Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις Partner Visas ΙΙΙ

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σταματια η βιζα ενσωματωνεται αυτοματα στο διαβατηριο;
    Keep calm, make dreams..!!

    Comment


      Ματούλα στείλε με το καλό τα χαρτιά σου κ μην σε αγχώνουν όλα αυτά...αν κ δεν κατάλαβα ακριβώς την ερώτηση σου.. η βίζα σου θα βγει με βάση το διαβατήριο σου... αλλά έχεις καιρό ακόμη για όλα αυτά....

      Comment


        Ναι σωστα ας τα στειλω τον αλλο μηνα με το καλο και εχουμε ακομα χρονο αναμονης και καιρο μπροστα μας για να λυθουν ολες μας οι αποριες! Εννοω οταν γινεται ο ελεγχος των διαβατηριων λογικα βγαινει ηλεκτρονικα η βιζα σου.Αυτο εννοω και ρωταω.
        Keep calm, make dreams..!!

        Comment


          Θα είναι περασμένη στο σύστημα τους.. εσύ βέβαια θα την έχεις κ εκτυπωμένη μαζί σου..βρε μην σε αγχώνουν από τώρα αυτά..

          Comment


            Ωραια ας αγχωθω λοιπον με την πληρωμη της βιζας μας και πως στο καλο θα γινει διοτι λογω των capital controls δεν μπορει να γινει η πληρωμη ενος τοσο μεγαλου ποσου προς το εξωτερικο.Μιλαμε για το ποσο των 7.280 ευρω.Η εθνικη τραπεζα της Πατμου μας ειπε οτι το μονο που μπορει να γινει ειναι να παρουμε ειδικη αδεια απο πανω ,Αθηνα εννοω , για να μας επιτραπει ακομα και με πιστωτικη αυτη η πληρωμη.Αφου ομως τους προσκομισω λενε δικαιολογητικα που να αποδεικνυουν για ποιο λογο θελουμε να τραβηχτουν απο την καρτα τα λεφτα.Δηλαδη;;;τι χαρτια;; Το μονο που σκεφτηκα ειναι να τους παω φωτοτυπημενες τις σελιδες που λενε για πληρωμη της βιζας στην 47 so form.
            Πραγματικα ειμαι τελειως απελπισμενη!
            Keep calm, make dreams..!!

            Comment


              Χαιρετε και καλο μεσημερι σε ολους! Εχει καποιος ιδεα τι ειναι το credit card authorisation form for payment of a visa application charge?
              Αυτη τη form την εγραφαν στο απαντητικο μειλ που ελαβα υστερα απο ερωτηση μου στο Βερολινο για το πως μπορω να πληρωσω την βιζα.
              Και ζητανε στοιχεια δικα μου , το ειδος της βιζας που αιτουμαι και στοιχεια της πιστωτικης καρτας( credit card number,credit card type,cardholder)και αυτη που τη στελνω και ποτε;
              Ευχαριστω.
              Keep calm, make dreams..!!

              Comment


                Καλησπερα σε ολους στο πατριωτακι!
                Τελικα οσον αφορα την πληρωμη της partner αποφασισα να απευθυνθω τελικα στην πρεσβεια της Αυστραλιας στην Αθηνα και στην Εθνικη Τραπεζα αφου τους προσκομισω δικαιολογητικα που να δειχνουν οτι τα χρηματα θα βγουν στο εξωτερικο για τον λογο που θελουμε ουτως ωστε να κανουμε αιτημα ,να μας δοθει η αδεια και να μας επιτραπει παρα τα capital controls να "διωξουμε" τα λεφτα!
                ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ!!
                Keep calm, make dreams..!!

                Comment


                  Καλησπερα σε ολους στο πατριωτακι! Τελικα προς ενημερωση οσων σκοπευουν να αιτηθουν την παρτνερ βιζα τους απο εδω μετα απο επικοινωνια που ειχα με την πρεσβεια της Αυστραλιας στην Αθηνα μου ειπαν πως δεν γινεται με κανενα τροπο να πληρωθει η βιζα ουτε με πιστωτικη ουτε με τραπεζκη επιταγη απο Ελλαδα λογω των capital controls.
                  Ο μονος τροπος αυτη τη στιγμη ειναι εαν εχουμε καποιον συγγενη στην Αυστραλια για να μας πληρωσει απο εκει την βιζα ειτε με πιστωτικη ειτε με τραπεζικη επιταγη.
                  Που μας καταντησανε!!!Να θελουμε να πληρωσουμε για να φυγουμε και ουτε αυτο να μη μας αφηνουν να κανουμε!!Τελος παντων αρκει που αυτο που σκεφτομουν απο την αρχη σαν λυση μπορει να γινει τελικα.
                  Μια ερωτηση εχω να κανω ομως και οποιος μπορει ας μου απαντησει :
                  Τι ακριβως ειναι η credit card authorisation form for payment of a visa application charge;
                  Κατι παρομοια στοιχεια ζητανε και μεσα στην 47 so form στο part M payment details ειναι το ιδιο η χρειαζεται να στειλω και αυτη τη φορμα ξεχωριστα ;
                  Ευχαριστω εκ των προτερων
                  Keep calm, make dreams..!!

