Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας για κατοίκους εξωτερικού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by dimitrisp View Post
    Καλησπέρα σε όλους και μπράβο για όλες τις πολύτιμες πληροφορίες.

    Ένας απο τους συνδέσμους παραπάνω απο τον ZAKARI (#56) έχει οδηγίες για δήλωση κατοίκου εξωτερικού με μια απλή φόρμα, χωρίς apostille και μεταφράσεις. Είναι κάτι τέτοιο πιθανό ή μου διαφεύγει κάτι; Σαν κάτοικος Λονδίνου, θα μπορούσα να πάω στο HMRC και να τους ζητήσω απλά μια υπογραφή;

    Ευχαριστώ!
    βασικά ΔΕΝ πας πουθενά, το συπληρώνεις (με τα ποσα σε EUR και GBP) και το στέλνεις προς


    HM Revenue & Customs
    PAYE and Self Assessment
    BX9 1AS

    καλό θα ήταν να αναφέρεις και το UTR σου στην συνοδευτική επιστολή.

    Comment


      #62
      να προσθέσω οτι το έντυπο της αίτησης για ΗΒ είναι διαφορετικό απο τα άλλα έντυπα ΣΑΔΦ και θα το βρείτε εκεί http://www.gsis.gr/gsis/export/sites...GDOM_APPLI.pdf

      Comment


        #63
        Originally posted by miles View Post
        Ε
        Να επισημάνω ότι αν δεν έχεις εισόδημα στην Ελλάδα, θα σου στείλουν Letter of Residency και όχι Certificate.
        Όπως σωστά αναφέρεις καθώς δεν έχω εισόδημα στην Ελλάδα, έλαβα Letter of Residency και όχι Certificate. Η ερώτηση μου είναι αυτό αναγνωρίζεται στην Ελλάδα; Λογικά πρέπει να αναγνωρισθέι καθώς είναι αδύνατο να λάβω Certificate ,αφού δεν έχω εισόδημα. Έχει κάποιος εμπειρία απο αυτό το ζήτημα;

        Comment


          #64
          Originally posted by Nottreturn View Post
          Όπως σωστά αναφέρεις καθώς δεν έχω εισόδημα στην Ελλάδα, έλαβα Letter of Residency και όχι Certificate. Η ερώτηση μου είναι αυτό αναγνωρίζεται στην Ελλάδα; Λογικά πρέπει να αναγνωρισθέι καθώς είναι αδύνατο να λάβω Certificate ,αφού δεν έχω εισόδημα. Έχει κάποιος εμπειρία απο αυτό το ζήτημα;
          λογικα ναι, με Apostille φυσικά και επίσημη μετάφραση απο το μεταφραστικό του Υπ.Εξ (στην Αθήνα).

          Comment


            #65
            Αφού πάρεις το Letter of residency απο HMRC (δύο σελίδες καρφιτσωμένες μεταξύ τους, η πρώτη μια επιστολή με σχόλια και η δεύτερη είναι το letter of residency) πάς στο https://www.gov.uk/get-document-legalised και ακολουθείς τις οδηγίες για να σου βάλει το UK Apostille. (Στοιχεία, On-line πληρωμή για τη σφραγίδα, αποστολή μέσω ταχυδρομείου κλπ. κλπ.)

            Όταν θα λάβεις τα έγγραφα πίσω θα δείς ότι θα έχουν κολλήσει το Apostille στο πίσω μέρος του letter of residency χωρίς να γράψουν τίποτα στην επιστολή (τα είχα στείλει και τα δύο μαζί όπως μου τα είχε στείλει το HMRC)

            Στο μεταφραστικό του Υπ.Εξ. θα δώσεις μόνο το letter of residency με τη σφραγίδα για μετάφραση (εγώ ζήτησα και ένα δεύτερο αντίγραφο της μετάφρασης να υπάρχει). Την επιστολή την κρατάς για το αρχείο σου.

            Το τμήμα εσόδων της εφορίας σου θα σου κρατήσει το letter of residency και τη μετάφραση μαζί με τα διάφορα άλλα έγγραφα και μετά θα σε στείλει στο μητρώο για να ολοκληρώσεις τη διαδικασία.

