Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα βηματα μου για Αγγλια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    keep forward εύχομαι κάθε επιτυχία στο νέο σου ξεκίνημα.Αν επιτρέπεται σε ποιά πόλη πηγαίνεις καί σε τι δουλειά;

    Comment


      #17
      Originally posted by ΠΑΓΟΥΡΑΣ View Post
      keep forward εύχομαι κάθε επιτυχία στο νέο σου ξεκίνημα.Αν επιτρέπεται σε ποιά πόλη πηγαίνεις καί σε τι δουλειά;
      Γεια χαρα σε ευχαριστω πολυ. Λιγο εξω απο το Μαντζεστερ σε αποθηκη. Αρχικα στις εξαγωγες .

      *** παιδια δεν ρωτησα καθε ποτε θα με πληρωνει. Να στειλω λετε email ή ειναι στανταρ;
      *** επισης λεω να κλεισω με το airbnb για καμια εβδομαδα μεχρι να βρω σπιτι εκει. Εχω στειλει email σε μεσιτες αλλα δεν μπορω να παρω γουρουνι στο σακι. Εχετε καμια αλλη ιδεα;

      Comment


        #18
        Όσο δεν έχεις συμβολαιο στα χερια σου δεν εχεις τιποτα. Ζητησε τους να σου στειλουν το συμβολαιο εργασιας υπογεγραμμένο πριν ξεκινήσεις να κανεις ο,τιδηποτε.

        Comment


          #19
          Στο θέμα της πληρωμής τίποτε δεν είναι στάνταρ.Θα πρέπει να το ρωτήσεις.

          Comment


            #20
            Το κάθε πότε θα σε πληρώνει παρά είναι ασήμαντο ως πληροφορία, για να κατσεις να στελνεις email. Το συμβολαιο, ναι ειναι σημαντικοτατο, αλλα δε νομιζω να σου στειλει κανεις συμβολαιο χωρις να σε δει απο κοντα. Θα μπορουσες να χεις βαλει ακομη και ψευτικη φωτο.
            Στη θεση αου αφου εχεις γενικα καλη ανταποκριση, θα ειχα φυγει χωρις πολλα-πολλα. Το ρισκο να την πατησεις ειναι μικρο.
            Καλή τύχη!

            Comment


              #21
              DiD666

              Ναι οντως ενα τηλεφωνο και 2 e-mail εχω... απλα σκεφτηκα γιατι να κανει καποιος ολο αυτο ? το μπορει να κερδισει?

              ΠΑΓΟΥΡΑΣ

              Μαλλον θα του στειλω e-mail γιατι μου ειπε οτιδηποτε θελω μπορω να του στειλω e-mail


              Giorgos10

              Κι εγω ετσι το σκεφτηκα βασικα ..... πιστευω και οτι ειπαμε οσα ειπαμε απο το τηλεφωνο πολλα ηταν!!!


              **** Επισης ξεχασα να πω οτι μου ειπε να μου πληρωσει το εισητηριο ,να παω να δω αν μου κανει και το μερος και η αποθηκη.3 μηνες εκπαιδευση και μετα αοριστου. Ηταν ξεκαθαρος σε ολα οπως κι εγω.

              Comment


                #22
                Να σού πληρώσει καί το εισητήριο;Πολύ καλό ακούγεται.Αν δεν σού κάνει όμως εκεί θα έχεις κάνει το μεγάλο βήμα.Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρείς κάτι άλλο αν θα είσαι Αγγλία.Χρειάζονται άλλο προσωπικό εκεί;

                Comment


                  #23
                  Originally posted by ΠΑΓΟΥΡΑΣ View Post
                  Να σού πληρώσει καί το εισητήριο;Πολύ καλό ακούγεται.Αν δεν σού κάνει όμως εκεί θα έχεις κάνει το μεγάλο βήμα.Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρείς κάτι άλλο αν θα είσαι Αγγλία.Χρειάζονται άλλο προσωπικό εκεί;
                  Δεν εχω ιδεα δεν υπηρχε καθολου αγγελεια ,απλα ηταν στον τομεα μου και εστειλα CV.... η αληθεια ειναι οτι και να μην ειχα βρει παλι θα εφευγα ...απλα ειπα οτι πρωτα θα το παλεψω απο εδω οσο μπορω για κανα 2 μηνο και μετα θα παω. Ελπιζω να μην αλλαξει κατι και να πανε ολα καλα.

