Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΝΙΝ

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Το που μπορω και πως να ποστάρω υπάρχουν διαχειριστές να το κρίνουν και οχι εσυ. Δεν κρίνω και δεν βγαζω συμπεράσματα. Αλλα οταν λες πως δεν βρισκεις πληροφοριες για το ΝΙΝ εδω μεσα σιγουρα κανεις πλακα.

    Comment


      #17
      Σπας πλάκα έτσι? Το τερμάτισες! Αν συνεχίσεις να είσαι τόσο ενοχλητικός μια χαρά θα κρίνουν οι διαχειριστές!
      Τι δεν καταλαβαίνεις? Δηλαδή όλα όσα ρώτησα έχουν απαντηθεί? Δε νομίζω! Γράφε όσο θες πες ότι θες εγώ δεν ξανά απαντώ σε σένα. Μου αρέσει που ζήτησα και συγνώμη στο πρώτο ποστ!

      Comment


        #18
        Originally posted by elenikaram View Post
        Σπας πλάκα έτσι? Το τερμάτισες! Αν συνεχίσεις να είσαι τόσο ενοχλητικός μια χαρά θα κρίνουν οι διαχειριστές!
        Τι δεν καταλαβαίνεις? Δηλαδή όλα όσα ρώτησα έχουν απαντηθεί? Δε νομίζω! Γράφε όσο θες πες ότι θες εγώ δεν ξανά απαντώ σε σένα. Μου αρέσει που ζήτησα και συγνώμη στο πρώτο ποστ!


        Βρε Ελένη δεν σε ειρωνεύτηκε κανένας, μια χαρά τα γράφει ο DiD66 και εγω με παιδιά πιο πολλά απο 3 σε πληροφορώ διαβάζω 3 χρόνια πατριωτάκι και ακόμη βρίσκω απαντήσεις!! Έχουν χιλιοαπαντηθεί τα περισσότερα, καλή θέληση να υπάρχει μόνο!!!
        Καλή συνέχεια!
        Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

        Comment


          #19
          Καλημέρα παιδιά. Ας κλειδώσει το τοπικ παρακαλώ πολύ. Έχουμε γράψει δύο σελίδες ποστ χωρίς νόημα. Δεν θέλω καμιά απάντηση, δεν έχω καμία απορία. Σας ευχαριστώ πολύ. Καλή συνέχεια σε όλους.

          Comment


            #20
            Εδω δεν βρισκόμαστε για να φαγωνόμαστε μεταξύ μας. Άλλος είναι ο σκοπός του συγκεκριμένου forum. Άλλωστε δεν ενδιαφέρουν κανέναν οι προσωπικές αντιπαραθέσεις. Για μας που είμαστε ήδη στο εξωτερικό γίνεται κουραστικό να γράφουμε τα ίδια κ τα ίδια όταν αυτά ήδη υπάρχουν. Απλά ελάτε στη θέση μας.
            Ελένη ..το NIN είναι κάτι σαν το Ελληνικό ΑΦΜ. Χωρίς αυτό δεν μπορείς να εργαστείς τουλάχιστον νόμιμα. Για λεπτομέρειες σου παραθέτω αυτό και αν θες διάβασε το άρθρο. θα βρείς τηλέφωνα και άλλα. Καλή σου μέρα !

            Προεπιλογή 2 Μήνες στο Manchester. Εντυπώσεις - Δυσκολίες - Πληροφορίες.
            Καλησπέρα σε όλους.

            National Insurance number
            Για να εργαστείς οπουδήποτε χρειάζεσαι το λέγομενο Αγγλικό ΑΦΜ.
            Προσοχή. Για να ξεκινήσεις να εργάζεσαι κάπου δεν είναι απαραίτητο να έχεις το ΝΙΝ. Μπορεί ο εργοδότης σου να σε πάρει στη δουλειά του και εσύ μέσα σε ένα μήνα να κλήσεις ραντεβού τηλεφωνικώς σε job center και να περάσεις απο συνέντευξη. Μετά τη συνέντευξη στην οποία σε ρωτάνε πότε ήρθες, γιατί ήρθες, που μένεις κτλ και αφού κάνουν εναν έλεγχο στα χαρτιά σου πέρνεις προσωρινά το λεγόμενο Reference Number έως ότου λάβεις το ΝΙΝ το οποίο σου λένε οτι μπορεί να κάνει μέχρι και 7 εβδομάδες να το παραλάβεις αλλα συνήθως το παραλαμβάνεις σε 3-4 εβδομάδες. Τουλάχιστον εγω το έλαβα σε 3.

