Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (14)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Καλησπερα παιδια...εχω citizenship by descent και ετοιμαζω τα χαρτια της κορης μου (2,5 χρονων)για την child viza.Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει με αυτο.....statement on how your sponsor proposes to fulfil the sponsorship obligations..
    Την αιτηση θα τη στειλω στο Βερολινο...αν υπαρχει καποιος που το εχει κανει και μπορει να μου δωσει καμια ιδεα....
    Ευχαριστω παρα πολυ

    Comment


      #77
      Καλημέρα-καλησπέρα σε όλους! Επιτέλους πήραμε θετική απάντηση (μέσω email της Case officer) στην online citizenship by descent αίτηση του συζύγου μου και τώρα περιμένουμε με ταχυδρομείο το χαρτί για να πάμε να βγάλει διαβατήριο και μετά να κάνουμε partner visas για εμένα και τον 7χρονο γιό μας!! Ευχαριστούμε πολύ για τη βοήθειά σας! Τώρα αρχίζει άλλος γολγοθάς... έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα posts για την PARTNER VISA και επειδή τα περισσότερα posts είναι λίγο παλαιά και τα πράγματα αλλάζουν έχω συμπεράνει τα εξής να μου πείτε αν είμαι λάθος ή σωστή:
      1) Σημασία έχει να πάρει κανείς την temporary visa (820 ή 309) η οποία σου δίνει πλήρη δικαιώματα εργασίας, εγγραφής στα δημόσια σχολεία κλπ. Οπότε αυτός ο χρόνος επεξεργασίας μας ενδιαφέρει, γιατί αν πάρεις τη προσωρινή μετά παίρνεις οπωσδήποτε τη μόνιμη.... Στο ειδικό Thread "χρόνος επεξεργασίας: Family, spouse visa applications" δεν διευκρινίζεται σε όλες τις περιπτώσεις αν στην συμπλήρωση "Χρόνος απόχτησης της βίζας" εννοεί την μόνιμη ή προσωρινή Visa (στις πιο πολλες αναφέρονται στην μόνιμη).
      2) Έτσι όπως το βλέπω εγώ, συμφέρει να κάνεις την αίτηση onshore, δηλαδή την 820/801 εφόσον ο ένας από τους δύο (ο υπήκοος) έχει δικαίωμα εργασίας, για να μπορεί να συντηρεί την οικογένεια και να μην περιμένεις Ελλάδα τόσους μήνες μέχρι να βγεί η 309. Ένα πρόβλημα βέβαια είναι ότι μέχρι να βγεί η προσωρινή για το παιδί, δεν θα μπορεί να γραφτεί σε δημόσιο σχολείο και θα χρειαστεί ιδιωτικό. Σωστά?
      3)εχω μπλεχτεί με τους χρονους επεξεργασίας της 309/100 και 820/801: στο Thread "χρόνος επεξεργασίας: Family, spouse visa applications" οι μαρτυρίες λένε ότι οι 820/801 αποκτούνται πιο γρήγορα απ'ότι οι 309/100, αλλά άλλες μαρτυρίες που διαβάζω λένε ότι είναι πιο αργές ... Τι ισχύει τελικά (για τις προσωρινες πάντα...)?
      4) Έχω διαβάσει οτι μετά το 2012 οι bridging visas σου δίνει δικαίωμα εργασίας. Ισχύει αυτό σήμερα ή είναι παλαιό το post και έχει αλλάξει? Γιατί εγώ διάβασα εχθές στο border.gov ότι όταν σου δώσουν την bridging θα γράφει αν έχεις δικαίωμα εργασίας ή όχι, θαττο κρίνουν αυτοι...

      Εν κατακλείδι, το βασικό ερώτημα σύμφωνα με αυτά που διαβάζω είναι: ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ Η ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ 820 Ή 309 VISA ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ? Γιατί με την προσωρινή έχεις δικαίωμα εργασίας, εγγραφής παιδιού στο σχολείο και Medicare. Tο μόνο που δεν σου επιτρέπει-μέχρι να πάρεις τη μόμιμη- είναι τα επιδόματα του centrelink. Κάνω κάπου λάθος???
      Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

      Comment


        #78
        filiakan συγχαρητήρια! Έγινε το πρώτο βήμα.