                  Comment


                    #24
                    Μερικα χρησιμα εργαλεια

                    Τσεκαρισμα περιοχης ...ωραια στατιστικα για το μερος που θελετε να πατε,καθως και report αστυνομιας για διαφορες υποθεσεις
                    Postcode Area - Regional, National, Local Postcode Lists and Postal Areas
                    View the latest crime, house prices, population, housing, gender, marital status, ethnicity, religion, health and employment information in your area

                    UKCrimeStats.com - The Leading Independent Crime Data Platform

                    Ευρεση δρομων και δρομολογιων απο αεροπλανα,τρενα,βαπορια κλπ κλπ βγαζει ολες τις πληροφοριες με κοστος μαζι

                    Rome2rio: discover how to get anywhere


                    **** Τα δουλεψα αρκετα για να ξερεις ή να εχεις μια ιδεα για το που θα πας και τι θα βρεις.Εθνικοτητες ,επιπεδο γνωσεων,νοικια ,θρησκεια κλπ κλπ (λεμε τωρα σε περιπτωση που σε απασχολουν και αυτα)

                    Comment


                      #25
                      Όλα καλά θα πάνε.Όλο το άγχος πού θα έχεις στην αρχή σιγά-σιγά θα φεύγει μόλις μπείς στην καθημερινότητα.Έχεις ζήσει καθόλου εξωτερικό;

                      Comment


                        #26
                        καλημέρα.
                        Φίλε keep_forward χωρίς να έχω καμιά πρόθεση να σε απογοητεύσω υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι fishing. απλά απάτη. Το να μιλάς μαζί τους, να ανταλλάσεις μερικά email δεν σημαίνει οτι είναι και αξιόπιστοι. Μπορεί να είναι μια καλοστημένη απάτη. Μου έχει τύχει και μένα κάτι ανάλογο οταν ήμουν και εγώ στη θέση σου και προσπαθούσα να βρω εργασία απο Ελλάδα. Για να πέσεις θύμα απάτης πρεπει πρώτα να πειστείς οτι δεν είναι. Ιδίως αυτό με το εισητήριο...να σου το πληρώσουν ..κάτι δε μου πάει..too good to be true.
                        Αν οι γνώσεις σου και οι σπουδές σου δεν είναι κάποιο εξειδηκευμένο επάγγελμα δύσκολα να αναζητήσουν κάποιον απο εξωτερικό. Για πιο λόγο να αναζητήσουν αποθηκάριο απο Ελλάδα οταν στην Αγγλία υπάρχουν άφθονοι που αναζητούν εργασία σε αποθήκες ;
                        Αν πάρεις την απόφαση να έρθεις εδώ, θα βρείς δουλειά μέσα σε ένα 3μηνο. κάπου θα σκαλώσεις. Ο σωστός τρόπος κατα τη γνώμη μου είναι να έρθεις εδώ, να βρείς ένα δωμάτιο να νοικιάσεις με συμβόλαιο 1 μήνα και option αορίστου διαμονής, να κάνεις τις απαραίτητες ενέργειες ΝΙΝ κτλ και να επικεντρωθείς αμέσως στην εύρεση εργασίας.

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by vlad View Post
                          καλημέρα.
                          Φίλε keep_forward χωρίς να έχω καμιά πρόθεση να σε απογοητεύσω υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι fishing. απλά απάτη. Το να μιλάς μαζί τους, να ανταλλάσεις μερικά email δεν σημαίνει οτι είναι και αξιόπιστοι. Μπορεί να είναι μια καλοστημένη απάτη. Μου έχει τύχει και μένα κάτι ανάλογο οταν ήμουν και εγώ στη θέση σου και προσπαθούσα να βρω εργασία απο Ελλάδα. Για να πέσεις θύμα απάτης πρεπει πρώτα να πειστείς οτι δεν είναι. Ιδίως αυτό με το εισητήριο...να σου το πληρώσουν ..κάτι δε μου πάει..too good to be true.
                          Αν οι γνώσεις σου και οι σπουδές σου δεν είναι κάποιο εξειδηκευμένο επάγγελμα δύσκολα να αναζητήσουν κάποιον απο εξωτερικό. Για πιο λόγο να αναζητήσουν αποθηκάριο απο Ελλάδα οταν στην Αγγλία υπάρχουν άφθονοι που αναζητούν εργασία σε αποθήκες ;
                          Αν πάρεις την απόφαση να έρθεις εδώ, θα βρείς δουλειά μέσα σε ένα 3μηνο. κάπου θα σκαλώσεις. Ο σωστός τρόπος κατα τη γνώμη μου είναι να έρθεις εδώ, να βρείς ένα δωμάτιο να νοικιάσεις με συμβόλαιο 1 μήνα και option αορίστου διαμονής, να κάνεις τις απαραίτητες ενέργειες ΝΙΝ κτλ και να επικεντρωθείς αμέσως στην εύρεση εργασίας.
                          Αρχικα σε ευχαριστω για την απαντηση. Εχει πελατες Ελληνες ,καθως και Γερμανους,Ολλανδους,Γαλλου κλπ κλπ .ΜΕ θελει στο κομματι της εξαγωγης και προφανως θελει να μιλαω και να κανονιζω και με τις Ελληνικες εταιρειες. Μου το ειπε οτι γενικα εχουν ανθρωπους απο διαφορες χωρες γι αυτο το κομματι. Απο την αλλη ομως και απατη να ειναι τι θα κερδισει απο εμενα? Δεν μου ζητησε λεφτα ή κατι τετοιο.Μαλιστα μου ειπε αν θελω να μου βγαλει αυτος το εισητηριο απο εκει.Οντως ειναι too good to be true ,αλλα δεν βγαζει νοημα γιατι να μπει στον κοπο να κανει ολο αυτο.Πως θα κερδισει απο εμενα? Πριν 2 μηνες η εταιρεια που θελει να παω ηταν και σε μια εκθεση στην Γερμανια...Επισης ειπε οτι θα ερθει να με παρει ο ιδιος για να πουμε τις λεπτομεριες ...ακομα δεν εχω κανει κινηση γιατι κι εγω αυτα εχω στο μυαλο μου και δεν ξερω τι να κανω τελικα.Στην δικια σου περιπτωση τι εγινε?

