Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικίαση διαμερίσματος & Κόστος Ζωής - Νυρεμβέργη

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ενοικίαση διαμερίσματος & Κόστος Ζωής - Νυρεμβέργη

    Καλησπέρα και από εμένα,

    Είμαι μηχανικός πληροφορικής και πρόκειται να μετακομίσω Νυρεμβέργη στα τέλη του Νοεμβρίου και γενικότερα είμαι στην διαδικασία εύρεσης κατοικίας με φυσικά τα γνωστά θέματα που αντιμετωπίζουν όλοι. Έχω βρει εργασία και τα χρήματα που θα παίρνω είναι ικανοποιητικά (2500 καθαρά - τουλάχιστον έτσι θεωρώ). Λόγω της δυσκολίας που αντιμετωπίζω στην εύρεση κατοικίας (είμαι ακόμη Ελλάδα, δεν έχω μεγάλη ευχέρεια με τη γλώσσα, το αρχικό συμβόλαιο έχει probezeit κλπ) ζήτησα από τους μελλοντικούς μου εργοδότες να με βοηθήσουν στο συγκεκριμένο θέμα.

    Η μητέρα λοιπόν του μελλοντικού μου προϊσταμένου τυχαίνει να έχει κάποια διαμερίσματα στην περιοχή της Νυρεμβέργης και κάποιο από αυτά ξενοικιάστηκε πρόσφατα. Το πρόβλημα μου είναι το εξής: Το διαμέρισμα που μου προτάθηκε είναι 100 sq.m με 950 ευρώ καθαρό ενοίκιο + έξτρα έξοδα θέρμανσης, ρεύματος κλπ. Σημειωτέων ότι πρόκειται σε μερικές μήνες να ανέβει και η κοπέλα μου Νυρεμβέργη, η οποία όμως δεν θα έχει εργασία.

    Θα ήθελα την γνώμη σας εάν εγώ με το συγκεκριμένο μισθό θα μπορούσα να καλύψω τα έξοδα μιας τέτοιας κατοικίας και ταυτόχρονα να έχω μια ικανοποιητική ζωή. Και πιο συγκεκριμένα ικανοποιητική εννοώ χωρίς αυτοκίνητο, μετακίνηση με τα μμε, 1 φορά την εβδομάδα φαγητό από έξω σε εστιατόριο, καμιά βόλτα, αγορά κάποιων ρούχων κλπ.
    4
    Ναί
    50.00%
    2
    Όχι
    50.00%
    2

    The poll is expired.


    #2
    Πιστευω θα δυσκολευτείς λιγακι και ας εξηγηθώ. ΝΚ+θερμανση πιστευω θα ειναι στα 150€~250€. Αν κανεις συνδεση κινητο ~30€, ιντερνετ και σταθερο απο ~20€, ρευμα ~50€, μηνιαία καρτα για συγκοινωνίες συν να συντηρείς και την κοπελα σου με αυτον τον μισθο. Θα πρεπει να κανεις σοβαρη οικονομια χωρις μικρες πολυτέλειες αν θες να μη μπαινεις μεσα στο τελος του μηνα.

    Comment


      #3
      Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση σου. Ποια πιστεύεις θα ήταν μια καλή τιμή για μηνιαίο ενοίκιο για τα χρήματα που θα παίρνω;

      Comment


        #4
        Originally posted by DiD666 View Post
        Πιστευω θα δυσκολευτείς λιγακι και ας εξηγηθώ. ΝΚ+θερμανση πιστευω θα ειναι στα 150€~250€. Αν κανεις συνδεση κινητο ~30€, ιντερνετ και σταθερο απο ~20€, ρευμα ~50€, μηνιαία καρτα για συγκοινωνίες συν να συντηρείς και την κοπελα σου με αυτον τον μισθο. Θα πρεπει να κανεις σοβαρη οικονομια χωρις μικρες πολυτέλειες αν θες να μη μπαινεις μεσα στο τελος του μηνα.
        Φιλε μου καλα τα λες αλλα εχεις ιδεα οτι στην Ελλαδα αυτη τη στιγμη ζουν οικογενειες με 500 ευρω τον ΜΗΝΑ??? το παλλικαρι θα παιρνει 2500 καθαρα, με ενοικια και ολα αυτα πληρωμενα θα του μενουν καθαρα στη τσεπη περιπου..1000 ευρω για 2 ατομα και δε θα του φτανουν και μαλιστα εκει οπου ειναι ολα πολυ πιο φθηνα απτην Ελλαδα..σουπερ μαρκετ, ρουχα κτλ ?? Εγω λεω πως θα τα βγαλει περα μια χαρα και θα εχει και ποιοτητα ζωης ασυγκριτη με Ελλαδα.

