Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (14)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by filiakan View Post

    3) Η online αίτηση στις πληροφορίες για τους γονείς σε ρωτάει: "has this parent ever held the citizenship of any other country?" Έχω απαντήση ΝΑΙ, και έβαλα τα στοιχεία γέννησης του πατέρα και διακαιολογία "By birth". Έκανα καλά, ή να βάλω OXI? Φοβάμαι το dual citizenship....
    .
    Ο πατερας ( μαλλον στον πεθερο σου αναφερεσαι ,γιατι μεχρι τωρα για πεθερο μιλουσες) , με Ελληνικο διαβατηριο μεταναστευσε και πηρε Αυστραλιανη υπηκοοτητα οταν συμπληρωσε τα απαραιτητα χρονια στην Αυστραλια και μπορεσε να την ζητησει..

    Το οτι ειχε και Ελληνικη υπηκοοτητα ,δεν ειναι κατι που περιμενουν οι Αυστραλοι ,να το μαθουν απ την αιτηση του παιδιου ,για αποκτηση υπηκοοτητας by descent. Εχουν αρχεία για τα παντα και οταν γινεται τετοια αιτηση ,ολα ελεγχονται...

    Ουτε ειναι κατι που μπορει να αποκρυφτει κατα την συμπληρωση της αιτησης κι αν το χες κανει , θα σου ελεγαν για το λαθος που εκανες..

    .Και επισης ,δεν καταλαβαινω τον λογο που φοβασαι το dual citizenship...Αν ειχες διαβασει τα σχετικα θεματα εδω ,θα ειχες δει ,οτι πολλοι πηραν υπηκοοτητα by descent ( ή τα παιδια τους ) κι ο Αυστραλος γονιος ,ειχε και Ελληνικη υπηκοοτητα και δεν προεκυψε ποτέ καποιο θεμα.Και για ποιο λογο ,αλλωστε; Οι μισοι Αυστραλοι υπηκοοι ,εχουν και δευτερη υπηκοοτητα...

    Αλλωστε με την φορμα 118 ,ζηταει ο αντρας σου κι άλλη υπηκοοτητα ,εκτος της Ελληνικης που εχει.Αρα κι αυτος θα ειναι με dual citizenship...
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #62
      Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Με βοηθάτε πολύ!!
      Φοβάμαι το dual citizenship γιατί διάβασα στο Border.gov.au (https://www.border.gov.au/Trav/Citi/...al-citizenship) το εξής: "Prior to 4 April 2002, Australian citizens who became citizens of another country lost their Australian citizenship automatically". Και υπέθεσα ότι αφού ο πεθερός μου γύρισε στην Ελλάδα πριν το 2002 δεν μπορούσε να κρατήσει και τις δύο υπηκοότητες... Ακόμα δεν κατάλαβα για ποιές περιπτώσεις το γράφει αυτό το border.gov.au..... Και επειδή κάθε περίπτωση είναι μοναδική, δεν έβρισκα στο forum κάποια ακριβώς ίδια με την δική μας. Πάντως τώρα μετά τα μηνύματά μας, είμαι σίγουρη ότι μπορεί να πάρει την υπηκοότητα ο σύζυγός μου και όλα καλά. Σήμερα θα στείλω την αίτηση 118 και είμαστε ενθουσιασμένοι!!!
      Ευχαριστώ πολύ όλους σας!!!

      Comment


        #63
        Originally posted by filiakan View Post
        Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Με βοηθάτε πολύ!!
        Φοβάμαι το dual citizenship γιατί διάβασα στο Border.gov.au (https://www.border.gov.au/Trav/Citi/...al-citizenship) το εξής: "Prior to 4 April 2002, Australian citizens who became citizens of another country lost their Australian citizenship automatically". Και υπέθεσα ότι αφού ο πεθερός μου γύρισε στην Ελλάδα πριν το 2002 δεν μπορούσε να κρατήσει και τις δύο υπηκοότητες... Ακόμα δεν κατάλαβα για ποιές περιπτώσεις το γράφει αυτό το border.gov.au..... Και επειδή κάθε περίπτωση είναι μοναδική, δεν έβρισκα στο forum κάποια ακριβώς ίδια με την δική μας. Πάντως τώρα μετά τα μηνύματά μας, είμαι σίγουρη ότι μπορεί να πάρει την υπηκοότητα ο σύζυγός μου και όλα καλά. Σήμερα θα στείλω την αίτηση 118 και είμαστε ενθουσιασμένοι!!!
        Ευχαριστώ πολύ όλους σας!!!
        Ειναι ξεκαθαρο σε ποιες περιπτωσεις ανεφερεται,για πριν το 2002.
        Δεν αναφερεται σ αυτους που ηδη ειχαν υπηκοοτητα άλλου κρατους και μπορει να ειχαν και την Αυστραλιανη υπηκοοτητα , οτι θα εχαναν την Αυστραλιανη ,αν γυριζαν στην χωρα της οποιας ηταν κι αυτης υπηκοοι....