            Comment


              #21
              Vlad , Μπροστά στα τόσα προβλήματα που έχουμε όλοι μας , ποιος έχει όρεξη για καυγά? δεν νομίζω να έδειξα εγώ τέτοια πρόθεση.... ίσα ίσα που μπήκα στο φορουμ με σκοπό να αναπτύξουμε μια επικοινωνία μεταξύ μας. καταλαβαίνω απόλυτα ότι για εσάς που έχετε ήδη απαντήσει σε κάποιες ερωτήσεις, είναι κουραστικό να απαντάτε ξανά τα ίδια. Την παρακάτω απορία μου δεν έχω δει κάπου στο φορουμ να έχει απαντηθεί. γενικά σε ερωτήσεις ναι, τα έχω δει και τα έχω διαβάσει, όπως επίσης διάβασα και το δικό σου τοπικ και μάλιστα 2 φορές http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...B5%CF%82-6755/

              Η ερώτηση που ήθελα να απαντηθεί είναι η παρακάτω που δεν βρήκα απάντηση, η πες με χαζή, υπήρξε απάντηση και δεν την είδα βρε αδερφέ, η το διάβασα και το ξέχασα, η οτιδήποτε άλλο!
              Έμαθα ότι παίρνουν κάποιες πληροφορίες για τον ενδιαφερόμενο που θέλει να πάρει ΝΙΝ και με ποιες υπηρεσίες επικοινωνεί η Αγγλία στην Ελλάδα για να πάρουν πληροφορίες για τον κάθε ενδιαφερόμενο. πληροφορίες από ποιες υπηρεσίες? από την εφορία αν χρωστάω? από που? κάπου είχα διαβάσει ότι ρωτάνε και για το ποινικό μητρώο αν είναι λευκό. είναι έτσι? αληθεύει αυτό?
              αυτά που απάντησες παραπάνω, τα γνωρίζω. τα έχω διαβάσει από εδώ. και συγκεκριμένα στο τοπικ σου

              Comment


                #22
                Originally posted by elenikaram View Post
                Η ερώτηση που ήθελα να απαντηθεί είναι η παρακάτω που δεν βρήκα απάντηση, η πες με χαζή, υπήρξε απάντηση και δεν την είδα βρε αδερφέ, η το διάβασα και το ξέχασα, η οτιδήποτε άλλο!
                Έμαθα ότι παίρνουν κάποιες πληροφορίες για τον ενδιαφερόμενο που θέλει να πάρει ΝΙΝ και με ποιες υπηρεσίες επικοινωνεί η Αγγλία στην Ελλάδα για να πάρουν πληροφορίες για τον κάθε ενδιαφερόμενο. πληροφορίες από ποιες υπηρεσίες? από την εφορία αν χρωστάω? από που? κάπου είχα διαβάσει ότι ρωτάνε και για το ποινικό μητρώο αν είναι λευκό. είναι έτσι? αληθεύει αυτό?
                αυτά που απάντησες παραπάνω, τα γνωρίζω. τα έχω διαβάσει από εδώ. και συγκεκριμένα στο τοπικ σου
                Και σου απαντησε ο φιλος

                Originally posted by chococaramel View Post
                Kαλη φαση...
                Απλα ενημερωτικα θα πω, οτι δεν θα σε ρωτησουν τιποτα ανησυχητικο.... Keep calm and keep reading Patriotaki.net
                Αν ως τωρα δεν εχεις διαβασει αντιστοιχα θεματα, η διαδικασια ειναι τυπικη. Σε καποιους ζητηθηκε το ελληνικο ΑΦΜ και μονο, αλλα ως εκει. ΕΑΝ υπαρχει συνεργασια των βρεττανικων υπηρεσιων με τις ελληνικες δε θα στο πει κανεις ποτε. Επισης αυτο που γραφεται συνηθως, επικοινωνησε απευθειας με τη υπηρεσια που σε ενδιαφερει ζητησε πληροφοριες. Στα τηλεφωνα που παιρνεις για να κλεισεις ραντεβου για το ΝΙΝ μπορεις να ρωτησεις κι εκει συγκεκριμενες πληροφοριες. Και εντελως φιλικη συμβουλη, οταν καιγεσαι για πληροφοριες φροντισε να εισαι ευγενικη και με καλυτερο τονο.

                και ενα βημα παραπερα:
                Apply for your first National Insurance number - you must have the right to live and work in the UK.


                National Insurance - your National Insurance number, how much you pay, National Insurance rates and classes, check your contributions record.


