Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας για κατοίκους εξωτερικού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Ευχαριστώ πολύ για όλες της Πληροφορίες που δίνεται παιδια ! Μια τελευταία ερώτηση απο μενα ολα ααυτα τα χαρτιά αφου εχω στην κατοχή μου το letter of confirmation of residence μπορώ την μετάφραση και το Hague Apostille να κανω στην Ελλάδα ;

    Comment


      #77
      Apostille γίνεται μόνο στην χώρα που εκδίδεται το κάθε κυβερνητικό έντυπο, η μετάφραση - ναι θα γίνει στην Ελλάδα- μετα το Apostille απο Αγγλία βέβαια.

      Comment


        #78
        Kαλησπερα, να ενημερωσω για το κοστος ωστε να εχετε μια ιδεα:

        2 εξουσιοδοτησεις απο την πρεσβεια ειναι γυρω στις 16-17 λιρες.
        Σφραγιδα Χαγης ειναι περιπου 40 λιρες.
        Η μεταφραση θα κοστισει περιπου 20 λιρες.

        Εκανα και εγω την αιτηση για μετατροπη σε κατοικο εξωτερικο και αναμενω.

        Comment


          #79
          Καλησπέρα

          έχω το εξής πρόβλημα.
          Ήρθα και ξεκίνησα να εργάζομαι στην Αγγλία στα μέσα Ιανουαρίου 2016.
          Στην τοπική μου ΔΟΥ στην Ελλάδα για αλλαγή στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού έχω καταθέσει τα χαρτιά μου στο μητρώο τον Δεκέμβριο του 2016.
          Το μόνο που εκκρεμεί είναι να τους καταθέσω το πιστοποιητικό φορολογική κατοικίας με τα απαραίτητα επιπλέον δικαιολογητικά εως τις αρχές του Σεπτεμβρίου 2017.

          Επειδή όμως έχω εισοδήματα στην Ελλάδα από ενοίκια ο υπάλληλος στην τοπική ΔΟΥ θέλει να προσκομίσω αντί του τυπικού πιστοποιητικού φορολογικής κατοικίας την δίγλωσση αίτηση για την εφαρμογή της σύμβασης αποφυγής της διπλής φορολογίας μεταξύ Ελλάδος και Ηνωμένου Βασιλείου.
          Το έντυπο αυτό βρίσκεται στο gsis (http://www.gsis.gr/gsis/export/sites...GDOM_APPLI.pdf).

          Καταρχήν θέλω να ρωτήσω αν κάποιος/κάποια έχει καταθέσει την ανάλογη φόρμα και γνωρίζει πώς συμπληρώνεται, διοτι ο υπαλληλος στην ΔΟΥ δεν εχει ιδέα.

          Comment


            #80
            @nek78

            αν δεν απατώμαι, το έντυπο αυτό αφορά μόνο ποσά που φορολογούνται αποκλειστικά στο ΗΒ, το λέει και το όνομα : Για την εφαρμογή ..αποφυγής διπλής φορολογίας, δεν θυμάμαι να είναι ενοίκια μέσα στην σύμβαση, μόνο συντάξεις/μερίσματα/τόκοι.

            Βασικά ως φορολογούμενος στο ΗΒ, πρέπει να δηλώσεις ολο το παγκόσμιο εισόδημα στο ΗΒ, αν είσαι PAYG πρέπει να κάνεις self assessment και να δηλώσεις τα ποσά απο το ενοίκιο απο τη Ελλάδα + τον φόρο που πληρωσες στην Ελλάδα δι' αυτά.

