Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (14)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπερα σε ολους,μολις σημερα πηραμε τις υπηκοοτητες των παιδιων μας 20 μερες μετα την on line αιτηση που ειχαμε καταθεσει.Δεν ξερω αν καποιος απο εσας εχει βγαλει αυστραλιανα διαβατηρια στα παιδια του θα μπορεσει να με βοηθησει με καποιες αποριες που εχω.Κανω την ιδια διαδικασια που εκανα με το διαβατηριο το δικο μου;Δηλαδη,κανω αιτηση,την κατεβαζω,μαζευω οτι χρειαζονται και παω στην πρεσβεια;Στο προξενειο θεσ/νικης γινεται αυτο;Θα πρεπει να κλεισω ραντεβου με την πρεσβεια η το προξενειο τηλεφωνικως;Ευχαριστω πολυ!

    Comment


      Originally posted by Kostas Pap View Post
      Καλησπερα σε ολους,μολις σημερα πηραμε τις υπηκοοτητες των παιδιων μας 20 μερες μετα την on line αιτηση που ειχαμε καταθεσει.Δεν ξερω αν καποιος απο εσας εχει βγαλει αυστραλιανα διαβατηρια στα παιδια του θα μπορεσει να με βοηθησει με καποιες αποριες που εχω.Κανω την ιδια διαδικασια που εκανα με το διαβατηριο το δικο μου;Δηλαδη,κανω αιτηση,την κατεβαζω,μαζευω οτι χρειαζονται και παω στην πρεσβεια;Στο προξενειο θεσ/νικης γινεται αυτο;Θα πρεπει να κλεισω ραντεβου με την πρεσβεια η το προξενειο τηλεφωνικως;Ευχαριστω πολυ!
      Μπορείς να καταθέσεις αίτηση στο προξενείο στη Θεσσαλονίκη, αλλά δέχονται μόνο πιστωτική κάρτα για πληρωμή, ενώ στην πρεσβεία στην Αθήνα δέχονται και μετρητά και χρεωστική κάρτα. Εμείς που δεν είχαμε πιστωτική, αναγκαστήκαμε να κατέβουμε Αθήνα.

      Πρέπει να πάρεις τηλέφωνο και να κλείσεις ραντεβού. Εάν πάρεις στην Αθήνα, θα σου στείλουν με κουριερ την αίτηση που πρέπει να συμπληρώσεις, και θα πρέπει μετά να την καταθέσεις αυτοπροσώπως.

      Comment


        Ευχαριστω πολυ bpetros,προσπαθω εδω και 2 μερες να επικοινωνησω με την πρεσβεια στην Αθηνα αλλα γιοκ,τους εστειλα email,να δω μην εχω καμια τυχη,ευχαριστω για τις πληροφοριες σου!

        Comment


          Γεννήθηκα στη Μελβούρνη το 1975 και οι γονείς μου απέκτησαν το citizenship certificate (by grant) 13 ημέρες μετά τη γέννησή μου.Δεν έχουν γράψει στο citizenship certificate το όνομά μου και έχω μόνο το Entry in a Register of Births(Office of the Government Statist). Το διαβατήριό μου(αυστραλιανό) έληξε το 1990 και του πατέρα μου το 2011. Μπορώ να κάνω αίτηση για υπηκοότητα;

          Comment


            Originally posted by elekout View Post
            Γεννήθηκα στη Μελβούρνη το 1975 και οι γονείς μου απέκτησαν το citizenship certificate (by grant) 13 ημέρες μετά τη γέννησή μου.Δεν έχουν γράψει στο citizenship certificate το όνομά μου και έχω μόνο το Entry in a Register of Births(Office of the Government Statist). Το διαβατήριό μου(αυστραλιανό) έληξε το 1990 και του πατέρα μου το 2011. Μπορώ να κάνω αίτηση για υπηκοότητα;
            Από την στιγμή που γεννήθηκες στην Αυστραλία είσαι υπήκοος. Ποια αίτηση να κάνεις ?
            Μόνο να βγάλεις νέο διαβατήριο χρειάζεται.
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              Originally posted by jimathens View Post
              Από την στιγμή που γεννήθηκες στην Αυστραλία είσαι υπήκοος. Ποια αίτηση να κάνεις ?
              Μόνο να βγάλεις νέο διαβατήριο χρειάζεται.
              Ευχαριστώ jimathens. Αίτηση υπηκοότητας νόμιζα ότι πρέπει να κάνω, συγκεκριμένα το νούμερο 118 που βρήκα στο site της Αυστραλιανής πρεσβείας

