Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ειναι καλη ευκαιρια για Αγγλια?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ειναι καλη ευκαιρια για Αγγλια?

    Χαιρετω ολους σας ! Ειμαι ακομα μια ελληνιδα που αναζητω την τυχη μου στο εξωτερικο. Ξεκινησα γερμανικα για να μεταναστευσω εκει αλλα προεκυψε μια δουλεια στην Αγγλια σε τηλεφωνικο κεντρο σε ελληνογλωσσο τμημα . Εστειλα βιογραφικο,εκανα τηλεφωνικη συνεντευξη και τωρα με καλεσαν για face to face συνεντευξη καπου κοντα στο Μαντσεστερ. Πληρωνουν τα εξοδα κι αν με προσλαβουν μου παρεχουν γκαρσονιερα και τα συνολικα εξοδα σπιτιου. Τα αγγλικα μου ειναι μετρια δεν ξερω αν θα παιξει ρολο αλλα αν τα καταφερω πιστευετε οτι θα τα ανταπεξελθω εκει? Ο μισθος ειναι νομιζω περιπου 1180 λιρες... Δεν εχω καλο budget θα παω με 700€ περιπου. Τι δυσκολιες αντιμετωπιζουμε συνηθως? Τοσο καιρο εψαχνα μονο Γερμανια και γιαυτο δεν ξερω τι παιζει Αγγλια.
    Ευχαριστω εκ των προτερων

    #2
    Με 700 ευρώ δεν πας ούτε για καφέ

    Comment


      #3
      Για ενοίκιο σπιτιού μαζί με λογαριασμούς θα χρειαστείς από 280 έως 400 λίρες τον μήνα (πάντα λέμε για συγκατοίκηση).
      Ψάξε σε αυτούς τους συνδέσμους να πάρεις μία ιδέα Roommates - Roommate Finder & Rooms for rent - Easyroommate US , SPARE ROOM for flatshare, house share, flat share & rooms for rent

      Τώρα με τα λεφτά που λες ότι έχεις μαζέψει δεν κάνεις τίποτα. Θα σου τελειώσουν και δεν θα καταλάβεις το πότε. Εκτός και αν σου κάνουν άμεση πρόσληψη και ξεκινήσεις αμέσως δουλειά και πληρώνεσαι με την εβδομάδα (πολλά τα ΄΄αν΄΄ και οι υποθέσεις).

      https://www.airbnb.co.uk/ Ρίξε και μία ματιά εδώ, είναι ενοικιαζόμενα σπίτια για λίγες ημέρες ή μέχρι και έναν μήνα νομίζω αν χρειαστείς κάτι για λίγο καιρό μέχρι να τακτοποιηθείς για να μπορέσεις να φτιάξεις τα χαρτιά σου (ΝΙΝ, λογαριασμό σε τράπεζα κλπ.)

      Ο μισθός που σου παρέχεται είναι καλός για πρώτη δουλειά (υπολόγισε μείον 20% κρατήσεις για να δεις τις καθαρές σου απολαβές).

      Ότι χρειαστείς και μπορούμε να βοηθήσουμε εδώ είμαστε.

      Comment


        #4
        Δεν ειμαι ηδη Αγγλια. Θα παω τωρα για δευτερη συνεντευξη και αφου γινει η προσληψη μου παρεχουν σπιτι και φως νερο τηλ. Δεν πληρωνω γιαυτα....Απλα μεχρι να πληρωθω θα εχω αυτα τα χρηματα μαζι μου.

        Comment


          #5
          Originally posted by vivi84 View Post
          Δεν ειμαι ηδη Αγγλια. Θα παω τωρα για δευτερη συνεντευξη και αφου γινει η προσληψη μου παρεχουν σπιτι και φως νερο τηλ. Δεν πληρωνω γιαυτα....Απλα μεχρι να πληρωθω θα εχω αυτα τα χρηματα μαζι μου.
          Δανείσου και εσύ κάτι αν μπορείς απο κάποιο γνωστό ή συγγενή και τα επιστρέφεις, εάν τα πράγματα είναι όπως σου τα έχουν πει είναι πραγματικά καλή ευκαιρία και είναι κρίμα να την χάσεις. Με 500 λίρες πάντως αν πεις ότι δεν κάνεις τίποτα και μόνο σπίτι με τρελή οικονομία κουτσά στραβά μέχρι να πάρεις τον πρώτο σου μισθό πιστεύω μπορείς να τα καταφέρεις.
          πολύ οριακά όμως και με πολύ άγχος

          Comment


            #6
            προσπαθησε να δησ αν εχεισ καποιο χρονικο διαστημα πριν πασ Αγγλια να μαθεισ καλητερα Αγγλικα πωσ θα τα καταφερεισ χορησ να μιλασ την γλωσσα΄ αλλα και ο μισθοσ λιγα δεν ειναι;είναι ακριβη χωρα η Αγγλια ότι και να κανεισ καλη επυτηχια σου ευχομαι και εδώ στην Ελλαδα χαλια είναι τα πραγματα [απεπιλστηκα] χαλια και δεν βλεπω να αλαζει κατι οποτε ισωσ όταν πασ Αγγλια μπορεισ όταν εισαι εκει να ψαξεισ παραληλα για κατι καλυτερο από δουλεια ενοω

            Comment


              #7
              Ο μισθός εφόσον όπως μας λέει δεν θα έχει έξοδα συντήρησης του σπιτιού (λογαριασμούς κλπ) είναι πραγματικά πολύ καλός.