            Comment


              #66
              το apostile απο το https://www.gov.uk/get-document-legalised ειναι αυτο που λεμε σφραγιδα Χαγης? η θα μας λενε οι ελληνες θελουμε απο χαγη αυτο ειναι αγγλια ειναι αλλο ? ξερει κανεις?

              Comment


                #67
                ναι αυτό είναι

                Comment


                  #68
                  ok ευχαριστω θα προσπαθησω να το κανω

                  Comment


                    #69
                    καλησπερα παιδια!
                    μπορει καποιος να πει αναλυτικα πως συμπληρωνονται τα πεδια στο hmrc γιατι εχω μπερδευτη αρκετα ειδικα προς το τελος !

                    ευχαριστω !

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by grigoris_arz View Post
                      καλησπερα παιδια!
                      μπορει καποιος να πει αναλυτικα πως συμπληρωνονται τα πεδια στο hmrc γιατι εχω μπερδευτη αρκετα ειδικα προς το τελος !

                      ευχαριστω !
                      Η γραμμή βοήθειας του HMRC θα σε βοηθήσει να συμπληρώσεις τα πεδία που έχεις απορία. Σου παραθέτω τα κομμάτια που είχα θέμα και πώς τα συμπλήρωσα με τη βοήθειά τους. Σημειώνω ότι δεν έχω κανένα εισόδημα απο Ελλάδα γιατί διαφορετικά αλλάζουν τα έγγραφα.

                      Reason why a certificate is needed:
                      I am a Greek national with no income in Greece.
                      Proof of residence was requested by the Greek Tax Authority

                      Period for which you need a certificate:
                      From 01/01/2016 to Date of Application (Current Date) Εδώ θέλει προσοχή να έχεις αρκετές μέρες στο Εξωτερικό (183+ εάν θυμάμαι καλά) και εννοείται είναι καλύτερα να αρχίζεις απο την αρχή του δικού μας φορολογικού έτους.

                      Which country's tax office requires certificate?
                      Greece

                      Type(s) and amount(s) of income for the period:
                      None

                      Article of the DTA
                      Not Appropriate

                      Beneficial owner - Please enter Yes or No:
                      Not Appropriate

                      Subject to Tax provisions - Please enter Yes or No:
                      No

                      Circumstances under which you require certificate:
                      I am a Greek national with no income in Greece.
                      Proof of residence was requested by the Greek Tax Authority

                      Received as individual/partner/limited company:
                      Not Appropriate

                      Προσοχή γιατί δεν έχεις πολύ καιρό να ξεκινήσεις τη διαδικασία νομίζω καμία 10-αριά μέρες ακόμα.

                      Το HMRC πήρε 15 μέρες να μου στείλει το χαρτί, το Αpostille άλλες 15, η αποστολή των χαρτιών στην Ελλάδα 7 μέρες, η μετάφραση στο Υπ.Εξ. 7 μέρες (με εξτρά πληρωμή αλλίως θές 15), η εφορία όταν έιχα όλα τα χαρτιά 3 ώρες και η μετεγραφή φάνηκε στο Taxis την επόμενη μέρα.

                      Και ένα τελευταίο:
                      Στο Taxis θα φαίνεται η διεύθυνση του αντιπροσώπου σου με τον Τ.Κ. και η δική σου χώρα ώς διεύθυνση κατοικίας σου. Πήγα ρώτησα στη Δ.Ο.Υ. Κατοίκων Εξωτερικού και το μητρώο μου είπε ότι έτσι τα δείχνει το σύστημα και είναι οκ.

