Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΑΝΑΠΑΝΤΕΧΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΑΝΑΠΑΝΤΕΧΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

    Χαιρετίζουμε όλα τα μέλη και τους επισκέπτες του patriotaki.net

    Η δική μας ιστορία ξεκίνησε πρίν λίγες μόλις μέρες.......
    Είμαστε οι Βασίλης και Κατερίνα.... και αυτή τη στιγμή σας γράφουμε από τη Λάρισα.

    Γνωστά τα προβλήματα στη χώρα μας ψαχνόμαστε εδώ και και 2 μήνες περίπου την μετανάστευση μας στη Γερμανία.
    Έχοντας από ένα χρόνο πριν ψάξει οτιδήποτε έχει γραφεί μέσα εδώ για Καναδά και Αυστραλία και φτάνοντας στο συμπέρασμα πως θα είναι τελικά αδύνατο έως και και ακατόρθωτο να τα καταφέρουμε να βρούμε εκεί, αρχίσαμε να ξεσκονίζουμε τις ιστορίες ανθρώπων που κατέληξαν στην Γερμανία.
    Έτσι λοιπόν από τον Αύγουστο του 2015 τα άρθρα "μετανάστευση στην Γερμανία" έγιναν η καθημερινή μας ανάγνωση και το patriotaki μπήκε στα αγαπημένα του υπολογιστή μας.
    Στην Λάρισα διατηρούμε ένα γραφείο τελετών, και η κρίση χτύπησε και τον δικό μας κλάδο.
    Οπότε το πρώτο μας μέλημα ήτανε να ψάξουμε για δουλειά σε διάφορα γραφεία τελετών της Γερμανίας που ζητούσαν άτομα, έτσι και έγινε μετά από κάποιες μέρες και έχοντας οδηγό όλους εσάς που βοηθάτε αρκετά εδώ μέσα συντάξαμε τα βιογραφικά μας στα Αγγλικά για το ξεκίνημα των αποστολών μέσω email.
    Εγώ από Γερμανικά ούτε λέξη, η Κατερίνα είχε πάρει πτυχίο γερμανικών στο επίπεδο Β2 πριν όμως από 14 χρόνια οπότε και για τους 2 η γλώσσα ήταν ένα νέο ξεκίνημα ( η Κατερίνα για να προσπαθήσει να τα ξαναθυμηθεί και εγώ να το πάρω από την αρχή), διαβάζοντας μέσα στο φόρουμ πως είναι σχεδόν απίθανο να βρείς δουλειά αν δεν γνωρίζεις την γλώσσα, η επιτυχία για την εύρεση εργασίας στην Γερμανία μεταφραζόταν σε ένα "όνειρο χωρίς ελπίδα" .
    Κάναμε τηλέφωνα σε γνωστούς και φίλους που ζουν εκεί και το όνειρο αυτό έμοιαζε ακόμη πιο μακρινό λαμβάνοντας από εκείνους μόνο αρνητικά μηνύματα τύπου "δεν θα έχετε καμιά τύχη" "είναι πολύ δύσκολο" "χωρίς την γλώσσα δεν υπάρχει περίπτωση να βρείτε δουλειά" "είναι χάλια εδώ" αλλά κανείς από αυτούς που το μας έλεγε αυτά δεν είχε και δεν έχει σκοπό να επιστρέψει εδώ.
    Φυσικά δεν πτοηθήκαμε από όλους αυτούς και ξεκινήσαμε ένα πόλεμο βιογραφικών σημειωμάτων σε καθημερινή βάση.
    Στέλναμε σε όλους αυτούς που είχανε αγγελία για εργασία αλλά και εκείνους που δεν είχανε έχοντας την ελπίδα πως θα χρειαστούν άτομα κάποια στιγμή. Μπήκαμε στην σελίδα της ομοσπονδίας γραφείων κηδειών και οι αγγελίες ήτανε ατελείωτες και καθημερινές, υπήρχαν όμως και αγγελίες από άτομα που ψάχνανε δουλειά και έτσι καταχώρησα και την δικιά μου αγγελία η οποία ήτανε λυτή και αφορούσε ολόκληρη την Γερμανία.
