Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (14)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ευχαριστω πολυ!!

    Comment


      Keep calm, make dreams..!!

      Comment


        Kosta pap το κλείσιμο λογαριασμού είναι μέσα στα έγγραφα που ζητάει το medicare. Εγώ πήγα στην Πειραιώς που είχα λογαριασμό και ο υπάλληλος βρήκε στο σύστημά τους αγγλική φορμα για το κλείσιμο και του είπα στο Reason of closure να γραψει migrating to Australia.

        Comment


          Με αυτο το πτυχιο θα εχεις καποιες δυσκολιες.Θα μπορουσες να εργαστεις σε ελληνικο σχολειο (ιδιωτικο) ή σε καποιο Αυστραλεζικο που εχει σαν δευτερη γλωσσα τα ελληνικα. Μπαινε σε καθε πολη ψαχνε ελληνικα σχολεια και περνε τηλεφωνα. Δεν θα ειναι ευκολο αλλα καπως πρεπει να ξεκινησεις. Αν εχεις υπηκοοτητα δεν θελεις πτυχιο αγγλικων.Αλλα θα πρπει να βγαλεις το πιστοποιητικο working with children το οποιο δεν ειναι δυσκολο να βγει. Τωρα δεν ξερω για την δικη σου περιπτωησ αλλα εγω που ειμαι μηχανικος και ηθελα να εργαστω ως καθηγητροα στα αναλογα ΤΕΙ τους μου ειχαν ζητησεις να παρω certificate of teaching το οποιο ηθελε χρονο. Ισως αυτο βεβαια ισχυε γιατι δεν ειναι παιδαγωγικη επαρκεια. Ενα email σε ενα ελληνικο σχολειο μπορει να βοηθουσε (αν απαντησοπυν βεβαια). Ολοι μας εδω επρεπε να αναγωρισουμε ταν πτυχια μας στην Αυστρλια με το να παρουμε μτην πιστοποιηση απο τα επιμελλητηρια τους. Ισως πρπει να κανεις μτο ιδιο στο επιμελλητηριο των καθηγητων. Οπως ειπε στειλε μειλ σε ελληνικα σχολεια και ισως σε καθοδηγησουν. Ο μισθος λογικα θα ειναι ο μεσος μισθος της Αυστραλιας 60,000 με 70,000 μεικτα το χρονο. Μια χαρα ζουνε 2 ατομα με αυτα τα λεφτα, τουλαχιστον Περθ.

          Comment


            Originally posted by ioannhs24 View Post
            καλησπέρα σας φίλοι
            έχω πολλά ερωτήματα που πρέπει να τα λύσω σχετικά γρήγορα
            θέλω να πάω στην Μελβούρνη για μόνιμη κατοικία και δουλειά γιατί εδώ τα πράματα δεν πάνε καθόλου καλά
            στην αρχή θα πάω μόνος μου γιατί τα έξοδα είναι πολλά και να μην σταματήσουν τα παιδιά το λύκειο στην μέση της χρονιάς
            έχω γεννηθεί στο συνδει το 1972 και γυρίσαμε Ελλάδα το 1978 λογικά έχω την υπηκοότητα
            τι χρειάζεται να κάνω ??? δεν έχω ιδέα επίσης τι χρειάζεται να κάνω για να πάρουν και τα παιδιά μου την υπηκοότητα
            να επισημάνω εδώ ότι τα αγγλικά μου δεν είναι και τόσο καλά όποτε θα χρειαστώ πολύ βοήθεια για το κάθε βήμα
            σας ευχαριστώ πολύ
            Να συμπληρωσω ,ξεκινα επιγοντως μαθηματα αγγλικων, Μην περιμενεις να ερθεις Αυστραλια για να τα μαθεις, Η ζητηση εργασιας ειναι τοσο μεγαλη οποτε θα προτιμησουν εναν που μιλαει αγγλικα.

            Comment


              Με το τελευταίο εκαθαριστικο και το Ε9 της εφορίας δείχνεις αν έχεις εισόδημα και περιουσία στην Ελλάδα τα οποία θέλει να γνωρίζει το centrelink.
              Το κλείσιμο του τραπεζικού λογαριασμού δείχνει την εικόνα ότι έρχεσαι για μόνιμη εγκατάσταση στην χώρα.
              Σίγουρα τα ζητάνε σε όλη την Αυστραλία.
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                Originally posted by jimathens View Post
                Με το τελευταίο εκαθαριστικο και το Ε9 της εφορίας δείχνεις αν έχεις εισόδημα και περιουσία στην Ελλάδα τα οποία θέλει να γνωρίζει το centrelink.
                Το κλείσιμο του τραπεζικού λογαριασμού δείχνει την εικόνα ότι έρχεσαι για μόνιμη εγκατάσταση στην χώρα.
                Σίγουρα τα ζητάνε σε όλη την Αυστραλία.
                Ο.κ,ευχαριστω πολυ jimathens!