        Comment


          #5
          Originally posted by DiD666 View Post
          Πιστευω θα δυσκολευτείς λιγακι και ας εξηγηθώ. ΝΚ+θερμανση πιστευω θα ειναι στα 150€~250€. Αν κανεις συνδεση κινητο ~30€, ιντερνετ και σταθερο απο ~20€, ρευμα ~50€, μηνιαία καρτα για συγκοινωνίες συν να συντηρείς και την κοπελα σου με αυτον τον μισθο. Θα πρεπει να κανεις σοβαρη οικονομια χωρις μικρες πολυτέλειες αν θες να μη μπαινεις μεσα στο τελος του μηνα.


          Originally posted by apostolosmech View Post
          Φιλε μου καλα τα λες αλλα εχεις ιδεα οτι στην Ελλαδα αυτη τη στιγμη ζουν οικογενειες με 500 ευρω τον ΜΗΝΑ??? το παλλικαρι θα παιρνει 2500 καθαρα, με ενοικια και ολα αυτα πληρωμενα θα του μενουν καθαρα στη τσεπη περιπου..1000 ευρω για 2 ατομα και δε θα του φτανουν και μαλιστα εκει οπου ειναι ολα πολυ πιο φθηνα απτην Ελλαδα..σουπερ μαρκετ, ρουχα κτλ ?? Εγω λεω πως θα τα βγαλει περα μια χαρα και θα εχει και ποιοτητα ζωης ασυγκριτη με Ελλαδα.


          Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Είμαι πολύ προβληματισμένος. Θα δω μήπως μπορώ να διαπραγματευτώ την τιμή του καθαρού ενοικίου. Γενικότερα οι Γερμανοί διαπραγματεύονται τιμές ή είναι ανένδοτοι;

          Comment


            #6
            Δεν ξέρω τι γίνετε στην Νυρεμβέργη αλλά επειδή επι το πλείστων η ζήτηση είναι μεγάλη στα ενοικιαζόμενα δεν γίνονται διαπραγματεύσης. Οπως αναφέρεις ιδιοκτήτρια είναι η μητέρα του προϊσταμένου σου οπότε προσωπικά θα το απεφευγα (και την διαπραγμάτευση αλλά και το σπίτι). Ελεγξε στο internet και τις υπόλοιπες επιλογές θα σου έλεγα.
            Να έχεις όμως υπόψην ότι είναι δύσκολο να σου δώσουν σπιτι, δεν είναι όπως στην Ελλάδα που άν ο ενδιαφερόμενος πεί το θέλω το παίρνει κι όλας.
            Συμβουλή μην το ξεκόψεις, κράτα το σαν τελευταία επιλογή αλλά πρώτα κοίτα για κάτι αλλο.

            Comment


              #7
              Originally posted by apostolosmech View Post
              Φιλε μου καλα τα λες αλλα εχεις ιδεα οτι στην Ελλαδα αυτη τη στιγμη ζουν οικογενειες με 500 ευρω τον ΜΗΝΑ??? το παλλικαρι θα παιρνει 2500 καθαρα, με ενοικια και ολα αυτα πληρωμενα θα του μενουν καθαρα στη τσεπη περιπου..1000 ευρω για 2 ατομα και δε θα του φτανουν και μαλιστα εκει οπου ειναι ολα πολυ πιο φθηνα απτην Ελλαδα..σουπερ μαρκετ, ρουχα κτλ ?? Εγω λεω πως θα τα βγαλει περα μια χαρα και θα εχει και ποιοτητα ζωης ασυγκριτη με Ελλαδα.
              Αρχικα διαβασε ξανα το ποστ του φιλου. Ξεκαθαρα αναφερει πως δεν θελει να κανει μιζερη με ζωη με στερησεις.

              Επι πλεον εχεις ιδεα πως εδω αλλαντικα, τυρια και ο,τι αλλο πωλειται στην Ελλαδα με το κιλο εδω πωλειται ανα 100 γραμμαρια; Εχεις αγορασει ποτε πορτοκαλι με 69 λεπτα το τεμαχιο; Το λεμονι μηπως; Το καρπουζακι και το πεπονι εχεις ιδεα ποσο πωλειται εδω; Τα εισητηρια στα ΜΜΜ ξεκινανε απο 2,40€. Ενα 2αρακι 50μ² στο Μοναχο αυτη τη στιγμη ξεκιναει απο τα 1200€ με τα κοινοχρηστα και τη θερμανση του οταν στην Αθηνα βρισκεις με 200€ 3αρι 90μ².Υπολογισε τωρα πως για να μπεις σε ενα σπιτι θες 3 (τρια) μηνιατικα μπροστα συν το γεγονος πως η πλειοψηφια των διαμερισματων διατιθενται χωρις ηλεκτρικη κουζινα, νεροχυτη, παγκο και ντουλαπια. 18€/μηνα για ραδιοφωνια και τηλεοραση. 100€ για καθε σκυλο που εχεις. Torrents ειναι παρανομα, δεν εχει τσαμπα εδω. Ασφαλειες αυτοκινητων εχεις ρωτησει; Απο 1000€/ετος για νεους οδηγους και παραπανω. Τιμες σε συνεργεια εχεις υποψην σου, αν θες να σου πω ενδεικτικα πως η εργατοωρα ξεκιναει στα 170€. Ειναι μακρυα η λιστα αν θες να συνεχισω, μπας και καταλαβεις κι εσυ και πολυς κοσμος πως εδω δεν ειναι η ζωη τοσο φθηνη οσο ακουγεται. Το μονο που δεν εχει ειναι τα διοδια αλλα και αυτα ψαχνουν τροπο να τα επιβαλλουν σιγα-σιγα.