    Άρχισαν λοιπόν οι πρώτες απαντήσεις να έρχονται...
    η χαρά μου απερίγραπτη όταν είδα πως έχω απάντηση για την αποστολή του βιογραφικού μας.... γρήγορα όμως η όψη μου άλλαξε όταν έβαλα στον μεταφραστή της google την απάντηση και είδα πως ήταν αρνητική λόγω γλώσσας.
    και άλλη ... και άλλη απάντηση όλες αρνητικές λόγω γλώσσας....
    ήταν 17 Αυγούστου η Πόλη της Λάρισας άδεια από κόσμο και η μελαγχολία ζωγραφισμένη στα πρόσωπά μας....
    Με τον μόνο άνθρωπο που είχαμε επικοινωνία για όλη μας την προσπάθεια ήταν κάποιος οικογενειακός φίλος συνταξιούχος της Γερμανίας και ο μόνος που μας έδινε κουράγιο για όλο αυτό τον αγώνα......
    Ακριβώς το ίδιο έγινε και για τις επόμενες ημέρες που το μόνο που λαμβάναμε ήταν αρνητικές απαντήσεις λόγω γλώσσας....... οπότε το μόνο που είχαμε να κάνουμε ήτανε να πιάσουμε τα Γερμανικά βιβλία της Κατερίνας που ήταν κάπου κρυμμένα στο σπίτι.... ξεκινώντας φυσικά απο την ΑΒ , τι ωραία στα 36 μας πάλι μαθητές...........
    20 Σεπτεβρίου έχει πάει και τελειώσαμε τα 2 πρώτα κεφάλαια του 1ου Βιβλίου....
    συνεχίζοντας φυσικά και την αποστολή βιογραφικών σε όλες τις καινούριες αγγελίες.....
    απαντήσεις από όλους (ευγενέστατοι οι Γερμανοί) όλες όμως αρνητικές λόγω γλώσσας....
    29 Σεπτεμβρίου 2015 και είμαι 8 το πρωί στο γραφείο βλέποντας στην εφημερίδα "κηδείες 450" από συναδέλφους που καταστρέψανε τον κλάδο μας... μέσα μου οι ελπίδες χωρίς την γνώση της γλώσσας ανύπαρκτες....
    θέλουμε τουλάχιστον 1,5 χρόνο έλεγα μέσα μου για να φτάσουμε σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο της γλώσσας... αλλά μέχρι τότε τι θα γίνει..... με αυτά και με αυτά η ώρα πήγε 10 ... να και η Κατερίνα ήρθε να κλάψουμε μαζί τον πόνο μας.... κάνει και αυτή τον καφέ της και............. ωωωωωωωωωωω email 10.21 από Γερμανική οικογενειακή επιχείρηση γραφείου τελετών........... μήνυμα θετικό........... με ενδιαφέρουν τα προσόντα σου παρακαλώ κάλεσε με στο τηλ............... ................
    αφήσαμε κάτω τους καφέδες και χρειαστήκαμε νεράκι........ η χαρά μας απερίγραπτη ........ το mail μας έδωσε τόσο πολύ χαρά που δεν υπολογίσαμε πως δεν γνωρίζουμε την γλώσσα στο επίπεδο τηλεφωνικής επικοινωνίας ........
    και τώρα τι κάνουμε.........
    ποιος άλλος φυσικά από τον οικογενειακό μας φίλο που μας παρότρυνε όλο αυτό τον καιρό....
    Μέσα σε 20 λεπτά από την θετική απάντηση ο φίλος μας τηλεφωνεί στον νέο μας υποψήφιο εργοδότη.......
    με ενδιαφέρουν τα προσόντα και όχι η γλώσσα του απαντά εκείνος και το συντομότερο δυνατό να μεταβούν στην Νυρεμβέργη να τους γνωρίσω από κοντά.......... Συνεχίζεται.............