        Θα σου πω κατ' αρχάς πως η αίτηση για χορήγηση partner visa είναι μια για μόνιμη και προσωρινή. Ο case οfficer θα αποφασίσει αν θα σου δώσει την permanent (100) ή την temporary (309) (όσων αφορά στην offshore), ανάλογα με την διάρκεια της σχέσης, την ύπαρξη παιδιών κλπ. Λογικά εσείς, με παιδί 7 ετών θα πάρετε κατευθείαν την permanent.

        Δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω, αλλά εδώ μπορείς να δεις τις δικές μου απορίες, και τις απαντήσεις που μου δίνουν τα παιδιά. Κάποιος άλλος θα σε βοηθήσει περισσότερο.

        Comment


          #79
          [QUOTE=filiakan;92983]Καλημέρα-καλησπέρα σε όλους! Επιτέλους πήραμε θετική απάντηση (μέσω email της Case officer) στην online citizenship by descent αίτηση του συζύγου μου και τώρα περιμένουμε με ταχυδρομείο το χαρτί για να πάμε να βγάλει διαβατήριο και μετά να κάνουμε partner visas για εμένα και τον 7χρονο γιό μας!! Ευχαριστούμε πολύ για τη βοήθειά σας! Τώρα αρχίζει άλλος γολγοθάς... έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα posts για την PARTNER VISA και επειδή τα περισσότερα posts είναι λίγο παλαιά και τα πράγματα αλλάζουν έχω συμπεράνει τα εξής να μου πείτε αν είμαι λάθος ή σωστή:
          1) Σημασία έχει να πάρει κανείς την temporary visa (820 ή 309) η οποία σου δίνει πλήρη δικαιώματα εργασίας, εγγραφής στα δημόσια σχολεία κλπ. Οπότε αυτός ο χρόνος επεξεργασίας μας ενδιαφέρει, γιατί αν πάρεις τη προσωρινή μετά παίρνεις οπωσδήποτε τη μόνιμη.... Στο ειδικό Thread "χρόνος επεξεργασίας: Family, spouse visa applications" δεν διευκρινίζεται σε όλες τις περιπτώσεις αν στην συμπλήρωση "Χρόνος απόχτησης της βίζας" εννοεί την μόνιμη ή προσωρινή Visa (στις πιο πολλες αναφέρονται στην μόνιμη).
          2) Έτσι όπως το βλέπω εγώ, συμφέρει να κάνεις την αίτηση onshore, δηλαδή την 820/801 εφόσον ο ένας από τους δύο (ο υπήκοος) έχει δικαίωμα εργασίας, για να μπορεί να συντηρεί την οικογένεια και να μην περιμένεις Ελλάδα τόσους μήνες μέχρι να βγεί η 309. Ένα πρόβλημα βέβαια είναι ότι μέχρι να βγεί η προσωρινή για το παιδί, δεν θα μπορεί να γραφτεί σε δημόσιο σχολείο και θα χρειαστεί ιδιωτικό. Σωστά?
          3)εχω μπλεχτεί με τους χρονους επεξεργασίας της 309/100 και 820/801: στο Thread "χρόνος επεξεργασίας: Family, spouse visa applications" οι μαρτυρίες λένε ότι οι 820/801 αποκτούνται πιο γρήγορα απ'ότι οι 309/100, αλλά άλλες μαρτυρίες που διαβάζω λένε ότι είναι πιο αργές ... Τι ισχύει τελικά (για τις προσωρινες πάντα...)?
          4) Έχω διαβάσει οτι μετά το 2012 οι bridging visas σου δίνει δικαίωμα εργασίας. Ισχύει αυτό σήμερα ή είναι παλαιό το post και έχει αλλάξει? Γιατί εγώ διάβασα εχθές στο border.gov ότι όταν σου δώσουν την bridging θα γράφει αν έχεις δικαίωμα εργασίας ή όχι, θαττο κρίνουν αυτοι...