                Contact HMRC for changes of details, rates, credits, Statutory Payments, online statements and for help with gaps in your National Insurance contributions


                Comment


                  #23
                  Αυτό ισχύει Ελένη.
                  Γι αυτό και καθυστερούν να στο αποστείλουν. Σε ελέγχουν. Ποιές υπηρεσίες όμως και τι, αυτό προσωπικά δεν νομίζω οτι μπορείς να το ξέρεις. Δεν είναι κάτι που σου λένε. Λογικά όμως πρέπει να έχεις καθαρό ποινικό μητρώο.
                  Τώρα για την εφορία δεν πιστεύω.. αν δεν έχεις παρανομήσει κάπου. Αν χρωστάς πάλι, ούτε εκεί υπάρχει θέμα...ποιός Έλληνας δε χρωστάει ?
                  Μια προσωπική εμπειρία που είχα όταν πήγα για τον NIN, έπεσα σε εναν μυστήριο τύπο ο οποίος βρήκε ΄ταχα μου δήθεν ατέλειες στα χαρακτηριστικά του διαβατηρίου μου. και μιλούσε επι 25 λεπτά στο τηλέφωνο με ανωτέρους του. Εντέλει όλα καλά και ύστερα προσπάθησε να μου δικαιολογηθεί.Τέλος πάντων. Όπως καταλαβαίνεις υπάρχει έλεγχος γιατί οι Αγγλία δεν είναι μπανανία.
                  Σε γενικές γραμμές αν δεν έχεις διαπράξει καταγεγραμμένες παράνομες πράξεις , εκκρεμούν δικαστήρια εις βάρος σου και δεν έχεις καταδικαστεί δεν έχεις κάτι να φοβάσε !

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by elenikaram View Post
                    [...]σε παρακαλώ να μην σχολιάζεις το τοπικ μου με άσχετα ποστ. [...]
                    Δεν ειμαι ποτε εκτος θεματος. Εσυ δεν σεβεσαι τους κανονισμους

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by vlad View Post
                      Αυτό ισχύει Ελένη.
                      Γι αυτό και καθυστερούν να στο αποστείλουν. Σε ελέγχουν. Ποιές υπηρεσίες όμως και τι, αυτό προσωπικά δεν νομίζω οτι μπορείς να το ξέρεις. Δεν είναι κάτι που σου λένε. Λογικά όμως πρέπει να έχεις καθαρό ποινικό μητρώο.
                      Τώρα για την εφορία δεν πιστεύω.. αν δεν έχεις παρανομήσει κάπου. Αν χρωστάς πάλι, ούτε εκεί υπάρχει θέμα...ποιός Έλληνας δε χρωστάει ?
                      Μια προσωπική εμπειρία που είχα όταν πήγα για τον NIN, έπεσα σε εναν μυστήριο τύπο ο οποίος βρήκε ΄ταχα μου δήθεν ατέλειες στα χαρακτηριστικά του διαβατηρίου μου. και μιλούσε επι 25 λεπτά στο τηλέφωνο με ανωτέρους του. Εντέλει όλα καλά και ύστερα προσπάθησε να μου δικαιολογηθεί.Τέλος πάντων. Όπως καταλαβαίνεις υπάρχει έλεγχος γιατί οι Αγγλία δεν είναι μπανανία.
                      Σε γενικές γραμμές αν δεν έχεις διαπράξει καταγεγραμμένες παράνομες πράξεις , εκκρεμούν δικαστήρια εις βάρος σου και δεν έχεις καταδικαστεί δεν έχεις κάτι να φοβάσε !
                      Ωραία, με διαφώτισες, σε ευχαριστώ πάρα πολύ! στην εφορία δεν χρωστάω, ευτυχώς! δικαστήριο παλιότερα είχα, αλλά όχι κάτι σπουδαίο και έχει λήξει πλέον. σίγουρα και ποιος Έλληνας δε χρωστάει!
                      Ήθελα τις παραπάνω πληροφορίες ώστε να έχω μια άποψη τι μέλλει γενεσθαι με τα γραφειοκρατικά κτλ και πιστεύω πως δεν θα έχει καμιά σχέση με αυτή την γραφειοκρατία της Ελλάδας!