    #2
    Συνέχεια.......
    Έτσι αυτό που είχαμε να κάνουμε ήτανε να κλείσουμε αεροπορικά εισιτήρια όσο πιο γρήγορα μπορούσαμε.
    10 Οκτώμβρη ημέρα Σάββατο θα πετούσαμε για Νυρεμβέργη με 15 επιστροφή και τα ερωτηματικά ήταν ατελείωτα καθώς στην συγκεκριμένη επιχείρηση δεν είχαμε καν στείλει βιογραφικό (μας βρήκε από την αγγελία μας στο γερμανικό σωματείο τελετών), γιατί να πάρει στην δουλειά Έλληνες που δεν μιλάνε την γλώσσα, πόσα θα είναι τα χρήματα, πως θα συνεννοηθούμε μόλις βρεθούμε εκεί, που θα μείνουμε αυτές τις μέρες και πολλά άλλα. Ένα ένα άρχισαν να απαντιούνται τα ερωτηματικά μας μόλις στείλαμε με mail τα εισιτήρια για να του επιβεβαιώσουμε το ταξίδι μας.
    8 του μηνός μας έρχεται ένα mail πως ένα υπέροχο δίκλινο δωμάτιο είχε ήδη κλειστεί και πως ο ίδιος θα μας περίμενε στο αεροδρόμιο της Νυρεμβέργης.
    Το μόνο που κάναμε όλες αυτές τις μέρες αναμονής ήταν να διαβάζουμε γερμανικά και περισσότερο λέξεις γύρω από το αντικείμενο μας...
    η μεγάλη μέρα για εμάς έφτασε και πρωί πρωί βρισκόμαστε στο αεροδρόμιο Μακεδονία αγχωμένοι για τη συνέχεια......
    Η συνέχεια για εμάς ήταν μια καινούρια ζωή που μας περιμένει.........
    Ο Γερμανός επιχειρηματίας μας περίμενε εκεί με το ταμπελάκι που έγραφε την φίρμα της επιχείρησης και μας παρέλαβε με χαμόγελο....
    μας περίμεναν ευχάριστες εκπλήξεις στο διερευνητικό 5θήμερο ταξίδι.
    μας πήγε στο δωμάτιο το οποίο και πλήρωσε, μας παραχώρησε ιχ της εταιρίας για τις μέρες που θα είμασταν εκεί, γερμανικό κινητό, μας πήγε το πρώτο βράδυ σε ελληνικό εστιατόριο για να αισθανθούμε οικία και 5 μέρες δεν μας άφησε να πλήρωσουμε ούτε μισό ευρώ
    Αν δεν είναι αυτό έκπληξη μετά από όλα αυτά που έχουμε διαβάσει εδώ μέσα τότε τί είναι?
    τον ρωτήσαμε γιατί επέλεξε να πάρει για δουλειά Έλληνες ενώ μπορεί να επιλέξει ανάμεσα σε 80 εκατομμύρια Γερμανούς και η απάντηση ήτανε πως κανένας γερμανός δεν θα σηκωθεί την νύχτα για δουλειά ούτε τις κυριακές αν πέσει περιστατικό....
    Η κόρη του που μιλούσε αγγλικά έγινε ο συνδετικός μας κρίκος, δευτέρα 8 το πρωί πήγαμε για δουλειά στην επιχείρησή του, το ίδιο τρίτη και τετάρτη.....
    Για να μη μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες την τετάρτη το βράδυ μας πρότεινε μόνιμη δουλειά εμένα συμβόλαιο αορίστου και εξτρά ανά ώρα μετά το 8ωρο τα σ/κ και τις αργίες και στην Κατερίνα ένα mini job μέχρι να μάθει καλά την γλώσσα και μετά κανονικά πρόσληψη σαν υπάλληλος γραφείου.
    Μας είπε πως θα μας στείλει με mail το συμβόλαιο να δούμε και να το υπογράψουμε... ρωτώντας με πόσα χρήματα θέλω για αυτή τη δουλειά απάντησα πως νομίζω πως εκείνος ξέρει καλύτερα πόσο πληρώνεται.....
    Επιστρέψαμε στην Ελλάδα ενθουσιασμένοι αλλά το μόνο που δεν ξέραμε ήταν πόσα χρήματα θα πέρναμε.
    όταν γυρίσαμε πίσω είχαμε ήδη mail του που ρωτούσε με πόσα δωμάτια σπίτι πρέπει να μας βρεί
    Χθες ήρθε και το συμβόλαιο εργασίας που το ποσό είναι απαγορευτικό για την Ελλάδα.......
    Η ζούμε σε ένα όνειρο η δικιά μας ιστορία θα φανεί σε μερικούς ψεύτικη.
    Αυτή πάντως είναι η πραγματικότητα και θα πω για όλους αυτούς που το θέλουν να δοκιμάσουν....
    Δεν ξέρω τι εξέλιξη θα έχουμε εκεί, το μόνο που ξέρω είναι πως μας αγκάλιασαν άγνωστοι και ξένοι για μας άνθρωποι, κάτι που δεν έχουμε βιώσει στην ελλάδα από δικούς μας....
    όπως και να χει ξεκινάμε δουλειά 1 Δεκαμβρίου και θα σας γράψω από εκεί......
    Επίσης αν κάποιος γνωρίζει για πόσα παιδιά θα παίρνουμε επιδόματα μιας και είμαστε από διαφορετικούς γάμους με 2 παιδιά έκαστος (τώρα παντρευόμαστε) και στην γερμανία θα έρθουν σε δεύτερη φάση τα παιδιά της Κατερίνας....

