Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (14)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by jimathens View Post
    Και η γυναίκα σου και τα παιδιά θα βγάλουν εισιτήρια μίας διαδρομής. Αν πάνε σε γραφείο ταξιδιών καλό θα είναι να έχουν μαζί τους φωτοτυπία το δικό σου Αυστραλέζικο διαβατήριο και το πιστοποιητικο οικογενειακής κατάστασης για αποφυγή τυχών προβλημάτων. Τα ίδια έγραφα αν τα έχεις μεταφρασμένα καλό θα είναι να τα έχει μαζί της και στο ταξίδι γιατί ίσως να της χρειαστούν στον έλεγχο διαβατηρίων όταν φτάσει εδώ στην Αυστραλία για να εξηγήσει ότι έρχεται για μόνιμη εγκατάσταση.
    Καλημερα jimathens,επισης σημαντικη πληροφορια αυτη που μου δινεις,σαφως και δεν το γνωριζα για το πιστοποιητικο και την φωτοτυπια του διαβατηριου μου,θα το μεταφρασω για να το εχει ετοιμο......Ελπιζω να μην εχουμε καποιο προβλημα στο αεροδρομιο της Μελβουρνης με την γυναικα μου,εχω ακουσει τοσα που οσο να'ναι εχουμε τον φοβο μηπως δεν την δεχτουν και τετοια,αλλα οπως μου ειπες επειδη εγω θα ειμαι εκει δεν υπαρχει προβλημα.....σ'ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου!!!

    Comment


      Καλησπερα σε ολους,ειμαι στην διαδικασια των χαρτιων για τις υπηκοοτητες των παιδιων μου.Καπου εδω μεσα διαβασα σε ενα ποστ πως τις ληξιαρχικες πραξεις των παιδιων τις πηγαινουμε στο υπουργειο εσωτερικων για σφραγιδα Χαγης.Αυτο ισχυει και για εμας στην επαρχια;Η μπορουμε να παμε στην εκαστοτε περιφερεια για σφραγιδα Χαγης;

      Comment


        Originally posted by Kostas Pap View Post
        Καλησπερα σε ολους,ειμαι στην διαδικασια των χαρτιων για τις υπηκοοτητες των παιδιων μου.Καπου εδω μεσα διαβασα σε ενα ποστ πως τις ληξιαρχικες πραξεις των παιδιων τις πηγαινουμε στο υπουργειο εσωτερικων για σφραγιδα Χαγης.Αυτο ισχυει και για εμας στην επαρχια;Η μπορουμε να παμε στην εκαστοτε περιφερεια για σφραγιδα Χαγης;
        Σφραγίδα της Χάγης - Αποκεντρωμένη Διοίκηση Ηπείρου - Δυτικής Μακεδονίας | www.apdhp-dm.gov.gr

        Comment


          Ενταξει,τελος,ουτε το φως δεν αναβει τοσο γρηγορα!!!!!!Ευχαριστω πολυ australian!!

          Comment


            Καλησπερα σε ολους.Εχω μια απορια.Ετοιμαζω τα χαρτια για τις υπηκοοτητες των παιδιων.Την αλλη εβδομαδα θα στειλω καποια χαρτια για μεταφραση στο μεταφραστικο του ΥΠΕΞ.Καποια απο αυτα (ληξιαρχικες πραξεις) φερουν την σφραγιδα Χαγης.Εδω σε καποια ποστ εχω διαβασει πως αλλος την μεταφραζει και αλλος οχι.Τι ισχυει τελικα;Αν δεν τη μεταφρασω θα εχω καποιο προβλημα;Και πριν τα στειλω θα πρεπει να μιλησω με καποιον υπαλληλο τηλεφωνικως;Γιατι τα τηλεφωνα τους ειναι για εμορφια μαλλον.Ευχαριστω!

