Announcement

Collapse
No announcement yet.

Φυσικοθεραπεια στην Αγγλια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Φυσικοθεραπεια στην Αγγλια

    Παιδια καλησπερα
    Συγχαρητηρια για το φορουμ και την αριστη συμμετοχη ολων.
    Διαβαζω αρκετες μερες το φορουμ πριν εγγραφω και τωρα ανοιξω θεμα αλλα απο οσο καταφερω να δω δεν υπαρχει αντιστοιξο ειδικο θεμα.Σκεφτομαι σε ενα χρονο(ο χειμωνας θα ειναι κρασ τεστ) να μεταναστευσω Αγγλια και ειδικα στο Μπερμινχαμ που οπως βλεπω ειναι πολυ φθηνοτερο απο το Λονδινο.
    Θα ηθελα αν καποιος γνωριζει και εχει την καλοσυνη να μας πει λιγο συγκεκριμενα τις διαδικασιες βημα βημα καποιου που θελει να δουλεψει στον παραιατρικο τομεα στην Αγγλια.Γνωριζω οτι θελει πτυχιο γλωσσας και οπως οτι απαιτειται εγγραφη στο συστημα υγειας hpc.
    Θα ηθελα λοιπον αν καποιος γνωριζει
    -Υπαρχει περιπτωση εφοσον στειλεις αιτηση για hpc να απορριφθει?
    -Πρεπει να δηλωσουμε μια ψευτικη διευθνση εκει ωστε να ανταποκρινονται στα βιογραφικα?
    -Μπορουν να ζητησουν καποια περιοδο εθελοντικης πρακτικης εκει?
    -Ειναι καλες οι συνθηκες και απολαβες της δουλειας του φυσικοθεραπευτη?
    -Τι ξερουμε για το Μπερμιγχαμ?


    Ευχαριστω προκαταβολικα

    #2
    Το μπέρμιγχαμ μπροστά στις Σέρρες είναι σίγουρα παράδεισος... κι ας μην έχω πάει Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι τα ιατρικά και τα παραιατρικά επαγγέλματα γνωρίζουν άνθηση σε όλα τα μήκη και πλάτη της χώρας... οπότε μη το σκέφτεσαι... ψάξου για τις υπόλοιπες λεπτομέρειες και απλά φύγε να σωθείς :D Σχετικά με τη διεύθυνση σου προτείνω να εγκατασταθείς πρώτα εκεί ώστε να έχεις τη δικιά σου, εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιείς κάποιου γνωστού σου που είναι στο νησί κι επίσης να αγοράσεις μια αγγλική sim από το ebay γιατί με ελληνικό νούμερο δε θα σε καλέσει ποτέ κανείς και απλά θα προσπερνάνε το βιογραφικό σου... Απτην άλλη λόγω της ζήτησης που έχουν τα (παρα)ιατρικά επαγγέλματα ίσως είναι και τα μόνα που αξίζει να προσπαθήσεις πρώτα από εδώ στέλνοντας βιογραφικά... καλή τύχη!!

    Comment


      #3
      Γιατι ρε τι εχουν οι Σερρες?
      Σε ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου.Ειμαι αναμεσα σε Γερμανια και Αγγλια.
      Στην Γερμανια ειναι λιγο πιο φθηνα αλλα η φυσικοθεραπεια ειναι σε κατωτερο επειπεδο απο την Αγγλια μιας και θελω προοπτικες αναπτυξης και σπουδων.
      Εχεις καποια γνωση περι αυτου?
      Επισης μηπως γνωριζεις την διαδικασια περι εγγραφης στο hpc?

      Comment


        #4
        Ζω 30 χρόνια στην πόλη απλά και δε μου αρέσει.. θεωρώ ότι είναι 'κακάσχημη' και η νοοτροπία του μέσου Σερραίου κατώτερη κι απτου μέσου Έλληνα. Αλλά αυτό αποτελεί απλά την προσωπική μου άποψη. Προσωπικά ξεκίνησα μαθήματα Γερμανικών πριν λίγα χρόνια με σκοπό να φύγω στη Γερμανία αλλά μετά από 4 μήνες κατάλαβα ότι και μετά απο 2-3 χρόνια ακόμα θα συλλαβίζω και θα δυσκολεύομαι οπότε κι αποφάσισα ότι στο νησί θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα, μιας που ήδη υπάρχει ένα καλό επίπεδο στα αγγλικά. Νομίζω ότι και στις δύο χώρες ο κλάδος σου ευημερεί κι εκτός του ότι θα βρεις γρήγορα δουλειά... ίσως και από δω, θα έχεις και πολλές δυνατότητες εξέλιξης/εκπαίδευσης. Όσο για το hpc λογικά θα βρεις εύκολα απάντηση στο web. Συνήθως τέτοιου είδους sites είναι πολύ εύχρηστα και βρίσκεις αυτό που θες εύκολα.

        Comment


          #5
          Ναι υπο αυτη την εννοια εχεις καποιο δικαιο.
          Και εγω αυτο με την γλωσσα που λες το σκεφτηκα αν και αν πηγαιναμε Γερμανια ισως να μην ηταν ετσι.Ποσοι πηγαν και τα καταφεραν.
          Απο την αλλη Αγγλια θα τα μαθουμε πιο ευκολα και θα μπορω πιο γρηγορα και ευκολα να κανω το μεταπτυχιακο που θελω εκει.


