Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (14)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by todoras View Post
    Ρε παιδιά για ενοικιάσει σπιτιού είναι καλό να κοιτάξουμε από εδώ η όταν πάμε Αυστραλία
    'Οταν κατέβεις εννοείται
    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

    Comment


      Μια 4 μέλη οικογένεια για να φύγει από Ελλάδα και να έρθει Αυστραλία πόσα λεφτά θα χρειαστούμε

      Comment


        Καλημέρα σε όλα τα πατριωτάκια, ετοιμαζω τα χαρτια για υπηκοότητα των παιδιων, απο το μπαμπα τους που ειναι γεννημένος στην αυστραλια. Θα στειλω τα χαρτια με κουριερ στο μεταφραστικο, διαβασα οτι μαζι στελνουμε και την αιτηση(που κατεβαζουμε on line) και εξουσιοδοτηση στον υπαλληλο που θα τα καταθεσει. Στελνω:
        1) ληξιαρχικες πραξεις παιδιων
        2)την αιτηση για μεταφραση
        3)την εξουσιοδοτηση
        4)εγγραφο που να αποδεικνύει τη μονιμη κατοικια των παιδιων- λογαριασμο ΔΕΗ,ΟΤΕ (ή τι αλλο δεχονται;)- που να ειναι στο ονομα του γονέα που δινει την υπηκοοτητα.
        Μου λείπει κατι;
        Και κατι ακόμα, στην αιτηση θα μπουν και οι δυο υπηκοότητες του πατερα (australian by birth kai greek by descent?), θα χρειαστει καποιο αλλο εγγραφο για την ελληνικη υπηκοοτητα, π.χ. πιστοποιητικό πολιτογραφησης;

        Comment


          Νεότερη ενημέρωση σχετικά με το πιστοποιητικό πολιτογραφησης του πατέρα:
          επικοινώνησα με την αρμόδια υπηρεσία και μου είπαν ότι στην περιπτωση που κάποιος γεννήθηκε στο εξωτερικό, από έλληνες γονείς με θρησκευτικό γαμο, θεωρειται οτι εχει ελληνική υπηκοότητα απο τη γεννηση και δεν βγαινει τετοιο πιστοποιητικό αλλά αρκει ένα πιστοποιητικό γεννησης. Και ερωτώ:Στην 118, θα γραψω οτι εχει Αυστραλεζικη και Ελληνικη υπηκοότητα ΚΑΙ οι δυο απο γεννηση;Θα το δεχτουν αυτο; Ή δεν μπορει να συμβαινουν ταυτοχρονα;

          Comment


            Originally posted by Nikitse View Post
            Καλημέρα σε όλα τα πατριωτάκια, ετοιμαζω τα χαρτια για υπηκοότητα των παιδιων, απο το μπαμπα τους που ειναι γεννημένος στην αυστραλια. Θα στειλω τα χαρτια με κουριερ στο μεταφραστικο, διαβασα οτι μαζι στελνουμε και την αιτηση(που κατεβαζουμε on line) και εξουσιοδοτηση στον υπαλληλο που θα τα καταθεσει. Στελνω:
            1) ληξιαρχικες πραξεις παιδιων
            2)την αιτηση για μεταφραση
            3)την εξουσιοδοτηση
            4)εγγραφο που να αποδεικνύει τη μονιμη κατοικια των παιδιων- λογαριασμο ΔΕΗ,ΟΤΕ (ή τι αλλο δεχονται;)- που να ειναι στο ονομα του γονέα που δινει την υπηκοοτητα.
            Μου λείπει κατι;
            Και κατι ακόμα, στην αιτηση θα μπουν και οι δυο υπηκοότητες του πατερα (australian by birth kai greek by descent?), θα χρειαστει καποιο αλλο εγγραφο για την ελληνικη υπηκοοτητα, π.χ. πιστοποιητικό πολιτογραφησης;
            Nikitse,τα χαρτια που εστειλες στο μεταφραστικο ειναι ενταξει,το μονο που δεν χρειαζεται ειναι η εξουσιοδοτηση για τον υπαλληλο κουριερ που θα παραδωσει τα εγγραφα,εγω τα εστειλα ετσι με κουριερ,δεν μπορεις να κανεις εξουσιοδοτηση στον υπαλληλο γιατι δεν ξερεις ποιος θα τα παραδωσει,δηλαδη,τα εστειλα απο Γιαννενα αλλα αλλος υπαλληλος τα πηγε στο μεταφραστικο,δεν ειχα καποιο θεμα,απλα εβαλα μεσα στον φακελο και τα χρηματα που κοστιζαν οι μεταφρασεις,βεβαια αυριο θα σου πω με σιγουρια,γιατι τα χαρτια μου ηρθαν μετα απο 15 μερες αλλα εγω ελειπα και θα παω αυριο να τα παραλαβω απο την κουριερ,πιστευω πως αν υπηρχε θεμα θα με επαιρναν τηλεφωνο.....

