Announcement

Collapse
No announcement yet.

Επιστροφη Ελλαδα με ληγμενο διαβατηριο ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Επιστροφη Ελλαδα με ληγμενο διαβατηριο ?

    Γεια σας, θελω να πεταξω πισω Ελλαδα με british airways με ληγμενο διαβατηριο... γιατι η πρεσβεια εδω στο λονδινο θελει μηνες για να το φτιαξει και δεν εχω χρονο να περιμενω,
    ξερει κανεις αν γινεται αυτο ?
    (εχω μονο την παλια ταυτοτητα-ταξιδιωτικο εγγραφο δεν δινει η πρεσβεια αμα δεν εχεις απωλεσει το διαβατηριο- η πρεσβεια λεει γινεατι και με παραπεμπει στην ΙΑΤΑ αλλα η ΒΑ λεει δεν γινεται)

    #2
    Ελληνική ταυτότητα δεν έχεις;

    Comment


      #3
      η ταυτοτητα μου ειναι η παλια και δεν μπορει να χρησιμοποιηθει...

      Comment


        #4
        χλωμό το βλέπω να μπορέσεις να ταξιδέψεις...

        ίσως να πας στην πρεσβεία και να ζητήσεις laissez passez δηλαδή ένα έγγραφο που να σου επιτρέψει να φύγεις από την Βρετανία και το οποίο ισχύει για μία μόνο φορά...

        δεν ξέρω την διαδικασία και τους όρους με τους οποίους εκδίδεται... καλύτερα να κανονίσεις ραντεβού στην πρεσβεία, να συζητήσεις το θέμα και να δείς τι λύση μπορεί να βρεθεί..

        Comment


          #5
          Ρώτα την πρεσβεία αν μπορού να σου βγάλουν προσωρινό έγγραφο για να ταξιδέψεις και ρώτα την ΒΑ αν αυτό είναι αποδεκτό. Αν σου πουν από την πρεσβεία ότι δεν γίνεται/δεν ξέρουν/κτλ, τότε πάρε την BA και πες τί document of identify κάνουν αποδεκτό για international flights.

          Comment


            #6
            η πρεσβεια λεει (προφορικα μονο) μπορω να ταξιδεψω και με παραπεμπει στην IATA , αλλα παιρνω την ΒΑ και μου λεει δεν γινεται ! και ηθελα απλα να ξερω αν καποιος το εχει ξανακανει απο δω μεσα κλπ
            (προσωρινα ταξιδιωτικα εγγραφα βγαζουν απο την πρεσβεια μονο αμα χασεις το διαβατηριο)

            Comment


              #7
              Αφου σε παραπεμπουν στην ΙΑΤΑ γιατι τηλεφωνεις στην ΒΑ;

              Comment


                #8
                στην ΙΑΤΑ δεν μπορω να βρω που γραφει το συγκεκριμενο και να το εχω μαζι μου ωστε οταν παω στο αεροδρομιο να μην εχω προβληματα!! γιατι ωραια τα λενε στην πρεσβεια αλλα αντε στο αεροδρομιο να λες στην υπαληλο "εγω θελω να πεταξω γιατι το λεει η ΙΑΤΑ και αυτη να σου λεει δεν γινεται επειδη δεν το ξερω "

                Comment


                  #9
                  Οντως θελει μηνες η πρεσβεια για να φτιαξει το διαβατηριο??? Η' υπερβαλεις χρονικα?

                  Comment


                    #10
                    Ισχυει διοτι η διαδικασια αν θυμαμαι καλα, γινεται στην Ελλαδα, η πρεσβεια απλως συγκεντρωνει και προωθει τα δικαιολογητικα, δεν γινεται επι τοπου.

                    Comment


                      #11
                      Good to know. Thank you

                      Comment


                        #12
                        Το πόσο καιρό κάνει η πρεσβεία για νέο διαβατήριο εξαρτάτε πάντα απο την χώρα ( δηλαδή το "υποκατάστημα" ) .
                        Στις κάτω χώρες μας είπαν 3-6 μήνες !!! Στο Βέλγιο είπαν 1-2 εβδομάδες .
                        Μάλλον η Ελληνική "τσουγκράνα" μας συνοδευει σε μερικές χώρες .

                        Comment


                          #13
                          Παρακαλάτε μονο να μην απορριφθούν οι φωτογραφιες γιατι τοτε θα αργήσετε πολυ να ξεμπερδεψετε με τα πηγαινε-ελα και τα ταχυδρομεια.

                          Comment


                            #14
                            στο Λονδινο, μονο για το ραντεβου θες κανα 2μηνο και μετα για να βγει το διαββατηριο αλλο ενα 2μηνο

                            Comment

                            Working...
                            X