Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (14)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by stevia7 View Post
    Απο την στιγμή που εχει ληξει πανω απο 2 χρόνια, πρεπει να κανεις την διαδικασία απο την αρχή, σα να βγαζεις διαβατήριο για πρωτη φορά .
    Σ`ευχαριστω πολυ,καλη σου μερα!!!!

    Comment


      #47
      Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την βοήθειά σας. Ο πατέρας του άντρα μου ήταν αυστραλός υπηκοος όχι εκ γενετής αλλά την πήρε λόγω πολλών χρόνων εργασίας. Αυτό το ξέρουμε γιατί βρήκαμε ένα συμβόλαιο που έγραφε τον αριθμό του αυστραλιανού διαβατηρίου του. Επειδή έχει φύγει από την ζωή το 1980, δεν γνωρίζουμε αν είχε την υπηκοότητα το 1973 που γεννήθηκε ο άντρας μου στην Ελλάδα μετά την μετεγκατάστασή τους αδώ το 1970 περίπου. Που θα βρώ στοιχεία? Θέλω να μάθω αν είχε ο πατέρας του την υπηκοότητα το 1973 ώστε να πάρει και ο άντρας μου του citizenship by descent. Να πάρουμε την πρεσβεία εδώ στην Ελλάδα? Έχουμε και συγγενείς στην Αυστραλία, πού να τους πούμε να ψάξουμε? Υπάρχει πιθανότητα όταν γυρίσανε Ελλάδα να την άφησε την υπηκοότητα (αναρωτιέμαι μήπως ήταν υποχρεωτικό να την αφήσει για να κάνει αίτηση για ελληνική πάλι-μήπως απαγορευόταν τότε η πολλαπλή υπηκοότητα). Σας παρακαλώ όποιος ξέρει κάτι να μας βοηθήσει.... Ευχαριστώ

      Comment


        #48
        Καλησπέρα παιδιά. Να συμπληρώσω στο παραπάνω μηνυμα ότι πήρα τηλ. στη πρεσβεία Αυστραλίας και μου είπαν να ''το ρισκάρω'' και να κάνουμε αίτηση για citizenship by descent με ό,τι στοιχεία έχουμε και ότι στην Αγγλια που θα εξεταστεί η αίτηση θα βρούν αν υπάρχει το citizenship certificate του πεθερού μου.... Μου φαίνεται πολύ ρίσκο.... μήπως ξερετε πώς θα βρω το citizenship certificate??? Ξέρετε κάποιο παρόμοιο περιστατικό???

        Comment


          #49


          Requesting Confirmation Of The Australian Citizenship Status Of A Deceased Person

          Για να υπάρχει αυστραλιανό διαβατήριο υπάρχει και citizenship certificate.

          Διάβασε πολύ προσεκτικά το δεύτερο link και θα βρεις τις απαντήσεις σου. Λέει ξεκάθαρα τι πρέπει να κάνεις αν το άτομο που ήταν πολίτης έχει πεθάνει και το πιστοποιητικό έχει χαθεί.
          Heal the past. Live the present. Dream the future.

          Comment


            #50
            Ευχαριστώ πολύ! Το border.gov.au έχει τόσες πληροφορίες που είναι πολύ δύσκολο να τις οργανώσεις.... Ασε που τα ενδιάμεσα link είναι τόσα πολλά που αν τα ακολουθήσεις, τελικά ξεχνάς με τι ερώτημα ξεκίνησες......(LOL). Βέβαια,με μια μικρή ματιά που έριξα στο παραπάνω link της marie, δεν ξέρω αν πρέπει να κάνει αίτηση με τη φόρμα 118 ή 119.... Αν δεν βγάλω άκρη θα σας ξανααγγαρέψω για τα φώτα σας......!!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ marie!

            Comment


              #51
              Originally posted by marie View Post
              https://www.border.gov.au/Trav/Citi/...of-citizenship

              Requesting Confirmation Of The Australian Citizenship Status Of A Deceased Person

              Για να υπάρχει αυστραλιανό διαβατήριο υπάρχει και citizenship certificate.

