Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πηγαίνοντας στην Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πηγαίνοντας στην Αγγλία

    Καλησπέρα σε όλους καταρχήν!
    Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά του σαιτ που φτιάξανε ένα πολύ χρήσιμο φόρουμ για όλους τους Έλληνες, είτε στο εσωτερικό είτε στο εξωτερικό και μας φέρνει ακόμη πιο κοντά! Επίσης ένα μεγάλο μπράβο στα υπόλοιπα άτομα που βοηθάνε με τον τρόπο τους τον κόσμο που χρειάζεται πληροφορίες κτλ.

    Για να μπω στο θέμα, όπως είδατε και στον τίτλο σκέφτομαι να πάω Αγγλία για δουλειά αλλά και να μείνω. Είμαι 22 ετών και έχω σπουδάσει Φυσική Αγωγή αλλά για αρχή μπορώ να κάνω και απλές δουλειές για να έρθουν όλα σε μια σειρά και να μπορώ να βγάζω τα έξοδα μου. Θα ήθελα σε κάποια μεγάλη πόλη Λονδίνο, Μάντσεστερ ή κάποια άλλη που μπορείτε να μου προτείνετε. Προφανώς λόγω οικονομικών δεν μπορώ να βρω σπίτι οπότε πάμε στη λύση του δωματίου. Όσον αφορά τα υπόλοιπα έξοδα, η διαχείριση τους όσο το δυνατόν οικονομική.
    Το πρόβλημα στην περίπτωση μου είναι πως δεν υπάρχει πιθανότητα να μαζέψω ένα ικανό μπάτζετ που να με κρατήσει εκεί 2-3 μήνες τουλάχιστον. Δεν ξέρω βέβαια και πόσα λεφτά ακριβώς χρειάζεσαι. Ένα παλικάρι σε προηγούμενο ποστ είχε πει πως με 300 λίρες για δωμάτιο και άλλες 120 για φαγητό και χωρίς καθόλου σπατάλες είσαι οκ. Αυτό νομίζω ήταν για Μάντσεστερ.
    Για τη δουλειά στην αρχή πίστεψα πως υπάρχει περίπτωση να προσληφθεί κάποιος ακόμη και από τον ίντερνετ κάτι που φαίνεται πως δεν ισχύει? Άρα θα πρέπει στα βιογραφικά να υπάρχει Αγγλική διεύθυνση, τηλέφωνο και να μένεις εκεί για να έχεις ελπίδα?
    Οπότε έρχομαι στο προηγούμενο σημείο, τι κάνω με το θέμα μπάτζετ και με το θέμα δουλειάς? Πόσα λεφτά πρέπει να έχω σε ένα low budget έστω για να μπορώ να κρατηθώ ένα μήνα? Ποιες δουλειές μου προτείνετε για αρχή και είναι πιο "εύκολες" για να με προσλάβουν? Τι μπορεί να γίνει με το θέμα διεύθυνσης-τηλεφώνου στο βιογραφικό?
    Ευχαριστώ πολύ όλους και αναμένω την βοήθεια σας.

    #2
    Πολυ βασικο ειναι να μας πεις εσυ για τι θεσεις στοχευεις; Θες κατι σχετικο με το αντικειμενο σου; Fitness trainer, personal trainer κτλ ή ο,τιδηποτε; Μη στεκεσαι μονο στο ποσα θες το μηνα αλλα και ποσα μπορεις να βγαζεις. Το ποσα θες το μηνα το ρυθμιζεις ευκολοτερα απο οτι να αυξησεις το εισοδημα σου. Επισης χωρις καμμια προϋπηρεσια παρα πολυ δυσκολα να δωσει καποιος σημασια στο βιογραφικο σου. Για αρχη σε συμβουλευω να κοιταξεις το νεο trend που λεγεται φροντιδα ηλικιωμενων στο σπιτι.