              tsavvop: Το σπιτι να το παρεις γιατι μπορει να μπεις σε μεγαλες περιπετειες εαν δε το παρεις. Απο εκει και περα βλεποντας και κανοντας. Για παζαρι δεν χανεις τιποτα να κανεις μια ερωτηση, αν και απιθανο. Παντως τα λεφτα αυτα δεν ειναι πολλα για 3αρι διαμερισμα αντικειμενικα.

              Comment


                #8
                Originally posted by DiD666 View Post
                Αρχικα διαβασε ξανα το ποστ του φιλου. Ξεκαθαρα αναφερει πως δεν θελει να κανει μιζερη με ζωη με στερησεις.

                Επι πλεον εχεις ιδεα πως εδω αλλαντικα, τυρια και ο,τι αλλο πωλειται στην Ελλαδα με το κιλο εδω πωλειται ανα 100 γραμμαρια; Εχεις αγορασει ποτε πορτοκαλι με 69 λεπτα το τεμαχιο; Το λεμονι μηπως; Το καρπουζακι και το πεπονι εχεις ιδεα ποσο πωλειται εδω; Τα εισητηρια στα ΜΜΜ ξεκινανε απο 2,40€. Ενα 2αρακι 50μ² στο Μοναχο αυτη τη στιγμη ξεκιναει απο τα 1200€ με τα κοινοχρηστα και τη θερμανση του οταν στην Αθηνα βρισκεις με 200€ 3αρι 90μ².Υπολογισε τωρα πως για να μπεις σε ενα σπιτι θες 3 (τρια) μηνιατικα μπροστα συν το γεγονος πως η πλειοψηφια των διαμερισματων διατιθενται χωρις ηλεκτρικη κουζινα, νεροχυτη, παγκο και ντουλαπια. 18€/μηνα για ραδιοφωνια και τηλεοραση. 100€ για καθε σκυλο που εχεις. Torrents ειναι παρανομα, δεν εχει τσαμπα εδω. Ασφαλειες αυτοκινητων εχεις ρωτησει; Απο 1000€/ετος για νεους οδηγους και παραπανω. Τιμες σε συνεργεια εχεις υποψην σου, αν θες να σου πω ενδεικτικα πως η εργατοωρα ξεκιναει στα 170€. Ειναι μακρυα η λιστα αν θες να συνεχισω, μπας και καταλαβεις κι εσυ και πολυς κοσμος πως εδω δεν ειναι η ζωη τοσο φθηνη οσο ακουγεται. Το μονο που δεν εχει ειναι τα διοδια αλλα και αυτα ψαχνουν τροπο να τα επιβαλλουν σιγα-σιγα.