              Διάβασε πολύ προσεκτικά το δεύτερο link και θα βρεις τις απαντήσεις σου. Λέει ξεκάθαρα τι πρέπει να κάνεις αν το άτομο που ήταν πολίτης έχει πεθάνει και το πιστοποιητικό έχει χαθεί.
              Καλημέρα σε όλους! Τελικά βρήκαμε μετά κόπων και βασάνων το citizenship certificate (naturalization) του πεθερού μου και είμαστε έτοιμοι να ξεκινήσουμε την φόρμα 118 του άντρα μου! Οι πληροφορίες που εμφανίζονται στο http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...E%B9-1-a-2236/ αφορούν σε γονέα που έχει γεννηθεί εκεί και όχι που έχει citizenship certificate. Έχω διαβάσει τι χρειάζεται αλλα έχω κάποιες απορίες:
              1)τα πρωτότυπα (μετά από την αποστιλ) βγαίνουν φωτοαντίγραφο και μετά τα επικυρώνει μια γνωστή μας φαρμακοποιός? (Πώς το ξέρουν αυτοί ότι έιναι φαρμακοποιός? Πρέπει να υπογράψει και με την σφραγίδα της και να μεταφραστεί?) Και μετά τα πάμε για μετάφραση?
              2) Το citizenship certificate πρέπει να βγει αντίγραφο και να επικυρωθεί στην πρεσβεία ή στο immigration department (τζάμπα)?
              3) Η φόρμα 118 συμπληρώνεται με μαύρο στυλό ή πρέπει να κατεβάσω κάποια έκδοση του acrobat reader που να μου επιτρέπει να γράψω μέσω υπολογιστή?
              4) Το ελληνικό διαβατήριο ή την αστυνομική ταυτότητα να επικυρώσει η φαρμακοποιός για το identity document? Φαντάζομαι ότι δεν χρειάζονται μετάφραση γιατί έχει και ελληνικά και αγγλικά, ΣΩΣΤΑ?
              5) Η φαρμακοποιός, πίσω (ή μπροστά???) από κάθε έγγραφο γράφει την δήλωση "....μπλα μπλα μπλα..." στα αγγλικά και μετά υπογράφει με την ελληνική σφραγίδα της?
              6)Υπάρχει περίπτωση να απορρίψουν την αίτηση του άντρα μου επειδή όταν γεννήθηκε είχε επιστρέψει η οικογένεια στην Ελλάδα? Πάντως την υπηκοότητα ο πεθερός μου την πήρε το 1959 και ο άντρας μου γεννήθηκε το 1973.... (κάπου διάβασα ότι πριν το 2001 δεν μπορούσες να είχες διπλή υπηκοότητα στην Αυστραλία-βέβαια στην πρεσβεία μου είπαν ότι δεν ισχύει αυτό, αλλά θέλω επιβεβαίωσω αν γνωρίζει κανείς...)

              Αν υπάρχουν σε κάποια post αυτές οι απαντήσεις, πείτε μου. Μπορεί να φαίνονται χαζές αλλά δεν θα ήθελα με τίποτα να κάνω λάθος στην αίτηση.....
              Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

              Comment


                #52
                Originally posted by filiakan View Post
                1)τα πρωτότυπα (μετά από την αποστιλ) βγαίνουν φωτοαντίγραφο και μετά τα επικυρώνει μια γνωστή μας φαρμακοποιός? (Πώς το ξέρουν αυτοί ότι έιναι φαρμακοποιός? Πρέπει να υπογράψει και με την σφραγίδα της και να μεταφραστεί?) Και μετά τα πάμε για μετάφραση?

                2) Το citizenship certificate πρέπει να βγει αντίγραφο και να επικυρωθεί στην πρεσβεία ή στο immigration department (τζάμπα)?

