Announcement

Collapse
No announcement yet.

Συνέντευξη με Γερμανό Εργοδότη

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Συνέντευξη με Γερμανό Εργοδότη

    Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα. Έκανα μια αναζήτηση στο forum αλλά δεν βρήκα κάποιο θέμα παρόμοιο. Καθώς πήρα την απόφαση να φύγω απο Ελλάδα την επόμενη εβδομάδα έχω μια συνέντευξη με έναν γερμανό εργοδότη μέση skype . Είμαι αγχωμένος γιατί δεν έχω ιδέα τι θα με ρωτήσει . Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει απο παρόμοια εμπειρία ? Ευχαριστω πολύ .

    #2
    Originally posted by demont View Post
    Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα. Έκανα μια αναζήτηση στο forum αλλά δεν βρήκα κάποιο θέμα παρόμοιο. Καθώς πήρα την απόφαση να φύγω απο Ελλάδα την επόμενη εβδομάδα έχω μια συνέντευξη με έναν γερμανό εργοδότη μέση skype . Είμαι αγχωμένος γιατί δεν έχω ιδέα τι θα με ρωτήσει . Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει απο παρόμοια εμπειρία ? Ευχαριστω πολύ .
    Εκτός από τα σχετικά με τη συγκεκριμένη δουλειά, σίγουρα τους ενδιαφέρει για ποιο λόγο φεύγεις από την Ελλάδα και αν έχεις σκοπό να μείνεις. Είναι σημαντικό να δείξεις ότι ενδιαφέρεσαι να ζήσεις εκεί.

    Comment


      #3
      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση απλά με αγχώνει το επιπεδο γερμανικών (B1) και τι συζήτηση θα κάνουμε μέσω skype . Αυτή τη στιγμή σκέφτομαι την γερμανία για τουλάχιστον τα επόμενα 5-10 χρόνια .

      Comment


        #4
        Originally posted by demont View Post
        Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα. Έκανα μια αναζήτηση στο forum αλλά δεν βρήκα κάποιο θέμα παρόμοιο. Καθώς πήρα την απόφαση να φύγω απο Ελλάδα την επόμενη εβδομάδα έχω μια συνέντευξη με έναν γερμανό εργοδότη μέση skype . Είμαι αγχωμένος γιατί δεν έχω ιδέα τι θα με ρωτήσει . Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει απο παρόμοια εμπειρία ? Ευχαριστω πολύ .
        Η εμπειρία μου απο συνέντευξη στο Skype σε άλλη γλώσσα , tips και αυμβουλες
        http://www.patriotaki.net/%CE%B7-%CE...B5%CF%82-5599/
        Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

        Comment


          #5
          Σε ευχαριστώ πολύ φίλε θα κάνω να φτιαξω μια λίστα με ερωτήσεις απαντήσεις γενικά και ελπίζω όλα να πάνε καλά . Ευτυχώς δεν θέλουν υψηλό επίπεδο γερμανικών.

          Comment


            #6
            Μετά από εμπειρία 3 συνεντεύξεων live:
            1. Προετοιμάστε φράσεις του τύπου "Μπορείτε να επαναλάβετε παρακαλώ;" "Τι εννοείτε;" "Δεν κατάλαβα", "Τώρα το κατάλαβα"
            2. Γλώσσα: με επίπεδο Β1 δε μπορούν να περιμένουν τρελά πράγματα, άρα
            α) προλάβετε τους λέγοντας ότι "γνωρίζω πως τα γερμανικά μου χρειάζονται βελτίωση αλλά θα συνεχίσω να μελετώ" "όταν θα βρίσκομαι στη Γερμανία θα ενισχύσω γρήγορα τις γνώσεις μου στη γλώσσα γιατί θα ακούω και θα διαβάζω παντού γερμανικά"
            ακόμα και Γ1 να έχεις η προφορική επικοινωνία όταν δε βρίσκεσαι στη χώρα είναι πολύ δύσκολη. Εγώ έχω Β2 και ξέρω ότι
            έκανα αρκετά λάθη και μου είπαν ξέρεις πολύ καλή γραμματική αλλά μιλάς σχετικά αργά. Αυτό επειδή σκεφτόμουν για να βάλω τις λέξεις στη σειρά
            Ξαναλέω, τονίζεις ότι θες να συνεχίσεις να μαθάινεις
            3. Λες γιατί θες να δουλέψεις στη Γερμανία. Όσον αφορά την Ελλάδα αναφέρεις τα οικονομικά προβλήματα και την κρίση χωρίς όμως να κατηγορείς στο σύνολο τη χώρα σου.
            4. Λες γιατί σου αρέσει αυτή η δουλειά και τι μπορείς να κάνεις
            5. Θα σε ρωτήσουν αν έχεις που να μείνεις και τι θα κάνεις με τα παιδιά σου ειδικά αν είναι μικρά

            Όλα αυτά τα προετοιμάζεις έτσι ώστε κάτι να έχεις να πεις
            Καλό είναι να μην κολλάς έστω κι αν κάνεις λάθη
            Αυτά προς το παρόν, αν θυμηθώ κάτι άλλο θα συμπληρώσω
            Viel Glueck und viel Erfolg!
            Ετοίμασε ερωτήσεις που θες να κάνεις

            Comment


              #7
              γενικα δηλαδη πρεπει να μαθεις το ´´ποιημα´´ απ´εξω και να εχεις παραλληλα πειστικες/αληθοφανεις απαντησεις στις δυσκολες ερωτησεις, πχ τα κενα χρονικα διαστηματα χωρις απασχοληση, η ισως τη συχνη αλλαγη ειδους εργασιας στο βιογραφικο σου.

              Comment

              Working...
              X