                          ***Επισης ξεχασα να πω οτι εγω βρηκα το site Της εταιρεας και εστειλα το Βιογραφικο μου.Δεν με βρηκε αυτος.

                          Comment


                            #28
                            Ζύγισε τα πράγματα και κάνε ότι καταλαβαίνεις. Πρόσεχε πολύ όμως. Εμένα μέχρι και συμβόλαιο μου έστειλαν με σφραγίδα και υπογραφή, να το συμπληρώσω και να το στείλω πίσω. Για να εργαστώ σε υπαρκτώ, γνωστό ξενοδοχείο στο Λονδίνο με αρκετά χρήματα και διαμονή δωρεάν στο ξενοδοχείο. Μου ζητούσαν όμως να τους στείλω διαβατήριο φωτοτυπία και υπογραφή πράγμα που δεν κάνω σε καμία περίπτωση εξ αποστάσεως. Η υπογραφή μπορεί να πλαστογραφηθεί, το διαβατήριο κτλ κτλ. Μέχρι και profile στο Linkedin δημιούργησαν ενός κάποιου διευθυντή..υπαρκτώ μεν πρόσωπο αλλά υπήρχαν 2 profiles.

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by vlad View Post
                              Ζύγισε τα πράγματα και κάνε ότι καταλαβαίνεις. Πρόσεχε πολύ όμως. Εμένα μέχρι και συμβόλαιο μου έστειλαν με σφραγίδα και υπογραφή, να το συμπληρώσω και να το στείλω πίσω. Για να εργαστώ σε υπαρκτώ, γνωστό ξενοδοχείο στο Λονδίνο με αρκετά χρήματα και διαμονή δωρεάν στο ξενοδοχείο. Μου ζητούσαν όμως να τους στείλω διαβατήριο φωτοτυπία και υπογραφή πράγμα που δεν κάνω σε καμία περίπτωση εξ αποστάσεως. Η υπογραφή μπορεί να πλαστογραφηθεί, το διαβατήριο κτλ κτλ. Μέχρι και profile στο Linkedin δημιούργησαν ενός κάποιου διευθυντή..υπαρκτώ μεν πρόσωπο αλλά υπήρχαν 2 profiles.
                              Δεν μου ζητησε κατι τετοιο ειναι η αληθεια, μου ειπε οτι απο κοντα θα κανονισουμε τα υπολοιπα.Δλδ να δω το μερος και αν μπορω να ζησω εκει κλπ κλπ.

                              Comment


                                #30
                                Το κομματι του εξαγωγικού εμπορίου, εναι αρκετά εξειδικευμένο. Αν εχεις εμπειρια (πιστωτικές επιστολές, εγγυητικές, ενέγγυες πιστώσεις, factoring, κλπ) σε θελει ως ειδικό και γνωστη ελληνικών. Τιποτα υποπτο. Εξαλλου αυτον δεν τον νοιαζει αν μενεις διπλα η πας απο Αυστραλια. Απ την αλλη αν το αντικειμενο ειναι χαμαλικι και εκδοση δυο τιμολογιων και μηδεν γλωσσες, τοτε ισως θα μπορουσε να σε κρεμασει αν δεν του αρεσεις. Αλλος κινδυνος δεν υπαρχει...

                                Comment

                                Working...
                                X