            κατα την γνώμη μου τσέκαρε με λογιστή στην Ελλάδα, στην εφορία πρέπει να λάβουν υπ'οψιν τους το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας, αν δεν το λάβουν υπ'οψιν , (υποτίθεται το έχεις καταθέσει και παραλάβει αριθμό πρωτοκ.) θα τους ζητήσεις να σου αναφέρουν ΕΓΓΡΑΦΩΣ τον λογο απόρριψης (θα τους πεις θα το αναφέρεις στο HMRC) δεν μπορεί ο κάθε βλαμμένος να ζητάει οτι θέλει (μην νομίζεις οτι είναι και guru ακόμη και στην ΔΟΥ κατ. εξ. ... άλλα αντι άλλων, typical ΔΥ)

            Comment


              #81
              κάτι που βρήκα σχετικά με ενοίκια ... https://www.gov.uk/guidance/income-t...-rental-income

              απο οτι κατάλαβα τα ενοίκια απο αλλοδαπή δηλώνονται στο Foreign section, του εντύπου για self assessment, αν οι σχέσεις σου με taxation και τα ρέστα δεν είναι καλές, καλύτερα, για να μην πελαγώσεις, βρές ενα λογιστή (στην Αγγλία), θα σε κάνει register για self assessment και θα σου συμπληρώσει τα ποσά στο self assessment, κάντο μια φορά και μετά απλά θα έχεις ενα οδηγό πως έχουν συμπληρωθεί τα ποσά και θα το κάνεις μόνος, online στο site του HMRC.

              Comment


                #82
                Originally posted by dallas View Post
                @nek78

                αν δεν απατώμαι, το έντυπο αυτό αφορά μόνο ποσά που φορολογούνται αποκλειστικά στο ΗΒ, το λέει και το όνομα : Για την εφαρμογή ..αποφυγής διπλής φορολογίας, δεν θυμάμαι να είναι ενοίκια μέσα στην σύμβαση, μόνο συντάξεις/μερίσματα/τόκοι.

                Βασικά ως φορολογούμενος στο ΗΒ, πρέπει να δηλώσεις ολο το παγκόσμιο εισόδημα στο ΗΒ, αν είσαι PAYG πρέπει να κάνεις self assessment και να δηλώσεις τα ποσά απο το ενοίκιο απο τη Ελλάδα + τον φόρο που πληρωσες στην Ελλάδα δι' αυτά.

                κατα την γνώμη μου τσέκαρε με λογιστή στην Ελλάδα, στην εφορία πρέπει να λάβουν υπ'οψιν τους το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας, αν δεν το λάβουν υπ'οψιν , (υποτίθεται το έχεις καταθέσει και παραλάβει αριθμό πρωτοκ.) θα τους ζητήσεις να σου αναφέρουν ΕΓΓΡΑΦΩΣ τον λογο απόρριψης (θα τους πεις θα το αναφέρεις στο HMRC) δεν μπορεί ο κάθε βλαμμένος να ζητάει οτι θέλει (μην νομίζεις οτι είναι και guru ακόμη και στην ΔΟΥ κατ. εξ. ... άλλα αντι άλλων, typical ΔΥ)

                Το συγκεκριμενο εντυπο εχει ενσωματωμενο το πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας και δεν χρειαζεται ουτε μεταφραση ουτε θεωρηση και είναι αυτο που θελουν στην Ελλαδα για την μεταβαση στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου. Για αυτό ακριβώς ακολουθώ αυτή την διαδικασία.

                Τα εισοδήματα απο τα ενοικια στην Ελλαδα θα δηλωθούν στην Αγγλια κανονικά μεσω self assessment.

                Comment


                  #83
                  Συμπληρώνεται στα Αγγλικά


                  I ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ ΤΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ

                  τα στοιχεία σου

                  II. Ο ΚΑΤΑΒΑΛΛΩΝ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ

                  τα στοιχεία αυτού που καταβάλει τα ενοίκια,
                  στο Legal form , ασε το κενό αν δεν είναι εταιρία.

                  ΙΙΙ . ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ DESCRIPTION OF THE INCOME

                  rental income

                  γράφεις τα ποσά σε Ευρώ και GBP (gross amounts!)


                  για να μετατρέψεις απο EUR-> GBP
                  https://www.gov.uk/government/collec...ustoms-and-vat

                  όσον αφορα τα ποσά, εννοω απο 1/1/2016->31/12/2016, άσχετο με το φορολογικό έτος του ΗΒ,
                  γιατί το gross amount σε EUR θα είναι αυτό που θα δηλωθει και στην Ελλάδα, στο HMRC δηλώνεις τα ποσά που είναι μέσα στο Αγγλικό φορολογικό έτος.