              Comment


                Originally posted by elekout View Post
                Ευχαριστώ jimathens. Αίτηση υπηκοότητας νόμιζα ότι πρέπει να κάνω, συγκεκριμένα το νούμερο 118 που βρήκα στο site της Αυστραλιανής πρεσβείας
                Αιτηση για το birth certificate στην Μελβουρνη πρεπει να κανεις,ωστε να σου το στειλουν για να βγαλεις νεο διαβατηριο.....

                Comment


                  Originally posted by Kostas Pap View Post
                  Αιτηση για το birth certificate στην Μελβουρνη πρεπει να κανεις,ωστε να σου το στειλουν για να βγαλεις νεο διαβατηριο.....
                  Ευχαριστώ πολύ Kostas Pap. Από το birth certificate θα ξεκινήσω για να ανανεώσω το διαβατήριο. Αλλά προβληματίζομαι για το αν έχω την υπηκοότητα. Οι γονείς την έχουν, αλλά το όνομα της πρώτης αδερφής μου και το δικό μου δεν υπάρχει στο citizenship certificate τους, γιατί γεννηθήκαμε προτού γίνουν υπήκοοι. Η τρίτη αδερφή μου έχει citizenship act αν και γεννήθηκε Αθήνα, γιατί οι γονείς μου είχαν ήδη την υπηκοότητα. Επίσης, τρεις μήνες μετά τη γέννησή μου ήρθαμε Ελλάδα. Από τότε δεν έχουμε κάνει κάτι με την αδερφή μου για να έχουμε την υπηκοότητα.Τώρα το σκεφτόμαστε μιας και μπορούμε online, αλλά και για συναισθηματικούς λόγους θέλουμε την υπηκοότητα.Έχουμε πια το δικαίωμα όμως;ή αποκλειόμαστε;

                  Comment


                    Originally posted by elekout View Post
                    Γεννήθηκα στη Μελβούρνη το 1975 και οι γονείς μου απέκτησαν το citizenship certificate (by grant) 13 ημέρες μετά τη γέννησή μου.Δεν έχουν γράψει στο citizenship certificate το όνομά μου και έχω μόνο το Entry in a Register of Births(Office of the Government Statist). Το διαβατήριό μου(αυστραλιανό) έληξε το 1990 και του πατέρα μου το 2011. Μπορώ να κάνω αίτηση για υπηκοότητα;




                    Originally posted by elekout View Post
                    Ευχαριστώ πολύ Kostas Pap. Από το birth certificate θα ξεκινήσω για να ανανεώσω το διαβατήριο. Αλλά προβληματίζομαι για το αν έχω την υπηκοότητα. Οι γονείς την έχουν, αλλά το όνομα της πρώτης αδερφής μου και το δικό μου δεν υπάρχει στο citizenship certificate τους, γιατί γεννηθήκαμε προτού γίνουν υπήκοοι. Η τρίτη αδερφή μου έχει citizenship act αν και γεννήθηκε Αθήνα, γιατί οι γονείς μου είχαν ήδη την υπηκοότητα. Επίσης, τρεις μήνες μετά τη γέννησή μου ήρθαμε Ελλάδα. Από τότε δεν έχουμε κάνει κάτι με την αδερφή μου για να έχουμε την υπηκοότητα.Τώρα το σκεφτόμαστε μιας και μπορούμε online, αλλά και για συναισθηματικούς λόγους θέλουμε την υπηκοότητα.Έχουμε πια το δικαίωμα όμως;ή αποκλειόμαστε;


                    Ειναι δυνατον να ειχες Αυστραλιανο διαβατηριο ,αν ΔΕΝ ειχες υπηκοοτητα;;;;
                    Σου εδωσε ηδη απαντηση ο Jimathens και ο Kostas Pap ,αλλά προφανώς δεν εχεις καταλαβει τί ακριβως σου ειπαν.
                    Αν δεν ειχες υπηκοοτητα ,Αυστραλιανο διαβατηριο ,δεν υπηρχε περιπτωση να βγαλεις...

