Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα βηματα μου για Αγγλια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τα βηματα μου για Αγγλια

    Καλησπερα
    Ειμαι 38 ετων και εχω αρχισει την προετοιμασια μου για δουλεια στο εξωτερικο εδω και 2 μηνες περιπου.

    (Λιγες πληροφοριες για μενα) Εχω 10 χρονια εμπειρίας σε αποθηκες και εχω δουλεψει σε ολες τις θεσεις ξεκινώντας απο το να κουβαλαω κουτες μεχρι team manager) Επισης εχω αρκετη πείρα σε desktop support αφου στην τελευταια δουλεια περα απο την δουλεια του γραφειου εκανα και αυτο.(αυτο το αναφερω γιατι με αυτο θελω να ασχοληθω αργοτερα αφου βλεπω οτι εχει πολυ ψωμι..απλα πρεπει να κανω καποια σεμιναρια ακομα)
    Αγγλικα : reading/listening σε προχωρημένο επιπεδο ,speaking...εε καπως τα βολευω αλλα κανω εντατικα μαθηματα εδω και 2 μηνες .

    Mετα απο αρκετη μελετη εφτιαξα το βιογραφικο μου και το cover letter οπου ειναι 100% αληθινο χωρις ψέμματα και χωρις υπερβολές.Θεωρω οτι δεν μπορεις να κανεις ενα τετοιο βημα βασιζόμενος σε ψεμματα. Αφου λοιπον το κοιταζα και το διορθωνα για κανα 2 εβδομαδες ξεκίνησα το ΣΚ πως μας περασε να κανω apply σε δουλειες. Εκανα σε ολοι την Αγγλια και για χρηματα απο 7,5 pounds την ωρα και πανω ακομα και σε αυτες που ειχαν Asap για αμεσότερο ξεκίνημα δλδ.

    Αποτελεσματα και αποριες

    Σημερα λοιπον και αφου μεσα στο ΣΚ εκανα περιπου 200 apply αρχισαν να παιρνω e-mail με απαντησεις

    Περιπτωσεις

    1) Πηρα e-mail απο manager της επιχείρησης για να πιασω δουλεια κατευθειαν χωρις interview με ξεκαθαρισμενα τα χρηματα και τις προοπτικες απο την αρχη. (Πολυ καλο γι να ειναι αληθινο αραγε? ) ***Εψαξα την εταιρεια και οντως υπαρχει.

    2) Πηρα 10 (και ακομα ερχοντε κι αλλα !!) με απαντηση οτi το cv μου ειναι shortlisted και μεσα σε 7 μερες το αργοτερο θα μιλησουμε για λεπτομερειες και Interview..... what?

    3) 5 αντζεντηδες μου ειπαν να τους παρω τηλεφωνο να μιλησουμε αμεσσα

    4) Περιπου 6 μου εστειλαν φορμες να συμπληρώσω σε pdf και να στειλω φωτο το passport μου γιατι τους κανει το βιογραφικο και θελουν να κανονισουν interview

    5)Καμια 10 αρια οτι αν δεν παρω απαντηση σε 15 μερες σημαινει οτι δεν περασα.

    6)Επισης εχχ παρει αρκετα οπου λενε ελα αυριο για interview στο ταδε μερος και οτι το cv ειναι shortlisted .Αν δεν μπορεις στειλε ημ/νια ποτε μπρεις να πας για interview

    και τελος καποια αλλα οπου απλα με απερριψαν με την μια .


    Απορεις

    Πολυ γρηγορα δεν πηρα απαντησεις? Ειναι στανταρ αυτο σε ολους ή να ενθουσιαστω? να κανω το βημα και να παω στην πρωτη περιπτωση ή να περιμενω...Γενικα τι θα κανατε εσεις αν σας συνέβαιναν τα παραπανω ?

    Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

    #2
    Καλησπέρα φίλε μου και καλή αρχή να έχεις!
    Έχεις πάει Αγγλία ή ξεκίνησες την αναζήτηση από Ελλάδα? :D

    Comment


      #3
      Originally posted by Dexamethasone View Post
      Καλησπέρα φίλε μου και καλή αρχή να έχεις!
      Έχεις πάει Αγγλία ή ξεκίνησες την αναζήτηση από Ελλάδα? :D
      Ευχαριστω πολυ, οχι Ελλαδα ειμαι και ξεκινησα να στελνω CVs πριν 3 μερες ..Μου φανηκε περιεργο το ενδιαφερον τους .Βεβαια εχω και 10 χρονια στην πλατη και ισως αυτο μετραει περισσοτερο απο τα χαρτια μου. Απλα επειτα απο αυτα που εχω διαβασει εδω και σε καποια αρθρα δεν περιμενα τοσο σύντομα να μου απαντησουν και αυτο ειναι βασικα που με προβληματιζει ... Τζαμπα λες ανησυχώ ?

      Comment


        #4
        Originally posted by Keep_forward View Post
        Ευχαριστω πολυ, οχι Ελλαδα ειμαι και ξεκινησα να στελνω CVs πριν 3 μερες ..Μου φανηκε περιεργο το ενδιαφερον τους .Βεβαια εχω και 10 χρονια στην πλατη και ισως αυτο μετραει περισσοτερο απο τα χαρτια μου. Απλα επειτα απο αυτα που εχω διαβασει εδω και σε καποια αρθρα δεν περιμενα τοσο σύντομα να μου απαντησουν και αυτο ειναι βασικα που με προβληματιζει ... Τζαμπα λες ανησυχώ ?

        καλησπερα φιλε...

        Μιχαλης 36 εδω...εργαζομαι 2 χρονια πλεον εδω Αγγλια...

        Μην σου φαινεται παραξενο...Η οικονομια παει καλα εδω...γιατι πολυ απλα ειναι κρατος και οχι μπανανια...Αυτο που θα εκανα στην θεση σου ειναι να εβαζα ολα τα Interview που μ ενδιαφερουν σε μια σειρα και σε διαστημα 1-1.5 εβδομαδας να τα περνουσα ολα ει δυνατον...Πλεον με ryanair ειναι φτηνα τα εισητηρια και μπορεις ν ανεβεις ακομα και αν κλεισεις τα εισητηρια τελευταια στιγμη..

        Μπραβο σου που εκανες την αρχη...

        Comment


          #5
          Originally posted by mecheng79 View Post
          καλησπερα φιλε...

          Μιχαλης 36 εδω...εργαζομαι 2 χρονια πλεον εδω Αγγλια...

          Μην σου φαινεται παραξενο...Η οικονομια παει καλα εδω...γιατι πολυ απλα ειναι κρατος και οχι μπανανια...Αυτο που θα εκανα στην θεση σου ειναι να εβαζα ολα τα Interview που μ ενδιαφερουν σε μια σειρα και σε διαστημα 1-1.5 εβδομαδας να τα περνουσα ολα ει δυνατον...Πλεον με ryanair ειναι φτηνα τα εισητηρια και μπορεις ν ανεβεις ακομα και αν κλεισεις τα εισητηρια τελευταια στιγμη..

          Μπραβο σου που εκανες την αρχη...
          Σωστη σκεψη ,βασικα εχω κατσει και γραφω τις δουλειες που με ενδιαφερουν και θα προσπαθησω να κλεισω συνεντεύξεις για την αλλη εβδομαδα.Μεχρι τοτε θα ερθουν πιστευω κι αλλες απαντησεις ωστε να μην παω για λιγες... Ευτηχως μπορω να παω να μεινω σε φιλους εκεινο το διαστημα οποτε θα βολεψει και με τα εξοδα....Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

          Τις φορμες που μου ζητανε καπιοι ατζεντηδες μαζι με paspport copy θα τα στελνατε? (το γραφειο ειναι το Active staff)

          Comment


            #6
            Προσωπικα δεν θα εδινα πουθενα copy του διαβατηριου μου..

            Το βιογραφικο μονο θα εστελνα...για ποιο λογο θελουν διαβατηριο;;;

            Comment


              #7
              Originally posted by mecheng79 View Post
              Προσωπικα δεν θα εδινα πουθενα copy του διαβατηριου μου..