            Comment


              Καλησπερα σε ολους.Οφειλω να ενημερωνω κι εγω οπως κανουν ολοι εδω μεσα σε καθε σταδιο της διαδικασιας των χαρτιων.Λοιπον,σημερα πηγα στο προξενειο της Αυστραλιας στην Θεσ/νικη για την καταθεση των χαρτιων του διαβατηριου μου.Μαζι μου ειχα,το birth certificate,το παλιο ληγμενο αυστραλιανο διαβατηριο,την αιτηση συμπληρωμενη,ταυτοτητα, 2 φωτογραφιες που την μια ειχε υπογραψει ο μαρτυρας,βιβλιαριο υγειας ( ΙΚΑ ) και εναν λογαριασμο δεκο στο ονομα μου.Απο αυτα δεν ηταν τιποτα μεταφρασμενο,τιποτα επικυρωμενο,τα δινεις,τα βγαζουν φωτοτυπιες σου δινουν τα πρωτοτυπα και φευγεις.Στο προξενειο δεν πληρωνεις με μετρητα,δεν δεχονται,η χρεωση γινεται μονο απο πιστωτικη καρτα.Εγω δεν εχω κι ετσι ειχα βαλει ενος φιλου μου.Το ποσο για το διαβατηριο ειναι 244,50 ευρω.Επισης να πω οτι το προξενειο δεν κανει πιστοποιησεις η επικυρωσεις αυστραλιανων εγγραφων,μονο στην πρεσβεια στην Αθηνα γινεται αυτο.Το προξενειο επισης δεν εκδιδει διαβατηριο των παιδιων μας,ετσι μου ειπαν σημερα,οτι και αυτα μονο στην πρεσβεια στην Αθηνα.Αυτα τα ολιγα απο εμενα....

              Comment


                καλησπερα παιδια. Μια ερωτηση. Μετα απο ενα μηνα αναμονης(2/6/2016 στις 5/6/2016) σημερα πηρα απαντηση απο τh μετανάστευση στην Αγγλια για να ξεκινησω τα παιδια δινοντας υπηκοότητα. Μου ζητησας να του επισυναψω τα παρακατω εγγραφα και δε ξερω τι να κανω. Τι ακριβω πρεπει να ζητησω απο το δημαρχειο ετσι ωστε να τα μεταφρασω.

                A preliminary assessment has been made of the application and the following information is required:
                + Provide a certified copy of the original Greek Script Birth Certificates for both your children issued by the Registry (Lixiarheio).
                + Please confirm if the Australian parent also holds Greek citizenship.
                + Please provide the children’s mothers full name and date of birth.
                Please provide the requested documentation within 28 days. You should include a copy of this email when sending the requested documents. Please ensure that all future correspondence is addressed to me and that you quote your Client ID(s) above.

                Τι ακριβως πρεπει να κανω;

                Comment


                  Originally posted by Zoi Karadimou View Post
                  καλησπερα παιδια. Μια ερωτηση. Μετα απο ενα μηνα αναμονης(2/6/2016 στις 5/6/2016) σημερα πηρα απαντηση απο τh μετανάστευση στην Αγγλια για να ξεκινησω τα παιδια δινοντας υπηκοότητα. Μου ζητησας να του επισυναψω τα παρακατω εγγραφα και δε ξερω τι να κανω. Τι ακριβω πρεπει να ζητησω απο το δημαρχειο ετσι ωστε να τα μεταφρασω.

                  A preliminary assessment has been made of the application and the following information is required:
                  + Provide a certified copy of the original Greek Script Birth Certificates for both your children issued by the Registry (Lixiarheio).
                  + Please confirm if the Australian parent also holds Greek citizenship.
                  + Please provide the children’s mothers full name and date of birth.
                  Please provide the requested documentation within 28 days. You should include a copy of this email when sending the requested documents. Please ensure that all future correspondence is addressed to me and that you quote your Client ID(s) above.

                  Τι ακριβως πρεπει να κανω;
                  Σίγουρα πρέπει να ζητήσεις τις ληξιαρχικές πράξεις γεννήσεως των παιδιών. Πρόσεξε όχι απόσπασμα ληξιαρχικής πράξης ούτε πιστοποιητικό γέννησης. Θέλουν φωτοτυπία από το βιβλίο του ληξίαρχου.
                  Τώρα για τα άλλα δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να τους δώσεις.