                3) Η φόρμα 118 συμπληρώνεται με μαύρο στυλό ή πρέπει να κατεβάσω κάποια έκδοση του acrobat reader που να μου επιτρέπει να γράψω μέσω υπολογιστή?
                4) Το ελληνικό διαβατήριο ή την αστυνομική ταυτότητα να επικυρώσει η φαρμακοποιός για το identity document? Φαντάζομαι ότι δεν χρειάζονται μετάφραση γιατί έχει και ελληνικά και αγγλικά, ΣΩΣΤΑ?


                5) Η φαρμακοποιός, πίσω (ή μπροστά???) από κάθε έγγραφο γράφει την δήλωση "....μπλα μπλα μπλα..." στα αγγλικά και μετά υπογράφει με την ελληνική σφραγίδα της?

                6)Υπάρχει περίπτωση να απορρίψουν την αίτηση του άντρα μου επειδή όταν γεννήθηκε είχε επιστρέψει η οικογένεια στην Ελλάδα? Πάντως την υπηκοότητα ο πεθερός μου την πήρε το 1959 και ο άντρας μου γεννήθηκε το 1973.... (κάπου διάβασα ότι πριν το 2001 δεν μπορούσες να είχες διπλή υπηκοότητα στην Αυστραλία-βέβαια στην πρεσβεία μου είπαν ότι δεν ισχύει αυτό, αλλά θέλω επιβεβαίωσω αν γνωρίζει κανείς...).


                Αν υπάρχουν σε κάποια post αυτές οι απαντήσεις, πείτε μου. Μπορεί να φαίνονται χαζές αλλά δεν θα ήθελα με τίποτα να κάνω λάθος στην αίτηση.....
                Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
                1) Τα πρωτότυπα με το αποστιλ θα δώσεις για μετάφραση.
                2)Το citizenship certificate του πατέρα μου το έβγαλα έγχρωμη φωτοτυπία και μου το επικύρωσε ο οδοντίατρος που ήταν αυστραλός υπήκοος και συμπλήρωσε την αίτησή μου. Όταν ήθελα αντίγραφο του δικού μου certificate για τη πάρτνερ βίζα έκλεισα ραντεβού κ πήγα στην πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αθήνα και το επικύρωσα δωρεάν.
                3)Εγώ θα έλεγα να την τυπώσεις και να γράψεις με μαύρο στυλό , μιας και πρέπει να σου συμπληρώσει και ο "εγγυητής" το part D
                4)Σωστά
                5)Δεν χρειάζονται μετάφραση.Θα γράψει μπροστά στα αγγλικά και πρέπει να υπογράψει με αγγλική σφραγίδα.
                6)Ο πατέρας μου επέστρεψε στην Ελλάδα το 1972 και γω γεννήθηκα το 1981. Την υπηκοότητα την πήρα το 2013 δεν υπήρχε πρόβλημα.
                Αν χρειαστείς οτιδήποτε στείλε μου πμ

                Comment


                  #53
                  Χίλια ευχαριστώ! Δεν μπορείς να φανταστείς το στρες που έχουμε για να γίνουν όλα σωστά και να φύγουμε..... Μερικές φορές οι πληροφορίες είναι conflicting και μπερδεύομαι. Και πάλι σ'ευχαριστώ πολύ πολύ!

                  Comment


                    #54
                    filiakan απλά ένα έξτρα τιπ:

                    Μπορείς να σκανάρεις όλα σου τα έγγραφα, και να υποβάλλεις online την αίτηση για υπηκοότητα. Ετσι γλιτώνεις τις επικυρώσεις.
                    Το πλεονέκτημα, εκτός από το χρόνο που κερδίζεις, είναι πως μπορείς να τους στείλεις κάποιο παραπάνω δικαιολογητικό online, ενώ
                    αν την στείλεις ταχυδρομικά, και χρειαστεί κάτι άλλο, σου επιστρέφουν την αίτηση, χάνοντας αλλον 1 μήνα.