                Comment


                  Originally posted by Kostas Pap View Post
                  Ο.κ,ευχαριστω πολυ jimathens!
                  Και απο μενα socworkersk και jimathens ευχαριστω επειδη με ενδιεφερε το θεμα του κλεισιματος λογαριασμου.
                  Keep calm, make dreams..!!

                  Comment


                    Καληςπερα. Μεςα στον Οκτώβριο θα φύγω για μελβουρνη για μόνιμη διαμονή και εργαςια. Έχω ήδη το αυστραλιανό διαβατήριο. Ειμαι συνταξιούχος του δημοσίου. Μπορείτε να με βοηθήσετε στις παρακάτω ερωτήσεις;
                    1) πρεπει να έχω εκκαθαριστικό εφορίας και ε9; αν ναι μεταφρασμένα και από ποιον;
                    2) πρεπει να κλείσω κάποιον τραπεζικό λογαριασμό; έχω δυο και στον ένα μπαίνει η σύνταξη μου. Τι να κάνω;
                    3) λογικά και αφού θέλουν το εκκαθαριστικό θα πρεπει να δηλώσω το εισόδημα από την σύνταξη. Αυτό επηρεάζει το επίδομα του centrelink? Ενημερώνουν την Ελλάδα;
                    4) αν βρω εργασία θα ενημερώσουν την Ελλάδα (κόβεται η σύνταξη 70% και δεν θα το ήθελα γιατι με τα χρήματα αυτά θα ζουν οι ηλικιωμένοι γονείς μου).

                    Ευχαριςτω εκ των προτερων

                    Comment


                      Originally posted by andreouxronis View Post
                      Καληςπερα. Μεςα στον Οκτώβριο θα φύγω για μελβουρνη για μόνιμη διαμονή και εργαςια. Έχω ήδη το αυστραλιανό διαβατήριο. Ειμαι συνταξιούχος του δημοσίου. Μπορείτε να με βοηθήσετε στις παρακάτω ερωτήσεις;
                      1) πρεπει να έχω εκκαθαριστικό εφορίας και ε9; αν ναι μεταφρασμένα και από ποιον;
                      2) πρεπει να κλείσω κάποιον τραπεζικό λογαριασμό; έχω δυο και στον ένα μπαίνει η σύνταξη μου. Τι να κάνω;
                      3) λογικά και αφού θέλουν το εκκαθαριστικό θα πρεπει να δηλώσω το εισόδημα από την σύνταξη. Αυτό επηρεάζει το επίδομα του centrelink? Ενημερώνουν την Ελλάδα;
                      4) αν βρω εργασία θα ενημερώσουν την Ελλάδα (κόβεται η σύνταξη 70% και δεν θα το ήθελα γιατι με τα χρήματα αυτά θα ζουν οι ηλικιωμένοι γονείς μου).

                      Ευχαριςτω εκ των προτερων
                      Καλησπέρα. Το centrelink κατά την εγγραφή οποιουδήποτε ζητάει πληροφορίες για την περιουσία και το εισόδημα του οπότε τα μόνα έγγραφα που τα δείχνουν αυτά είναι το εκαθαριστικο και το Ε9 της εφορίας μεταφρασμένα.
                      Το αν κόβεται η σύνταξη στην Ελλάδα ή το centrelink σου δίνει πιο λίγα εδώ στην Αυστραλία δεν το ξέρω, αυτό που ξέρω είναι ότι αν πιάσεις δουλειά εδώ και δηλώνεις όλα τα χρήματα το centrelink σταματάει να σου δίνει το βοήθημα αν τα χρήματα του δεκαπενθημερου είναι πάνω από το όριο που έχουν ή σου δίνει κάποιο μέρος αυτού αν τα χρήματα του δεκαπενθημερου είναι ποιο λίγα από το όριο που έχουν. Αν δουλεύεις σε επιχείρηση και η πληρωμή σου γίνεται ηλεκτρονικά μέσω τραπεζικού λογαριασμού τότε δεν μπορείς να κρύψεις τίποτα και το centrelink θα σου κόψει το βοήθημα αν περνάς το όριο αλλά και η εφορία θα σε φορολογισει.