          Filiakan γειά σου!! Εγώ πήρα πριν 2 βδομάδες την 309. Την αίτηση μου την έστειλα τον Μάη του 2015.. θα μου είχε βγει και νωρίτερα αλλά καθυστέρησα να κάνω τις ιατρικές εξετάσεις (είχαν ζητηθεί τον Ιανουάριο και εγώ πήγα τον Φλεβάρη). Εσύ, μιας και είσαστε τόσα χρόνια παντρεμένοι θα πάρεις την 100. Όταν έστειλα την αίτηση μου είχαν πει ότι κάνει 10-14 μήνες.. νομίζω ότι 9 μήνες κάνει, αλλά τώρα που το κόστος είναι ακριβώς το ίδιο (είτε το κάνεις εντός ή εκτός Αυστραλίας) ίσως οι περισσότεροι προτιμούν να το κάνουν από Αυστραλία, μπορεί και να μην έχουν τόσες αιτήσεις στο Βερολίνο και να μειωθεί ο χρόνος, βέβαια αυτή είναι η άποψη μου και όχι ο κανόνας. Τώρα σχετικά με σχολεία κτλ. δυστυχώς δεν γνωρίζω τίποτα γιατί δεν έχουμε παιδιά και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτό το θέμα...

          Comment


            #80
            Καλησπέρα σε όλους,

            είμαι 24 χρονών και φοιτήτρια στην Πολυτεχνική Σχολή του ΑΠΘ.
            Ο πατέρας μου ζούσε στην Αυστραλία πολλά χρόνια και μετά την ενηλικίωση μου, μου έδωσε την αυστραλιανή υπηκοότητα .
            Θα ήθελα να σας ρωτήσω τί ακριβώς διευκολύνσεις έχω όσο αφορά μεταπτυχιακές, διδακτορικές σπουδές και ευκαιρίες εργασίας.

            Σας ευχαριστώ.

            Comment


              #81
              Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Αποφασίσαμε να παμε για την onshore γιατί 9-10 μήνες είναι πολύ... Άλλωστε μετά το τρίμηνο, όταν τεθεί σε ισχύ η bridging visa θα έχω δικαίωμα εργασίας απ'ό,τι καταλαβαίνω, είμαι πολιτικός μηχανικός και πιστεύω να βρώ δουλειά εύκολα (hopefully). Το μόνο πρόβλημα θα είναι το σχολείο του παιδιού, αλλά φαντάζομαι όταν βγεί η bridging θα έχω δικαίωμα να τον γράψω σε δημόσιο, έστω και επί πληρωμής (κάπου διάβασα ότι δέχονται δίδακτρα και τα δημόσια σχολεία περίπου 1.600 δολλάρια, και όχι 8.000 δολλάρια που ζητάνε κατά μέσο όρο στα ιδιωτικά).

              Eviva καλή τύχη στην αναζήτησή σου!
              Ευχαριστώ παιδιά....

              Comment


                #82
                Χαιρεται σε ολουσ. ειμαι πολυ καινουρια στο forum. ειναι και η πρωτη φορα που γραφω. εδω και 6 μηνεσ βασανιζω το κεφαλι μου με την ζωη μου στην ελλαδα. η αληθεια ειναι οτι εγινε εντονο λογω του οτι απεκτησα μια κορουλα (18 μηνων τωρα) και εχω αναπτυξει αποριεσ για το μελλον που θα εχει σε τουτη την ομορφη μεν αλλα χωρισ προοπτικες χωρα δε.
                εδω και ενα μηνα μαζευω τα χαρτια μου για το australian citizenship by descent( λογω της μητερας μου το αποκτω καθως εζησε στην αυστραλια 9 χρονια και πηρε την υπηκοοτητα) και σιγα σιγα θα τα στειλω. ειμαι κατοχος μεταπτυχιακου τιτλου σπουδων απο την Αγγλια και ο συζυγοσ ειναι ελευθεροσ επαγγελματιας (εμπορος οικοδομικων υλικων με απολυτηριο λυκειου). Ποσο ευκολο ειναι στην αρχη η μεταναστευση? εχω πληθωρα συγγενων για να μπορεσουμε να μεινουμε για 2-3 μηνες αλλα μετα? ποσο budget θα επρεπε να εχουμε ? επιδοματα απο την αρχη θα δικαιουμαι? η ευρεση εργασιας και για τους 2 θα ειναι ευκολη υποθεση? συγνωμη για τις ερωτησεις αλλα νοιωθω λιγο πελαγωμενη και προσπαθω να ζυγισω τισ αποφασεις τωρα που τα οικονομικα μας ειναι λιγο καλα (υπηρξαν καλυτερα εξου και οι σκεψεις) και πριν γινουν χειροτερα. ευχαριστω εκ των προτερων