                    Επειδή έκανα την διαδικασία πρόσφατα, αν θέλεις επιπλέον πληροφορίες, πες μου. Επίσης μπορείς να ανατρέξεις σε παλαιότερα post,
                    που γράφουμε για το ίδιο θέμα

                    Comment


                      #55
                      Ευχαριστώ πολύ, δεν το ήξερα αυτό... Πολύ χρήσιμη πληροφορία. Το έψαξα και παραθέτω το link για τα επόμενα πατριωτάκια:


                      Ίσως χρειαστώ την βοήθειά σας λίαν συντόμως για απορίες που θα προκύψουν κατά την συμπλήρωση.....
                      Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

                      Comment


                        #56
                        Καλησπέρα σας...

                        υστερα από αρκετή μελέτη εδώ μέσα και τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες σας, τελικά κατάφερα και παρέλαβα το citizenship by descent (από πατερα) τον περασμένο Αύγουστο, μετα από 35 χρονια καθυστέρησης...!!! αλλα καλιο αργα παρα ποτε...!!! Αν και όλα σχεδόν εχουν καλυφθεί εδώ μεσα για το παραπανω citizenship, αν μπορούσα να βοηθήσω σε κατι με μεγαλη ευχαρίστηση μου...

                        Αυτό που θελω τωρα να ρωτησω ποιες είναι οι διαδικασιες που πρεπει να ακολουθησω για τα παρακατω ερωτήματα:

                        1. Ποια είναι η διαδικασια για την εκδοση australian passport?
                        2. Εχω δυο παιδια γεννημένα πριν την εκδοση του citizenship, θα έχουν την δυνατοτητα να πάρουν υπηκοότητα μετα τα δυο χρονια παραμονης μου στην Αυστραλια??
                        3. Για να μπορω να τα παρω μαζι μου θα χρειαστουν βιζες ή θα αναγράφονται μεσα στο δικο μου διαβατηριο επειδή είναι ανηλικα και ποια η διαδικασια???

                        Ευχαριστω προκαταβολικα για τις τυχον απαντησεις σας...

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by ΝΕΚΤΑΡΙΑ View Post
                          Καλησπέρα σας...

                          υστερα από αρκετή μελέτη εδώ μέσα και τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες σας, τελικά κατάφερα και παρέλαβα το citizenship by descent (από πατερα) τον περασμένο Αύγουστο, μετα από 35 χρονια καθυστέρησης...!!! αλλα καλιο αργα παρα ποτε...!!! Αν και όλα σχεδόν εχουν καλυφθεί εδώ μεσα για το παραπανω citizenship, αν μπορούσα να βοηθήσω σε κατι με μεγαλη ευχαρίστηση μου...

                          Αυτό που θελω τωρα να ρωτησω ποιες είναι οι διαδικασιες που πρεπει να ακολουθησω για τα παρακατω ερωτήματα:

                          1. Ποια είναι η διαδικασια για την εκδοση australian passport?
                          2. Εχω δυο παιδια γεννημένα πριν την εκδοση του citizenship, θα έχουν την δυνατοτητα να πάρουν υπηκοότητα μετα τα δυο χρονια παραμονης μου στην Αυστραλια??
                          3. Για να μπορω να τα παρω μαζι μου θα χρειαστουν βιζες ή θα αναγράφονται μεσα στο δικο μου διαβατηριο επειδή είναι ανηλικα και ποια η διαδικασια???

                          Ευχαριστω προκαταβολικα για τις τυχον απαντησεις σας...

                          1) https://ppol.passports.gov.au/web/forms/entrypoint.aspx ή επικοινωνείς με την πρεσβεία να σε βοηθήσουν
                          Τηλέφωνο:+30 21 0870 4000

                          2)Nai

                          3)Τα παιδιά θα μπούνε στην partner visa του συζύγου.