                    Γιατι να σε ειχαν συμπεριλαβει στο citizenship certificate των γονιων σου ,που ρωτας ;
                    Που πηραν την υπηκοοτητα ,13 μερες μετα που γεννηθηκες; Αυτοι ,την πηραν ,γιατι ειχαν συμπληρωσει τα χρονια που επρεπε στην Αυστραλια και βεβαια και τον χρονο που απαιτουνταν τοτε ,σαν μονιμοι κατοικοι ,προκειμενου να την παρουν.

                    Εσυ ,γεννηθηκες Αυστραλια το 1975 και την πηρες αυτοματα ,ασχετα αν οι γονεις σου ,δεν ειχαν υπηκοοτητα.

                    Ενα πιστοποιητικο γεννησης ,χρειαζεσαι ,οπως ηδη σου ειπαν ,για να βγαλεις νεο διαβστηριο .

                    Εφ οσον ηρθατε Ελλαδα ,3 μηνες μετα που γεννηθηκες το 1975 και δεδομενου οτι το διαβατηριο που εχεις ,εληξε το 1990,προφανώς δεν ειναι το πρωτο διαβατηριο που ειχες βγαλει...

                    Σαφως και εχει citizenship act που ειπες η αδελφη σου ,που γεννηθηκε Ελλαδα...Εφ οσον δεν γεννηθηκε Αυστραλια ,οπως εσυ και η άλλη σου αδελφη...
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      Originally posted by vertigo View Post
                      Ειναι δυνατον να ειχες Αυστραλιανο διαβατηριο ,αν ΔΕΝ ειχες υπηκοοτητα;;;;
                      Σου εδωσε ηδη απαντηση ο Jimathens και ο Kostas Pap ,αλλά προφανώς δεν εχεις καταλαβει τί ακριβως σου ειπαν.
                      Αν δεν ειχες υπηκοοτητα ,Αυστραλιανο διαβατηριο ,δεν υπηρχε περιπτωση να βγαλεις...

                      Γιατι να σε ειχαν συμπεριλαβει στο citizenship certificate των γονιων σου ,που ρωτας ;
                      Που πηραν την υπηκοοτητα ,13 μερες μετα που γεννηθηκες; Αυτοι ,την πηραν ,γιατι ειχαν συμπληρωσει τα χρονια που επρεπε στην Αυστραλια και βεβαια και τον χρονο που απαιτουνταν τοτε ,σαν μονιμοι κατοικοι ,προκειμενου να την παρουν.

                      Εσυ ,γεννηθηκες Αυστραλια το 1975 και την πηρες αυτοματα ,ασχετα αν οι γονεις σου ,δεν ειχαν υπηκοοτητα.

                      Ενα πιστοποιητικο γεννησης ,χρειαζεσαι ,οπως ηδη σου ειπαν ,για να βγαλεις νεο διαβστηριο .

                      Εφ οσον ηρθατε Ελλαδα ,3 μηνες μετα που γεννηθηκες το 1975 και δεδομενου οτι το διαβατηριο που εχεις ,εληξε το 1990,προφανώς δεν ειναι το πρωτο διαβατηριο που ειχες βγαλει...

                      Σαφως και εχει citizenship act που ειπες η αδελφη σου ,που γεννηθηκε Ελλαδα...Εφ οσον δεν γεννηθηκε Αυστραλια ,οπως εσυ και η άλλη σου αδελφη...
                      Ευχαριστώ vertigo.Ξεκινάω τις αιτήσεις.Μακάρι να είναι αυτονόητη η υπηκοότητα, γιατί συνεχώς αλλάζουν τα δεδομένα και δεν είχαμε ασχοληθεί με την αδερφή μου. Κι εμείς το θεωρούσαμε αυτονόητο μέχρι που είδαμε τις προϋποθέσεις: π.χ. να είναι τουλάχιστον ο ένας γονέας Αυστραλός την ώρα της γέννησης ή να έχει αυστραλιανό διαβατήριο που έχει εκδοθεί μετά το 2005...κι εμείς απ' όσα διαβάζουμε αναρωτιόμαστε για το τι ισχύει;!?