                Comment


                  #83
                  Originally posted by allia
                  ---------------------------------------
                  ------------------
                  ειμαι κατοχος μεταπτυχιακου τιτλου σπουδων απο την Αγγλια και ο συζυγοσ ειναι ελευθεροσ επαγγελματιας (εμπορος οικοδομικων υλικων με απολυτηριο λυκειου). Ποσο ευκολο ειναι στην αρχη η μεταναστευση? εχω πληθωρα συγγενων για να μπορεσουμε να μεινουμε για 2-3 μηνες αλλα μετα? ποσο budget θα επρεπε να εχουμε ? επιδοματα απο την αρχη θα δικαιουμαι? η ευρεση εργασιας και για τους 2 θα ειναι ευκολη υποθεση? συγνωμη για τις ερωτησεις αλλα νοιωθω λιγο πελαγωμενη και προσπαθω να ζυγισω τισ αποφασεις τωρα που τα οικονομικα μας ειναι λιγο καλα (υπηρξαν καλυτερα εξου και οι σκεψεις) και πριν γινουν χειροτερα. ευχαριστω εκ των προτερων
                  Η μεταναστευση ,οπως και καθε σημαντικη αλλαγη στη ζωη ,ειναι θεμα που ο καθε ανθρωπος το διαχειριζεται και το βιωνει μοναδικα.Αν καποιος μεταναστευει και νιωθει δυστυχης που το κανει και φευγει εχοντας στο μυαλο το πότε θα γυρισει πισω ....ή κανει συγκρισεις και απογοητευεται που η χώρα που πηγαινει ,δεν εχει τις ακρογυαλιες και τον τροπο διασκεδασης της πατριδας του...θα νιωθει δυστυχης .
                  Αν παει αποφασισμενος να κανει επανεκκινηση της ζωης του και να πετυχει...τοτε και θα πετυχει και θα νιωθει καλα ψυχολογικά....Βεβαια ,θα περασει και μια περιοδο προσαρμογης ....Αναμενομενο ειναι....

                  Το οτι εχεις μεταπτυχιακο τιτλο σπουδων...χωρις να λες ποια ειναι η ειδικοτητα σου κι αν την εχεις εξασκησει...ειναι κατι τοσο αοριστο..πού δεν ξερω τί μπορει να σου απαντησει καποιος ,ως προς το πόσο ευκολο ειναι να βρεις δουλεια...Οσο για το επαγγελμα του συζυγου σου ,που ειναι ελευθερος επαγγελματιας και συγκεκριμενα εμπορος οικοδομικων υλικων ...δεν θα ελεγα οτι ειναι καποιο επαγγελμα με ιδιαιτερη εξειδικευση και άρα σε ζητηση ,ωστε να πει καποιος αν θα εβρισκε ευκολα δουλεια.

                  Δουλειες υπαρχουν ,αν καποιος ειναι αποφασισμενος να δουλεψει και να κανει οποιαδηποτε δουλεια.

                  Εσυ επιδομα αν δεν βρεις δουλεια ,θα δικαιουσαι.Ο συζυγος ,δεν γνωριζω και εξαρταται απ το αν θα παρει εξ αρχης μονιμη βιζα.Εχετε ενα παιδακι 18 μηνων ,αλλά αυτο δεν σημαινει υποχρεωτικα ,οτι ειστε και παντρεμενοι δυο χρονια.Αν παρει μονιμη βιζα και την κανετε offshore την αιτηση της βιζας του ,θα δικαιουται μολις παει.Αν κανει την αιτηση απο Αυστραλια και παρει μονιμη εξ αρχης...μεχρι να βγει η βιζα ,που οταν γινει απο Αυστραλια η αιτηση , εχει μέσο χρονο επεξεργασίας 13 μηνες ,δεν θα δικαιουται επιδομα. (αλλά μπορει να κανει και πανω απο 18 μηνες,οπως μπορει να κανει και λιγοτερο απ τον μέσο χρονο) .