    Comment


      #3
      Καλησπέρα,
      Ο βασικός μισθός στο Ηνωμένο βασίλειο είναι 6.50. Σε 8ωρη εργασία / 5 ημέρες / week περίπου 1000ρικο και κάτι. Οτιδήποτε χαμηλότερο είναι παράνομο. Το Λονδίνο είναι η πιο ακριβή πόλη για να μείνεις, απο κει και πέρα το Manchester, Liverpool αλλά και άλλες πόλεις είναι φθηνότερες τουλάχιστον για το ενοίκιο. Απο κει και πέρα μπορείς να μείνεις και περιφεριακά των πόλεων ...κάποια μίλια παραέξω 10-20 όπου εκεί παίζει να βρείς και πιο φθηνά. Όσον αφορά για τα δωμάτια, μπορείς να βρείς και ακόμη φθηνότερα απο 300 λίρες αλλά είναι στην κυριολεξία τους κλουβιά. Ίσα ίσα ενα μονό κρεβάτι και εσύ να χωράς. Αν μπορείς να μείνεις έστω κ έτσι κάτι θα βρείς πολύ δύσκολα ομως κάτω απο 200 λίρες / μήνα. Όσο για τη δουλειά...η προυπηρεσία είναι Must. Αν θές μας λές ώστε πάνω κάτω να καταλάβουμε και να μπορέσουμε να πούμε κάτι παραπάνω. Η αλήθεια είναι ότι υπαρχουν δουλειές και αν μπορέσεις να κρατηθείς κάποιους μήνες εδώ θα βρείς κάτι. Ενδεικτικά θα αναφέρω οτι θα μπορούσες να εργαστείς σε κάποιο εργοστάσιο, κουζίνα, καθαριστής, σε αποθήκες..κτλ. Μέχρι να σταθείς στα πόδια σου. Δουλειά μέσω Internet είναι πολύ δύσκολο. Το προσπάθησα και εγώ..είχα ανταπόκριση για εργασία αλλα όταν έλεγα πως είμαι Ελλάδα δεν προχωρούσε καθώς μου έλεγαν οτι έπρεπε να μένω εκεί. Επίσης να προσέχεις τις αγγελίες fishing γιατί παίζουν πολλές τέτοιες με μόνο σκοπο να αποσπάσουν απόρρητες προσωπικές πληροφορίες. Επίσης το επίπεδο των αγγλικών παίζει εξίσου σημαντικό ρόλο.

      Ίσως αν είχες κάποιο φίλο εδώ και μπορούσε να σε φιλοξενήσει.

      Comment


        #4
        Καταρχήν Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας
        Για δουλειά σε πρώτη φάση θα ήθελα να κάνω κάτι απλό. Χειρονακτική εργασία, δηλαδή όπως είπε και ο φίλος Vlad κάτι σε καθαρισμό, αποθήκες κτλ.
        Στον τομέα μου δεν θέλω ακόμα γιατί δεν ξέρω καλά τους όρους στα Αγγλικά, ενώ μιλάω καλά γενικά, αλλά και γιατί θέλω πρακτική πρωτού μπω στα "βαθιά". Ειδικά σε μια ξένη χώρα που είναι διαφορετικά τα πράματα.
        Όσον αφορά την προυπηρεσία έχω, σε διάφορα tasks σε οικογενειακή επιχείρηση αλλά και άλλες δουλειές οπότε δεν είμαι άπειρος σε καμία περίπτωση. Εσάς τις σας ζητήσανε?
        Έχω κάποιους φίλους-γνωστούς γενικότερα στο UK αλλά και αυτοί μένουν είτε σε εστία είτε σε δωμάτια. Οπότε δεν θα μπορούν να με βοηθήσουν πιστεύω.
        Με βάση όλα αυτά τι μου προτείνετε?

        Comment


          #5
          Γεια σου. Ναι πρεπει να μενεις εδω για να εχεις ελπιδα για κατι. Και αυτο ειναι και το λογικο, σπανια προσλαμβανεις καποιον απο μακρια για μια entry level θεση. Οσο για το νεο(?!?!) τρεντ που ανεφερε ενας πιο πανω, ξεχασε να σου πει οτι θες αμαξι και nvq2 σε σοβαρο agency, οποτε απλα κοιτας κατι πιο χειροπιαστο οπως σωστα σκεφτεσαι. Θα βρεις και χωρις τα ανωθεν αλλα οι ωρες ειναι ελαχιστες. Καθαριστης δουλευει ενας συγκατοικος και παιρνει 9 λιρες την ωρα. Καθολου ασχημα. Ταμιας θα βρεις ευκολα. Αποθηκη σε μεγαλη καταστημα επισης θα βρεις ευκολα. Λαντζα ανετα κλπ κλπ. Δεν νομιζω να βρεις προβλημα. Απλα φτιαξε το μπατζετ σου ωστε να σε συντηρησει μην εχεις καμια αναποδια. Ξεκινα με καποιο χοστελ για φτηνη διαμονη και μολις βρεις δουλεια, πας σε σπιτι.

