Announcement

Collapse
No announcement yet.

one way ticket uk

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    one way ticket uk

    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ.
    Έχω πάρει την απόφαση να φύγω Αγγλία.Πέριμενω κάποια χρήματα (2000 ευρώ), με το που τα πάρω έχω φύγει.
    Αυτή τη στιγμή είμαι στη φάση βιογραφικού, linkedin και ταυτόχρονα εννοείται ψάχνω και πληροφορίες για ομαλότερη μετάβαση.

    Είμαι φωτογράφος 26 χρονών απόφοιτος ιεκ.Με αρκετή προυπηρεσία εδώ στην ελλάδα.4-5 έτη σε διάφορους τομείς της φωτογραφίας και όχι μόνο.
    Η λογική μου λέει Λονδίνο.Τα χρήματα όμως όπως σας είπα πιο πάνω είναι λίγα.Τα Αγγλικά μου είναι σε καλό επίπεδο.Σίγουρα δεν έχω το πολυπόθητο fluency.Πιστεύω γύρω στο 2μηνο-3μηνο να είμαι οκ.
    Ελπίζω και πιο νωρίς. Το σχέδιο είναι να στείλω βιογραφικά απο Ελλάδα και όταν μπουν τα χρήματα απλα να φύγω και να συνεχίσω εκεί την έρευνα.Φυσικά τα βιογραφικά θα είναι ΠΑΝΤΟΥ όχι μόνο στο αντικείμενο μου.Εκεί δεν έχω κανέναν πέρα απο ένα φίλο που έχει ενα τρίμηνο εκεί.Δεν μπορω να στηριχτώ σε αυτόν για τίποτα και ούτε θέλω.

    Φυσικά και κανένας δεν μπορεί να ξέρει ποία θα ήταν η καλύτερη τακτική αλλα με αυτά τα δεδομένα τι λέτε εσείς?
    Καλύτερα κάτι εκτός Λονδίνου και να αντέξω κανα μήνα περισσότερο? Η λόγω αντικειμένου να πάω Λονδίνο?
    (ίσως και σκωτία? δεν με νοίαζει που θα είμαι σε πρώτη φάση μέχρι να αποκτήσω fluency).

    Σχετικά με σπίτι και γραφειοκρατία τα έχω καταλάβει.Φυσικά και τα ερευνώ ακόμη.
    Και τη γνώμη σας πάνω στο θέμα recruiters.Άλλοι λένε μακρυά άλλοι λένε οτι οι περισσότερες εργασίες περνανε μέσα απο recruiters.Η δική σας εμπειρία?
    Οποιαδήποτε σχόλιο δεκτό.

    #2
    Τρεις συμβουλές για οικονομία τον πρώτο καιρό:
    1. Μείνε σε hostel. Κατέβασε το hostelworld και ψάχνε τα πιο φθηνά.
    2 Να μετακινείσαι μόνο με bus. 21£ ανά εβδομάδα και πας παντού.
    3. Τρώγε από Sainsbury-Tesco.

    Επίσης πάρε μαζί σου smartphone και βάλε unlimited data μόλις πας.

    Comment


      #3
      Αν δεν έχεις βρει κάτι ξεκίνα να ψάχνεις κατευθείαν μια άλλη δουλειά γιατί τα έξοδα είναι πολλά,δοκίμασε τύπου McDonalds που πέρνουν εύκολα άτομα αρκεί να αντέχουν την δουλεια.Σαν φωτογράφος έχει αρκετές δουλειές που είναι freelance.Βέβαια υπάρχουν και δουλειές σαν υπάλληλος πχ.τα μεγάλα μεσιτικά έχουν συνήθως φωτογράφο για τα ακίνητα.

      Comment


        #4
        Εγώ να ευχηθώ να σου πάνε όλα καλά στην προσπάθειά σου...
        Θα φύγω από'δω.

        Comment


          #5
          Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
          Θα ήθελα κάτι για αρχή ώς βοηθός για δω πως δουλεύει η industry πρώτα.. Ως assistant είμαι overquilified και εκεί είναι που ποντάρω. Θα έλεγα οτι είμαι junior photographer απο άποψη skills και εμπειρίας.
          Όπως είπα όμως για αρχή θα στείλω παντού.Ακόμα και σε γραφεία εργασίας.(Αυτοι πληρώνονται απο τον εργοδότη σωστα?)

          Για διαμονή θα δώ...Απο ότι είδα παίζει να πας να μείνεις με κανένα disabled άτομο να το βοηθάς για ψώνια καθάρισμα και τα λοιπά και να δίνεις πολύ λίγα λεφτά η και καθόλου.Αν μπορέσω να βρώ κάτι τέτοιο χωρίς minimum συμβόλαιο θα το προτιμήσω.Αλλίως το φθηνότερο που μπορώ να βρώ.

          Η περιοχή με βασανίζει.Καλύτερα επαρχεία η Λονδίνο?Φυσικά κανείς δεν μπορεί να ξέρει.Είναι τζόγος κατα κάποιον τρόπο.Που θα ποντάρατε τα λεφτά σας?

          Comment


            #6
            Το δίλλημμα είναι μεγάλο και απάντηση δύσκολη.
            Τα δύο κυριότερα ζητήματα είναι δύο:
            1. Σου αρέσει το Λονδίνο σαν πόλη και σαν τρόπος ζωής; Και αν ΝΑΙ τι είσαι διατεθιμένη να υποστείς για να το απολαύσεις;
            2. Έχει το επάγγελμα σου μέλλον στην πόλη; Μπορείς να βγάζεις σε μερικά χρόνια λεφτά που να σου δώσουν μια ανετη ζωη;

            Ρώτα τον εαυτό σου και αποφάσισε. Μια άλλη επιλογή είναι να πας σε αλλη πολη για 1-2 χρονια και αργοτερα Λονδίνο.