            Comment


              Ευχαριστω kostas pap, γι' αυτο ρωτουσα κι εγω, το ονομα του υπαλλήλου της κουριερ δεν το γνωριζουμε! Ειμαι ακομα στο σταδιο της Χαγης, οπότε οι πληροφοριες σου πολυτιμες κι αυτη με τα χρηματα στον φακελο! Καλη συνεχεια .... και δωσε ενημερωσεις να αποφευγουμε τα λαθη, εμεις που ακολουθουμε στις διαδικασιες.

              Comment


                Originally posted by Kostas Pap View Post
                Nikitse,τα χαρτια που εστειλες στο μεταφραστικο ειναι ενταξει,το μονο που δεν χρειαζεται ειναι η εξουσιοδοτηση για τον υπαλληλο κουριερ που θα παραδωσει τα εγγραφα,εγω τα εστειλα ετσι με κουριερ,δεν μπορεις να κανεις εξουσιοδοτηση στον υπαλληλο γιατι δεν ξερεις ποιος θα τα παραδωσει,δηλαδη,τα εστειλα απο Γιαννενα αλλα αλλος υπαλληλος τα πηγε στο μεταφραστικο,δεν ειχα καποιο θεμα,απλα εβαλα μεσα στον φακελο και τα χρηματα που κοστιζαν οι μεταφρασεις,βεβαια αυριο θα σου πω με σιγουρια,γιατι τα χαρτια μου ηρθαν μετα απο 15 μερες αλλα εγω ελειπα και θα παω αυριο να τα παραλαβω απο την κουριερ,πιστευω πως αν υπηρχε θεμα θα με επαιρναν τηλεφωνο.....
                Nikitse,ειχα δικιο τελικα,πηρα τις μεταφρασεις σημερα με κουριερ και δεν χρειαστηκε εξουσιοδοτηση απο μενα,δεν ξερω αν εκανε ο ιδιος ο υπαλληλος που παρεδωσε τα χαρτια εκει επι τοπου,παντως εγω δεν εκανα καμια ενεργεια,απλα τα εβαλα στον φακελο και τα εστειλα.

                Comment


                  Kostas Pap, προχωράμε, λοιπόν.... next level...

                  Comment


                    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΙΣΚΩ!ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΤΕ.ΜΠΑΙΝΩ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΜΕ ΑΥΣΤΡΑΛΗ ΥΠΗΚΟΟ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΑ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΑ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΛΛΗΝΙΚΟ.ΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ.ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΕΚΕΙ ΜΟΝΙΜΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ PARTNER 309 ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΝΟΕΜΒΡΗ ΛΟΓΩ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΤΗΣ,ΑΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ PARTNER 309 ΑΠΟ ΕΔΩ.ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΓΙΑ PARTNER 820 KAI OTI ΜΟΛΙΣ ΛΗΞΕΙ Η ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΗΝ BRIDGING ME ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ MEDICARE ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ PARTNER.KAΠΟΥ ΣΤΟ FORUM ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ , ΞΑΝΑ ΡΩΤΩ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΗΤΑΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ.ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΘΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΜΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ONE WAY TICKET ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΩ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ?ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΥΠΕΥΘΗΝΑ ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΡΕΘΩ ΠΡΟ ΕΚΠΛΗΞΕΩΝ! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

                    Comment


                      Καλησπέρα. Ο γιός μου είναι Φαρμακοποιός με ευρωπαϊκό πτυχίο από αγγλόφωνο πανεπιστήμιο και έχει Αυστραλιανή υπηκοότητα. Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος να μου πεί σχετικά με την εύρεση εργασίας στην Αυστραλία. Βαθμό δυσκολίας αναγνώρισης κλπ., ευχαριστώ.

