Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (14)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Kαλησπερα και καλως σας βρηκα.
    Καταρχην συγχαρητηρια για την προσπαθεια ολων σας,εναι φοβερη.
    Προσωπικα με καλυψατε στις περισοτερες απορειες που ειχα.
    Ειμαι Αυστραλος πολιτης by birth και περναω την υπηκοοτητα στα παιδια.
    Αυτη τη στιγμη εχω δυο αποριες μονο.
    1.Αν τα πιστοποιητικα των παιδιων χρειαζονται επικυρωση απο τη λιστα των επαγγελματων(αστυνομικος στη δικη μου περιπτωση)πριν τη μεταφραση τους,και
    2.Αν χρειαζετε ησφραγιδα της Χαγης σε ολα τα εγγραφα πριν τα μεταφρασω
    Ευχαριστω, και θα τα λεμε

    Comment


      Γεια σας και παλι.Αυτη τη φορα θελω να ρωτησω κατι για μια αλλη περιπτωση της οικογενειας του αντρα μου: οι δυο αδερφες του εχουν αυστραλιανη υπηκοοτητα ,γεννημενες Αυστραλια και οταν επεστρεψαν στην Ελλαδα 5 και 3 ετων αντιστοιχα ταξιδεψαν με οικογενειακο αυστραλεζικο διαβατηριο(μαμα,μπαμπας και τα δυο παιδια).Εκτοτε δεν εχει βγαλει δικο της ξεχωριστο διαβατηριο.Τι διαδικασιες πρεπει να κανει για να βγαλει δικο της;
      Ευχαριστω εκ των προτερων!!
      Keep calm, make dreams..!!

      Comment


        Originally posted by mrzolazola View Post
        Kαλησπερα και καλως σας βρηκα.
        Καταρχην συγχαρητηρια για την προσπαθεια ολων σας,εναι φοβερη.
        Προσωπικα με καλυψατε στις περισοτερες απορειες που ειχα.
        Ειμαι Αυστραλος πολιτης by birth και περναω την υπηκοοτητα στα παιδια.
        Αυτη τη στιγμη εχω δυο αποριες μονο.
        1.Αν τα πιστοποιητικα των παιδιων χρειαζονται επικυρωση απο τη λιστα των επαγγελματων(αστυνομικος στη δικη μου περιπτωση)πριν τη μεταφραση τους,και
        2.Αν χρειαζετε ησφραγιδα της Χαγης σε ολα τα εγγραφα πριν τα μεταφρασω
        Ευχαριστω, και θα τα λεμε
        Καλησπερα, χρειαζεσαι "πλήρη ληξιαρχική πραξη γεννησης", η οποια ερχεται ως "ακριβες αντιγραφο του πρωτοτυπου" και δεν χρειαζεται αλλη επικυρωση. Σφραγιδα Χαγης θελουν ολα τα δημοσια εγγραφα, πριν τη μεταφραση αλλα στην αιτηση που θα κανεις στο μεταφραστικο, θα σημειωσεις να μην γινει μεταφραση στην σφραγιδα Χαγης (εχει ειδικο κουτακι), δεν χρειαζεται στην περιπτωση μας και γλιτωνεις και χρημα.
        Ελπιζω να τα λεω σωστα, γιατι αλλιως σημαινει οτι εχω ξεκινησει λαθος τη διαδικασια, ειμαι περιπου στα μισα κι ελπιζω να μην αργησω να τα καταθεσω.

        Comment


          Originally posted by matoula kamitsi View Post
          Γεια σας και παλι.Αυτη τη φορα θελω να ρωτησω κατι για μια αλλη περιπτωση της οικογενειας του αντρα μου: οι δυο αδερφες του εχουν αυστραλιανη υπηκοοτητα ,γεννημενες Αυστραλια και οταν επεστρεψαν στην Ελλαδα 5 και 3 ετων αντιστοιχα ταξιδεψαν με οικογενειακο αυστραλεζικο διαβατηριο(μαμα,μπαμπας και τα δυο παιδια).Εκτοτε δεν εχει βγαλει δικο της ξεχωριστο διαβατηριο.Τι διαδικασιες πρεπει να κανει για να βγαλει δικο της;
          Ευχαριστω εκ των προτερων!!
          Αφου γεννηθηκαν εκει, χρειαζονται πιστοποιητικο γεννησης απο Αυστραλια, κανεις αιτηση μεσω ιντερνετ, και απο εκει και περα, ό,τι ζηταει η πρεσβεία στην Αθηνα για την εκδοση διαβατηριου. Μπειτε στο σάιτ για λεπτομερειες.