                      Comment


                        μπορεί να με πληροφορήσει κάποιος πως μπορώ να κάνω αίτηση ταυτοπροσωπίας για την Αυστραλέζικη Πρεσβεία στην Αθήνα?
                        Έχει λήξει το Αυστραλέζικο διαβατήριο μου από το 2013 και το όνομα μου είναι διαφορετικό από το Ελληνικό τόσο το μικρό Παναγιώτα-Ελληνικό διαβατήριο αντί Πατρίσια στο Αυστραλέζικο όσο και το επώνυμο μου Παπας στο αυστραλέζικο αντί Πάπας στο Ελληνικό.Μπορώ να κάνω αίτηση ταυτοπροσωπίας στην Αυστραλέζικη πρεσβεία της Αθήνας για αυτό το θέμα προκειμένου να ανανεώσω το διαβατήριο μου και να εκπληρώσω τις προϋποθέσεις?

                        Comment


                          Originally posted by elekout View Post
                          Ευχαριστώ vertigo.Ξεκινάω τις αιτήσεις.Μακάρι να είναι αυτονόητη η υπηκοότητα, γιατί συνεχώς αλλάζουν τα δεδομένα και δεν είχαμε ασχοληθεί με την αδερφή μου. Κι εμείς το θεωρούσαμε αυτονόητο μέχρι που είδαμε τις προϋποθέσεις: π.χ. να είναι τουλάχιστον ο ένας γονέας Αυστραλός την ώρα της γέννησης ή να έχει αυστραλιανό διαβατήριο που έχει εκδοθεί μετά το 2005...κι εμείς απ' όσα διαβάζουμε αναρωτιόμαστε για το τι ισχύει;!?
                          Μην το ψαχνεις αλλο,ειναι αυτονοητη η υπηκοοτητα απο τη στιγμη της γεννησης σου εκει,ασχετα αν ειχαν η οχι την υπηκοοτητα οι γονεις σου,προχωρα λοιπον και μην χρονοτριβεις ασκοπα.......

                          Comment


                            Originally posted by Kostas Pap View Post
                            Μην το ψαχνεις αλλο,ειναι αυτονοητη η υπηκοοτητα απο τη στιγμη της γεννησης σου εκει,ασχετα αν ειχαν η οχι την υπηκοοτητα οι γονεις σου,προχωρα λοιπον και μην χρονοτριβεις ασκοπα.......
                            Ευχαριστώ πάρα πολύ για την υπομονή στα ερωτήματά μου και για τη θετική ενέργεια.Να΄στε πάντα κάλά!θα γράφω και για τα νεότερα της προσπάθειάς μου...

                            Comment


                              Originally posted by elekout View Post
                              Ευχαριστώ vertigo.Ξεκινάω τις αιτήσεις.Μακάρι να είναι αυτονόητη η υπηκοότητα, γιατί συνεχώς αλλάζουν τα δεδομένα και δεν είχαμε ασχοληθεί με την αδερφή μου. Κι εμείς το θεωρούσαμε αυτονόητο μέχρι που είδαμε τις προϋποθέσεις: π.χ. να είναι τουλάχιστον ο ένας γονέας Αυστραλός την ώρα της γέννησης ή να έχει αυστραλιανό διαβατήριο που έχει εκδοθεί μετά το 2005...κι εμείς απ' όσα διαβάζουμε αναρωτιόμαστε για το τι ισχύει;!?
                              Τα εχεις λιγο μπερδεψει...
                              Αν καποιος εχει γεννηθει πριν τις 20 Αυγουστου 1986 ,στην Αυστραλια ,δεν χρειαζεται να ειχε ο ενας γονιος Αυστραλιανη υπηκοοτητα ( ή να ειναι μονιμος κατοικος.Που στην περιπτωση σου παντως ,αν και δεν χρειαζοταν πριν τις 20/8/1986 να εχει οποιος γεννηθηκε Αυστραλια ,εναν τουλαχιστον γονιο με υπηκοοτητα ή μονιμο κατοικο ...εσενα ετσι κι αλλιώς ηταν μονιμοι κατοικοι οταν γεννηθηκες κι οι δυο γονεις)