          Comment


            #6
            Εγω το ανεφερα, και δεν ειναι και τοσο βουνο οσο το παρουσιάζεις. Ζευγάρι φίλων μου εχει ενα 6μηνο που κανει αυτη τη δουλεια. Το αμαξι δεν ειναι και διαστημόπλοιο, υπαρχουν λύσεις για καθε τσεπη, και αν καποιος ψαχτεί βρισκει θεση και Agency να τον αναλαβει. Και το λεω νεο τρένου γιατι σχετικα προσφατα το ανακάλυψαν οι Ελληνες εκει.

            Comment


              #7
              Οκ ας υποθέσουμε ότι κλείνω εισιτήριο και έρχομαι. Σε μία πόλη όπως το Μάντσεστερ ασπουμε που είναι λίγο πιο φτηνά από Λονδίνο. Πόσα λεφτά πρέπει να έχω για να βγάλω ένα μήνα με πολύ οικονομία σε όλα και όσο το δυνατόν χαμηλές τιμές? Στα χόστελ δεν είναι ακριβότερα λόγω της διαφορετικής χρέωσης που έχουν την κάθε ημέρα?

              Comment


                #8
                Μία ερώτηση κι' από εμένα παιδιά.vlad γιά τα χρήματα πού γράφεις (6.5 λίρες / ώρα) είναι μεικτά;Γιατί εμένα σε μία συνέντευξη μέσω skype μού είπανε γιά 6.7 λίρες / ώρα μεικτά.Καί αν είναι μεικτά πως βγαίνει το καθαρό ποσό;

                Comment


                  #9
                  Σχετικά με minimum wage, κρατήσεις και λοιπά παραθέτω το παρακάτω κυβερνητικό link.
                  The National Minimum Wage and National Living Wage rates: age, apprentices, previous years.


                  Dexamethasone,
                  Το λιγότερο που μπορώ να σκεφτώ είναι είναι ένα δωμάτιο με 200 λίρες το μήνα με την προυπόθεση οτι όλα συμπεριλαμβάνονται μέσα στο ενοίκιο. Νερό, internet, ρεύμα, φυσικό αέριο κτλ. Επίσεις είναι πιθανό να σου ζητήσει και κάποιο ποσό ώς εγγύηση (το μισό ενοίκιο ή και ολόκληρο}. Απο κεί και πέρα είναι η διατροφή σου και τυχόν μετακινήσεις + αγγλικό νούμερο κινητού τηλεφώνου. Καμιά 350 λίρες πάνω κάτω / μηνιαίος. Τα hostel είναι 20 λίρες τη μέρα πάνω κάτω. Αν υπολογίσεις σου πάει πιο ακριβά. Έχω ακούσει και για διαμονή σε φοιτητική εστία,κάτι τέτοιο, και οτι βγαίνει φθηνότερά αλλά δεν το γνωρίζω το θέμα. Αν ξέρει κάποιος ας γράψει.

                  Αν διαβάσετε τα διάφορα άρθρα που υπάρχουν εδώ θα βρείτε απαντήσεις σε πολλά απο τα ερωτήματά σας.

                  Comment


                    #10
                    Ευχαριστώ.

                    Comment


                      #11
                      Συγχαρητηρια για το ποστ.Παιδια εχω ψαξει σε πολλα site και εχω μπερδευτει πιο πολυ γιατι ολα λενε και κατι αλλο.Βασικα ειμαι παντρεμενος με ενα παιδι 5 ετων.Σκεφτομαι τον οκτωβριο να παω αγγλια για κατι καλυτερο.Ο αδερφος μου ζει ηδη στο brighton χρονια οποτε και θα μενω για αρχη εκει.Λεγοντας 3-4 μηνες γιατι μετα θα μετακομισει λονδινο .Εχει ενα γνωστο σε ξενοδοχειο οποτε μαλλον θα ξεκινησω στην λαντζα και βλεπουμε.Αυτο που ηθελα να ρωτησω οπως διαβασα και σε ποστ εδω αλλα και αλλου ειναι τι γινεται με το διαβατηριο.Αλλοι λενε πως με την ταυτοτητα εισαι οκ και αλλοι πως χρειαζεται για καποιες υπηρεσιες και τραπεζα.Τι πτυχια ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να μεταφρασω και οχι που ακουω απο μερικους παρτα ολα και βλεπεις, γιατι κοστιζουν και οι μεταφρασεις.Τελος αν ξερει κανενας τι παιζει με τα σχολεια εκει γιατι απο οτι εψαξα ειναι πολυ δυσκολο να βρεις state school ελληνικο.Και πως οταν ερθει ο γιος μου θα μπει στο εκπαιδευτικο τους προγραμμα χωρις να ξερει αγγλικα?Και τι γινεται με τις αιτησεις στα σχολεια.ευχαριστω.

