Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΧΑΓΗΣ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΧΑΓΗΣ

    Καλησπέρα σε όλους.

    Αν και έχω διαβάσει αρκετές φορές τα αντίστοιχα θέματα
    που αφορούν στην σφραγίδα της Χάγης,έχω πολλά ερωτήματα!!!!!

    Σεπτέμβρη ανεβαίνω Βερολίνο (επιτέλους!!!!!!!!!) και γενικότερα ετοιμάζομαι.

    Μπορεί κάποιος να μου πει:

    1. Χρειάζεται (για το κρατίδιο που ανήκει το Βερολίνο) τελικά η σφραγίδα της Χάγης;

    2. Για ποια έγγραφα απατείται;

    3. Πώς μπορώ να την "αποκτήσω";

    4. Υπάρχει κάποιος φορέας ( με τηλέφωνο ή site που να λειτουργεί;) στον οποίο μπορώ να αποτανθώ;

    Η οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


    Μάνος

    #2
    Originally posted by Μανος View Post
    Καλησπέρα σε όλους.

    Αν και έχω διαβάσει αρκετές φορές τα αντίστοιχα θέματα
    που αφορούν στην σφραγίδα της Χάγης,έχω πολλά ερωτήματα!!!!!

    Σεπτέμβρη ανεβαίνω Βερολίνο (επιτέλους!!!!!!!!!) και γενικότερα ετοιμάζομαι.

    Μπορεί κάποιος να μου πει:

    1. Χρειάζεται (για το κρατίδιο που ανήκει το Βερολίνο) τελικά η σφραγίδα της Χάγης;

    2. Για ποια έγγραφα απατείται;

    3. Πώς μπορώ να την "αποκτήσω";

    4. Υπάρχει κάποιος φορέας ( με τηλέφωνο ή site που να λειτουργεί;) στον οποίο μπορώ να αποτανθώ;

    Η οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


    Μάνος
    http://www.patriotaki.net/%CF%84%CF%...B7%CF%82-5358/

    http://www.patriotaki.net/%CF%84%CF%...03/index6.html
    Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

    Comment


      #3
      Εγώ έχω μπερδευτεί, έχω ακούσει κ διαβάσει όλες τις απόψεις. Τελικά καταληγω να παρω apostille και ησυχαζω. Όσον αφορά το πτυχίο της σχολής, γνωστός μ στη Γερμανία στο κρατίδιο που θα πάω μου είπε δεν χρειάστηκε. Δικηγόρος στην Ελλάδα μου λέει χρειάζεται. Την ρωτησα που να κάνω τις μεταφράσεις κ μου είπε σε γραφείο είναι πολύ ακριβά να απευθηνθω στο προξενείο θα ειναι πιο οικονομικά. Από τη Γερμανία μου ειπαν να κάνω τις μεταφράσεις εκεί ότι χρειαστεί ειναι πιο οικονομικά.
      Για να συνοψησω,παίρνω apostille,μεταφραζω στην Ελλάδα ή στη Γερμανία?

      Comment


        #4
        Νομίζω εδω εγω θα τις έκανα, γενικά μιλάω για μεταφράσεις, για το προξενείο δεν γνωρίζω, τπτ, κάποιοι άλλοι να σου απαντήσουν για αυτό, διάβασες τα λίνκς;;

        απο Kosofos

        European Commission - PRESS RELEASES - Press release - Καταργούνται οι δαπανηρές και γραφειοκρατικές σφραγίδες για τα δημόσια έγγραφα – η Ευρωπαϊκή Επιτροπή λαμβάνει μέτρα περιορισμού της υπερβολικής γραφειοκρατίας σε όλα τα κράτη μέλη