                  Για το budget που ρωτας κι αυτο εξαρταται . Σε ποια περιοχη θα ψαξεις να νοικιασεις ,τί σπιτι ,πόσο διαστημα θα κανετε να βρειτε δουλεια.

                  Δες και την ανταποκριση του Agoriani. Σιγουρα θα σε βοηθησει ,οπως εχει βοηθησει πολυ κοσμο .Πανω στα βηματα που κατεγραψε ο Agoriani και ως προς την προετοιμασια που εκανε ως προς τις διαδικασιες ,πριν φυγει ,οπως κι οταν εφτασε...πατησαν ολοι οι υπολοιποι ,που επισκεφτηκαν το patriotaki.net και πηραν πολλοι και την αποφαση να φυγουν για Αυστραλια ,παιρνοντας θαρρος απ το παραδειγμα του...και " πατησαν" πανω στα βηματα που εκανε και κατεγραψε,ως προς τις διαδικασιες...

                  Σου βαζω την ανταποκριση ,απ οταν εφτασε Αυστραλια.




                  ****Απ οταν εγραψε την ανταποκριση ,αυτο που εχει αλλαξει ,ειναι το αεροδρομιο στην Doha ,που απο το 2014 ,λειτουργει το νεο και πολυ καλο του terminal και δεν ταλαιπωρειται ο κοσμος.Το δε service εν πτησει ,ειναι πλεον απ τα καλυτερα και περυσι βγηκε η QATAR , η καλυτερη εταιρεια στον κοσμο.

                  Και το New start allowance , που αναφέρει , για ζευγαρια ειναι τώρα ειναι $476.40 (each) per fortnight ****

                  Λογικα θα χρειαστειτε και αυτοκινητο ,αν οχι απ την αρχη ,σε καποια φαση ,σιγουρα και ειδικα με μικρο παιδι και τις μεγαλες αποστασεις στις πολεις.Και χρηματα για να νοικιασετε σπιτι.Και για τα εξοδα σας τους πρωτους μηνες.

                  Δες εδω σχετικα με το κοστος ζωης και κανε τους υπολογισμους σου ,χοντρικα ,ως προς αυτο που ρωτησες.

                  Average prices of more than 40 products and services in Melbourne, AustraliaMar 2024. Prices of restaurants, food, transportation, utilities and housing are included.


                  Average prices of more than 40 products and services in Sydney, AustraliaMar 2024. Prices of restaurants, food, transportation, utilities and housing are included.
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    #84
                    Σε ευχαριστω πολυ για την κατευθυνση που μου δινεις...εν ταχει εχω Μsc in logistics και Bachelor in Business Administration με 10ετη προυπηρεσια ως project and sales manager σε μια τεχνικη εταιρεια που ενω αμοιβομουν καλα, τα τελευταια 2 χρονια εχω δει τον μισθο να κατρακυλαει. Ως περιοχη διαμονης σιγουρα την Μελβουρνη καθως εκει ζουν 4 αδερφια της μητερας μου και προτιθονται να μασ φιλοξενησουν για ενα ευλογο χρονικο διαστημα. Με τον συζυγο ειμαστε 4 χρονια παντρεμενοι. Την αιτηση για την βιζα θα την κανουμε αν ειναι απο ελλαδα. Καθως εχω παρει γευση απο τα ενοικια στην Αυστραλια σιγουρα δεν δυναμεθα να ψαξουμε ενα μεγαλο σπιτι. δεν ξερω ποσο μπορουν να ειναι τα μηνιαια επιδοματα που τυχον θα μπορουμε να παρουμε για να ξερω ποσο καιρο οι οικονομιες μας μπορρουν να μας κρατησουν. εχεις απολυτο δικιο οταν λεσ οτι δεν πρεπει να συγκρινουμε τον τοπο που αφηνουμε (εχουμε μεγαλωσει εδω αρα τα βιωματα υπαρχουν) γιατι δε θα μπορεις εκει να προσαρμοστεις αλλα σκεπτομενη μονο το μελλον που θα ηθελα να παρεχω στο παιδι μου αλλα και μια ποιοτητα ζης σιγουρα θα το παλεψω να κανω επανεκκινηση....

