Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας για κατοίκους εξωτερικού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by Makis Savras View Post
    Παιδιά καλησπέρα.
    Δε σας κρύβω ότι έχω πελαγώσει με το θέμα, και εν τέλει κατέληξα στο να μην ασχοληθώ άλλο.
    Μηδενική κάθε χρόνο και έχει ο Θεός.
    Τι κίνδυνο πιστεύετε πως μπορεί να επιφέρει αυτό, πέρα από τη δυσκολία του να δηλώσεις τα χρήματα που έχεις, αν τυχόν και κάποτε, επιστρέψεις στην Ελλάδα.
    Ευχαριστώ.
    Τι εννωείς μηδενική?

    Comment


      #47
      Originally posted by miles View Post
      Τι εννωείς μηδενική?
      Εννοώ πως από τη στιγμή που δεν έχω εισοδήματα στην Ελλάδα, να κάνω δήλωση στην οποία δεν δηλώνω εισοδήματα.

      Comment


        #48
        Originally posted by Makis Savras View Post
        Εννοώ πως από τη στιγμή που δεν έχω εισοδήματα στην Ελλάδα, να κάνω δήλωση στην οποία δεν δηλώνω εισοδήματα.
        και μηδενικη να κανεις η εφορια σου ζηταει λεφτα λογω τεκμηριων, αν δεν εχεις αποδειξεις

        Comment


          #49
          OK, να ρωτήσω κάτι άλλο, γιατί αυτό είναι που με ενδιαφέρει περισσότερο. Ήρθα τον Σεπτέμβριο του '14 στη Μ. Βρετανία. Εργάστηκα κανονικά τους 3 μήνες μέχρι τέλους του έτους. Το θέμα μου είναι πως το θεωρούμαι κάτοικος Ελλάδας και φορολογούμαι από το Ελληνικό κράτος, αν έχω ζήσει 6 μήνες στην Ελλάδα(183 μέρες).
          Ωστόσο, το Ελληνικό κράτος δε με φορολογεί στο παγκόσμιο εισόδημα, εφόσον έχουν καταβληθεί οι φόροι μου σε άλλη χώρα, με την οποία υπάρχει συμφωνία περί μη διπλής φορολόγησης.
          Το πρόβλημα μου είναι πως για τα πρώτα χρήματα που κερδίσει κάποιος εδώ δε φορολογείται. Με δυο λόγια, ναι μεν τυπικά φορολογήθηκα στη Μ. Βρετανία, αλλά ουσιαστικά δε μου έχουν κρατήσει φόρο.
          Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να περιμένω από την εφορία;;

          Comment


            #50
            Υποχρέωση υποβολής φορολογικής δήλωσης από τους Έλληνες του εξωτερικού


            Μετακομίζοντας ένας Έλληνας στο εξωτερικό, για να εργαστεί, συνήθως έχει την εντύπωση ότι, εφ’ όσον δεν διαμένει πλέον στην Ελλάδα, δεν έχει ούτε υποχρέωση υποβολής φορολογικής δήλωσης στην χώρα μας. Το θέμα όμως δεν είναι τόσο απλό όσο αρχικά φαίνεται, διότι αυτό που ενδιαφέρει την ελληνική φορολογική αρχή (εφορία), για να απαλλάξει έναν Έλληνα κάτοικο του εξωτερικού από την υποχρέωση υποβολής φορολογικής δήλωσης και άρα καταβολής φόρων στην Ελλάδα είναι η φορολογική κατοικία του και όχι απλά ο τόπος διαμονής του.

            Η φορολογική κατοικία είναι ξεχωριστή έννοια και διαφέρει από το τόπο διαμονής.
            Ο πολίτης που είναι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας έχει την υποχρέωση να υποβάλλει στην χώρα μας φορολογική δήλωση και να δηλώνει σε αυτήν το εισόδημα που αποκτά σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου (παρ. 1, άρθρο 3, Ν. 4172/13). Ο πολίτης που είναι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού έχει υποχρέωση να υποβάλλει φορολογική δήλωση στην Ελλάδα μόνο εφόσον αποκτάει εισόδημα στην χώρα μας και να δηλώνει σε αυτήν την φορολογική του δήλωση μόνον το εισόδημα που αποκτάει στην Ελλάδα (παρ. 2, άρθρο 3, Ν. 4172/13).

            Σύμφωνα με την ελληνική φορολογική νομοθεσία ένα πρόσωπο, όταν έχει στην Ελλάδα τη μόνιμη ή κύρια κατοικία του ή τη συνήθη διαμονή του ή το κέντρο των ζωτικών του συμφερόντων (προσωπικούς ή οικονομικούς ή κοινωνικούς δεσμούς)δεν μπορεί να θεωρηθεί φορολογικός κάτοικος εξωτερικού αλλά μόνον φορολογικός κάτοικος Ελλάδας (παρ. 1, άρθρο 4, Ν.4172/13).

