Announcement

Collapse
No announcement yet.

NOVA ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ -.- (part2)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    NOVA ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ -.- (part2)

    Γειά σας παιδιά!

    Οι περιπέτειές μου με την NOVA συνεχίζονται... (όποιος δεν καταλαβένει τι ενοώ, ας ρίξει μια ματιά στο τελευταίο μου thread). Όλα καλά με τα κανάλια, δεν υπήρχε πρόβλημα. Μέχρι εχθές! Γύρισα σπίτι αργά το βράδυ και ανοίγω την τηλεόραση. Μου βγάζει ένα παράθυρο: Δεν βρέθηκαν κανάλια! Πάω στο μενού και το βλέπω τελείως ανανεομένο και διαφορετικό. Μετά απο μια σύντομη αναζήτηση, κατάλαβα οτι πρόκειτε για update του λογισμικού. (όσοι έχετε nova θα καταλάβετε τη διαφορά). Αυτό το καινούργιο update έχει πολλές νέες λειτουργείες αλλά απο την στιγμή που έγινε αναβάθμηση δεν παίζει τίποτα. Ούτε ένα κανάλι. Θυμήζω οτι: Δεν έχουμε πιάτο nova, έχουμε κεντρική σύνδεση και πιάνουμε κανονικά hotbird. Η ερώτηση μου είναι: μήπως με το καινούργιο update άλλαξαν κάτι και πλέον δεν επιτρέπεται η προβολή στο εξωτερικό;

    Ευχαριστώ.

    ΥΓ: Κάναμε επανεκκίνηση, τα καλώδια είναι ολα στη θέση τους και ολα τα σχετικά.

    #2
    Απο όσο ξέρω ο δέκτης της NOVA δεν συνδέεται και με σταθερή τηλεφωνική γραμμή όπως κάνει πχ το SKY. Εφόσον δεν συμβαίνει αυτό τότε δεν είναι δυνατός ο διαχωρισμός μεταξύ δεκτών στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.
    Ο μόνος τρόπος είναι από το δορυφόρο να δημιουργήσουν μια extreme super beam (narrow) η οποία θα καλύπτη μόνο τον Ελλαδικό χώρο , πράγμα αδύνατο. Ξαναπροσπάθησες μετά την αναβάθμιση να κάνεις ευρεση των καναλιών?

    Comment


      #3
      Άπειρες φορές. Και η σάρωση δεν προχωράει απο το 0% ούτε για ενα λεπτό. Πάντως, δεν είναι παράξενο που με το που έγινε η αναβάθημηση να χάθηκαν ξαφνικά ολα τα κανάλια, ενω μέχρι προχθές έπαιζαν ολα κανονικά;

      Comment


        #4
        Ο δέκτης σου "βλέπει" το lnb?
        Δοκίμασε να κάνεις factory reset μήπως και στρώση, αλλιώς παρε την nova να δείς μήπως είναι κάποιο γνωστώ θέμα και υπάρχει κάποια λύση πέρα της αντικατάστασης.
        Ακόμα και να δουν γερμανικό νούμερο δεν θα σου πούν τίποτα, αν θές να είσαι σίγουρος μπορείς να πάρεις με απόκρυψη , ή μέσω κάποιου voip provider.

        Comment


          #5
          στη Νοβα δεν μπορώ να πάρω γιατί έτσι κι αλλιώς δεν έχω πιάτο nova οπότε τι θα τους πω; Επικοινώνησα μαζί τους μέσω fb και μου είπαν να δοκιμάσω κάποια πράγματα στις ρυθμήσεις, δεν έγινε τίποτα και στο τέλος μου είπαν οτι μπορούν να στείλουν δωρεάν τεχνικό να έρθει σπίτι μας να δεί τι συμβαίνει αλλά.......δεν γίνεται

          Comment


            #6
            το πιατο δεν έχει σημασία. Οτι πιάτο και να έχεις καθώς και ότι LNB ενα και το αυτο. Το μόνο που είναι ειδικό για την nova είναι ο δέκτης που έχει κάποιο συγκεκριμένο λειτουργικό απο αυτούς τα υπόλοιπα ειναι ίδια παντα. Και στην Ελλάδα να ήσουν και είχε κεντρική δορυφορική εγκατάσταση το κτίριο τι θα σου έλεγε η NOVA: βαλε τα δικά μου;
            Η περισσότερες καινούργιες τηλεοράσης έχουν ενσωματομένο δορυφορικό δέκτη και υποδοχή CI. Μηπώς είναι και η δικιά σου τέτοια; Αν ναι συνδεσε κατευθείαν καταρχάς το καλώδιο πάνω στην τηλεόραση να δείς αν λαμβάνεις σήμα και μετά θα σου έλεγα να παρεις ένα irdeto II module (νομιζω τέτοιο κανει) απο το εμπόριο και να ησυχάσης. Δεν θα έχεις το EPG αλλά δεν νομίζω ότι είναι δα και τόσο σημαντικο.

            Comment


              #7
              Παρεπιπτώντος λες ότι εχεις κεντρική εγκατασταση που πιάνει Hotbirt να υποθέσω ότι πιάνεις και Astra μεσα από το ίδιο καλώδιο;
              Για δες μήπως με την αναβάθμιση εκαναν κάποια αλλαγή στις ρυθμίσης του disecq. Αυτοί είναι ικανοι να το αφαίρεσαν τελείως.

              Comment

              Working...
              X