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by vertigo View Post
                      Η μεταναστευση ,οπως και καθε σημαντικη αλλαγη στη ζωη ,ειναι θεμα που ο καθε ανθρωπος το διαχειριζεται και το βιωνει μοναδικα.Αν καποιος μεταναστευει και νιωθει δυστυχης που το κανει και φευγει εχοντας στο μυαλο το πότε θα γυρισει πισω ....ή κανει συγκρισεις και απογοητευεται που η χώρα που πηγαινει ,δεν εχει τις ακρογυαλιες και τον τροπο διασκεδασης της πατριδας του...θα νιωθει δυστυχης .
                      Αν παει αποφασισμενος να κανει επανεκκινηση της ζωης του και να πετυχει...τοτε και θα πετυχει και θα νιωθει καλα ψυχολογικά....Βεβαια ,θα περασει και μια περιοδο προσαρμογης ....Αναμενομενο ειναι....

                      Το οτι εχεις μεταπτυχιακο τιτλο σπουδων...χωρις να λες ποια ειναι η ειδικοτητα σου κι αν την εχεις εξασκησει...ειναι κατι τοσο αοριστο..πού δεν ξερω τί μπορει να σου απαντησει καποιος ,ως προς το πόσο ευκολο ειναι να βρεις δουλεια...Οσο για το επαγγελμα του συζυγου σου ,που ειναι ελευθερος επαγγελματιας και συγκεκριμενα εμπορος οικοδομικων υλικων ...δεν θα ελεγα οτι ειναι καποιο επαγγελμα με ιδιαιτερη εξειδικευση και άρα σε ζητηση ,ωστε να πει καποιος αν θα εβρισκε ευκολα δουλεια.

                      Δουλειες υπαρχουν ,αν καποιος ειναι αποφασισμενος να δουλεψει και να κανει οποιαδηποτε δουλεια.

                      Εσυ επιδομα αν δεν βρεις δουλεια ,θα δικαιουσαι.Ο συζυγος ,δεν γνωριζω και εξαρταται απ το αν θα παρει εξ αρχης μονιμη βιζα.Εχετε ενα παιδακι 18 μηνων ,αλλά αυτο δεν σημαινει υποχρεωτικα ,οτι ειστε και παντρεμενοι δυο χρονια.Αν παρει μονιμη βιζα και την κανετε offshore την αιτηση της βιζας του ,θα δικαιουται μολις παει.Αν κανει την αιτηση απο Αυστραλια και παρει μονιμη εξ αρχης...μεχρι να βγει η βιζα ,που οταν γινει απο Αυστραλια η αιτηση , εχει μέσο χρονο επεξεργασίας 13 μηνες ,δεν θα δικαιουται επιδομα. (αλλά μπορει να κανει και πανω απο 18 μηνες,οπως μπορει να κανει και λιγοτερο απ τον μέσο χρονο) .

                      Για το budget που ρωτας κι αυτο εξαρταται . Σε ποια περιοχη θα ψαξεις να νοικιασεις ,τί σπιτι ,πόσο διαστημα θα κανετε να βρειτε δουλεια.

                      Δες και την ανταποκριση του Agoriani. Σιγουρα θα σε βοηθησει ,οπως εχει βοηθησει πολυ κοσμο .Πανω στα βηματα που κατεγραψε ο Agoriani και ως προς την προετοιμασια που εκανε ως προς τις διαδικασιες ,πριν φυγει ,οπως κι οταν εφτασε...πατησαν ολοι οι υπολοιποι ,που επισκεφτηκαν το patriotaki.net και πηραν πολλοι και την αποφαση να φυγουν για Αυστραλια ,παιρνοντας θαρρος απ το παραδειγμα του...και " πατησαν" πανω στα βηματα που εκανε και κατεγραψε,ως προς τις διαδικασιες...

                      Σου βαζω την ανταποκριση ,απ οταν εφτασε Αυστραλια.




                      ****Απ οταν εγραψε την ανταποκριση ,αυτο που εχει αλλαξει ,ειναι το αεροδρομιο στην Doha ,που απο το 2014 ,λειτουργει το νεο και πολυ καλο του terminal και δεν ταλαιπωρειται ο κοσμος.Το δε service εν πτησει ,ειναι πλεον απ τα καλυτερα και περυσι βγηκε η QATAR , η καλυτερη εταιρεια στον κοσμο.

