Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μεγάλη Βρετανία ή Αμερική;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μεγάλη Βρετανία ή Αμερική;

    Καλημέρα.

    Ήθελα να ζητήσω γνώμες για την περίπτωση που κάποιος έχει την δυνατότητα να διαλέξει για μετανάστευση μεταξύ Αγγλίας ή Αμερικής.
    Εάν είχατε τη δυνατότητα να πάτε και στις δύο χώρες, που θα διαλέγατε να πάτε;;

    #2
    Γενικό αρκετά θα έλεγα το ερώτημά σου, δώσε μας παραπάνω πληροφορίες πχ το λόγο που θες να φύγεις (σπουδές, εργασία), αν έχεις κάποιο μπάτζετ, αν έχεις κάπου γνωστούς ή φίλους να σε φιλοξενήσουν το πρώτο διάστημα. Είναι αρκετοί οι παράγοντες που παίζουν ρόλο.

    Προσωπικά σε οποιαδήποτε περίπτωση, και ξαναλέω προσωπικά, πρώτα θα ξεκίναγα από Αγγλία και θα κατέληγα Αμερική. Αλλα πάντα ανάλογα...

    Comment


      #3
      Εχεισ βρει δουλεια η εχεισ υπικοοτητα ;γιατι ειδικα στην Αμερική δεν είναι ευκολο να παρεισ βιζα για Αγγλια παλι εχεισ καποια ειδικοτητα;οι περισοτεροι θελουμαι να φυγουμαι εξωτερικο με την σημερινη κατασταση που επηκρατη στηνΕλλαδα αλλα δεν είναι ευκολο δεν το λεω για να σε απογοητευσω αλλα ψαξτω καλα πριν κανεισ το βημα εχεισ καποιον να σε φιλοξενηση ;για αρχη ψαξε και στα σαιτ να παρεισ ιδεεσ για της βιζεσ και της δουλιεσ που ζητανε για της χωρεσ που εδιαφερεσε τα παιδια στο πατριοτακι νετ εχουν κανει πολύ καλη δουλεια ότι και να κανεισ καλη επητυχεια σου ευχομαι

      Comment


        #4
        Πτυχίο Ψυχολογίας έχω, αλλά χωρίς μετεκπαίδευση. Δουλειά γραφείου (ή και πωλήσεις ή εξυπηρέτηση πελατών) θα ψάξω και στις 2 χώρες. Έχω πάει στην Αγγλία και δεν μου άρεσε, ο μόνος λόγος που θα ξαναπήγαινα εκεί θα ήταν γιατί θα μπορούσα να είμαι κοντά στην μητέρα μου η οποία θέλει να'ναι κοντά μου, ή θα μπορούσε και να έρθει και αυτη εκεί αμέσως μαζί μου. Αλλά πραγματικά τη σιχαίνομαι τη χώρα.

        Στην Αμερική μπορεί να καταφέρω να αποκτήσω χαρτιά για εργασία, εκεί επίσης σπούδασα. Εγώ μόνο Αμερική θα ξαναπήγαινα, αλλά η μητέρα μου δεν θα μπορούσε να με ακολουθήσει αμέσως και αυτό είναι το κυρίως πρόβλημα για μένα.
        Και όχι, δεν έχω κανέναν να με φιλοξενήσει πουθενά, αν και στην Αμερική θα μπορούσα να βρω περισσότερη άκρη για ένα μέρος να μείνω.
        Από μπάτζετ αυτή τη στιγμή πολύ μικρό, για βγάλω κάποια χρήματα θα πρέπει να μετακομίσω σε άλλη πόλη εδώ στην Ελλάδα. Και άλλα αχρείαστα έξοδα δηλαδή! Είναι πραγματικά τόσο δύσκολο τώρα να κάνεις οτιδήποτε.