              Το βιογραφικο μονο θα εστελνα...για ποιο λογο θελουν διαβατηριο;;;
              Nαι κι εγω δεν προκειτε να το στειλω ουτε με σφαιρες. Λεει οτι θελει την μια φορμα αυτη στο γραφειο και η αλλη θα παει στην δουλεια. Ενταξει μεχρι εδω καλα αλλα τι το θελει το διαβατηριο? Της απαντησα οτι δεν μπορω να στειλω το διαβατηριο.Τα υπολοιπα χαρτια ευχαριστως.

              Comment


                #8
                Originally posted by Keep_forward View Post
                Ευχαριστω πολυ, οχι Ελλαδα ειμαι και ξεκινησα να στελνω CVs πριν 3 μερες ..Μου φανηκε περιεργο το ενδιαφερον τους .Βεβαια εχω και 10 χρονια στην πλατη και ισως αυτο μετραει περισσοτερο απο τα χαρτια μου. Απλα επειτα απο αυτα που εχω διαβασει εδω και σε καποια αρθρα δεν περιμενα τοσο σύντομα να μου απαντησουν και αυτο ειναι βασικα που με προβληματιζει ... Τζαμπα λες ανησυχώ ?
                Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, άλλωστε πήρες πολλές απαντήσεις. Παντού υπάρχει απάτη αλλά φαίνεται από την αγγελία και τις απαντήσεις τους. Όπως και να έχει συνέχισε την προσπάθεια σου και κάνε αυτό που σου πρότεινε και ο φίλος από πάνω! Στο βιογραφικό διεύθυνση/τηλέφωνο τι έβαλες?

                Comment


                  #9
                  Καλημέρα Keep_forward .

                  Μου έχει ζητηθεί και μένα σε εργασία το διαβατήριο μου, καθώς και απο τον διαχειριστή του σπιτιού μου πριν νοικιάσω με χαρτιά κλπ.Ημουν στο ρίσκο και προτιμούσα απο κοντα τετοιου είδους συναλλαγες αλλα τελικά δεν μου βγήκε σε κακό και ειχα να κανω με αξιοπιστους ανθρωπους.
                  Το κάνουν περισσότερο για εγκυρότητα και αξιοπιστία ατόμου . Οπως λεει και ο φιλος παραπανω απο τις συνομιλιες και την αγγελια φαινονται πολυ τα μαϊμου ατζετάκια που ψαχνουν για ψάρια .
                  Θα σου πρότεινα να τραβηξεις μια κακοτραβηγμένη φωτο του διαβατηριου απο το κινητο σου και να στειλεις μεσο email εννοειται εγχρωμη και όχι φαξ-σκανερ.
                  Ενα κολπο ακομα ειναι αν σου ζητουν πχ διαβατηριο με διπλωμα να τα βάζεις μαζι προκειμένου να μην μπορουν να πλαστογραφηθουν το καθενα μονο του και εννοειται εκτος σκανερ και φαξ.
                  Για τελος αν πιστευεις οτι ειναι αξιοπιστη,εγκυρη και μιλάει σοβαρα για την δουλειά στείλε για να κλείσεις θεση .

                  Καλη αναζήτηση και καλη επιτυχια σε ότι κανεις !

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by Dexamethasone View Post
                    Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, άλλωστε πήρες πολλές απαντήσεις. Παντού υπάρχει απάτη αλλά φαίνεται από την αγγελία και τις απαντήσεις τους. Όπως και να έχει συνέχισε την προσπάθεια σου και κάνε αυτό που σου πρότεινε και ο φίλος από πάνω! Στο βιογραφικό διεύθυνση/τηλέφωνο τι έβαλες?
                    Ευχαριστω για την απαντηση...... διευθυνση /τηλεφωνο εχω βαλω ελληνικη .Θα μπορουσα να βαλω και του φιλου μου αλλα δεν θα το κανω...τουλαχιστον για τωρα. Το γραφειο το εψαξα στο νετ και δεν θα ελεγα οτι ειναι απατεωνες . Ομως ενας φοβος υπαρχει.


                    Φιλε Nonos Πολυ καλη η ιδεα σου και σε ευχαριστω πολυ,της εχω στειλει μηνυμα οτι δεν θα προτιμουσα να στειλω το διαβατηριο και οτι θα ηθελα να της το εδινα απο κοντα μαζι με την συνέντευξη....(τερμα ευγενικα παντα) .