                      Και το New start allowance , που αναφέρει , για ζευγαρια ειναι τώρα ειναι $476.40 (each) per fortnight ****

                      Λογικα θα χρειαστειτε και αυτοκινητο ,αν οχι απ την αρχη ,σε καποια φαση ,σιγουρα και ειδικα με μικρο παιδι και τις μεγαλες αποστασεις στις πολεις.Και χρηματα για να νοικιασετε σπιτι.Και για τα εξοδα σας τους πρωτους μηνες.

                      Δες εδω σχετικα με το κοστος ζωης και κανε τους υπολογισμους σου ,χοντρικα ,ως προς αυτο που ρωτησες.

                      Cost of Living in Melbourne. Prices Updated Apr 2016

                      Cost of Living in Sydney. Prices Updated Apr 2016
                      Σε ευχαριστω πολυ για την κατευθυνση που μου δινεις...εν ταχει εχω Μsc in logistics και Bachelor in Business Administration με 10ετη προυπηρεσια ως project and sales manager σε μια τεχνικη εταιρεια που ενω αμοιβομουν καλα, τα τελευταια 2 χρονια εχω δει τον μισθο να κατρακυλαει. Ως περιοχη διαμονης σιγουρα την Μελβουρνη καθως εκει ζουν 4 αδερφια της μητερας μου και προτιθονται να μασ φιλοξενησουν για ενα ευλογο χρονικο διαστημα. Με τον συζυγο ειμαστε 4 χρονια παντρεμενοι. Την αιτηση για την βιζα θα την κανουμε αν ειναι απο ελλαδα. Καθως εχω παρει γευση απο τα ενοικια στην Αυστραλια σιγουρα δεν δυναμεθα να ψαξουμε ενα μεγαλο σπιτι. δεν ξερω ποσο μπορουν να ειναι τα μηνιαια επιδοματα που τυχον θα μπορουμε να παρουμε για να ξερω ποσο καιρο οι οικονομιες μας μπορρουν να μας κρατησουν. εχεις απολυτο δικιο οταν λεσ οτι δεν πρεπει να συγκρινουμε τον τοπο που αφηνουμε (εχουμε μεγαλωσει εδω αρα τα βιωματα υπαρχουν) γιατι δε θα μπορεις εκει να προσαρμοστεις αλλα σκεπτομενη μονο το μελλον που θα ηθελα να παρεχω στο παιδι μου αλλα και μια ποιοτητα ζης σιγουρα θα το παλεψω να κανω επανεκκινηση....

                      Comment


                        #86
                        Την καλησπερα μου..
                        Ειμαι καινιουριος στην παρεα,ειμαι chef εχω ενα μεζεδοπολειο που δυστηχως τελος Μαιου θα κλεισει λογο της καταστασης εδω στην Ελλαδα.
                        Εχω Αυστραλιανη υπηκοοτιτα και πηρα την αποφαση να μεταναστευσω,πιστευω πως περνω την σωστη αποφαση....

                        Comment


                          #87
                          Καλημερα σε ολους,αντιμετωπιζω ενα προβλημα και δεν ξερω αν μπορει να με βοηθησει καποιος.Εχω στειλει την αιτηση για το bith certificate στην Μελβουρνη ταχυδρομικως απο τις 10-2-2016 συστημενο.Τα μονα νεα που εχω ειναι οτι εφτασε στην Μελβουρνη στις 14-2-2016 απο εκει και περα τιποτα.Εχω στειλει 2 μειλ στην Αυστραλια αλλα δεν εχω λαβει απαντηση,μου στελνουν το καθιερωμενο "σε 3 εργασιμες θα σας απαντησουμε'' αλλα οσο απαντησαν σε σας τοσο και σε μενα.Τωρα σκεφτομαι να κανω την αιτηση on line,αλλα τα απδεικτικα τα δεχονται σκαναρισμενα;Η πρεπει να τα στειλω παλι με ελτα;Οσον αφορα την επικοινωνια τηλεφωνικως,τους πηραμε και ακουσαμε το μαγικο οτι ο χρονος αναμονης μπορει να ειναι και 90 λεπτα.....ντοινγκ......εδω θα θελω 200 ευρω στο τηλεφωνο για μια κληση......Μπορει καποιος να με συμβουλευσει;Ευχαριστω!!