                      (Προσωπική μου γνώμη: Όσο αφορά την σύνταξη σου στην Ελλάδα θα μπορούσες να πεις στο centrelink και να τους δώσεις και γραπτή βεβαίωση υπογεγραμμενη ότι αυτά τα χρήματα δεν θα τα μεταφέρεις εδώ αλλά θα τα παίρνουν οι ηλικιωμένοι γονείς σου για δική τους χρήση. "Ίσως να το δεχθούν")

                      Αυστραλία - Ελλάδα έχουν μεταξύ τους διακρατική συμφωνία και μπορούν να ελέγξουν οποιονδήποτε πάνω σε αυτά τα θέματα, μέχρι τώρα νομίζω δεν γίνεται αλλά κάποια στιγμή θα γίνει σίγουρα οπότε όποιος δώσει ψευδείς πληροφορίες θα έχει πρόβλημα όταν έρθει η ώρα του ελέγχου.

                      Για τις μεταφράσεις διάβασε εδώ:


                      υ.γ. Γενικά διάβασε καλά το πατριωτακι και θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες που σε ενδιαφέρουν.
                      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                      Comment


                        Originally posted by andreouxronis View Post
                        Καληςπερα. Μεςα στον Οκτώβριο θα φύγω για μελβουρνη για μόνιμη διαμονή και εργαςια. Έχω ήδη το αυστραλιανό διαβατήριο. Ειμαι συνταξιούχος του δημοσίου. Μπορείτε να με βοηθήσετε στις παρακάτω ερωτήσεις;
                        1) πρεπει να έχω εκκαθαριστικό εφορίας και ε9; αν ναι μεταφρασμένα και από ποιον;
                        2) πρεπει να κλείσω κάποιον τραπεζικό λογαριασμό; έχω δυο και στον ένα μπαίνει η σύνταξη μου. Τι να κάνω;
                        3) λογικά και αφού θέλουν το εκκαθαριστικό θα πρεπει να δηλώσω το εισόδημα από την σύνταξη. Αυτό επηρεάζει το επίδομα του centrelink? Ενημερώνουν την Ελλάδα;
                        4) αν βρω εργασία θα ενημερώσουν την Ελλάδα (κόβεται η σύνταξη 70% και δεν θα το ήθελα γιατι με τα χρήματα αυτά θα ζουν οι ηλικιωμένοι γονείς μου).

                        Ευχαριςτω εκ των προτερων
                        Οποτε θελουν να σε ελενξουν απο Αυστραλια θα το κανουν, ειδικα οταν παιρνεις επιδομα απο centrelink. Οι Αυστραλοι εν αντιθεση των ελληνων δε δινουν επιδομα για ενα χρονο αλλα για οσο καιρο δεν εχεις δουλεια. Οποτε δεν θελουν να σε πληρωνουν και θα κανουν τα παντα για να σου κοψουν αυτο το επιδομα. Σκεψου το καλα αυτο που πας να κανεις γιατι και οι Ελληνες δεν θελουν να σε πληρωνουν και επισης θα κανουν τα παντα για να σου κοψουν την συνταξη. Εμενα μου ηρθε γραμμα στην δουλεια μου απο το ταμειο που ειχα στην Ελλαδα. Μπορεις να μου πεις που με βρηκαν?

                        Comment


                          Καλησπερα το θεμα που συζητατε με ενδιαφερει πολυ και εχω και μια ερωτηση πανω σε αυτα: Στην Αυστραλια πρωτα ο θεος προκειται ο συζυγος να δουλευει και εγω λογω των δυο μικρων παιδιων που εχουμε πρεπει να ειμαι σπιτι.Εγγραφη στο centrelink θα κανω κανονικα τα επιδοματα των παιδιων θα τα παιρνω ανεξαρτητως του εισοδηματος του αντρα μου;
                          Ευχαριστω εκ των προτερων!
                          Keep calm, make dreams..!!

                          Comment


                            Καλησπέρα Εγώ έκανα την αίτηση μου 20/07 κ στις 05/08 με ενημέρωσαν για κάποιες ελλείψεις μου. Τις έστειλα γύρω στις 25/08 και τελικα στις 15/09 ηρθε το πιστοποιητικό. Αρα οι χρονοι ειναι σχετικα συντομοι.

                            Comment


                              οχι υπαρχουν εισοδηματικα κριτηρια.

                              Comment


                                Originally posted by socworkersk View Post
                                Kosta pap το κλείσιμο λογαριασμού είναι μέσα στα έγγραφα που ζητάει το medicare. Εγώ πήγα στην Πειραιώς που είχα λογαριασμό και ο υπάλληλος βρήκε στο σύστημά τους αγγλική φορμα για το κλείσιμο και του είπα στο Reason of closure να γραψει migrating to Australia.
                                Ουπς,τωρα ειδα την απαντηση σου,χρησιμη πληροφορια,σ'ευχαριστω πολυ!!

                                Comment

                                Working...
                                X