Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η (μεγάλη) απόφαση πάρθηκε!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Η (μεγάλη) απόφαση πάρθηκε!

    Καλησπέρα σας, θα ήθελα να πω ένα τεράστιο ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά που μας δίνουν πληροφορίες σχετικά με τη μετανάστευση και ότι πληροφορίες μπορεί να χρειάζονται για να γίνει πιο εύκολη η καθημερινότητα ενός (νέο)μετανάστη.

    Όπως θα καταλάβατε και από τον τίτλο του θέματος, πρόκειται για μια ακόμα μετανάστευση. Στο θέμα μας λοιπόν....

    Είμαστε ζευγάρι (26 χρονών) και μετά το Πάσχα έχουμε πάρει την απόφαση της μετοίκησης στην Αγγλία και συγκεκριμένα στο Leicester (για τον πρώτο καιρό). Έχουμε 2 φίλους εκεί που θα μπορέσουν να μας φιλοξενήσουν για κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα μέχρι να μπορέσουμε να βρούμε μια δουλειά για να πιάσουμε δικό μας διαμέρισμα.

    Έχω ξεψαχνίσει ότι φόρουμ ελληνικό και ξένο υπάρχει για τα πρώτα βήματα (ΝΙΝ, GP, bank account κτλ) οπότε δεν θα χρονοτριβήσω για να κάνω ερωτήσεις των οποίων τις απαντήσεις τις ξέρω ήδη.

    Προσωπικά είμαι απόφοιτος Α.Ε.Ν. (Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού) στο τμήμα Πλοιάρχων, αυτό που σκέφτομαι είναι να κάνω ένα ξεκίνημα στο Leicester βρίσκοντας μια δουλειά του ¨ποδαριού¨ ώστε να μου βγάζει τα προς το ζην και να μάθω τέλεια τη γλώσσα στην καθημερινότητα της.
    Παιδιά πάρτε το IELTS(κόστος για 4 μήνες για ζευγάρι 200ε/μήνα για μαθήματα σε φροντιστήριο + 190ε/άτομο για τη συμμετοχή) με όσον το δυνατό καλύτερο βαθμό (7+), ο λόγος είναι για να καταλάβουν οι μελλοντικοί σας εργοδότες σε τι επίπεδο είναι ο καθένας.

    Παράλληλα, τον πρώτο καιρό, έχω βρει να κάνω mini MBA μέσω e-learning από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου πάνω στη Λειτουργία Επιχειρήσεων (ευελπιστώ να είναι ένα εφόδιο για την εξέλιξή μου). Το κόστος αυτού περί τα 800ε για 8 μήνες(με κάρτα Νέων περί στα 700ε, και αν πληρώσεις όλο το ποσό μαζί 660ε).
    Ξέρω ότι δεν είναι τόσο ισχυρό χαρτί, από ψάξιμο και πληροφορίες που πήρα από άτομα στην Αγγλία μου είπαν πως το αναγνωρίζουν. Τώρα αυτό θα το δούμε στη πράξη, ανάλογα την εταιρεία πάντα.

    Να επανέλθω, το πλάνο με λίγα λόγια που έχουμε είναι:
    1 χρόνο με δουλείες του ποδαριού στο Leicester μαζί με μινι ΜΒΑ και εύρεση σπιτιού μετά τον πρώτο μήνα.
    Στη συνέχεια εύρεση εργασίας πάνω στο Operation ναυτιλιακής εταιρείας (στην καλύτερη περίπτωση) στο Southampton για εμένα και για τη σύντροφό μου σε κατάστημα τηλεπικοινωνιών (Ο2, Vodafone κτλ).

    Το budget μας στην καλύτερη θα είναι 1500 έως 2000ε για τον πρώτο μήνα μέχρι να δουλέψουμε και να έχουμε ένα εισόδημα.

    Έχω διαβάσει ότι οι περισσότερες δουλειές πληρώνουν κάθε εβδομάδα, άρα θα είναι και πιο εύκολο να μαζέψεις τα πρώτα χρήματα.

