Announcement

Collapse
No announcement yet.

one way ticket uk

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Αν σε φιλοξενήσει ο φίλος σου, τότε μπορείς να περάσεις πολύ καιρό με τόσα χρήματα μέχρι να βρεις δουλειά και να σταθείς στα πόδια σου.
    Πάντως, ναι. Μη μασάς.

    Comment


      #17
      Δεν γινεται να με φιλοξενήσει. Σε hostel μένει και αυτός. Θα δω τι θα κάνω με διαμονή. Για αρχή θα προσπαθήσω να τη βγάλω όσο πιο φθηνά γίνεται, ισως με εθελοντική εργασία σε κάνα Hostel.
      Βλέπω είσαι edinburgh. Τόσο χάλια πια με αυτη την προφορά? Μόνο γιαυτό ακούω και λέω δεν μπορεί, θα είναι και λίγο μύθος...

      Comment


        #18
        Δεν έχει μόνο περίεργη προφορά στην Σκωτία. Αν πας σε Manchester/Liverpool ούτε τα μισά θα καταλαβαίνεις :p

        Comment


          #19
          Καλή τύχη να έχεις

          Comment


            #20
            Originally posted by kni7 View Post
            Δεν γινεται να με φιλοξενήσει. Σε hostel μένει και αυτός. Θα δω τι θα κάνω με διαμονή. Για αρχή θα προσπαθήσω να τη βγάλω όσο πιο φθηνά γίνεται, ισως με εθελοντική εργασία σε κάνα Hostel.
            Βλέπω είσαι edinburgh. Τόσο χάλια πια με αυτη την προφορά? Μόνο γιαυτό ακούω και λέω δεν μπορεί, θα είναι και λίγο μύθος...
            Η προφορά δεν παίζεται...Στην αρχή νομίζεις ότι δεν ξέρεις καν αγγλικά και δεν μπορείς να συνεννοηθείς. Δεν είναι μόνο η προφορά αλλά και το γεγονός ότι χρησιμοποιούν και άλλες λέξεις πού και πού. Άστα να πάνε. Παίρνει χρόνο για να συνηθίσει κάποιος.

            Comment


              #21
              Originally posted by kni7 View Post

              Υ.Γ Αν υπάρχει κανείς που σκέφτεται να πάει σόλο και θέλει να ανταλάξουμε πληροφορίες να στείλει p.m.
              Ίσως να τα βρούμε στα σχέδια και να την κάνουμε παρέα

              Γεια σου φίλε μου,

              Προσωπικά ενδιαφέρομαι για Αγγλία και το τελευταίο διάστημα έχω ξεκινήσει πιο "εντατικά" την έρευνά μου.

              Περισσότερο όμως με ενδιαφέρει να μείνω σε επαρχιακές πόλεις (π.χ Manchester) και όχι στο Λονδίνο γιατί όπως καταλαβαίνεις θα φύγω με μια βαλίτσα στο χέρι κυριολεκτικά με βάρκα το άγνωστο και πορεία την ελπίδα με λίγα χρήματα για το πρώτο διάστημα.

              Αν θέλεις να ανταλλάξουμε απόψεις / πληροφορίες και γιατί όχι να φύγουμε κάποια στιγμή και μαζί από Ελλάδα στείλε μου ΠΜ να τα πούμε πολύ ευχαρίστως.

              Comment


                #22
                Με τα γραφεια εργασιας ξερει καπιος τι να προσεχουμε? δινουμε λεφτα πριν παμε επανω και ξεκινισουμε εργασια? Οι προμηθιες του γραφιου καλυπτονται απο τον εργοδοτη αφου κανει την προσληψη μας? Αν ξερει καπιος τι λεει η νομοθεσια εκει για τετιες συναλαγές ας πει ..

                Comment


                  #23
                  Originally posted by Joanna-89 View Post
                  Δεν έχει μόνο περίεργη προφορά στην Σκωτία. Αν πας σε Manchester/Liverpool ούτε τα μισά θα καταλαβαίνεις :p
                  Πολυ σωστο, τουλαχιστον για μαντσεστερ. Στην αρχη νομιζεις οτι δεν εχεις μαθει αγγλικα. Οτι σε κοροιδεψαν στην ελλαδα και στο φροντηστηριο τοσα χρονια σου πηραν τσαμπα τα λεφτα. Αλλα δεν ειναι ετσι.

                  Θυμαμαι κατι εποχες πριν κανα χρονο που με επαιρναν recruiters στο τηλεφωνο και δεν καταλαβαινα ουτα τα μισα απο αυτα που ελεγαν. Ειδικα οταν δεν προλαβαινα την κληση και αφηναν μυνημα στον τηλεφωνητη ακουγα το μυνημα 2 και 3 φορες για να πιασω το ονομα που ειχε αφησει και το προσωπικο του τηλεφωνο. Μαγεια

                  Συνηθεια ειναι ολα θα πανε καλα

                  Comment


                    #24
                    Απο οτι γνωριζω τουλαχιστον σε αυτα που επεσα εγω, εστελνα βιογραφικα σε διαφορα ιδιωτικα γραφεια ευρεσεως εργασιας, τα γραφεια αυτα ειχαν καποια δουλεια απο καποια εταιρεια και προσπαθουσαν να βρουν τον καταλληλο ανθρωπο. Σου εκλειναν ενα interview και πηγαινες και μιλαγες με την εταιρια που προσφερε τη δουλεια απευθειας. Τωρα αν το γραφειο επερνε χρηματα απο την εταιρια επειδη βρηκε τον ανθρωπο δεν το ξερω προφανως και ναι. Παντως απο εμενα δεν ζητησαν κατι για αυτο μου κανει εντυπωση αυτο που γραφεις...

                    Επισης δεν γνωριζω αν παιζει το σεναριο (εδω οι υπολοιποι φιλοι ισως μπορουν να σε βοηθησουν) δηλαδη να πας σε ενα γραφειο ιδιωτικο ευρεσεως εργασιας και να δωσεις ο ιδιος το βιογραφικο σου και στη συζητηση να του πεις οτι αν καταφερει για παραδειγμα να σου βρει δουλεια να του δωσεις 500-1000pounds αυτο δεν το ξερω ειλικρινα.

                    Comment


                      #25
                      Εχω βρει ενα JobandPractice γραφειο εργασιας ,ζηταει 300 με την υπογραφη συμβολαιου . βεβαια μου εστιλαν κατι συμβολαια ολιγον γραμενα δυο αράδες και χωρις σφραγίδα λεει οτι ειναι αντιπροσωπος τους απο θεσσαλονικη ,ξερει κανεις τιποτα για αυτους?

                      Comment


                        #26
                        Ναι οντως μου ζηταει να του δωσω 300ευρω με την υπογραφη του συμβολαιου

                        Απο οτι βλεπω στο ASSIGNMENT DETAILS FORM ή εταιρια που κανει τη διαμεσολαβιση στην Αγγλια λεγεται Tailored Recruitment Services Ltd

                        Comment


                          #27
                          kimjon δεν μας δινεις το σαιτ να ριξουμε μια ματια? βρηκα κατι (Home) αυτο ειναι?

                          Comment


                            #28
                            H Job And Practice ειναι Αγγλικη?? και μου φενεται περιεργο πως αντιποσωπος τους ζηταει 300ευρω απο υποψηφιο!

                            Comment


                              #29
                              Ναι αυτο ειναι !

                              Comment


                                #30
                                Nomizv oti einai apo Roumania

                                Comment

                                Working...
                                X