        αλλά σ αυτους ,που ενω ηταν Αυστραλοι υπηκοοι( ή ΗΔΗ ΚΑΙ Αυστραλοι υπηκοοι) ,με καποιον τροπο ,αποκτουσαν κι άλλη υπηκοοτητα. Πχ με γαμο ,μια περιπτωση.

        Καλη συνεχεια !

        Dual citizenship


        It is possible to hold citizenship of two or more countries if the law of those countries allow. This is known as dual, or multiple, citizenship.

        People can become dual citizens automatically, or after being granted citizenship of another country.

        For example, an Australian citizen may automatically gain citizenship of another country through marriage, while a permanent resident of Australia may become a dual citizen by becoming an Australian citizen.

        #Prior to 4 April 2002, Australian citizens who became citizens of another country lost their Australian citizenship automatically.#

        Australia allows its citizens to hold dual nationality. Other countries may not. To check if your country allows its citizens to hold dual or multiple citizenships, contact the embassy or consulate of that country in Australia.
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          #64
          καλημερα , καλησπερα! Γνωριζει κανεις αν στα 8 ετη παραμονης στην Αυστραλια παιδια κάτω των 18 αποκτουν υπηκοότητα Αυστραλού? Thanks!

          Comment


            #65
            Originally posted by kostaskavala View Post
            καλημερα , καλησπερα! Γνωριζει κανεις αν στα 8 ετη παραμονης στην Αυστραλια παιδια κάτω των 18 αποκτουν υπηκοότητα Αυστραλού? Thanks!
            Τί εννοεις ,ακριβώς; Με τί βιζα η παραμονή;Προσωρινη;
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              #66
              Καλημέρα και εδώ! Ψάχνω πληροφορίες για τη ζωή στην Αυστραλία σήμερα. Εχω το πλεονέκτημα της υπηκοότητας άλλά δεν ξέρω πως θα βρω εκεί δουλειά, σπίτι και σχολεία.Εχω διαβάσει οτι έχετε γράψει ως τώρα.Εχω ψάξει και στο ιντερνετ.Λένε οτι τα πράγματα είναι πιο δύσκολα τωρα που "γίναμε πολλοί" εκεί.Χρειάζομαι καθοδήγηση για να κάνουμε το μεγάλο βήμα. Είμαι καθηγήτρια μηχανολογίας ,ο σύζυγος είναι αγρότης και έχουμε τρια παιδάκια..

              Comment


                #67
                Originally posted by bpetros View Post
                Την σφραγίδα της Χάγης δεν χρειάζεται να την σκανάρεις, δεν τη ζητάνε. Εγώ τα εκτύπωσα όλα, τα συμπλήρωσα, και μετά τα σκάναρα.
                Από αιτήσεις, αν στείλεις online δεν χρειάζεται να στείλεις Form 118, γιατί την συμπληρώνεις online. Χρειάζεται να σκανάρεις και να στείλεις την Form 80 (Personal Particulars) και την Form 1195 (Identity declaration), που είναι τέσσερις σελίδες και ουσιαστικά δήλωση από το άτομο πουυπέγραψε τις φωτογραφιές ότι σε γνωρίζει προσωπικά.
                Καλησπέρα, έχω στείλει την online αίτηση για την citizenship by descent στις 4 Μαρτίου και μου χρέωσαν την πιστωτική μου κάρτα (Εθνικής Τράπεζας) αμέσως, όλα καλά, μου έστειλαν και μήνυμα ότι υποβλήθηκε επιτυχώς. Αλλά έχω μια απορία. Κατά το upload των εγγράφων (τελικό στάδιο) το τελικό χαρτί που μου ζητούσαν ήταν το "good character..." και έγραφε σαν εξήγηση την φόρμα 80. Η φόρμα 80 έχει 18 σελίδες και όχι 4 που λέτε.... Και δεν είχα υπόλοιπο αρχείων γιατί έμεναν μόνο 2 αρχεία ακόμα (αφού είχα στείλει όλα τα υπόλοιπα και το μέγιστο που μου έδινε 'ηταν 20 αρχεία). Αποφασίσαμε να ανεβάσουμε το ποινικό μητρώο που ούτως ή άλλως δεν μας το είχε ζητήσει μέχρι τότε. Δεν θέλαμε να χάσουμε κι άλλες μέρες και σκεφτήκαμε αν χρειαστεί κάτι άλλο θα μας ειδοποιήσουν... Έχετε καμία άποψη επί του θέματος??
                Ευχαριστωωωωώ