                tsavvop: Το σπιτι να το παρεις γιατι μπορει να μπεις σε μεγαλες περιπετειες εαν δε το παρεις. Απο εκει και περα βλεποντας και κανοντας. Για παζαρι δεν χανεις τιποτα να κανεις μια ερωτηση, αν και απιθανο. Παντως τα λεφτα αυτα δεν ειναι πολλα για 3αρι διαμερισμα αντικειμενικα.
                Ναι οκ, τα καρπουζια, τα πεπονια και τα μηλα ειναι πιο ακριβα (λογικο ειναι λογω κλιματος) αλλα δυστυχως ή ευτυχως ενας ανθρωπος δε ζει με αυτα.Οταν εκει το γαλα εχει 60 λεπτα και εδω 1.20, τα μακαρονια 30 λεπτα και εδω 1.00 και τελος παντων αρκετα απλα καθημερινα αγαθα ειναι πολυ πιο φθηνα απο εδω που πας να παρεις μαλακιες και δινεις ενα 50ευρω για πλακα.Ναι σιγουρα υπαρχει τρελη διαφορα στα ενοικια αλλα σπιτι με 200 ευρω στην Αθηνα βρισκεις σε παρακμιακες περιοχες σιγουρα, οι οποιες δεν συγκρινονται ΚΑΝ με Μοναχο.Και στη λιοσιων εχει διαμερισματα με 15.000 πλεον, αντε μεινε εκει ομως.Οσο για τα ΜΜΜ, οπως γνωριζεις εκει υπαρχει κατι που εδω στην Ελλαδα ειναι αγνωστη λεξη, ποδηλατο!!! Υπολογισε ποσα γλιτωνεις χρησιμοποιωντας το. Φιλε μου εχω ζησει αρκετα στη γερμανια και Μοναχο και Δρεσδη οπως και στην Ιταλια και δυστυχως η ποιοτητα ζωης δεν συγκρινεται.Αυτα που ειναι ακριβα στη Γερμανια ειναι πραγματα τα οποια μπορεις να ζησεις και χωρις αυτα, ενω εδω στην Ελλαδα στα παιρνουν απο παντου. Στη Γερμανια υπαρχει Νοσοκομειο, υπαρχει σχολειο, υπαρχει ασφαλιση, υπαρχει ΠΟΙΟΤΗΤΑ. Το ξερω οτι αλλο να ζεις εκει μονιμα και αλλο για λιγο διαστημα αλλα οπως και να χει, απο οπου και να το δεις το θεμα πιστευω αυτη τη στιγμη τουλαχιστον στην Ευρωπη, για να μη πω για τον υπολοιπο κοσμο, δεν υπαρχει χωρα σε χειροτερη κατασταση απο αυτη που ειναι η Ελλαδα σημερα. Δεν μου αρεσει που εφυγαν ολοι και δυστυχως φευγουν ακομα..και μενα μου ειναι πολυ δυσκολο να φυγω αλλα πιστευω οποιος φευγει απο εδω γλιτωνει απο αυτη τη κολαση με την ανεργια, τα 500 ευρω, τα 12-15ωρα δουλειας και πολλα πολλα αλλα!! Να ξερεις παντα φιλικα μιλαω και εισαι τυχερος που ζεις εκει, απολαυσε το !!!

                Comment


                  #9
                  Νοίκιασε το οπωσδήποτε!!!
                  Πιστέυω ότι θα είναι πολύ δύσκολο να σου νοικιάσει κάποιος χωρίς 3μηνο στη δουλειά και με συμβόλαιο probezeit. Αν αναγκαστείς να μείνεις και ένα διάστημα σε ξενοδοχείο ή ενοικιαζόμενο θα είναι χειρότερα και τζάμπα έξοδα. Και θα πρέπει μετά τη δουλειά να τρέχεις να ψάχνεις. Απλά δες αν είναι κοντά στη δουλειά ή αν έχει συγκοινωνία και μια διαπραγμάτευση δε βλάπτει. π.χ. έστω για το 1ο εξάμηνο να σου το έδινε φθηνότερα. Αν μείνεις σε WG θα σου βγαίνει σχεδόν τα ίδια χρήματα για 2 άτομα. Φντάζομαι ότι η κοπέλα σου στην πορεία θα ψάξει για κάποια δουλειά, έστω part time. Επίσης, πιστεύω ότι τα χρήματα που θα βγάζεις σε 1 χρόνο ή και 6 μήνες από τώρε θα είναι αρκετά περισσότερα από αυτά που υπολογίζεις.

                  Comment


                    #10
                    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Βασικά και εγώ αυτά σκεφτόμουν λίγο ή πολύ. Να το κρατήσω σαν τελευταία επιλογή εάν δεν βρω κάτι άλλο. Να κάνω μια προσπάθεια ίσως για μια διαπραγμάτευση και τελικά εάν δω ότι δεν έχω κάποια άλλη ευκαιρία να κάνω ένα συμβόλαιο 1 χρόνου, ούτως ώστε μετά από 1 χρόνο που θα είμαι να μπορώ να βρω κάτι πιο οικονομικό.

                    Comment


                      #11
                      τα συμβόλαια ειναι αορίστου χρόνου με 3 μήνες ειδοποίηση συνήθως. Αυτό σημαίνει ότι ανά πάσα στιγμή μπορείς να φύγεις, θα πρέπει όμως η να ενημερώσεις 3 μήνες πριν ή να πληρώσεις 3 μήνες και να φύγεις.
                      Δεν χρειάζεται να περιμένεις να συμπληρωθεί χρόνος.
                      Οι 3 μήνες ειδοποίησης μην σε ανησυχούν, αν προσέξεις στις αγγελίες πολλά σπίτια προς ενοικίαση γράφουν οτι είναι διαθέσιμα μετά από δύο ή και τρις μήνες, οπότε μία η άλλη

                      Comment

                      Working...
                      X