          Σκεφτομαι να κανω καποιους μηνες Αγγλικα να δωσω για ιελτς και αν με το καλο περασω να ξεκινησω εγγραφη στο hpc.
          Κανω λαθος σε κατι στην σειρα?Υπαρχει περιπτωση να απορριφθω κατα την εγγραφη?

          Υγ:Εσυ φιλε μου ποτε σκεφτεσαι να φυγεις και για ποια δουλεια?

          Comment


            #6
            Θα ξέρεις βέβαια ότι τα δίδακτρα στην Αγγλία είναι ακριβά, σε αντίθεση με τη Γερμανία τα οποία νομίζω είναι σχεδόν μηδαμινά... Επίσης θα μπορούσες να κοιτάξεις και για part time μεταπτυχιακά τα οποία σου επιτρέπουν να εργαζεσαι ταυτόχρονα. Εγώ τοπογράφος έχω σπουδάσει, θα πάω εκεί αρχικά για μια οποιαδήποτε εργασία και αμέσως θα ξεκινήσω να ψάχνω και στο αντικείμενό μου... Το ielts θα σου χρειαστεί μόνο στην περίπτωση του μεταπτυχιακού κι έχει 2ετη ισχύ αν θυμάμαι καλά. Για το hpc όπως σου είπα δεν έχω ιδέα, εκτιμώ όμως ότι πρέπει να είσαι εκεί για να εγγραφείς.

            Comment


              #7
              Στις προυποθεσεις παντα ζητανε γλωσσα.Για φυσικοθεραπευτες ζητανε IELTS με βαθμο 7 και πανω.
              Σε ποια πολη σκεφτεσαι να πας?Παντως το Μπερμινχαμ ειναι αρκετα πιο φθηνο απο Λονδινο βλεπω εχει σπιτακια με 700 ευρω αξιοπρεπη.
              Για το PART TIME εχεις δικαιο κατι τετοιο θα γινει.
              Υπαρχει περιπτωση να μην σε δεχτουν σε καποιο πανεπηστημιο?
              Εσυ με γλωσσα τι θα κανεις?

              Comment


                #8
                Στην αρχή σκεφτόμουν για Μπέρμιγχαμ και τελευταία εστιάζω στο Μάντσεστερ αλλά υπάρχουν κι άλλες πόλεις αξιόλογες με οικονομικά σπίτια π.χ. leeds κτλ.. βόρεια κυρίως. Με τη γλώσσα δεν έχω να κάνω τίποτα. Πτυχίο δε χρειάζεται για δουλεια παρα μόνο για ακαδημαικούς λόγους όπως είπα. Εάν αργότερα αποφασίσω για κανένα part time μεταπτυχιακό μπορώ να πάρω το ielts κι εκεί.

                Comment


                  #9
                  Αγαπητε για το επαγγελμα σου δεν ξερω αλλα γενικοτερα ζητανε.
                  Υπαρχει και πινακας για αυτο πχ για φυσικοθεραπευτες ζηταει ielts με 7,ενω για λογοθεραπευτες 8.

                  Στην εγγραφη για το hpc οπως ειδα το επισυναπτεις.
                  Ποτε λες να την κανεις?
                  Απο οσο ειδα τα σπιτια στο Μπερνιγχαμ ειναι σ λογικες τιμες πχ ενα σπιτακι μικρο με 600-700 λιρες βρισκεις.Φτηνη πολη φαινεται.

                  Comment


                    #10
                    Για την εγγραφη σαυτο που λες μπορει και να ζητανε, σε αγγελία εργασίας δεν έχω δει μέχρι στιγμής κάτι τέτοιο. Στο φθινόπωρο μέσα θα έχω φύγει. Μπέρμιγχαμ Μάντσεστερ και Λιντς είναι στα ίδια περίπου απότι έχω καταλάβει...

                    Comment


                      #11
                      Tελικα συμπατριωτη εχει δικαιο.Δεν ζητανε κατατην εγγραφη στο hpc γλωσσα επειδη εξαιρουμαστε λογω ευρωπαικης ενωσης.
                      Στο hpc εκανες εγγραφη?

                      Comment


                        #12
                        καλησπερα

                        τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα
                        για το HCPC πρεπει να κανεις αιτηση πρωτου αναζητησεις δουλεια. κανεις δεν σε παιρνει αν δεν εχεις αδεια εξασκησης επαγγελματος.
                        Επιπλεον βαζεις την πραγματικη σου διευθυνση και το πραγματικο σου τηλεφωνο. με αυτα θα σε βρισκει το επαγγελματικο σου σωματειο. δεν ειναι ουτε κατακριταιο ουτε κακο αν δηλωσεις οτι προσωρινα μενεις ελλαδα. Ισα ισα που οταν θα σου στελνουν γραμματα ή την έντυπη αδεια σου, με μια ψευτικη διευθυνση δεν θα τα παρεις ποτε.....

                        Comment


                          #13
                          επιπλεον
                          -γλωσσα δεν ζητανε μιας και ειμαστε ευρωπαιοι πολιτες
                          -αναλογως της εμπειριας σου μπορουν να σου ζητησουν να κανεις καποιο ειδος πρακτικης προκειμενου να παρεις την αδεια
                          και φυσικα μπορουν να απορριψουν για δικους τους λογους την αιτηση σου

                          Comment

                          Working...
                          X