    Παιδιά, ακούω γνώμες, παρατηρήσεις ότι θέλει ο καθένας είναι καλοδεχούμενο. Είμαστε μια ενεργή κοινότητα και ο καθένας πιστεύω θα πρέπει να βοηθήσει με τον τρόπο του αν μπορεί πάντα. Γιατί αυτό που παρατηρώ είναι πως πολλά άτομα πριν κάνουν τη κίνηση μπαίνουν στα διάφορα φόρουμ, ρωτάνε και μόλις φύγουν κανένας δεν γυρνάει να γράψει τις εμπειρίες του (στο μεγαλύτερο ποσοστό αναφέρομαι). Δηλαδή βολεύτηκε ο καθένας και ξέχασε τους υπόλοιπους; Πραγματικά δεν ξέρω. ΕΓΩ αν με το καλό πάνε όλα καλά και γίνει η μετοίκιση θα έχετε συνεχώς νέα και εξελίξεις, οτιδήποτε πραγματικά για να βοηθήσω και εγώ με τον τρόπο μου όπως τόσα παιδιά έχουν αφιερώσει ώρες στο να γράφουν εδώ.


    Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός.

    #2
    Καμία συμμετοχή;

    Παρατηρήσεις, γνώμες κάτι;;

    Comment


      #3
      Λοιπόν δεν ζω στη Μ Βρεταννια ετοιμάζομαι να φυγω για εκει το καλοκαιρι. Μενει ομως η αδερφη μου εκει τα τελευταια 3 χρονια δουλευοντας σε πανεπιστημιακη θεση και εχω ανεβει αρκετες φορες οποτε θεωρω οτι εχω μια καλη εικονα του τι παιζει στη χωρα.
      Πρωτον τα χρηματα που αναφερεις τα θεωρω λιγα ακριβως γιατι θα σε ζησουν μονο για εναμιση μηνα. Εγω θεωρω οτι πρεπει να εχεις για τουλαχιστον τρεις.
      Δευτερον πας για το IELTS οπως ειχα σκεφτει και εγω να κανω. Θεωρω οτι δε χρειαζεται αν θες να κανεις αγγλικα για να τα εξασκήσεις ok αλλιως περριτο έξοδο.
      Τρίτον πας να παρακολουθησεις το προγραμμα απο το πανεπιστημιο Αιγαιου (τα ξέρω τα προγραμματα αυτα) γιατι δεν παρακολουθεις με τον ιδιο τρόπο ενα αντιστοιχο απο αγγλικο φορεα.
      πχ https://nationalcareersservice.direc...s/default.aspx
      Το παραπανω site αν το ψαξεις αρκετα μπορεις να βρεις αντίστοιχα προγραμματα στο τομέα που θες και με την αντίστοιχου επιπεδου πιστοποιηση που θα παρεις και απο το ελληνικο πανεπιστημιο. Επίσης επειδη δεν ξερεις τι δουλεια μπορει να βρεις στην αρχη, ίσως αυτα τα χρηματα θα ηταν καλο να τα κρατησεις για να τα δωσεις για ενα course που θα καταληξει σε ενα qualification το οποιο θα βελτιωσει την ανταγωνιστικοτητα σου στον τομεα που θα εχεις ηδη αρχισει να εργαζεσαι.
      Παντως απο οσα σου εγραψα το πρωτο το θεωρω το ποιο σημαντικο. Το γραφουν πολλοι στο φορουμ και ετσι ειναι. Πρεπει να έχεις για να ζησεις εκει χρηματα για τουλάχιστον 3 μηνες.