                              Αυτα που διαβασες και γραφεις ,αφορούν στην αποκτηση υπηκοοτητας by descent , δλδ οταν ενα παιδι γεννηθηκε εκτος Αυστραλιας .Συγκεκριμενα ,το να ηταν Αυστραλος υπηκοος ,ενας απ τους δυο γονεις ,κατα την γεννηση του παιδιου.Αυτο με το διαβατηριο που εγραψες ,δεν ειναι όρος για ν αποκτησει ενα παιδι την υπηκοοτητα ,αλλά ενα απο τα ντοκουμεντα που μπορουν να προσκομισθουν ,για ν αποδειχθει η Αυστραλιανη υπηκοοτητα του γονεα ,οταν εχουμε αιτηση για αποκτηση υπηκοοτητας by descent.

                              Προχώρα κανονικα στην εκδοση διαβατηριου.Θα κανεις αιτηση για
                              "Australian Passport Overseas Application"



                              και ΟΧΙ για renewal δλδ για ανανεωση ,επειδη το διαβατηριο σου ,εχει χρονια που εληξε.

                              Ή θα εκτυπωσεις την αιτηση ,ή θα ζητησεις απ την πρεσβεια στην Αθηνα ,να σου στειλει ,μόνο που πρεπει να την συμπληρωσεις εγκαιρα ,γιατι αν αλλαξουν οι φορμες ,δεν θα ισχυει αυτη που θα σου εχουν στειλει.
                              Θα κανεις αιτηση σαν να βγαζεις για πρωτη φορα διαβατηριο κι οχι για ανανεωση ,στο ξανατονιζω ,γιατι μπορει να μπερδευτεις αν διαβασεις σχετικα με την εκδοση διαβατηριων.
                              Στην ερωτηση αν επιθυμεις renewal of your passport ,εσυ απαντας πως οχι






                              Βεβαια ,χρειαζεσαι πιστοποιητικο γεννησης απο Αυστραλια και πρεπει να κανεις πρωτα αιτηση γι αυτο.
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment


                                Originally posted by nikosold View Post
                                μπορεί να με πληροφορήσει κάποιος πως μπορώ να κάνω αίτηση ταυτοπροσωπίας για την Αυστραλέζικη Πρεσβεία στην Αθήνα?
                                Έχει λήξει το Αυστραλέζικο διαβατήριο μου από το 2013 και το όνομα μου είναι διαφορετικό από το Ελληνικό τόσο το μικρό Παναγιώτα-Ελληνικό διαβατήριο αντί Πατρίσια στο Αυστραλέζικο όσο και το επώνυμο μου Παπας στο αυστραλέζικο αντί Πάπας στο Ελληνικό.Μπορώ να κάνω αίτηση ταυτοπροσωπίας στην Αυστραλέζικη πρεσβεία της Αθήνας για αυτό το θέμα προκειμένου να ανανεώσω το διαβατήριο μου και να εκπληρώσω τις προϋποθέσεις?
                                Για να εχεις ηδη διαβατηριο ,ληγμενο ,δεν ειχες θεμα με το ονομα.Σωστα;
                                Προφανώς ,οταν πηγες να καταθεσεις την αιτηση διαβατηριου ,υπεγραψες δηλωση ταυτοπροσωπιας.Ο υπαλληλος στην πρεσβεια ,σου δινει ενα χαρτι ,οπου δηλωνεις οτι εισαι το ιδιο προσωπο.Δεν κανεις καποια ιδιαιτερη αιτηση για την ταυτοπροσωπια ,απλα το ζητας και το υπογραφεις οταν πας στο ραντεβου για να καταθεσεις την αιτηση για διαβατηριο.
                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X