστουν και τα παιδια μου ετσι;

                          Comment


                            #73
                            Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!Η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη !!Ελπιζω ολα να κυλησουν ομαλα..
                            Keep calm, make dreams..!!

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by matoula kamitsi View Post
                              Καλημερα σε ολους και ευχαριστω πολυ Aussie και oinoi- mitsos για τις απαντησεις σας!
                              Θελω να ρωτησω και κατι ακομα μιας και τον Σεπτεμβριο πρωτα ο θεος θα στειλω τα χαρτια για την partner visa στο Βερολινο.
                              -Εκτος απο τα certified copies που ειναι ηδη μεταφρασμενα χρειαζονται και τα ελληνικα αντιγραφα;
                              -Οι forms 80 Personal particulars for assessment including character assessment και 886 ειναι απαραιτητο να τις στειλω απο τωρα;
                              Αυτες που εχω ετοιμες ειναι η 40 sp, 47sp και 2 888 statutory declarations.
                              Μακαρι τουλαχιστον να παρω την permanent μετα απο τοση χαρτουρα που εχω μαζεψει και την ολη διαδικασια και το αγχος! Ειμαι 10 χρονια παντρεμενη με 2 παιδια 8 και 4. Παντως ευχαριστω εκ των προτερων και θα περιμενω και παλι απαντησεις!!

                              Εδω ειναι το επισημο site
                              https://www.border.gov.au/Trav/Visa-...ment-checklist

                              ριξε μια ματια για το ποιες φορμες πρεπει να συμπληρωσεις
                              οσον αφορα την form 80 αυτην την συμπλήρωσα εγω που κατέθεσα on shore δεν νομιζω οτι ισχυει και στην off shore τσεκαρε το ομως.
                              Αν καταθέσεις ομως απο Ελλάδα να ξέρεις θα περιμένεις τουλαχιστον 9-10 μηνες να εγκριθει για να μπορεσεις να ερθεις
                              και μπορει και παραπανω

                              Εννοειται με καθε μεταφρασμενο δικαιολογητικο πρεπει να συνοδευετε απο το πρωτοτυπο.
                              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                              Comment


                                #75
                                Καλημέρα σας.Εχω αυστραλιανό διαβατήριο και τον νοέμβριο θα πάω σίδνευ για δουλειά και αν τα πράγματα πάνε καλά θα έρθει αργότερα η συζυγος με το γιο.Έχω ξεκινήσει διαδικασίες για απόκτηση υπηκοότητας και διαβατηρίου για το γιο.Η ερώτηση είναι αν χρειάζεται να αποκτήσει την partner visa η σύζυγος για όταν έρθουν για να έχει δικαίωμα στην εργασία ?γιατί αν έρθουν Αυστραλία θα είναι με one way ticket και δεν θέλω να προκύψει κάποιο πρόβλημα στο αεροδρόμιο.Ευχαριστώ.

                                Comment

                                Working...
                                X