      Comment


        #4
        Originally posted by NarrowB View Post
        Λοιπόν δεν ζω στη Μ Βρεταννια ετοιμάζομαι να φυγω για εκει το καλοκαιρι. Μενει ομως η αδερφη μου εκει τα τελευταια 3 χρονια δουλευοντας σε πανεπιστημιακη θεση και εχω ανεβει αρκετες φορες οποτε θεωρω οτι εχω μια καλη εικονα του τι παιζει στη χωρα.
        Πρωτον τα χρηματα που αναφερεις τα θεωρω λιγα ακριβως γιατι θα σε ζησουν μονο για εναμιση μηνα. Εγω θεωρω οτι πρεπει να εχεις για τουλαχιστον τρεις.
        Δευτερον πας για το IELTS οπως ειχα σκεφτει και εγω να κανω. Θεωρω οτι δε χρειαζεται αν θες να κανεις αγγλικα για να τα εξασκήσεις ok αλλιως περριτο έξοδο.
        Τρίτον πας να παρακολουθησεις το προγραμμα απο το πανεπιστημιο Αιγαιου (τα ξέρω τα προγραμματα αυτα) γιατι δεν παρακολουθεις με τον ιδιο τρόπο ενα αντιστοιχο απο αγγλικο φορεα.
        πχ https://nationalcareersservice.direc...s/default.aspx
        Το παραπανω site αν το ψαξεις αρκετα μπορεις να βρεις αντίστοιχα προγραμματα στο τομέα που θες και με την αντίστοιχου επιπεδου πιστοποιηση που θα παρεις και απο το ελληνικο πανεπιστημιο. Επίσης επειδη δεν ξερεις τι δουλεια μπορει να βρεις στην αρχη, ίσως αυτα τα χρηματα θα ηταν καλο να τα κρατησεις για να τα δωσεις για ενα course που θα καταληξει σε ενα qualification το οποιο θα βελτιωσει την ανταγωνιστικοτητα σου στον τομεα που θα εχεις ηδη αρχισει να εργαζεσαι.
        Παντως απο οσα σου εγραψα το πρωτο το θεωρω το ποιο σημαντικο. Το γραφουν πολλοι στο φορουμ και ετσι ειναι. Πρεπει να έχεις για να ζησεις εκει χρηματα για τουλάχιστον 3 μηνες.
        Σε ευχαριστώ για τον χρόνο και την απάντησή σου,

        Τα χρήματα που αναφέρω και εγώ πιστεύω ότι δεν είναι αρκετά να συντηρήσουν ένα ζευγάρι (χωρίς έξοδα ενοικίου) για 2 μήνες χωρίς δουλειά, το θέμα είναι ότι επειδή έχω ήδη ένα φίλο που είναι στο νησί και έναν ακόμα που φεύγει την Τετάρτη, θα στείλουμε βιογραφικά 10 20 ημέρες πριν φύγουμε με αγγλική διεύθυνση (των φίλων που θα είναι ήδη εκεί) έτσι ώστε να έχουμε κάποια δουλειά του ¨ποδαριού¨ όταν φτάσουμε. Από ότι μας έχουν πει αυτό είναι εφικτό και συγκεκριμένα στο Λέστερ δεν θα έχουμε πρόβλημα στην αρχή.

        Μη ξεχνάς ότι έγινε επίσημη ανακοίνωση ότι ο βασικός αυξήθηκε σε 7,2/ώρα. Στη συνέχεια έχω ψάξει ότι για να νοικιάσουμε κάποιο δωμάτιο που θα συμπεριλαμβάνει και τους λογαριασμούς μέσα σε σπίτι με κοινή συγκατοίκηση το μάξιμουμ είναι οι 500 λίρες. Το θέμα της πρώτης εργασίας δεν μας αγχώνει θα βρεθεί,μ αυτό που σκεφτόμαστε είναι η μετέπειτα εξέλιξη.

        Έχω ακούσει για περιπτώσεις (πάντα μέσω γνωστών) ότι αρκετές εταιρίες αν σε πάρουν σε entry level και δουν ότι αξίζεις και προσπαθείς σε σπονσοράρουν ή σου καλύπτουν ένα μεγάλο μέρος αν θες να κάνεις μεταπτυχιακό. Εκεί κολλάει το ότι ψάχνομαι για ένα μίνι ΜΒΑ που το κόστος του θα μπορεί να καλυφθεί τον πρώτο καιρό που θα είμαστε εκεί.

        Σε ευχαριστώ πολύ και για τον σύνδεσμο βοήθησε πολύ.