          Comment


            Originally posted by Nikitse View Post
            Αφου γεννηθηκαν εκει, χρειαζονται πιστοποιητικο γεννησης απο Αυστραλια, κανεις αιτηση μεσω ιντερνετ, και απο εκει και περα, ό,τι ζηταει η πρεσβεία στην Αθηνα για την εκδοση διαβατηριου. Μπειτε στο σάιτ για λεπτομερειες.
            Ευχαριστω πολυ Nikitse!
            Keep calm, make dreams..!!

            Comment


              Originally posted by Nikitse View Post
              Καλησπερα, χρειαζεσαι "πλήρη ληξιαρχική πραξη γεννησης", η οποια ερχεται ως "ακριβες αντιγραφο του πρωτοτυπου" και δεν χρειαζεται αλλη επικυρωση. Σφραγιδα Χαγης θελουν ολα τα δημοσια εγγραφα, πριν τη μεταφραση αλλα στην αιτηση που θα κανεις στο μεταφραστικο, θα σημειωσεις να μην γινει μεταφραση στην σφραγιδα Χαγης (εχει ειδικο κουτακι), δεν χρειαζεται στην περιπτωση μας και γλιτωνεις και χρημα.
              Ελπιζω να τα λεω σωστα, γιατι αλλιως σημαινει οτι εχω ξεκινησει λαθος τη διαδικασια, ειμαι περιπου στα μισα κι ελπιζω να μην αργησω να τα καταθεσω.
              Νιkitse ευχαριστω για την απαντηση.Εαν εχει και καποιος αλλος να συμπληρωσει κατι,αναμενω λιγο πριν κινηθω

              Comment


                Originally posted by mrzolazola View Post
                Νιkitse ευχαριστω για την απαντηση.Εαν εχει και καποιος αλλος να συμπληρωσει κατι,αναμενω λιγο πριν κινηθω
                Ναι,οπως τα λετε ειναι,εγω να σας πω την αληθεια μετεφρασα και την σφραγιδα Χαγης να ειμαι σιγουρος,αλλα μαλλον δεν ειναι απαραιτητη,νομιζω δεν την ζητανε καθολου απ οσο διαβασα.....

                Comment


                  Καλημερα,την περασμενη Τριτη κατεθεσα στην πρεσβεια της Αυστραλιας στην Αθηνα τις αιτησεις για τα διαβατηρια των παιδιων μου,να εχετε υποψιν οποιος μπει στην διαδικασια αυτη οτι μπορεις να πληρωσεις και με χρεωστικη καρτα,την δεχονται,δεν την δεχονται ομως στο προξενειο της Θεσ/νικης,εκει πληρωνεις μονο με πιστωτικη,ουτε με μετρητα ουτε με χρεωστικη.....

                  Comment


                    Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση... Στο Centrelink συμπληρώσατε και τη φόρμα για το Mod R (για την ακίνητη περιουσία) ? Σας ζήτησαν κάποιο ιδιαίτερο εγγραφο από Ελλάδα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                    Comment