              Τώρα όσον αφορά τη δουλειά σε τηλεφωνικό κέντρο οι Άγγλοι είναι συνηθισμένοι να μην ακούν την κλασσική δική τους προφορά όσον αφορά την εξυπηρέτηση πελατών, και συν το ότι είναι ελληνόφωνη δουλειά όπως αναφέρει

              Comment


                #8
                Ναι οντως εξυπηρετηση σε ελληνες κανεις οχι σε Αγγλους. Παντως σας ευχαριστω ολους που απαντησατε. Ελπιζω να μου κατσει καλα αυτη η αλλαγη γιατι οντως ειναι απελπιστηκα στην Ελλαδα. Εχω και φιλους που δουλευουν ηδη εκει. Υπαρχει οντως πολυ ρατσισμος οπως διαβασα πολλες φορες εδω?

                Comment


                  #9
                  Το θέμα του ρατσισμού σε οποιαδήποτε χώρα είναι τελείως υποκειμενικό.

                  Θα ακούσεις άλλον να λέει πως στα 10 χρόνια διαμονής δεν άκουσε ποτέ τίποτα, και κάποιον άλλο πως έχει ακούσει.

                  Γενικά για εμάς τους Έλληνες από ότι ξέρω δεν αντιμετωπίζουμε τέτοιου είδους προβλήματα. Πάντα είναι όμως ανάλογα την περίπτωση, ξενοφοβία πάντως σίγουρα δεν υπάρχει στο βαθμό που έχουμε εμείς!!

                  Comment


                    #10
                    καλη τυχη και μην ανησιχησ αφου δεν εχεισ και θεμα με την γλωσσα και υπαρχει σπιτι θα ξεκηνισεισ μια καινουρια ζωη συγουρα πολυ καλυτερη από εδώ οσο για τον ρατσισμο θα συμφωνησο με τον από πανω και εδώ δεν εχουμαι ;θα εισαι πολύ καλυτερα εκει και οποτε μπορεισ να γραφεισ να μαθενουμαι πωσ είναι τα πραγματα εκει

                    Comment


                      #11
                      Δεν θέλω να σε απογοητέψω μα με προβληματίζει γιατί θέλουν να προσλάβουν εσένα από Ελλάδα με όλα αυτά τα έξοδα και όχι κάποιον ελληνόφωνο που ζει είδη στην Αγγλία γιαυτο σου σου προτείνω να το ψάξεις λίγο παραπάνω γιατί με τα χρήματα που έρχεσαι δεν μπορείς να ζήσεις ούτε ένα μήνα. Δυστυχώς σε πολλούς Έλληνες τάξανε λαγούς με πετραχήλια μα όταν ήρθαν εδώ άλλα βρήκαν μπροστά τους

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by george north london View Post
                        Δεν θέλω να σε απογοητέψω μα με προβληματίζει γιατί θέλουν να προσλάβουν εσένα από Ελλάδα με όλα αυτά τα έξοδα και όχι κάποιον ελληνόφωνο που ζει είδη στην Αγγλία γιαυτο σου σου προτείνω να το ψάξεις λίγο παραπάνω γιατί με τα χρήματα που έρχεσαι δεν μπορείς να ζήσεις ούτε ένα μήνα. Δυστυχώς σε πολλούς Έλληνες τάξανε λαγούς με πετραχήλια μα όταν ήρθαν εδώ άλλα βρήκαν μπροστά τους

                        Υπάρχουν θέσεις για τέτοιες δουλειές πάντως που προσλαμβάνουν από Ελλάδα (2 γνωστοί μου έφυγαν με 0 προϋπηρεσία για υποστήριξη Ελλήνων σε τηλεφωνικό κέντρο σε μεγάλη εταιρία που εδρεύει στο Staffordshire).

                        Δεν ξέρω αν μπορώ να αναφέρω ποια εταιρία είναι αλλά κατά καιρούς ανοίγει τέτοιες θέσεις οι οποίες συμπεριλαμβάνουν έξοδα σπιτιού λογαριασμούς κλπ

                        Comment


                          #13
                          φίλε μου εύχομαι και ελπίζω να πάνε όλα καλά στην κοπέλα μα πίστεψε με όμως όλα αυτά τα χρόνια στην Αγγλία έχω δει και έχω ακούσει πολλά

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by george north london View Post
                            φίλε μου εύχομαι και ελπίζω να πάνε όλα καλά στην κοπέλα μα πίστεψε με όμως όλα αυτά τα χρόνια στην Αγγλία έχω δει και έχω ακούσει πολλά
                            Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, πάντα να είσαι έτοιμος αυτό που θα βρεις εκεί να απέχει πολύ από τη πραγματικότητα και αυτά που σου έλεγαν.
                            ΄
                            Αξίζει την προσπάθεια όμως....

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by DimGRuk View Post
                              Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, πάντα να είσαι έτοιμος αυτό που θα βρεις εκεί να απέχει πολύ από τη πραγματικότητα και αυτά που σου έλεγαν.
                              ΄
                              Αξίζει την προσπάθεια όμως....
                              πραγματικά αξίζει η προσπάθεια για ένα καλύτερο αύριο μα η κοπέλα έρχεται με λίγα χρήματα για αρχή και αν 1/1000 δεν κάτσει η δουλειά τι θα κάνει μετά? τα 700 ευρώ είναι περίπου 500 στερλίνες

                              Comment

                              Working...
                              X