            Συνεπώς, ένας Έλληνας του εξωτερικού προκειμένου να μην υποβάλει φορολογική δήλωση στην χώρα μας θα πρέπει: α) να έχει προσκομίσει στην ελληνική εφορία τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν ότι πλέον ζει στο εξωτερικό και η εφορία να έκρινε ότι ο συγκεκριμένος φορολογούμενος είναι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού και β) να μην αποκτά εισόδημα στην Ελλάδα.

            Πολλές φορές στην πράξη συναντάμε περιπτώσεις ανθρώπων που ενώ έχουν μετακομίσει στο εξωτερικό ουδέποτε ενημέρωσαν την ελληνική εφορία ότιδιαμένουν στο εξωτερικό και ότι εκεί βρίσκεται πλέον το κέντρο των ζωτικών τους συμφερόντων, έτσι ώστε να θεωρηθούν φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού με αποτέλεσμα οι φορολογούμενοι αυτοί να εμφανίζονται στα αρχεία της ελληνικής εφορίας ως φορολογικοί κάτοικοι Ελλάδας και συνεπώς να έχουν υποχρέωση όχι απλώς να υποβάλουν φορολογική δήλωση στην χώρα μας αλλά και να δηλώνουν σε αυτήν τα εισοδήματα που αποκτούν στο εξωτερικό.

            Στην περίπτωση που ένας Έλληνας του εξωτερικού προσκόμισε στην εφορία τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και η εφορία συναίνεσε ότι ο φορολογούμενος αυτός είναι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού αλλά ο φορολογούμενος αυτός έχει στην κατοχή του και ένα αγροτεμάχιο στην Ελλάδα το οποίο του αποφέρει κάποιο ενοίκιο, σε αυτήν την περίπτωση υπάρχει υποχρέωση υποβολής φορολογικής δήλωσης και στην Ελλάδα, αλλά για να δηλωθεί μόνον το εισόδημα από την εκμίσθωση του αγροτεμαχίου.

            Τέλος, στην περίπτωση που ένας Έλληνας ζει και εργάζεται στο εξωτερικό και αιτήθηκε από την ελληνική εφορία την μεταβολή της φορολογικής του κατοικίας από την Ελλάδα στο εξωτερικό αλλά η εφορία έκρινε ότι το κέντρο των ζωτικών του συμφερόντων παραμένει στην Ελλάδα, επειδή π.χ. η σύζυγός του και τα τέκνα του παραμένουν στην Ελλάδα, οπότε αρνήθηκε να τον θεωρήσει φορολογικό κάτοικο εξωτερικού, ο φορολογούμενος αυτός θα συνεχίσει να υποβάλει στην χώρα μας φορολογική δήλωση και θα δηλώνει σε αυτήν το εισόδημα που αποκτάει από την εργασία του στο εξωτερικό και τυχόν εισοδήματα που προκύπτουν στην Ελλάδα.

            Σημείωση: Όσοι επιθυμούν να μεταφέρουν την φορολογική τους κατοικία στο εξωτερικό για το φορολογικό έτος 2015, θα πρέπει άμεσα, εντός του Μαρτίου αν είναι δυνατόν, να υποβάλουν στην Δ.Ο.Υ. που ανήκουν το σχετικό αίτημα και να ορίσουν τον φορολογικό τους εκπρόσωπο στην Ελλάδα. Έως τις 10 Σεπτεμβρίου θα πρέπει να υποβληθούν τα δικαιολογητικά που τεκμηριώνουν την μεταβολή της φορολογικής κατοικίας και στην πορεία έως την 31η Δεκεμβρίου 2016 θα πρέπει να υποβληθεί η φορολογική τους δήλωση (ΠΟΛ 1058/2015).




            υγ Αν κάποιος είναι στο εξωτερικό για σπουδές ,οι τοπικές μας ΔΟΥ δεν αλλάζουν τη φορολογική κατοικία σε αυτή του εξωτερικού
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              #51
              Καλησπέρα σε όλους,

              Τι ακριβώς γίνεται σε περίπτωση που κάποιος δεν έχει μείνει 183 ημέρες και πάνω στην Αγγλία αλλά λίγο λιγότερο?
              Π.χ. Για το έτος 2015 είχα ενοικιαστήριο στο όνομα μου σε σπίτι στην Αγγλία αλλά μέχρι τα τέλη Ιουνίου ήμουν στην Ελλάδα, όπου και επέστρεψα στην Αγγλία και ξεκίνησα να δουλεύω στα μέσα Ιουλίου.