                      Καλημέρα σε όλα τα μέλη.
                      γράφω σήμερα γιατί θα ήθελα να σας ευχαριστήσω ολους σας, που διαβάζοντας εδώ μέσα τις συμβουλές σας-και ειδικά τον bpetros-κατάφερα αρχικά και πήρα ληξιαρχική πράξη γέννησης από Μελβούρνη και στη συνέχεια online έδωσα και υπηκοότητα στις κόρες μου.Θα θελα κι εγω να συνεισφερω από την πλευρά μου και να σας προτρέψω, σε περίπτωση που θέλετε να δώσετε υπηκοότητα στα παιδιά σας να προτιμήσετε την online αίτηση. Έχει μηδέν ταλαιπωρία!!!
                      Δεν επικύρωσα τίποτα, ούτε Σφραγίδες Χάγης έβαλα!! Απλά μετέφρασα στο Βρετανικό Συμβούλιο Θεσσαλονίκης τα έγγραφά μου τα πρωτότυπα και μετά όλα μαζί, προτώτυπα και μεταφρασμένα απλά τα σκαναρισα και τα ανέβασα στις αιτήσεις μου.
                      Με το καπιταλ κοντρολ πλεόν δεν υπαρχει θέμα, δέχτηκαν την πιστωτικη μου καρτα και με χρέωσαν αμέσως.
                      Δεν έλαβα ποτε απάντηση αλλα μια ωραία πρωία μου ηρθαν με κουριερ τα πιστοποιητικά υπηκοότητας!!!
                      Και πάλι σας ευχαριστώ!!!

                      Comment


                        Γεια σας . Είμαι αυστραλή υπήκοος και φοιτήτρια της Φιλολογίας στην Ελλάδα. Σκέφτομαι να μεταναστεύσω στην Αυστραλία στο σύντομο μέλλον. Θα μπορούσε κανείς να μου πει αν μπορεί να εργαστεί κανείς στην Αυστραλία με το πτυχίο της ελληνική φιλολογίας εκεί ως φιλόλογος? Αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα χρειάζεται κάποιο άλλο πτυχίο για να σε δεχτούν πχ. proficiency ? Πόσο περίπου είναι ο μισθός ενός καθηγητή ελληνικών/ φιλόλογου στην Αυστραλία?

                        Comment


                          Καλημερα σε ολους,μια ερωτηση παρακαλω....Γνωριζει κανεις αν θα χρειαστω το εκκαθαριστικο στην Αυστραλια για καποιο λογο;Επισης ειναι επειγον να εχω κλεισει λογαριασμο τραπεζης στην Ελλαδα;Νομιζω καπου διαβασα εδω μεσα πως υπαρχει πιθανοτητα να τα ζητησουν και θελω να ξερω αν ειναι να τα μεταφρασω για να τα εχω μαζι μου,ευχαριστω!

                          Comment


                            Kosta Pap εχω την εντυπωση πως το ζητανε στο σεντρελινκ .Τουλαχιστον ετσι ειχε απαντηθει απο τον jimathens στη socworkersk υστερα απο ιδια ερωτηση που ειχε κανει και εκεινη μονο που εκεινος ειναι Αδελαιδα και του ζητηθηκε.Προφανως για να το ηθελαν στην Αδελαιδα θα το ζητουν και στις αλλες πολεις χωρις ομως να ειμαι και σιγουρη.Για συγκεκριμενη πολη ας σου απαντησει καλυτερα καποιος αλλος.
                            Keep calm, make dreams..!!

                            Comment


                              Originally posted by matoula kamitsi View Post
                              Kosta Pap εχω την εντυπωση πως το ζητανε στο σεντρελινκ .Τουλαχιστον ετσι ειχε απαντηθει απο τον jimathens στη socworkersk υστερα απο ιδια ερωτηση που ειχε κανει και εκεινη μονο που εκεινος ειναι Αδελαιδα και του ζητηθηκε.Προφανως για να το ηθελαν στην Αδελαιδα θα το ζητουν και στις αλλες πολεις χωρις ομως να ειμαι και σιγουρη.Για συγκεκριμενη πολη ας σου απαντησει καλυτερα καποιος αλλος.
                              Ευχαριστω Ματουλα,για το εκκαθαριστηκο μιλας η για την διακοπη λογαριασμου;

                              Comment


                                Για το εκκαθαριστικο σου απαντησα.Για το κλεισιμο λογαριασμου δεν ξερω να σου πω αν και θα ηθελα αν μπορει να μας το απαντησει καποιος επειδη ενδιαφερει και εμενα αυτο.
                                Keep calm, make dreams..!!

                                Comment

                                Working...
                                X