                  Comment


                    Καλησπερα.Εχω μια ερωτηση σχετικα με τις υπηκοοτητες των παιδιων.Την φορμα 118 την κατεβαζω και την συμπληρωνω,χρειαζεται και η φορμα 80;Πρεπει να την κατεβασω η μπορω την 80 να την κανω και on line;Αν εχει περασει κανεις αυτο το σταδιο ας με ενημερωσει παρακαλω,σας ευχαριστω!!

                    Comment


                      Originally posted by bpetros View Post
                      filiakan απλά ένα έξτρα τιπ:

                      Μπορείς να σκανάρεις όλα σου τα έγγραφα, και να υποβάλλεις online την αίτηση για υπηκοότητα. Ετσι γλιτώνεις τις επικυρώσεις.
                      Το πλεονέκτημα, εκτός από το χρόνο που κερδίζεις, είναι πως μπορείς να τους στείλεις κάποιο παραπάνω δικαιολογητικό online, ενώ
                      αν την στείλεις ταχυδρομικά, και χρειαστεί κάτι άλλο, σου επιστρέφουν την αίτηση, χάνοντας αλλον 1 μήνα.

                      Επειδή έκανα την διαδικασία πρόσφατα, αν θέλεις επιπλέον πληροφορίες, πες μου. Επίσης μπορείς tνα ανατρέξεις σε παλαιότερα post,
                      που γράφουμε για το ίδιο θέμα
                      Αααα,για ενα λεπτο,διοτι εδω εσεις με ''κλεβετε''.....δηλαδη αν την κανω on line την αιτηση για τα πιτσιρικια μου,δεν χρειαζεται να κατεβω Αθηνα για πιστοποιηση του διαβατηριου μου;Το σκαναρω και το στελνω;Ασε που μολις τωρα πηρα γραμμη οτι μπορω να κανω την αιτηση για citizenship by descent on line.Aυτες οι πληροφοριες που βγαζετε παιδια βοηθουν παρα πολυ κοσμο,ευχαριστω πολυ!!

                      Comment


                        Καλησπερα!
                        Εχω και εγω αρκετες ερωτησεις καθώς προσπαθώ να πάρω την υπηκοότητα απο τη μητέρα μου και συνεχώς σκοντάφτουμε σε προβλήματα.
                        Περιττό να πώ οτι οσες φορες εχουμε επικοινωνησει με πρεσβεια ή βρετανικο συμβουλιο (γιατι η πρεσβεια συνεχως μας παραπεμπει στο βρετανικο συμβουλιο για διευκρινισεις) δε βγαζουμε ακρη, και κυριως η μητερα μου.

                        Πρεπει αρχικα η ιδια να αποδειξει την υπηκοοτητα της, διοτι 30+ χρονια στην Ελλαδα δεν ειχε ξανα ασχοληθει και το διαβατηριο της εχει ληξει προ πολλου.
                        Κολλαει στο εγγραφο που πρεπει να φερει τη μονιμη κατοικία επειδή σε κανένα έγγραφο/απόδειξη δε φαινεται το ονομα της επειδη ολοι οι λογαριασμοι ειναι στο ονομα του πατερα μου & εκτος αυτου ο πατερας μου ειχε προβει σε αλλαγη επιθετου και το πιστοποιητικο γεννησης μου εχει το παλιο επιθετο (Αυτο νομιζω προσπερνατε με απλη βεβαιωση αλλαγης επιθετου)...

                        Εγω της λεω οτι θα δεχτουνε την αποδειξη(δεη/νερο κλπ) εστω και αν ειναι στο ονομα του πατερα μου καθως φαινεται οτι και οι 2 ειναι γονεις μου..αλλα μπορει να κανω λαθος και ειπα να ρωτησω αν υπαρχει προβλημα και με αυτο; Γιατι αν υπαρχει σιγουρα θα υπαρχει και για μενα καθως δεν εχω τιποτα στο ονομα μου :P