                      Comment


                        Originally posted by manolis1 View Post
                        ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΙΣΚΩ!ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΤΕ.ΜΠΑΙΝΩ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΜΕ ΑΥΣΤΡΑΛΗ ΥΠΗΚΟΟ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΑ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΑ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΛΛΗΝΙΚΟ.ΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ.ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΕΚΕΙ ΜΟΝΙΜΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ PARTNER 309 ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΝΟΕΜΒΡΗ ΛΟΓΩ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΤΗΣ,ΑΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ PARTNER 309 ΑΠΟ ΕΔΩ.ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΓΙΑ PARTNER 820 KAI OTI ΜΟΛΙΣ ΛΗΞΕΙ Η ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΗΝ BRIDGING ME ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ MEDICARE ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ PARTNER.KAΠΟΥ ΣΤΟ FORUM ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ , ΞΑΝΑ ΡΩΤΩ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΗΤΑΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ.ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΘΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΜΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ONE WAY TICKET ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΩ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ?ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΥΠΕΥΘΗΝΑ ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΡΕΘΩ ΠΡΟ ΕΚΠΛΗΞΕΩΝ! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ
                        Ισχύουν τα ίδια και σήμερα το μόνο που έχει αλλάξει είναι η τιμή της βίζας που έχει διπλασιαστεί

                        υ.γ. προσπάθησε να γράφεις με μικρά γράμματα όπως όλοι, ευχαριστώ.
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          Γειά σας μία ερώτηση.. Λήγει το διαβατήριο μου που είναι συνδεδεμένο με την partner Visa μου,πρέπει να κάνω κάτι;. Είμαι στην Ελλάδα και σε 2 μήνες πάμε Αυστραλία. Thanks.

                          Comment


                            Originally posted by belo View Post
                            Γειά σας μία ερώτηση.. Λήγει το διαβατήριο μου που είναι συνδεδεμένο με την partner Visa μου,πρέπει να κάνω κάτι;. Είμαι στην Ελλάδα και σε 2 μήνες πάμε Αυστραλία. Thanks.

                            Αν πρεπει να βγαλεις νεο διαβατηριο ,τοτε πρεπει να ενημερωσεις για την αλλαγη..



                            Find out about Australian visas, immigration and citizenship.





                            Επισης ,πληροφοριακα

                            "Australian passports are valid for travel to and from Australia until their expiry date"
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              Ευχαριστώ πολύ vertigo. Επίσης ψάχνοντας βρήκα ότι το τηλέφωνο του immigration στην Αθήνα είναι 2108704127 και αυτοί σε κατευθυνουν σχετικά με τη βίζα και τις αλλαγές

                              Comment


                                Καλησπερα σε ολους.Εχω κανει την αιτηση για υπηκοοτητες των παιδιων μου on line απο την Παρασκευη,μολις τελειωσα την αιτηση αμεσως δεσμευσαν το ποσο απο την καρτα στελνοντας μου την αποδειξη σε λιγα δευτερολεπτα (γενικα οταν ειναι να αρπαξουν η αντιδραση τους ειναι σε κλασματα δευτερολεπτου ),εχουν και το email μου αλλα ακομη δεν εχω λαβει κατι,γνωριζει καποιος ποσο διαρκει αυτη η διαδικασια;Η αν ενημερωνουν καποια στιγμη;Η μηπως στελνουν email μονο αν κατι τους λειπει;Ευχαριστω.....αα,ευχαριστω πολυ γιατι για ολη την διαδικασια των χαρτιων γενικως αντληθηκαν πληροφοριες απο αυτο το φορουμ και μονο,γιατι οι υπαλληλοι στις υπηρεσιες δεν γνωριζουν την τυφλα τους!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X