              Τι ακριβώς μπορώ να κάνω για το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας?
              Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει πιθανότητα να φορολογηθώ 2 φορές για το εισόδημα μου στην Αγγλία?
              Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

              Ευχαριστω Πολύ

              Comment


                #52
                Εργάζομαι στην Αγγλία από το 2012 και πληρώνω φόρους κανονικά στο Ηνωμένο Βασίλειο.
                Στην Ελλάδα δεν έχω κάποιο εισόδημα, ούτε κάποιο περιουσιακό στοιχείο στο όνομα μου. Γι' αυτό και δεν έχω κάνει ποτέ φορολογική δήλωση στην Ελλάδα.
                Ωστόσο, στην Ελλάδα εμφανίζομαι ότι ανήκω ακόμη στην τοπική μου ΔΟΥ στη Θεσσαλονίκη, καθώς δεν είχα ιδέα μέχρι πρότινος ότι πρέπει να κάνω αίτηση, ώστε να υπαχθώ στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού.
                Υπάρχει περίπτωση να προσπαθήσουν να μου φορολογήσουν το αγγλικό μου εισόδημα στην Ελλάδα (ως παγκόσμιο εισόδημα) για τα προηγούμενα χρόνια, επειδή δεν είχα αλλάξει τη φορολογική μου κατοικία στο εξωτερικό όλα αυτά τα χρόνια και θα την αλλάξω μόλις τώρα; Και κάτι ακόμη αν γνωρίζει κάποιος!! Θα υπάρξει κάποιο πρόστιμο από το HMRC επειδή δεν έκανα την διαδικασία έγκαιρα? Να δηλώσω κανονικά από το 2012 ή αργότερα? Π.χ. 2014 και μετά?
                Ευχαριστώ πολύ)

                Comment


                  #53
                  Miles καλημέρα. Έχω μια ερώτηση για σένα.
                  Εσύ και η συζυγός σου εικάζω κάνετε δήλωση ως non - dom σωστά?
                  Σε αυτἠ τη περίπτωση δε δηλώνεις καθόλου τα τυχόν εισοδήματα σου στην Ελλάδα π.χ. ένα νοίκι ἀρα και το hmrc σου δίνει το letter και όχι το certificate of residency. Αυτό είναι αρκετό για την ΔΟΥ?
                  (Αν και κάποιος ἀλλος έχει άποψη για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ).
                  Ευχαριστώ.

                  Comment


                    #54
                    Ευχαριστώ πολύ όλα τα patriotakia για τις συμβουλες και χρόνο τους. Το forum αυτό είναι απο τα πιο αξιόπιστα που έχω συναντήσει προσπαθώντας να κάνω τις διαδικάσίες μεταφοράς μου στην Κατοίκων Εξωτερικου.

                    ξέρεις κανει να βοηθήσει που σε ποια υπηρεσία / διέυθυνση του HMRC στέλνω την Δίγλωσση αποφυγή Διπλής φορολογίας;

                    Comment


                      #55
                      ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΠΟΣΟ ΧΡΗΣΙΜΑ ΟΣΑ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ!!ΝΑ ΞΕΡΕΣ!!
                      ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΓΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΗΔΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΥΤΗ...ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ.

                      1)ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΧΩ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΕΛΝΩ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΩ ΔΑΝΕΙΟ?
                      2)Η ΕΦΟΡΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟ TO LETTER ΕΙΝΑΙ ΟΚ?Η ΘΑ ΖΗΤΑΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ?


                      ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

                      Comment


                        #57
                        Καλησπέρα σε όλους! Μια γρήγορη ερώτηση - τι γίνεται σε περίπτωση που υπάρχει εισόδημα στην Ελλάδα (π.χ. από συνταξη), δλδ, τι ακριβώς πρέπει να συμπληρώσω στην αίτηση του HMRC? θα φορολογηθω διπλά (έχω ήδη φορολογηθει στην Ελλάδα για το εισοδημα αυτο)

                        Ευχαριστω Πολυ!

                        Comment


                          #58
                          Για αυτό υπάρχει η σύμβαση Αποφυγή Διπλής Φορολογίας κατοίκων Εξωτερικού, και εγώ τώρα κάνω τα χαρτιά, έχω γράψει, μερικά πράγματα εδώ, ψάχτω...

                          Comment


                            #59
                            Καλησπέρα σε όλους και μπράβο για όλες τις πολύτιμες πληροφορίες.

                            Ένας απο τους συνδέσμους παραπάνω απο τον ZAKARI (#56) έχει οδηγίες για δήλωση κατοίκου εξωτερικού με μια απλή φόρμα, χωρίς apostille και μεταφράσεις. Είναι κάτι τέτοιο πιθανό ή μου διαφεύγει κάτι; Σαν κάτοικος Λονδίνου, θα μπορούσα να πάω στο HMRC και να τους ζητήσω απλά μια υπογραφή;

                            Ευχαριστώ!

                            Comment


                              #60
                              @dimitrisp

                              ο σύνδεσμος είναι direct από το υπ. εξωτερικών :
                              Code:
                               http://www.mfa.gr/germany/images/stories/services/forms/25.pdf

                              Το έντυπο είναι δίγλωσσο, όπως γράφουν οι πληροφορίες από την Γερμανία :
                              Αίτηση για την εφαρμογή της Σύμβασης Αποφυγής της Διπλής Φορολογίας μεταξύ Ελλάδος και Γερμανίας (έντυπο στην ελληνική και αγγλική γλώσσα). ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ Η ΕΠΙΣΗΜΕΙΩΣΗ APOSTILLE.
                              άμα δεν έχεις κάνει τις εξουσιοδοτήσεις που έχω αναρτήσει, δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Εκτός άμα πας εσύ ο ίδιος.

                              Comment

                              Working...
                              X