                Comment


                  #68
                  Originally posted by vertigo View Post
                  Τί εννοεις ,ακριβώς; Με τί βιζα η παραμονή;Προσωρινη;
                  Γεια σου vertigo, Ναι με temporary visa συγμεκριμενα με την 403,για την ωρα ισως 457 αργοτερα.

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by filiakan View Post
                    Καλησπέρα, έχω στείλει την online αίτηση για την citizenship by descent στις 4 Μαρτίου και μου χρέωσαν την πιστωτική μου κάρτα (Εθνικής Τράπεζας) αμέσως, όλα καλά, μου έστειλαν και μήνυμα ότι υποβλήθηκε επιτυχώς. Αλλά έχω μια απορία. Κατά το upload των εγγράφων (τελικό στάδιο) το τελικό χαρτί που μου ζητούσαν ήταν το "good character..." και έγραφε σαν εξήγηση την φόρμα 80. Η φόρμα 80 έχει 18 σελίδες και όχι 4 που λέτε.... Και δεν είχα υπόλοιπο αρχείων γιατί έμεναν μόνο 2 αρχεία ακόμα (αφού είχα στείλει όλα τα υπόλοιπα και το μέγιστο που μου έδινε 'ηταν 20 αρχεία). Αποφασίσαμε να ανεβάσουμε το ποινικό μητρώο που ούτως ή άλλως δεν μας το είχε ζητήσει μέχρι τότε. Δεν θέλαμε να χάσουμε κι άλλες μέρες και σκεφτήκαμε αν χρειαστεί κάτι άλλο θα μας ειδοποιήσουν... Έχετε καμία άποψη επί του θέματος??
                    Ευχαριστωωωωώ
                    Εχει μια λίστα με τα έγγραφα που πρέπει να ανεβάσεις, ότι δεν έχει ανέβει γράφει required, σε όσα έστειλες γράφει received.
                    H φορμα 1195 είναι τέσσερις σελίδες, όχι η 80.
                    Όταν στείλεις την αίτηση, στις παρατηρήσεις, θα γράψεις ότι δεν έστειλες τα υπολοιπα εγγραφα λόγω του ορίου στα attachments.
                    Ανέβασε όσο περισσότερα έγγραφα μπορείς, και μόλις αναλάβει την υποθεση σου κάποιος υπάλληλος, θα σου ζητήσει να στείλεις τα υπόλοιπα. Εγώ τα είχα στείλει μέσω email την ίδια ημέρα, και την επόμενη εγκρίθηκε η υπηκοότητα.

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by mariakaterini5 View Post
                      Καλημέρα και εδώ! Ψάχνω πληροφορίες για τη ζωή στην Αυστραλία σήμερα. Εχω το πλεονέκτημα της υπηκοότητας άλλά δεν ξέρω πως θα βρω εκεί δουλειά, σπίτι και σχολεία.Εχω διαβάσει οτι έχετε γράψει ως τώρα.Εχω ψάξει και στο ιντερνετ.Λένε οτι τα πράγματα είναι πιο δύσκολα τωρα που "γίναμε πολλοί" εκεί.Χρειάζομαι καθοδήγηση για να κάνουμε το μεγάλο βήμα. Είμαι καθηγήτρια μηχανολογίας ,ο σύζυγος είναι αγρότης και έχουμε τρια παιδάκια..
                      Καλημέρα Μαρία.
                      Υπάρχουν πολλές πληροφορίες για την αναγνώριση πτυχίου στο Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ.
                      Φαντάζομαι ότι θα είναι παρόμοια η διαδικασία για την αναγνώριση του πτυχίου σου. Καλό διάβασμα, και ευχομαι όλα να σας έρθουν όπως τα υπολογίζετε.

                      Comment


                        #71
                        ok. ευχαριστώ πολυ bpetros!!