                    Comment


                      #11
                      Σημερα γραφτηκα στο φορουμ γιατι κοιταω και εγω το θεμα της μεταναστευσης.Μια πρωτη απορια που εχω ειναι γιατι σας ζητανε διαβατηριο ? Μονο την ταυτοτητα δεν χρειαζεται για την Αγγλια ?

                      Comment


                        #12
                        Απαράιτητα έγκυρο διαβατήριο για κάθε σου κινηση απο την στιγμη που χρειάζεσαι χαρτια για να μείνεις μονιμα .

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by Nonos View Post
                          Απαράιτητα έγκυρο διαβατήριο για κάθε σου κινηση απο την στιγμη που χρειάζεσαι χαρτια για να μείνεις μονιμα .

                          Ευχαριστω πολυ για την διευκρινηση

                          Comment


                            #14
                            Τα apply συνεχίζονται κανονικα και σημερα θα μιλησω με καποιους που με ζητησαν . Θα μιλησω με ενα γραφειο για μια δουλεια που εκανα apply.Θα προσπαθησω να αποσπασω οσες περισσοτερες πληροφοριε μπορω και θα ενημερωσω τους φιλους εδω. Επισης κανω και apply κατευθειαν σε επιχειρησεις πρωτα χωρις μεσαζοντες.

                            ΠΡΟΣΟΧΗ: Μου ειπε ενας φιλος οτι πρεπει να προσεξω τους ορους (εαν και αμα γινει με το καλο) γιατι μερικα γραφεια - επιχειρήσεις στο συμβόλαιο σου βαζουν τον ορο οτι μπορουν να σε στειλουν οπου θελουν για οσο ισχυει το συμβόλαιο που εχεις υπογραψει . Το ατομο που σας λεω ειχε 5 χρονια συμβόλαιο και μετα απο ενα χρονο που ηταν Αγγλια των εστειλαν Πολωνια για 6 μηνες κλπ κλπ

                            Ισχυει κατι τετοιο ? Γενικα τα γραφεια θελουν προσοχη ετσι? Επισης ουτε καν εχω παρει τηλεφωνο σε καποια γραφεια που ενω εκανα apply στην αγγελεια μετα απο 10 λεπτα μου εστειλαν οτι αν θελω τωρα δουλεια παρε μας τωρα,σου κλεισαμε ραντεβου για αυριο και φερε αυτα τα χαρτια και σε θελουμε και μπλα μπλα....

                            Comment


                              #15
                              ΠΡΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ
                              Λοιπον ολο αυτο το διαστημα δεν σταματησα να στελνω βιογραφικα ειτε στα γραφεια που αναλαμβαναν την δουλεια ειτε απο μονος μου σε εταιρειες. Εδωσα 2 τηλεφωνικες συνεντευξεις σε γραφεια και 2 σε εταιρείες κατευθειαν.
                              Αν ολα πανε καλα τελος του μηνα φευγω !!.
                              Στην τελευταια συνεντευξη που εκανα εκλεισα και την συμφωνία.Η δουλεια ηρθε απο επιχειρηση που ειχα στειλει μονος μου βιογραφικο . Μιλησαμε πρωτα για 2 μερες με e-mail και την τριτη μερα τα ειπαμε τηλεφωνικα.
                              Μιλησαμε για περιπου 35 λεπτα και το κλεισαμε εχοντας ξεκαθαρισει τα παντα.Ωρες,μερες,μισθο,διακοπες κλπ κλπ.
                              Δεν αφησα τιποτα στον αερα .Ελπιζω να ειναι αυτα που κανονισαμε και να μην αλλαξει κατι. Εκανα οσο περισσότερη ερευνα μπορυσα στο ιντερνετ για την επιχείρηση και για τον μανατζερ που μιλησα. Ολα ειναι και δειχνουν ενταξει. Οποτε τελος του μηνα φευγω και ξεκιναω. Για οτιδηποτε αλλο θα ενημερωσω.

                              Comment

                              Working...
                              X