                  IV. ΕΤΟΣ ΚΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ

                  2016


                  V. ΛΟΙΠΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ FURTHER DETAILS

                  συμπληρώνεται ανάλογα, εγω διαγράφω τελείως (β) γιατι δεν εχω σχεση με εταιρείες.
                  (c) ανάλογα αν εμβάζεις η οχι ολο το ποσό στο ΗΒ

                  μετά...

                  VII. ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΤΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΡΧΗΣ ……

                  διαγράφεις ανάλογα
                  for the whole amount theref ή for the amount remitted to the United Kingdom

                  θα υποθέσω οτι σε φορολογούν στο ΗΒ on arising basis, οχι on remittance
                  δηλαδη δηλώνεις όλο το ποσό απο ενοίκια άσχετα αν το έχεις εμβάσει στο ΗΒ.
                  άρα διαγράφεις το “ for the amount remitted” , λεω το διαγράφεις, γιατι μην περιμένεις
                  να το κάνουν στο HMRC, απλά υπογράφουν και βάζουν μια σφραγίδα

                  Comment


                    #84
                    Ευχαριστώ πολύ dallas για τις απαντήσεις σου.

                    Καποιες περαιτέρω διευκρινήσεις αν ξέρεις.

                    I ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ ΤΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ

                    Legal form θα βάλω Individual δηλαδή φυσικό πρόσωπο
                    Activity/Profession τον τίτλο που έχω στην εταιρεία που εργάζομαι ως μισθωτός
                    Εκτός από το πλήρες όνομα και την διεύθυνση μου δεν θα συμπληρώσω άλλα στοιχεία σε αυτό το section.

                    II. Ο ΚΑΤΑΒΑΛΛΩΝ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ

                    Επειδή έχω δυο ενοικιαζόμενα διαμερίσματα αλλά μεσα στο 2016 είχα συνολικά 3 ενοικιαστές (στο ενα διαμέρισμα τελείωσε η μίσθωση και επαναμισθώθηκε απο νέο μισθωτή) θα βάλω και τα τρια ονόματα.
                    Στο activity/profession δεν θα βάλω τίποτα όπως επίσης και στο legal form.

                    ΙΙΙ . ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ DESCRIPTION OF THE INCOME

                    rental income

                    Εδώ θα πρέπει να βάλω ξεχωριστά για τους τρείς ενοικιαστές τα ποσά που κατέβαλαν μέσα στο 2016 σε ευρώ και με τους πίνακες μετατροπής ανα μήνα σε λίρες ή το συνολικό ποσό σε ευρώ και λίρες;

                    IV. ΕΤΟΣ ΚΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ

                    2016

                    V. ΛΟΙΠΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ FURTHER DETAILS

                    ΟΧΙ/ΟΧΙ/ΟΧΙ

                    Φαντάζομαι οτι το (β) εννοεί αν έχω δημιουργήσει εταιρεία εγώ στο ΗΒ;
                    To ποσό από τα ενοίκια παραμένει όλο στην Ελλάδα και δεν εμβάζεται στο ΗΒ.

                    VII. ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΤΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΡΧΗΣ

                    Εδώ λίγο με μπέρδεψες.

                    στο (i)(2) ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ θα διαγράψω το for the amount remitted to the United Kingdom.

                    Φαντάζομαι ότι φορολογούμαι on arising basis για τα ενοικια, εφόσον θα δηλώσω πρώτη φορά όλο το ποσό για το φετινό UK tax year 2016/2017 με συμπληρωματική self assessment στο τέλος τους 2017. Σημειωτέον ότι δεν έχω πει στο HMRC ακόμα ότι έχω και foreign income, δηλαδή για αυτό το tax year δεν γνωρίζει τπτ για το εισόδημα από τα ενοίκια στην Ελλάδα.

                    Αν μπορείς να εξηγήσεις λίγο πληρέστερα την διαφορά arising/remittance θα σου ήμουν ευγνώμων.
                    Ως μισθωτός πάντως φορολογούμαι με PAYE κάθε μήνα.