    Comment


      #3
      Τι μπορω να πω, απλα συγχαρητηρια για ολο αυτο που οντως μοιαζει και ακουγεται ουτοπικο!

      Πραγματικα μπραβο και σας ευχομαι καλη και επιτυχημενη αρχη, μη σας τρομαζει τιποτα ολα με τον καιρο θα φτιαξουν εκει που πατε!

      Και παλι μπραβο!!!

      Comment


        #4
        Ευχαριστούμε!!! ναι η αλήθεια είναι πως είναι λίγο διαφορετική η δικιά μας ιστόρια ίσως να έχει να κάνει και με την ιδιαιτερότητα της δουλείας όπως και να χει ξεκινάμε με πολλά θετικά στοιχεία.

        Comment


          #5
          Μπραβο!
          Χαρηκα παρα πολυ για την επιτυχια σας και σας ευχομαι τα παντα να σας πανε ακομα καλυτερα απο οτι τα περιμενατε!

          Comment


            #6
            Originally posted by Grigorios View Post
            Μπραβο!
            Χαρηκα παρα πολυ για την επιτυχια σας και σας ευχομαι τα παντα να σας πανε ακομα καλυτερα απο οτι τα περιμενατε!
            Σε ευχαριστούμε πολύ!!! τελικά δεν πρέπει να χάνουμε τις ελπίδες μας για τίποτα...
            κάπου υπάρχει ο κατάλληλος άνθρωπος για όλους....
            να είσαι καλά....

            Comment


              #7
              Originally posted by vasilis tzavelas View Post
              Σε ευχαριστούμε πολύ!!! τελικά δεν πρέπει να χάνουμε τις ελπίδες μας για τίποτα...
              κάπου υπάρχει ο κατάλληλος άνθρωπος για όλους....
              να είσαι καλά....
              Mπραβο σας παιδια...συγχαρητηρια...εχω μεινει πραγματικα εκλπηκτος απο τον τροπο που σας φερθηκε ο Γερμανος...απλα καλυτερα δεν θα γινοταν...εργαζομαι εξωτερικο κ εγω..Αγγλια...

              Exετε σκεφτει για αεροπορικα χριστουγενων;;; Θα ελεγα να τα κλεισετε τωρα αν δεν το εχετε κανει ηδη λογω τιμων..

              Σας ευχομαι καλη αρχη...και βεβαια....αχρειαστοι να ειστε...