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by Kostas Pap View Post
                            Καλημερα σε ολους,αντιμετωπιζω ενα προβλημα και δεν ξερω αν μπορει να με βοηθησει καποιος.Εχω στειλει την αιτηση για το bith certificate στην Μελβουρνη ταχυδρομικως απο τις 10-2-2016 συστημενο.Τα μονα νεα που εχω ειναι οτι εφτασε στην Μελβουρνη στις 14-2-2016 απο εκει και περα τιποτα.Εχω στειλει 2 μειλ στην Αυστραλια αλλα δεν εχω λαβει απαντηση,μου στελνουν το καθιερωμενο "σε 3 εργασιμες θα σας απαντησουμε'' αλλα οσο απαντησαν σε σας τοσο και σε μενα.Τωρα σκεφτομαι να κανω την αιτηση on line,αλλα τα απδεικτικα τα δεχονται σκαναρισμενα;Η πρεπει να τα στειλω παλι με ελτα;Οσον αφορα την επικοινωνια τηλεφωνικως,τους πηραμε και ακουσαμε το μαγικο οτι ο χρονος αναμονης μπορει να ειναι και 90 λεπτα.....ντοινγκ......εδω θα θελω 200 ευρω στο τηλεφωνο για μια κληση......Μπορει καποιος να με συμβουλευσει;Ευχαριστω!!

                            Καλημέρα
                            καλό θα ήταν να μην κάνεις τίποτα άλλο και να περιμένεις διότι την στιγμή που τα έχουν λάβει
                            αν εσυ ξαναστείλεις αίτηση,πιθανά και να τους μπερδέψεις.
                            Μην ξεχνάμε ο,τι στόν προηγούμενο μήνα που πέρασε ήταν και το Πάσχα των καθολικών που σημαίνει κάποιες ημέρες αργιών γι΄ αυτούς
                            το οποίο δικαιολογεί καθυστέρηση + ο,τι δεν είσαι ο μοναδικός που θα ζητάει κάτι ανάλογο
                            φαντάζομαι ο,τι απο την ημερομινία που τα έστειλες να μην πάρει ακόμα πολυ χρόνο,οπότε κάνε λίγο υπονονή ακόμα και βλεπεις
                            αυτή είναι η γνώμη μου.
                            Φιλικα
                            Αussie
                            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by savas View Post
                              Την καλησπερα μου..
                              Ειμαι καινιουριος στην παρεα,ειμαι chef εχω ενα μεζεδοπολειο που δυστηχως τελος Μαιου θα κλεισει λογο της καταστασης εδω στην Ελλαδα.
                              Εχω Αυστραλιανη υπηκοοτιτα και πηρα την αποφαση να μεταναστευσω,πιστευω πως περνω την σωστη αποφαση....
                              The Best Choice Ever !!!!
                              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by Aussie View Post

                                Καλημέρα
                                καλό θα ήταν να μην κάνεις τίποτα άλλο και να περιμένεις διότι την στιγμή που τα έχουν λάβει
                                αν εσυ ξαναστείλεις αίτηση,πιθανά και να τους μπερδέψεις.
                                Μην ξεχνάμε ο,τι στόν προηγούμενο μήνα που πέρασε ήταν και το Πάσχα των καθολικών που σημαίνει κάποιες ημέρες αργιών γι΄ αυτούς
                                το οποίο δικαιολογεί καθυστέρηση + ο,τι δεν είσαι ο μοναδικός που θα ζητάει κάτι ανάλογο
                                φαντάζομαι ο,τι απο την ημερομινία που τα έστειλες να μην πάρει ακόμα πολυ χρόνο,οπότε κάνε λίγο υπονονή ακόμα και βλεπεις
                                αυτή είναι η γνώμη μου.
                                Φιλικα
                                Αussie
                                Ας περιμενω λοιπον,απλα δεν περιμενα να μου παρει 3 μηνες για το χαρτι,επειτα απορω που δεν απαντουν στα μειλ μου,τελος παντων,δικιο εχεις,απο το να τα κανω μπαχαλο με 2 αιτησεις ας περιμενω καλυτερα,εχεις δικιο και σ'ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου,καλημερα!!!

                                Comment

                                Working...
                                X