        Comment


          #5
          DimGRuk εγώ δεν γνωρίζω να σού απαντήσω στο θέμα των σπουδών πού ανέφερες αλλά θα ήθελα να μού πείς πού είδες ή άκουσες γιά το θέμα τού βασικού ωρομίσθιου ότι είναι 7.2 λίρες;Γιατί εγώ απ' όσο γνωρίζω είναι 6.5 λίρες.

          Comment


            #6
            Ενδεικτικά σου παραθέτω αγγελία (BARISTA | CV-Library | 202980639)

            Και επίσημα θα ξεκινήσει τον Απρίλιο του 2016 με αύξηση της τάξεως 3%

            Comment


              #7
              Άρα δεν αυξήθηκε.Θα αυξηθεί!Καί αυτό πού παραθέτεις δεν γράφει πουθενά ότι αυτό πού λες είναι ή θα γίνει νόμος τού Ην. Βασιλείου.

              Comment


                #8
                Σε φίλους μου που είναι αυτή τη στιγμή στο νησί τους το έχουν ανακοινώσει στις δουλειές που βρίσκονται ότι θα υπάρξει αύξηση στον κατώτατο μισθό.

                Μιλώντας με γνωστό μου Άγγλο εχτές μου είπε κάτι που μου φάνηκε τελείως κουφό και θέλω να δω αν έχετε ακούσει εσείς κάτι για αυτό, λέει πως μπορείς να πάρεις δάνειο από το κράτος για να σπουδές και να το ξεπληρώσεις όταν πιάσεις δουλειά και εάν το εισόδημά σου είναι πάνω από 25000 λίρες τον χρόνο. Αυτό ισχύει μόνο για νόμιμους μετανάστες και όχι για τους Άγγλους υπηκόους.

                Γνωρίζει κανείς κάτι πάνω σε αυτό;;

                Comment


                  #9
                  Originally posted by DimGRuk View Post
                  Σε φίλους μου που είναι αυτή τη στιγμή στο νησί τους το έχουν ανακοινώσει στις δουλειές που βρίσκονται ότι θα υπάρξει αύξηση στον κατώτατο μισθό.

                  Μιλώντας με γνωστό μου Άγγλο εχτές μου είπε κάτι που μου φάνηκε τελείως κουφό και θέλω να δω αν έχετε ακούσει εσείς κάτι για αυτό, λέει πως μπορείς να πάρεις δάνειο από το κράτος για να σπουδές και να το ξεπληρώσεις όταν πιάσεις δουλειά και εάν το εισόδημά σου είναι πάνω από 25000 λίρες τον χρόνο. Αυτό ισχύει μόνο για νόμιμους μετανάστες και όχι για τους Άγγλους υπηκόους.

                  Γνωρίζει κανείς κάτι πάνω σε αυτό;;
                  Καλησπέρα.Αυτό ισχυεί μόνο για Bachelor και αν δεν έχεις πρώτο πτυχίο.Αυτό ισχυεί για τα δίδακτρα και όχι για τα έξοδα συντήρησης.Αυτό για τα έξοδα συντήρησης είναι αν μένεις εκεί πάνω απο 3 χρόνια κτλ.

                  Comment


                    #10
                    Κατάλαβα!! Σε ευχαριστώ

                    Comment


                      #11
                      Θα σου επιβεβαιωσω και γω αυτο που εγραψε ο LostInTranslation . Προσπαθησε και η αδερφη μου να κανει τη διαδικασια στο πανεπιστημιο του Bath και δεν τα καταφερε γιατι σαν πολίτης της Ε.Ε της ειπαν δεν εχει το δικαιωμα λόγω υψηλοτερου βιοτικού επιπεδου σε σχεση με πολίτες αλλων χωρων. Επίσης καλό είναι να προγραμματίζεις με βαση το χειρότερο σενάριο.

                      Comment


                        #12
                        Αν σε ενδιαφέρει να σπουδάσεις, δεν ξέρω αν η Βρετανία είναι αυτή τη στιγμή η καλύτερη λύση λόγω του αυξημένου κόστους. Θα μπορούσες να δουλευείς και να σπουδάζεις part-time στο ανοιχτό πανεπιστημιο (Open University).