              Comment


                #8
                Originally posted by mecheng79 View Post
                Mπραβο σας παιδια...συγχαρητηρια...εχω μεινει πραγματικα εκλπηκτος απο τον τροπο που σας φερθηκε ο Γερμανος...απλα καλυτερα δεν θα γινοταν...εργαζομαι εξωτερικο κ εγω..Αγγλια...

                Exετε σκεφτει για αεροπορικα χριστουγενων;;; Θα ελεγα να τα κλεισετε τωρα αν δεν το εχετε κανει ηδη λογω τιμων..

                Σας ευχομαι καλη αρχη...και βεβαια....αχρειαστοι να ειστε...
                Ευχαριστούμε πολύ για τις ευχές.
                Για κάποιο λόγο οι απ' ευθείας πτήσεις της air berlin από Θεσσαλονίκη σταμάτησαν.
                Αν δεν δεν βγάλει κάτι τις επόμενες μέρες θα κλείσουμε για μόναχο και μετά το τρενάκι.
                Να περνάς καλά εκεί που βρίσκεσαι.... όσο για το αχρείαστοι φυσικά και είναι όπως το λές....

                Comment


                  #9
                  Originally posted by vasilis tzavelas View Post
                  .
                  Επίσης αν κάποιος γνωρίζει για πόσα παιδιά θα παίρνουμε επιδόματα μιας και είμαστε από διαφορετικούς γάμους με 2 παιδιά έκαστος (τώρα παντρευόμαστε) και στην γερμανία θα έρθουν σε δεύτερη φάση τα παιδιά της Κατερίνας....
                  Καλή επιτυχία και από εμένα,
                  Θα πάρετε επίδομα καταρχάς για όσα παιδιά μένουν στην Γερμανία μαζί σας. Η Κατερίνα θα δικαιούται επίδομα για τα δικά της παιδιά (όσο κατοικούν Ελλάδα) μόνο αν πληρώνει κοινωνικές ασφαλίσεις (με mini job νομίζω δεν πληρώνει) και εφόσον ο πατέρας των παιδιών δεν δικαιούται επίδομα από την Ελλάδα.
                  Προσοχή μόλις αιτηθήτε το επίδομα για τα παιδία στην Γερμανία θα πρέπει να παραιτηθήτε από το επίδομα στην Ελλάδα.
                  Αν κάποιος ξέρει καλύτερα ας με διορθώση.

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by georgek View Post
                    Καλή επιτυχία και από εμένα,
                    Θα πάρετε επίδομα καταρχάς για όσα παιδιά μένουν στην Γερμανία μαζί σας. Η Κατερίνα θα δικαιούται επίδομα για τα δικά της παιδιά (όσο κατοικούν Ελλάδα) μόνο αν πληρώνει κοινωνικές ασφαλίσεις (με mini job νομίζω δεν πληρώνει) και εφόσον ο πατέρας των παιδιών δεν δικαιούται επίδομα από την Ελλάδα.
                    Προσοχή μόλις αιτηθήτε το επίδομα για τα παιδία στην Γερμανία θα πρέπει να παραιτηθήτε από το επίδομα στην Ελλάδα.
                    Αν κάποιος ξέρει καλύτερα ας με διορθώση.
                    Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, για ποιά επιδόματα στην Ελλάδα μιλάς??? θα διακόψουμε τα πάντα πριν ανεβούμε
                    θα δηλωθούμε και οι 2 στη γερμανία και τα παιδιά (της κατερινας) αν πετύχουμε την μεταγραφή στο σχολείο στην μέση της χρονιάς θα είναι μετά τις γιορτές πάνω. τα δικά μου παιδιά θα μείνουν με την πρώην γυναίκα μου στη Ελλάδα.
                    Εμείς ανεβαίνουμε πάνω παντρεμένοι και με οικογενειακής κατάστασης που θα φαίνονται και τα 4 παιδιά.