        Comment


          #5
          Αφου γραφησ ότι η Αμερική σαν χωρα θα ηταν η επιλογή σου και θα μπορουσεσ να πασ και η Αγγλια δεν θα την θα την επελεγεσ σαν χωρα και εχεισ αυτην την δηνατοτητα να επιλεξησ μια και προκηται για το μελον σου μηποσ να κοιταξησ να πασ εκει που λεει η καρδια σου ;και μολισ ταχτοπηθισ να παρεισ και τηνμητερα σου;και εγω αν ειχα την ευκαιρια να επιλεξω αναμεσα στησ δυο χωρεσ Αμερική θα επελεγα εσυ ξερεισ καλυτερα βεβαια για την ζωη σου και εδώ αν μινησ δεν υπαρχει μελον καταστρευεσαι λυπάμαι που ακούγομαι μελο αλλα αυτή είναι η πραγματηκοτιτα κανε το καλυτερο για σενα

          Comment


            #6
            Από άποψη αναγνωρισότητας πτυχίου, η Αμερική είναι η καλύτερη λύση. Στο Η.Β. θα έχεις περισσότερα προβλήματα να λύσεις.
            Από άποψη απόστασης, άστο. Αν πας αμερική, θα πας στην Ελλάδα τον πρώτο χρόνο 2 φορές, στον δεύτερο χρόνο μια φορά και θα καταλήξεις να πηγαίνεις Ελλάδα μια φορά τα 2-4 χρόνια. Το Η.Β. είναι κοντά και θεωρητικά με ένα αεροπλάνο πας Ελλάδα (εξαρτάται βέβαια που μένεις).
            Από προοπτικών και ζωής, αυτό είναι σχετικό. Μπορεί να έχεις τις καλύτερες ή χειρότερες εμπειρίες και στις 2 χώρες. Για Αμερικη πάντως θέλεις Βίζα και αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο εκτός και αν έχεις συγγενή για να σου βγάλει πράσινη κάρτα αλλά αυτό μπορεί να πάρει λίγα χρόνια.

            Comment


              #7
              Σας ευχαριστώ.
              Σ' ευχαριστώ και σένα Sani, όπως τα λες είναι,μόνο που σπανίως γίνεται αυτό που θέλουμε και σχεδιάζουμε.
              Θα δω πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα υποθέτω.

              Comment


                #8
                αντε καλη επητυχια οπου και να πασ και να μας ενημερονεισ για το πωσ είναι τα πραγματα εκει

                Comment


                  #9
                  Originally posted by xenias View Post
                  Πτυχίο Ψυχολογίας έχω, αλλά χωρίς μετεκπαίδευση. Δουλειά γραφείου (ή και πωλήσεις ή εξυπηρέτηση πελατών) θα ψάξω και στις 2 χώρες. Έχω πάει στην Αγγλία και δεν μου άρεσε, ο μόνος λόγος που θα ξαναπήγαινα εκεί θα ήταν γιατί θα μπορούσα να είμαι κοντά στην μητέρα μου η οποία θέλει να'ναι κοντά μου, ή θα μπορούσε και να έρθει και αυτη εκεί αμέσως μαζί μου. Αλλά πραγματικά τη σιχαίνομαι τη χώρα.

                  Στην Αμερική μπορεί να καταφέρω να αποκτήσω χαρτιά για εργασία, εκεί επίσης σπούδασα. Εγώ μόνο Αμερική θα ξαναπήγαινα, αλλά η μητέρα μου δεν θα μπορούσε να με ακολουθήσει αμέσως και αυτό είναι το κυρίως πρόβλημα για μένα.
                  Και όχι, δεν έχω κανέναν να με φιλοξενήσει πουθενά, αν και στην Αμερική θα μπορούσα να βρω περισσότερη άκρη για ένα μέρος να μείνω.
                  Από μπάτζετ αυτή τη στιγμή πολύ μικρό, για βγάλω κάποια χρήματα θα πρέπει να μετακομίσω σε άλλη πόλη εδώ στην Ελλάδα. Και άλλα αχρείαστα έξοδα δηλαδή! Είναι πραγματικά τόσο δύσκολο τώρα να κάνεις οτιδήποτε.
                  Αυτό είναι ακατόρθωτο εως και απίθανο!!
                  Κοιτάξτε παιδιά, διαβάστε πριν ποστάρετε, το θέμα της Αμερικής το έχουμε αναλύσει, μη πρσανατολίζεστε άδικα σε χώρες που δεν μπαίνεις εύκολα πλέον!!
                  Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

                  Comment

                  Working...
                  X