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by NarrowB View Post
                          Θα σου επιβεβαιωσω και γω αυτο που εγραψε ο LostInTranslation . Προσπαθησε και η αδερφη μου να κανει τη διαδικασια στο πανεπιστημιο του Bath και δεν τα καταφερε γιατι σαν πολίτης της Ε.Ε της ειπαν δεν εχει το δικαιωμα λόγω υψηλοτερου βιοτικού επιπεδου σε σχεση με πολίτες αλλων χωρων. Επίσης καλό είναι να προγραμματίζεις με βαση το χειρότερο σενάριο.
                          Ευχαριστώ για την απάντησή σου,
                          Ευτυχώς το θέμα κατοικίας και πρώτης εργασίας φαίνεται πως λύθηκε!!
                          Το μεταπτυχιακό από αγγλικό πανεπιστήμιο το έχω αφήσει σε μία δεύτερη μοίρα να εγκατασταθούμε πρώτα και μετά να αρχίσω το ψάξιμο σωστά εκεί επί τόπου.

                          Από ότι μου έχουν πει και έχω διαβάσει εδώ το όλο θέμα είναι να μπορέσεις να σταθείς στα πόδια σου όσο το δυνατόν γρηγορότερα και να μη τρως από τα ΄΄έτοιμα΄΄ λεφτά!

                          Προσωπικά έγινε πρόταση για δουλειά κατευθείαν σε κατασκευαστή που αναλαμβάνει οικοδομές, με πολύ καλά χρήματα για το πρώτο διάστημα χωρίς να χρειάζεται προϋπηρεσία. Τώρα βλέποντας και κάνοντας μόλις με το καλό φτάσουμε.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by LostInTranslation View Post
                            Αν σε ενδιαφέρει να σπουδάσεις, δεν ξέρω αν η Βρετανία είναι αυτή τη στιγμή η καλύτερη λύση λόγω του αυξημένου κόστους. Θα μπορούσες να δουλευείς και να σπουδάζεις part-time στο ανοιχτό πανεπιστημιο (Open University).
                            Οι σπουδές δεν είναι το πρώτο μέλημά μου.
                            Αυτό που με ενδιαφέρει για αρχή είναι να βρω μία δουλειά που μέσα από αυτή θα μάθω την καθημερινή αγγλική διάλεκτο, γιατί καλά τα αγγλικά που μάθαμε αλλά σαν αυτά που θα πρέπει να μιλάς και να καταλαβαίνεις δεν είναι, και επιπλέον να έχω οποιαδήποτε προϋπηρεσία επί αγγλικού εδάφους.

                            Στη συνέχεια το μόνο σίγουρο είναι πως θα κοιτάξω για ένα μεταπτυχιακό. Με ενδιαφέρει να εξελιχθώ και όχι να μείνω στάσιμος σαν απλός εργάτης (χωρίς να θέλω να θίξω κανένα).
                            Οι επιλογές είναι πολλές όσον αφορά την μετεκπαίδευση στην Αγγλία. Χρόνος, όρεξη και χρήμα, πάνω από όλα, να υπάρχει.

                            Comment


                              #15
                              Καλησπέρα, ξανα φέρνω στην επιφάνεια αυτό το θέμα γιατί για εμένα πολλά άλλαξαν από την τελευταία φορά..

                              Τελικά 14 Οκτωβρίου αν όλα πάνε καλά έχουμε τα εισιτήρια για Λονδίνο και από εκεί στο Νοτιγκχαμ.

                              Ευτυχώς σπίτι βρέθηκε για τους πρώτους 6 μήνες , όπως και δουλειά.

                              Ελπίζω όλα να μας πάνε καλά!!!

                              Θα σας κρατάω ενήμερους όσο θα μπορω με ανταποκρίσεις!! Ευχαριστώ πάντως όλα τα παιδιά που βοήθησαν με τυχόν πληροφορίες!

                              YOLO

                              Comment

                              Working...
                              X