                    Comment


                      #11
                      Δεν υπάρχουν επιδόματα τέκνων στην Ελλάδα?
                      Εφόσον τα παιδία σου μένουν Ελλάδα με την μητέρα τους τότε αν και εφοσον η μητέρα τους δεν παίρνει βόηθημα από την Ελλάδα μπορεί να πάρει αυτή το επίδομα απο την Γερμανία. Αυτή όμως όχι εσύ.
                      Παρε τηλέφωνο στην familienkasse να σου πούν η Ελλάδα σε ποίο γραφείο υπάγεται και να τους ζητήσεις να σου στείλουν την αίτηση. Εντυπο Ε411, το έχουν και στα ελληνικά. Συμπληρώνεις εσυ τα δικά σου στοιχεία όπου χρειάζονται (αριθμό κοινωνικών ασφαλίσεων, σφραγίδα εργοδότη στην Γερμανία κλπ) την στέλνεις Ελλάδα στην πρώην σου, πάει στην αντίστοιχη υπηρεσία , της βεβαιώνουν ότι τα παιδία είναι αναγνωρισμένα απο εσενα και οτι κατοικούν Ελλάδα μαζί της και το στέλνει στο κατάλληλο γραφείο στην Γερμανία.
                      Σου εύχομαι καλή επιτυχία γιατι εμενα μου έχει βγεί η ψυχή.

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by georgek View Post
                        Δεν υπάρχουν επιδόματα τέκνων στην Ελλάδα?
                        Εφόσον τα παιδία σου μένουν Ελλάδα με την μητέρα τους τότε αν και εφοσον η μητέρα τους δεν παίρνει βόηθημα από την Ελλάδα μπορεί να πάρει αυτή το επίδομα απο την Γερμανία. Αυτή όμως όχι εσύ.
                        Παρε τηλέφωνο στην familienkasse να σου πούν η Ελλάδα σε ποίο γραφείο υπάγεται και να τους ζητήσεις να σου στείλουν την αίτηση. Εντυπο Ε411, το έχουν και στα ελληνικά. Συμπληρώνεις εσυ τα δικά σου στοιχεία όπου χρειάζονται (αριθμό κοινωνικών ασφαλίσεων, σφραγίδα εργοδότη στην Γερμανία κλπ) την στέλνεις Ελλάδα στην πρώην σου, πάει στην αντίστοιχη υπηρεσία , της βεβαιώνουν ότι τα παιδία είναι αναγνωρισμένα απο εσενα και οτι κατοικούν Ελλάδα μαζί της και το στέλνει στο κατάλληλο γραφείο στην Γερμανία.
                        Σου εύχομαι καλή επιτυχία γιατι εμενα μου έχει βγεί η ψυχή.
                        Ευχαριστώ πολύ πολύ είσαι πολύ κατατοπιστικός θα παλέψω με όλο αυτό που μου έγραψες με κάλυψες απόλυτα, άλλωστε για τα παιδιά είναι αυτά τα χρήματα ελπίζω να τα καταφέρω.....

                        Comment


                          #13
                          βρήκα την αίτηση στα Ελληνικά από εδώ http://wallonie.famifed.be/sites/def...411_grieks.pdf
                          αν είναι αυτή θα βοηθήσει και άλλους

                          Comment


                            #14
                            Πραγματικά αυτό είναι το όνειρο του κάθε μετανάστη! Μακάρι να συνέβαινε σε όλους μας αυτό! Συγχαρητήρια, σας εύχομαι όλα καλά να σας πάνε στην καινούρια σας ζωή εκεί.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by xenias View Post
                              Πραγματικά αυτό είναι το όνειρο του κάθε μετανάστη! Μακάρι να συνέβαινε σε όλους μας αυτό! Συγχαρητήρια, σας εύχομαι όλα καλά να σας πάνε στην καινούρια σας ζωή εκεί.
                              Eυχαριστούμε πόλυ για τα ωραία σου λόγια.
                              και ευχομαι στον κάθε ανθρωπο που οδεύει προς την μετανάστευση να τα βρει μπροστά του όλα ρόδινα.

                              Comment

                              Working...
                              X