                    Τελος θα τους γράψω ένα γράμμα με όλα τα στοιχεία που ζητούν μέσω της φόρμας για το τυπικό certificate of residence (ΝiNo,ημέρες διαμονής στο ΗΒ το 2016 κτλ) και θα τα στείλω στην διεύθυνση

                    Pay As You Earn and Self Assessment
                    HM Revenue and Customs
                    BX9 1AS

                    Λυπάμαι αν σας κούρασα.
                    Ευχαριστώ και πάλι dallas!

                    Comment


                      #85
                      σχετικά με arising/remittance basis taxation arising/remittance basis taxation
                      δεν νομίζω να σε συμφέρε on remittance, εχει ενα annual fee £30,000

                      Comment


                        #86
                        btw, το certificate of residence (το αγγλικό) το κάνεις online, https://www.gov.uk/guidance/get-a-ce...e-of-residence , το ελληνικό είναι αυτό που στέλνεις στην δ/νση που ανέφερες

                        Comment


                          #87
                          The Greek Embassy in London ladies and gentlemen. A disgrace or what? If your passport expires you are screwed

                          Comment


                            #88
                            τι δεν έχετε καταλάβει ακόμα; τα ελληνικά διπλωματικά γραφεία έχουν δημιουργηθεί για ένα σκοπό: το βόλεμα αυτών που εργάζονται εκει.

                            Comment


                              #89
                              Καλησπέρα στην παρέα. Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι μια τυπική χρέωση για τη βεβαίωση του εγγράφου απο τον notary public . Υπάρχει κάποιος που να εχει επικυρώσει το έγγραφο του HMRC κοντά στο Birmingham ? Επίσης έχετε κάποια πρόταση για πιστοποιημένο μεταφραστή γιατί η πρεσβεία δεν απαντάει τα τηλέφωνα για κανένα λόγο.

                              Κάτι τελευταίο:μέχρι προσφάτως πίστευα ότι ο αντίκλητος μπορεί να οριστεί κατά την συμπλήρωση της αιτήσεως στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.Δεν ισχύει αυτό?

                              Ευχαριστώ εκ των προτέρων

                              Comment


                                #90
                                γεια!

                                Originally posted by tsigalko View Post
                                Καλησπέρα στην παρέα. Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι μια τυπική χρέωση για τη βεβαίωση του εγγράφου απο τον notary public . Υπάρχει κάποιος που να εχει επικυρώσει το έγγραφο του HMRC κοντά στο Birmingham ? Επίσης έχετε κάποια πρόταση για πιστοποιημένο μεταφραστή γιατί η πρεσβεία δεν απαντάει τα τηλέφωνα για κανένα λόγο.
                                το έντυπο απο HMRC θέλει σφραγίδα χάγης (apostille) και το στέλνεις (ταχυδρομικά)
                                εκει > https://www.gov.uk/get-document-legalised

                                αν εννοείς την (ελληνική) αίτηση για ΣΑΔΦ που την υπογράφει το HMRC, αυτό δεν θέλει καμία βεβαίωση.

                                αν δεν μπορείς να βρείς πιστοποιημένο μεταφραστή, κάνε οτι έκανα εγω: στείλε το έντυπο (για το αγγλικό μιλάω) με την σφραγίδα της χάγης σε κάποιον γνωστό σου στην ελλάδα να το πάει για επισημη μετάφραση στο μεταφραστικό του υπ.εξωτ. 'η όποιο άλλο πιστοποιημένο μεταφραστή έχεις υπ΄όψιν σου.


                                Κάτι τελευταίο:μέχρι προσφάτως πίστευα ότι ο αντίκλητος μπορεί να οριστεί κατά την συμπλήρωση της αιτήσεως στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.Δεν ισχύει αυτό?

                                Ευχαριστώ εκ των προτέρων
                                αν θυμάμαι καλά ισύχει, εναλλακτικά θα μπορούσες να στείλεις μια εξουσιοδότηση+υπεύθυνη δήλωση (θεωρημένη απο το προξ. του bham) σε κάποιον γνωστό σου λογιστή (στην ελλάδα) να κανονίσει αυτός το θέμα του αντίκλητου.

                                Comment

                                Working...
                                X