                  Comment


                    Στο μειλ που μου εστειλαν απο το Λονδινο γραφουν : '' For credit card payments please use the Credit Card Authorisation Form available on the Australian Embassy website.'' πραγμα που εκανα και την εκτυπωσα αλλα το θεμα ειναι ποτε θα τους τη στειλω;
                    Socworkersk , oinoi-mitsos εσεις που πληρωσατε με πιστωτικη τι διαδικασια ακουλουθησατε ; Την αποδειξη απο την πληρωμη την βαλατε μεσα στα χαρτια η απλως βαλατε τα στοιχεια της καρτας και αυτο τραβηξαν τα λεφτα;
                    Παρακαλω οποια απο εσας ξερει ας με ενημερωσει επειδη στο τελος Σεπτεμβριου πρωτα ο θεος θα στειλω τα χαρτια μας.
                    Ευχαριστω
                    Keep calm, make dreams..!!

                    Comment


                      Ματούλα εγώ εγραψα στο part M στην ερωτηση 84 τα ποσά και στην 85 τα στοιχεία της προπληρωμένης καρτας. Όταν παρέλαβαν την αίτηση τραβηξαν τα λεφτά και μας εστειλαν με email την αποδειξη πληρωμης της βίζα. Απλά στην 85 θέλει και την υπογραφη του κατόχου της κάρτας.
                      Originally posted by matoula kamitsi View Post
                      Στο μειλ που μου εστειλαν απο το Λονδινο γραφουν : '' For credit card payments please use the Credit Card Authorisation Form available on the Australian Embassy website.'' πραγμα που εκανα και την εκτυπωσα αλλα το θεμα ειναι ποτε θα τους τη στειλω;
                      Socworkersk , oinoi-mitsos εσεις που πληρωσατε με πιστωτικη τι διαδικασια ακουλουθησατε ; Την αποδειξη απο την πληρωμη την βαλατε μεσα στα χαρτια η απλως βαλατε τα στοιχεια της καρτας και αυτο τραβηξαν τα λεφτα;
                      Παρακαλω οποια απο εσας ξερει ας με ενημερωσει επειδη στο τελος Σεπτεμβριου πρωτα ο θεος θα στειλω τα χαρτια μας.
                      Ευχαριστω

                      Comment


                        Originally posted by matoula kamitsi View Post
                        Στο μειλ που μου εστειλαν απο το Λονδινο γραφουν : '' For credit card payments please use the Credit Card Authorisation Form available on the Australian Embassy website.'' πραγμα που εκανα και την εκτυπωσα αλλα το θεμα ειναι ποτε θα τους τη στειλω;
                        Socworkersk , oinoi-mitsos εσεις που πληρωσατε με πιστωτικη τι διαδικασια ακουλουθησατε ; Την αποδειξη απο την πληρωμη την βαλατε μεσα στα χαρτια η απλως βαλατε τα στοιχεια της καρτας και αυτο τραβηξαν τα λεφτα;
                        Παρακαλω οποια απο εσας ξερει ας με ενημερωσει επειδη στο τελος Σεπτεμβριου πρωτα ο θεος θα στειλω τα χαρτια μας.
                        Ευχαριστω
                        Γειά σου Ματούλα. Κοίτα κ εγώ όταν είχα στείλει τα χαρτιά μου είχα βάλει κ εγώ να πληρώσω με debit card, γιατί δεν είχα πιστωτική κ είχα διαβάσει ότι κάποια μέλη το είχαν κάνει έτσι κ δεν είχαν πρόβλημα. Αλλά σαν γκαντέμω που είμαι, εμένα δεν έγινε δεκτή. Παρ'όλο που είχα ανεβάσει το ημερήσιο όριο κ δεν είχαμε ακόμη capital controls τότε. Βρήκα έναν φίλο μου που είχε πιστωτική κ δέχτηκε να με εξυπηρετήσει κ συμπλήρωσε την φόρμα που σου έστειλαν κ σένα κ την έστειλε μέσω email στην κοπέλα από το Immigration. Φαντάζομαι, πρέπει να στην συμπληρώσει κ σένα ο γνωστός σου και να την βάλεις την φόρμα, μέσα στον φάκελο που θα στείλεις την βίζα σου. Εκτός κ αν στην πληρώσει από Αυστραλία,οπότε κ θα σου στείλει την απόδειξή να βάλεις.

                        Comment


                          Socworkersk σε ευχαριστω για την απαντηση, δηλαδη την authorisation form δεν την χρησιμοποιησες καθολου τοτε;
                          Keep calm, make dreams..!!

                          Comment


                            Απο οτι καταλαβαινω ειναι κατι παρομοιο στην ουσια τα ιδια στοιχεια ζητανε.
                            Keep calm, make dreams..!!

                            Comment


                              Oinoi-mitsos σε ποια κοπελα απο το immigration; Η βιζα μας θα πληρωθει τελικα απο Αυστραλια μεσω πιστωτικης.Αρα θα στειλω τη σελιδα απο την 47 sp form για να γραψει τα στοιχεια της καρτας και να βαλει και την υπογραφη του.Την αλλη φορμα authorisation κλπ.κλπ. αυτη πρεπει να τη στειλω προτου στειλω την αιτηση για να τραβηχτουν πρωτα τα λεφτα και μετα στελνω την αιτηση; Εχω μπερδευτει λιγο με αυτη τη φορμα..Συγνωμη !
                              Keep calm, make dreams..!!

                              Comment


                                Ως προς τη δαδικασια δηλαδη εχω μπερδευτει..και τι να κανω με την credit card authorisation.
                                Keep calm, make dreams..!!

                                Comment

                                Working...
                                X