        "Η απλούστευση θα ισχύσει για δημόσια έγγραφα που αφορούν ονοματεπώνυμο, γάμο και σύμφωνο συμβίωσης, γέννηση, πατρότητα, υιοθεσία, θάνατο, κατοικία, υπηκοότητα και εθνικότητα, ιδιοκτησία, νομικό καθεστώς και εκπροσώπηση εταιρείας ή επιχείρησης, δικαιώματα διανοητικής ιδιοκτησίας ή έγγραφα που αποδεικνύουν την ύπαρξη λευκού ποινικού μητρώου".
        Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

        Comment


          #5
          Σφραγίδα Χαγης και Apostille ειναι το ιδιο. Επιπλεον, επειδη ειχα κανει μεγαλο κοπο για οταν ξεκινησα για Γλασκωβη και εβαλα σε ολα τα πιστοποιητικά, οταν ηρθα Μοναχο δεν εβαλα σε τιποτα και δεν αντιμετώπισα θεμα. Η σφραγίδα της Χαγης χρειαζεται μονο για εγγραφα που προορίζονται για χωρες εκτος Σέγκεν απο ο,τι μου ειχαν πει στο μεταφραστικό του υπουργειου. Αν τωρα καποιος θελει να ειναι σιγουρος θα πρεπει να απευθυνθεί στον φορέα που εχει εκδόσει το καθε έγγραφο. Πχ πιστοποιιτικο γεννήσεως θα πας στη Νομαρχία αποκεντρωμένης διοίκησης απο οπου εκδίδεται το πιστοποιιτικο. Πτυχία σχολών αναλογως σε διοίκησης β'βαθμιας/γ'βαθμιας κοκ εκπαίδευσης. ΙΕΚ νομιζω στο υπουργειο παιδείας. Γνωμη μου μην τρέχετε για την αποστίλ, ειναι χαμένος χρονος.

          Comment


            #6
            Zelda ναι τα διάβασα και όχι μόνο αυτό. Γενικά έχω καταλάβει τι είναι απλά αλλος λέει να την πάρεις άλλο όχι. λέω να την βάλω μόνο στο πτυχίο μου και απο εκεί και πέρα αν χρειαστεί κάπου αλλού την βάζω.
            ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και τις απαντήσεις!

            Comment


              #7
              ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΣΦΡΑΓΙΔΑΣ ΤΗΣ ΧΑΓΗΣ (APOSTILLE)

              Σφραγίδα της Χάγης: Προυποθέσεις για τη χορήγησή της

              ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΡΑΤΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ Η ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΧΑΓΗΣ (APOSTILLE),
              ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΗΣ ΧΑΓΗΣ ΤΗΣ 5-10-1961 ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ ΕΠΙΚΥΡΩΣΗΣ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ, Η ΟΠΟΙΑ ΚΥΡΩΘΗΚΕ ΑΠΌ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟ Ν.1497/1984


              Υπουργείο Εσωτερικών - Apostille

              Από 03-8-2015 η Σφραγίδα της Χάγης-Apostille για όλες τις περιφερειακές ενότητες του Νομού Αττικής θα χορηγείται από το κεντρικό κατάστημα της Αποκεντρωμένης Διοικήσεως Αττικής επί της οδού Κατεχάκη 56 στον 1ον όροφο. Τηλέφωνα επικοινωνίας:213 2035631,213 2035693,213 2035694,213 2035695,213 2035702,213 2035703 και 213 2035733. Αρ.Συσκ.Τηλ/πίας:213 2035705. Ηλ.Διεύθυνση:xagi@attica.gr,i.kottis@at tica.gr,a.tousis@attica.gr.

              http://www.apdattikis.gov.gr/%CF%83%...F%CE%B4%CE%B1/

              Από το μέλος του forum Kristen / Η ζωή στη Γερμανία / Τι χαρτία χρειάζομαι πριν έρθω / Σφραγίδα της Χάγης-Apostille.



              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

              Comment


                #8
                Ευχαριστώ για τις απαντήσεις & το χρόνο σας.

                Comment

                Working...
                X