                        Comment


                          Καλησπερα σε ολους.Περιμενω τις μεταφρασεις απο το Υπ.Εξ,για να κανω την on line αιτηση για citizenship by descent των παιδιων μου.Εχω καποιες αποριες αν μπορει να με ενημερωσει καποιος.Πρωτον,τα παιδια μου ειναι 11 και 6 ετων,δεν χρειαζεται η φορμα 80,σωστα;Την φορμα 1195 την κατεβαζω και την συμπληρωνει ο επικυρωτης;Τα δικαιολογητικα ολα,διαβατηριο αυστραλιανο,birth certificate και ολα τα υπολοιπα τα σκαναρω και αυτα;Δεν στελνω τιποτα με ταχυδρομειο;Και τις φωτογραφιες των παιδιων;Κι αυτες τις σκαναρω;Τα δεχονται ολα on line;Αν εκανε κανεις τωρα τελευταια και μπορει να με βοηθησει,σας ευχαριστω πολυ!

                          Comment


                            Roxanne Catherine:
                            Για αρχή θα χρειαστείτε αποδεικτικό αυστραλιανής υπηκοότητας για τη μητέρα σου, διάβασε εδώ για το πως θα το αποκτήσετε.

                            Εμείς που καταθέσαμε αίτηση για υπηκοότητα για τη γυναίκα μου, επειδή δεν είχαμε κανέναν λογαριασμό στο όνομά της, τους έστειλα το εκκαθαριστικό της εφορίας, το οποίο αναγράφει και το όνομα της γυναίκας μου, και τους εξήγησα ότι δεν έχω κάποιο άλλο έγγραφο που να αποδεικνύει τη διευθυνσή της. Το δέχτηκαν.

                            Κostas Pap:
                            Δεν χρειάζεται να συμπληρώσεις την form 80 για τα παιδιά.
                            Η 1195 θα πρέπει να συμπληρωθεί μια για κάθε ένα παιδί που θα αιτηθεί υπηκοότητα.

                            Όλα τα έγγραφα τα σκανάρεις και τα στέλνεις. Ακόμα και τις φωτογραφίες, τις σκανάρεις μπρός πίσω και τις στέλνεις. Το καλό με το online είναι πως και πρόβλημα να έχει η αίτησή σου, σου στέλνουν email με αυτό που χρειάζονται, και τους το στέλνεις επιτόπου με email, χωρίς να χάνεις χρόνο.

                            Comment


                              Originally posted by bpetros View Post
                              Roxanne Catherine:
                              Για αρχή θα χρειαστείτε αποδεικτικό αυστραλιανής υπηκοότητας για τη μητέρα σου, διάβασε εδώ για το πως θα το αποκτήσετε.

                              Εμείς που καταθέσαμε αίτηση για υπηκοότητα για τη γυναίκα μου, επειδή δεν είχαμε κανέναν λογαριασμό στο όνομά της, τους έστειλα το εκκαθαριστικό της εφορίας, το οποίο αναγράφει και το όνομα της γυναίκας μου, και τους εξήγησα ότι δεν έχω κάποιο άλλο έγγραφο που να αποδεικνύει τη διευθυνσή της. Το δέχτηκαν.

                              Κostas Pap:
                              Δεν χρειάζεται να συμπληρώσεις την form 80 για τα παιδιά.
                              Η 1195 θα πρέπει να συμπληρωθεί μια για κάθε ένα παιδί που θα αιτηθεί υπηκοότητα.

                              Όλα τα έγγραφα τα σκανάρεις και τα στέλνεις. Ακόμα και τις φωτογραφίες, τις σκανάρεις μπρός πίσω και τις στέλνεις. Το καλό με το online είναι πως και πρόβλημα να έχει η αίτησή σου, σου στέλνουν email με αυτό που χρειάζονται, και τους το στέλνεις επιτόπου με email, χωρίς να χάνεις χρόνο.
                              bpetros σε ευχαριστω πολυ για την κατατοπιση σου,με βοηθησες πολυ!!!

                              Comment


                                Ρε παιδιά για ενοικιάσει σπιτιού είναι καλό να κοιτάξουμε από εδώ η όταν πάμε Αυστραλία

                                Comment

                                Working...
                                X