                          Comment


                            #58
                            Καλησπέρα και πάλι. Έχω κάποιες απορίες σχετικά με την συμπλήρωση της αίτησης για citizenship by descent ONLINE και θα ήθελα τη βοήθειά σας (και πάλι...!)
                            1) αφού με το καλό εγκρίθηκε η αίτηση και πήρατε την υπηκοότητα, μετά κάνατε αίτηση για proof με την φορμα 119 για να μπορέσετε να βγάλετε διαβατήριο? (κάτι τέτοιο λέει η φόρμα 118...)
                            2) Η online αίτηση σου ζητάει να επιλέξεις το πλησιέστερο immigration office. Εχει και Βερολίνο και Λονδίνο κλπ. Να διαλέξω το Λονδίνο φαντάζομαι...
                            3) Η online αίτηση στις πληροφορίες για τους γονείς σε ρωτάει: "has this parent ever held the citizenship of any other country?" Έχω απαντήση ΝΑΙ, και έβαλα τα στοιχεία γέννησης του πατέρα και διακαιολογία "By birth". Έκανα καλά, ή να βάλω OXI? Φοβάμαι το dual citizenship....
                            4) η φαρμακοποιός υπέγραψε μόνο την φόρμα 1195 και το πίσω μέρος της φωτογραφίας. Δεν επικύρωσε τίποτα άλλο. Σωστά?
                            5) Σας ζητάει κανείς ποτέ τον φυσικό φάκελο των εγγράφων? Δηλαδή σας έκλεισαν ραντεβού να πάτε κάπου τα χαρτιά που στείλατε online?
                            6) Σε πόσο καιρό σας απάντησαν? (Θα μας φάει η αγωνία....)

                            Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

                            Comment


                              #59
                              Καλησπέρα filiakan, έχουμε:

                              1) Οχι, μετά την απόδοση της υπηκοότητας, θα σου στειλουν με κουριερ citizenship certificate και θα βγαλεις διαβατηριο.

                              2) Αν δεν κανω λαθος ειχα επιλεξει κι εγω Λονδίνο, αν και το πλησιεστερο νομιζω πως ειναι στο Βελιγραδι. Θεωρω πως ειναι τελείως τυπικό.

                              3) Καλά έκανες, όσο πιο ειλικρινής είσαι, τόσο το καλύτερο. Εξάλλου οι Αυστραλοί είναι έθνος μεταναστών, φαντάζομαι πως οι μισοί έχουν διπλή υπηκοότητα, δεν είναι κάτι περίεργο γι' αυτούς.

                              4) Νομίζω ναι, δεν θυμάμαι καλά, αλλά ακόμα και να ξεχάσεις κάτι, το πολύ πολύ να σου ζητήσουν να τους ξαναστείλεις την σελίδα-αίτηση που χρειάζεται.

                              5) Καταθέσαμε 2 αιτήσεις για τη σύζυγό μου και τον κουνιάδο μου, και δεν μας ζήτησαν κάποιο έγγραφο σε φυσική μορφή.

                              6) Δέκα μέρες μετά την αποστολή της αίτησης, μας ζήτησαν, στην περίπτωση της γυναίκας μου, ένα πρόσθετο έγγραφο για την απόδειξη μόνιμης κατοικίας, και στην περίπτωση του κουνιάδου μου, να ξανασκανάρουμε και να στειλουμε το ποινικό μητρώο του. Τα στείλαμε άμεσα την ίδια ημέρα, και μετά από μια εβδομάδα είχαμε στα χέρια μας το citizenship certificate. Δηλαδή 18 ημέρες από την ημέρα που καταθέσαμε τις αιτήσεις.

                              Καλή επιτυχία!

                              Comment


                                #60
                                Δεν επεξεργαζεται το Βερολινο ,υπηκοοτητες...Μόνο βίζες...

                                Απο το site του Βερολινου






                                "Citizenship by descent information (London website)
                                How to apply for Citizenship by descent.

                                Important to note: The Australian High Commission in London processes citizenship by descent applications lodged for nationals and residents of all Berlin case countries (Denmark, Estonia, Faeroe Islands, Finland, Germany, Greece, Greenland, Iceland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Malta, The Netherlands, Norway, Poland, San Marino, Sweden, Switzerland and Vatican City)."



                                Επισης ,οποιος μπει στο site της πρεσβειας στην Αθηνα και παει στο κομματι που αφορά citizenship by descent και πατησει πανω ,θα τον βγαλει Λονδινο....

                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X