                      Comment


                        #26
                        elenikaram εγώ θα σού γράψω τι μού ζητήσανε εμένα γιά μία προσφορά εργασίας πού μού έγινε από Αγγλία.Πιστοποιητικό γεννήσεως, ποινικό μητρώο, λογαριασμό (ΔΕΗ, τηλ., νερού)όχι όλα αλλά ένα από αυτά πού να είναι στο όνομά μου.Όλα αυτά μεταφρασμένα μαζί με τα πρωτότυπα.Επίσης μού στείλανε μία φόρμα πού λέγεται DBS καί γράφεις τα στοιχεία σου καί τρείς (3) συστατικές επιστολές, οι δύο (2) από εργασία προηγούμενη καί μία (1) από κάποιον φίλο ή γνωστό εκτός από συγγενή πού να λέει ότι είμαι καλός, εργατικός, έξυπνος, συνεργάσιμος, εχέμυθος καί δεν ξέρω καί 'γω τι άλλο.Λες καί υπήρχε περίπτωση να μού το έγραφε κάποιος να έλεγε τα αντίθετα καί να το έστελνα!Το διαβατήριο καλό είναι να το έχεις.Κατά την γνώμη μου είναι το πιό επίσημο έγγραφο πού μπορείς να έχεις μαζί σου στο εξωτερικό.Μου το ζητήσανε καί αυτό.Καλώς ή κακώς ζητάνε αρκετά καί μερικά μας φαίνονται περίεργα αλλά αν θες να ξεφύγεις από αυτή την μιζέρια δεν γίνεται αλλιώς.Αν γνωρίζω κάτι άλλο ευχαρίστως να βοηθήσω όπως με βοήθησαν καί μένα κάποιοι εδώ στο patriotaki.Μην το βάζεις κάτω.Σού εύχομαι καλή τύχη.

                        Comment


                          #27
                          ΠΑΓΟΥΡΑΣ καλησπέρα πατριώτη! Σε ευχαριστώ πολύ που θέλησες να απαντήσεις στο τοπικ μου και να μου προσφέρεις την βοήθεια σου! Εύχομαι να είσαι πάντα καλά!
                          Τα Πιστοποιητικό γεννήσεως, ποινικό μητρώο, λογαριασμό (ΔΕΗ, τηλ., νερού) έγγραφα από Ελλάδα αν κατάλαβα καλά.... δεν έχω κολλάω, αλλά μου φαίνεται παράξενο όπως είπες, να ζητούν ειδικά λογαριασμό ΔΕΚΟ από Ελλάδα για Αγγλία. όλα τα παραπάνω τα έχω, δεν έχω πρόβλημα.
                          Θα σου κάνω μια ερώτηση, χωρίς να θέλω να φανώ αδιάκριτη και βέβαια αν θες να μου απαντήσεις: τα χαρτιά που αναφέρεις στα ζήτησαν για μια απλή εργασία στην Αγγλία η για καλή θέση?
                          Το διαβατήριο σίγουρα το έχω υπόψην μου.
                          σε ευχαριστώ πολύ και πάλι.....

                          Comment


                            #28
                            Πιστοποιητικο ποινικου μητρωου,ε;Δεν το ειχα καθολου στο μυαλο μου οτι θα επρεπε να το εχει καποιος μαζι του (κακως βεβαια,τωρα που το σκεφτομαι).Και να το βγαλεις δεν ειναι τιποτα αλλα ειναι αλλο ενα χαρτι για μεταφραση. Ποσο θα βγει στο τελος το κοστος των μεταφρασεων μαζι με τα διαβατηρια ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω!

                            Comment


                              #29
                              Εγώ ευτυχώς έχω ήδη βγάλει διαβατήριο από πριν 4 χρόνια και πριν λίγο καιρό έβγαλα και της κόρης μου. Τουλάχιστον δεν θα θέλω να κάνω και αυτά τα έξοδα τώρα γιατί είναι + πόσα άλλα. Είναι όντως πολλά τα έξοδα, τουλάχιστον ελπίζουμε να πάνε όλα καλά και όχι να φάμε να μούτρα μας και να έχουμε χάσει χρήματα και χρόνο χωρίς αποτέλεσμα. Γιατί δεν πετάω στα σύννεφα... έχω τις επιφυλάξεις μου για το τι θα συμβεί. Θέλει και τύχη το θέμα.

                              Comment


                                #30
                                Δεν ξέρω αν διαφέρει από council σε council αλλά στο δικό μας δεν χρειάστηκε τίποτα άλλο πέρα απ το διαβατήριο. Την μόνη φορά που μας ζητήθηκε πιστοποιητικό γέννησης ,ακόμα κι αυτό το ήθελαν αμετάφραστο . Στη συνέντευξη απλά σε ρωτάνε τυπικά πρώην διεύθυνση, αν δουλευεις ή ψαχνεις για δουλειά κλπ. Τίποτα τρομερό.

                                Comment

                                Working...
                                X