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by kostaskavala View Post
                          Γεια σου vertigo, Ναι με temporary visa συγμεκριμενα με την 403,για την ωρα ισως 457 αργοτερα.
                          Οχι ,το παιδι ακολουθει το καθεστως βιζας των γονιων του.Αν οι γονεις ,μεταναστευσαν με προσωρινη βιζα και αρα και το παιδι και συνεχιζουν με προσωρινες βιζες ,δεν θα γινει Αυστραλος υπηκοος το παιδι ,οντας 8 χρονια με προσωρινη βιζα...

                          Εδω ,παιδι που γεννηθηκε Αυστραλια ,απο γονεις με προσωρινη βιζα ,ειτε τουριστικη ,ειτε εργασιας ,ειτε φοιτητικη κλπ κλπ ,δεν γινεται Αυστραλος υπηκοος ,αν δεν εχει τα 10 πρωτα χρονια της ζωης του τοπο συνηθους διαμονης την Αυστραλια και στα 10 γενεθλια ,θα γινει , σ αυτη την περιπτωση.Αν οι γονεις του ,ειναι με temporary visa κι αυτο ,την ιδια θα εχει. Αν ληξουν οι βιζες των γονιων του και πρεπει να απελαθουν ,το ιδιο ισχυει και για το παιδι.
                          Ο νομος αλλαξε στις 20/8/1986 ,γιατι πολλα ατομα, ειχαν κανει καταχρηση του προηγουμενου νομου ,που εδινε υπηκοοτητα σ οποιον γεννιοταν Αυστραλια ,ασχετως αν κανένας γονιος δεν ηταν μονιμος κατοικος ή Αυστραλος υπήκοος κατα την γεννηση του παιδιου.
                          Χιλιαδες γυναικες ,ερχονταν ακομα και με τουριστικη βιζα ,προκειμενου να γεννησουν .Υπολογιζοντας οτι το παιδι ,θα ειναι το εισιτηριο τους ,να μεινουν μονιμα,χωρις να πληρουν προσοντα για μεταναστευση μονιμη.
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            #73
                            Μαλιστα. Ευχαριστω vertigo. Λαθος πληροφορια πηραμε λοιπον....

                            Comment


                              #74
                              Καλησπέρα πατριωτάκια.Πιστευω να κανω καλα που γραφω σ αυτή την ενοτητα και να μην είμαι εκτος θεματος..Συγχαρητηρια για την υπεροχο λειτούργημα που κανετε, γιατι περι αυτου προκειται.Μας βοηθατε και μας κατατοπίζεται αριστα θα τολμουσα να πω σε ολες τις ερωτήσεις και αποριες που εχουμε. Ειμαι λιγο...μεγαλος σε ηλικια συνταξιουχος ε.α . Διαβασα πολλες προηγούμενες σελιδες και μπερδευτηκα λιγο ....πελαγωσα , χαθηκα..!!: cry: Εχω μερικα ερωτήματα να θεσω και αν και οποτε μπορειτε μου απαντατε. Ειμαι κατοχος αυστραλιανου διαβατηριου (γεννηθηκα.. καποτε στην Μελβουρνη και ετσι μετεφερα την ιθαγενεια και στα τρια ενηλικα παιδια μου (φοιτητες).Τα ερωτήματα μου είναι τα εξης: 1) Μπορουν οποιαδήποτε στιγμη τα παιδια (ισως και γω) να φυγουν για Αυστραλια για μεταπτυχιακες σπουδες, εργασια.και μονιμη εγκατασταση, χωρις περαιτέρω χαρτια,συμπληρωμενες φορμες, κλπ...2) Από Ελλαδα τι χαρτια χρειαζεται να εχουν, πιστοποιητικα γεννησεως, τιτλοι σπουδων, (λυκειου, πανεπιστημιου, τιτλοι αγγλικων,εισαγγελιας, εφοριας, τραπεζικων λογαριασμων-καταθέσεων.!!) 3) Όλα με σφραγιδα της Χαγης;; Αν ξεχνω καποια χαρτια παρακαλω πολύ συμπληρώστε το... Το γηρας ου γαρ ερχεται μονο ! Ευχαριστω πολύ για τον χρονο σας. Σιγουρα θα επανελθω

                              Comment


                                #75
                                Καλημέρα!Ευχαριστώ πολύ!!Δεν ειχα καν σκεφτει το θέμα της αναγνώρισης. Είχα στο μυαλό μου το που θα βρω δουλειά..Από το πτυχίο όμως πρεπει να ξεκινησω.Ευχαριστώ.

                                Comment

                                Working...
                                X