                      Comment


                        #12
                        Σίγουρα όχι διαβατήριο καθότι η αστυνομική ταυτότητα είναι το ίδιο. Αν είναι να πας για δουλειά θα βγάλεις έναν αριθμό (το national insurance number) σε κάποιο γραφείο (job-centre λέγονται). Εκεί ζητάνε ταυτότητα και ίσως ένα χαρτί της αγγλικής κατοικίας σου. Στην τράπεζα ταυτότητα ή δίπλωμα οδήγησης αν έχεις και ένα χαρτί της κατοικίας σου με το όνομα σου πάνω. Συνολικά σε job-cente και τράπεζα επομένως δε σου ζητάνε άλλο χαρτί. Στη συγκεκριμένη δουλειά που λες τι ζητάνε από χαρτιά? Μη μεταφράζεις ότι δε χρειάζεται.

                        Comment


                          #13
                          Καλησπερα,εγώ οταν πηγα να βαλω σε καποια χαρτια σφραγιδα της Χαγης και ρωτησα για το πτυχιο μου ειπαν να παρω στην σχολη να ρωτησω μηπως μπορουν να μου το δωσουν στα αγγλικα για να μην πληρωνω μεταφραση.Βεβαια στην δικη μου σχολη εχω την εντυπωση οτι και αυτο το χρωνουν αλλα λιγοτερο απο τον δικηγορο.Περιμενω λιγες μερες για να ανοιξουν οι γραμματειες για να παρω να ρωτησω.Οσον αφορα το διαβατηριο εχω την εντυπωση οτι χρειαζεται για να κανεις την ζωη σου πιο ευκολη.Εγω τουλαχιστον θα το βγαλω αν και εχει ενα Χ κοστος.Δεν ξερω επειδη εχεις παιδι αν πρεπει να εχεις και πιστοποιητικο οικ.καταστασης και γεννησης.Εγω τα εβγαλα,εβαλα σφραγιδα της Χαγης αλλα προς το παρον λεω να μην τα μεταφρασω γιατι μια φιλη που μενει Λονδινο μου ειπε οτι αν εχω το διαβατηριο,δεν χρειαζομαι κατι αλλο.Αλλα εγω δεν εχω παιδι.Δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αυτο.

                          Comment


                            #14
                            Zeracuse δεν πηγα ακομα οποτε δεν ξερω τι χαρτια θα ζητησουν.απλα γενικα ρωταω τι ειναι καλο να εχω μαζι μου απο πτυχια συστασεις δικαιολογιτικα γενικα χαρτουρα.και τι θα χρειαστει μεταφραση απο αυτα.
                            Mand σε ποια εβαλες σφραγιδα χαγης και που το εκανες αυτο?πληρωσες τπτ?Και το βασικο οποιος ξερει μονο και εχει παιδι που πηγε αγγλια να μου πει τι χαρτια περνω απο ελλαδα και τι κανω εκει .Πρεπει να παω σε ελληνικο σχολειο η' δεχονται και σε αγγλικο?Αν δεν ξερει να μιλαει το παιδι αγγλικα παιζει ρολο?

                            Comment


                              #15
                              +1 για το διαβατήριο... το οποίο γίνεται απευθείας αποδεκτό παντού, ενώ με την ταυτότητα πάλι θα κάνεις τη δουλειά σου αλλά μπορεί να καθυστερήσεις... προσωπικά αν και δεν έχω φύγει ακόμα έχω βγάλει διαβατήριο... επίσης σου προτείνω να βγάλεις κι ευρωπαική κάρτα ασφάλισης η οποία βγαίνει γρήγορα κι ας είναι αχρείαστη...

                              Comment

                              Working...
                              X