Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μηχανολόγος μηχανικός - Αναζήτηση εργασίας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μηχανολόγος μηχανικός - Αναζήτηση εργασίας

    Καλησπέρα σας Παιδιά !
    Ονομάζομαι Αναστάσιος και έχει 3 μήνες που βρίσκομαι στη Γερμανια και πιο συγκεκριμένα στην περιοχή της Στουτγκάρδης !
    Μολις τελείωσα τις σπουδές μου στην Ελλάδα και πριν πάρω το πτυχίο μου ηρθα στη Γερμανια ελπίζοντας για ένα καλύτερο αύριο.
    Σπουδασα μηχανολογος μηχανικος στην Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε πρωην ΣΕΛΕΤΕ ΑΣΕΤΕΜ και αναζητώ εργασία για την βελτίωση της Γερμανικής γλώσσας
    με σκοπό να πραγμοτοποιήσω μεταπτυχικές σπουδές. Έχω ήδη μια μικρη εμπειρία διότι την πρακτική μου την έκανα σε μεγάλη βιομηχανική εταιρία
    στην Γερμανία, όμως για την θέση μου οι απαιτήσεις ειναι υψηλές για μια πλήρη εργασία!
    Το επίπεδο στα Γερμανικά μου είναι Β1 όμως η εμπειρία στο να καταλαβω και να μιλήσω πολυ ικανοποιητική σε σχέση και με τον τίτλο.
    Πριν 1,5 μηνα πηρα το πτυχιο στα χέρια μου και δίχως καποια θετική απάντηση και πολλές σε αναμονη αναζητω οτιδήποτε για την εμβάθυνση της γερανικής γλώσσας !
    Στην ειδικότητα της μηχανολογίας έχω ιδιαίτερες γνωσεις στα σχεδιαστικα προγράμματα 3D CAD μικρη εμπειρία στο CAM καθως επίσης και στον προγραματισμο CNC μηχανης σε simmulation μορφή. Δυστυχώς στην Ελλάδα μαθαίνουμε τόσα πολλα στη θεωρια και αδυνατούμε στη πράξη με αποτελεσμα να τελειωνεις και να εχεις φοβο και την ιδεα οτι δεν ξέρεις κατι διότι δεν εχεις πρακτική εμπειρία ! Αυτο έδειξε η εμπειρια μου ,που έκανα μια πρακτική στη Γερμανια και μια στην Ελλάδα !
    Σε περίπτωση που κάποιος γνωρίζει αν τυχόν υπάρχει κάποια θέση εργασίας με σκοπο το χαρτζιλικι και την εμβάθυνση της γλώσσας θα χαιρόμουν πολυ για μια απάντηση.
    Τέλος, αν κάποιος μηχανικος διαβάζει αυτο το κειμενο, απο την μικρη μου εμπειρια εδω εχω να σας πω αξίζει να προσπαθήσετε αν αγαπάτε το επάγγελμα σας! Χωρις να ψαξω τίποτα στην Ελλάδα έφυγα και ενιωσα την Ελπίδα να γεννιέται διότι στο κομμάτι μας απο την έρευνα 2 μηνών έχει πάρα πολλά !
    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και σας εύχομαι καλή συνέχεια στο όμορφο ταξίδι της ζωής όσο δύσκολα και αν είναι τα πράματα !

    #2
    Παρε σβαρνα τα εργοστασια και κανε αιτησεις για 2-3 μηνες σαν Urlaubsvertretung. Καποιο θα σε παρει και ισως να μεινεις κιολας. Σε εμας στη BMW ερχονται πολλα ατομα ετσι τωρα για τις αδειες του καλοκαιριου.

    Comment


      #3
      Originally posted by DiD666 View Post
      Παρε σβαρνα τα εργοστασια και κανε αιτησεις για 2-3 μηνες σαν Urlaubsvertretung. Καποιο θα σε παρει και ισως να μεινεις κιολας. Σε εμας στη BMW ερχονται πολλα ατομα ετσι τωρα για τις αδειες του καλοκαιριου.
      DiD666 επιασες στν δουλεια στην BMW? Μολις τωρα το ειδα και χαιρομαι για σενα!

      Comment

      Working...
      X