                      Comment


                        #71
                        η αποστολή των χαρτιών στην Ελλάδα 7 μέρες
                        μπορει και λίγο παραπάνω, τα συστημένα απο UK πρός Ελλάδα πάνε μέσω GLS Γερμανίας

                        Comment


                          #72
                          Σε ευχαριστώ παρα πολυ για την βοήθεια σου ! Εχω μερικες απορίες ακομη !Εγω που ηρθα 21/03/2016 βαζω αυτη την ημερομηνία Μέχρι την σημερινή ; , και εκει που λεει Number of days spent outside the UK:* ουτε που ξέρω ποσες ειναι σίγουρα και ειναι οταν πηγα διακοπές Ελλάδα. Θυμάμαι οτι Έχουμε Χρόνο Μέχρι το Σεπτέμβριο η κανω λάθος;

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by grigoris_arz View Post
                            Σε ευχαριστώ παρα πολυ για την βοήθεια σου ! Εχω μερικες απορίες ακομη !Εγω που ηρθα 21/03/2016 βαζω αυτη την ημερομηνία Μέχρι την σημερινή ; , και εκει που λεει Number of days spent outside the UK:* ουτε που ξέρω ποσες ειναι σίγουρα και ειναι οταν πηγα διακοπές Ελλάδα. Θυμάμαι οτι Έχουμε Χρόνο Μέχρι το Σεπτέμβριο η κανω λάθος;
                            είναι (αν δεν άλλαξε) Μ0/Μ1/Μ7 και ορισμός φορολογικου εκπροσώπου μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του πρώτου δεκαήμερου Μάρτη και μετα το αργότερο έως την τελευταία εργάσιμη ημέρα του πρώτου δεκαήμερου του μηνός Σεπτεμβρίου η κατάθεση της βεβαίωσης φορολογικής κατοικίας.

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by grigoris_arz View Post
                              Σε ευχαριστώ παρα πολυ για την βοήθεια σου ! Εχω μερικες απορίες ακομη !Εγω που ηρθα 21/03/2016 βαζω αυτη την ημερομηνία Μέχρι την σημερινή ; , και εκει που λεει Number of days spent outside the UK:* ουτε που ξέρω ποσες ειναι σίγουρα και ειναι οταν πηγα διακοπές Ελλάδα. Θυμάμαι οτι Έχουμε Χρόνο Μέχρι το Σεπτέμβριο η κανω λάθος;
                              Το φορολογικό έτος στην Αγγλία αρχίζει απο 1η Απριλιόυ οπότε εσύ ερχόμενος 21/03/2016 είσαι καλυμένος απο πλευράς ημερών παραμονής στη χώρα. (285 μέρες μέχρι 31/12/2016) Προσωπικά θα ζητούσα απο 21/3/2016 μέχρι 31/12/2016 γιατί τότε τελείωνει το δικό μας φορολογικό έτος που είναι και αυτό που ενδιαφέρει τη δική σου εφορία.

                              Number of days spent outside the UK
                              Προσωπικά πιστεύω ότι απλώς θα αφαιρέσουν τις μέρες που θα βάλεις εδώ απο τις μέρες του διαστήματος που ζητάς το Certificate ώστε να δούν εάν είσαι στο UK για πάνω απο 183 μέρες μέσα στο δικό τους φορολογικό έτος. Με τόσες πολλές μέρες παρουσίας στο UK για το 2016 (285) θα έπρεπε να είχες λείψει πάνω απο 3 μήνες το καλοκαίρι οπότε θα είσαι οκ. (Βάλε ένα νούμερο έστω και στο περίπου εαν δεν θυμάσαι ακριβώς)

                              Και μια γνώμη:
                              Εάν δείς ότι δε προλαβαίνεις να κανείς τις ενέργειες που αναφέρει ο dallas μέσα στις επόμενες μέρες, μίλα με κάποιο λογιστή της περιοχής σου να δείς τι άλλο μπορεί να γίνει. Όλο και κάποια λύση μπορεί να βρεθεί.

                              Comment


                                #75
                                Μόλις τώρα το διάβασα, για να το έχετε υπ'οψιν όσοι/ες κάνετε δήλωση (στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού εννοείται)

                                Υποχρεωτική επιβεβαίωση της χώρας φορολογικής κατοικίας για τους κατοίκους εξωτερικού στο Ε1 2016

                                https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/34057#

                                Comment

                                Working...
                                X