            Comment


              #7
              Δεν έχω πάει ποτέ Μ.Βρετανία.Οπότε δεν ξέρω αν μου αρέσει το Λονδίνο.
              Θα με έψηνε να ξεκινήσω απο πιο μικρή πόλη.Αλλίως είναι να προσαρμόζεσαι σε ενα περιβάλλον πιο ήπιο και να μην έχεις στο μυαλό σου άλλα 1000 πράγματα.
              Πολύ φοβάμαι λόγω αντικειμένου το Λονδίνο είναι μονόδρομος.
              Θα προσπαθήσω να κάνω μια κίνηση απο εδώ Ελλάδα σε local photography business να δω τι υπάρχει απο ενδιαφέρον. Δεν ξέρω πραγματικά...Νομίζω τελευταία στιγμή θα διαλέξω ενστικτωδώς.Εκτός και αν προκύψει καλό επιχείρημα προς τη μια η την άλλη πλευρά.

              Comment


                #8
                Καλημέρα
                Στείλε email στο
                assistantrole@yellowroom.gr

                Είναι Ελληνας στο Λονδίνο και δημοσίευσε αγγελια για βοηθο φωτογραφου σε σχετικη ομάδα στο facebook

                Καλή τύχη!

                Comment


                  #9
                  Τρέχω να στείλω...Έχεις την ακριβής αγγελία να μου τη στείλεις σε π.μ? Ευχαριστω πάρα πολύ!

                  Comment


                    #10
                    Kni7 εχουμε κανενα νεο;;;
                    Happiness is not something ready made. It comes from your own actions.
                    Dalai Lama

                    Comment


                      #11
                      Καλησπέρα και πάλι...
                      Το άργησα λίγο το θέμα. Είχα τα μπλεξίματα μου εδω στο Ελλάντα. Δυστηχώς τα χρήματα που έχω είναι λίγα (1500 ευρώ) και δυσκολεύομαι να πάρω την απόφαση.
                      Αν και ήρθε ενας φίλος αυτές τις μέρες απο Αγγλία για διακοπές και μου είπε να μη μασίσω.... Οτι θα βρώ εύκολα οτι να ναι δουλειά για αρχή. Και το σκέφτομαι να παω σε κανα μήνα με αυτά τα λεφτά για κανα 2βδόμαδο και οτι βγει. Τι είχαμε τι χάσαμε...

                      Comment


                        #12
                        Να ρωτήσω και κάτι... Επειδή σκέφτομαι να παω με εθελοντικη εργασια workaway.info και να με φιλοξενήσουν Αγγλία, θα μπορώ να δηλώσω αυτή τη διεύθυνση για να βγάλω nin που δεν θα είναι στο όνομα μου? Να πώ ξέρω γω οτι είναι η σύντροφος μου. Η κάτι τέτοιο... Η αν δεν κάτσει αυτο μπορώ να μείνω σε hostel και να δηλώνω αυτή τη διεύθυνση?

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by kni7 View Post
                          Να ρωτήσω και κάτι... Επειδή σκέφτομαι να παω με εθελοντικη εργασια workaway.info και να με φιλοξενήσουν Αγγλία, θα μπορώ να δηλώσω αυτή τη διεύθυνση για να βγάλω nin που δεν θα είναι στο όνομα μου? Να πώ ξέρω γω οτι είναι η σύντροφος μου. Η κάτι τέτοιο... Η αν δεν κάτσει αυτο μπορώ να μείνω σε hostel και να δηλώνω αυτή τη διεύθυνση?

                          Γεια σου kni7 και καλως να ορισεις στην Αγγλια.
                          Δε χρειαζεται τιποτα παραπανω εκτος απο μια επιστολη του φιλου σου που θα σε φιλοξενησει προσωρινα που να λεει οτι σε φιλοξενει μεχρι να βρεις μονιμη κατοικια .Και το διαβατηριο σου φυσικα.Σου υπενθυμιζω οτι η γνωμη που σου λεω βασιζεται αποκλειστικα και μονο στη δικη μου εμπειρια και οτι καλο θα ειναι να ρωτησεις στην υπηρεσια που θα σου εκδοσει το νιν αμα δεχονται αυτην την επιστολη ως αποδεικτικο κατοικιας.Γενικα μη δισταζεις να τους κανεις ερωτησεις δεν εχουν προβλημα ,το πολυ πολυ να σου απαντησουν αρνητικα....

                          Καλη συνεχεια!

                          Comment


                            #14
                            Ευχαριστω karmen....
                            Τωρα μένει να αποφασίσω που θα τζογάρω τα λιγοστά χρήματα μου.
                            Λονδίνο τρελοκομείο, που ίσως βρώ πιο εύκολα δουλειά, η κανά Brighton/southampton για πιο ομαλή προσαρμογή και πιο φθηνά. Και Εδιμβούργο σκέφτομαι που βρήκα ενα καλο workaway να μου βγει τσάμπα τον πρώτο καιρό.
                            Ψάξε απο δώ ψάξε απο εκεί κάπου θα καταλήξω απο τα συμφραζόμενα.

                            Υ.Γ Αν υπάρχει κανείς που σκέφτεται να πάει σόλο και θέλει να ανταλάξουμε πληροφορίες να στείλει p.m.
                            Ίσως να τα βρούμε στα σχέδια και να την κάνουμε παρέα

                            Comment


                              #15
                              Γεια και παλι κνι7,


                              Το Λονδινο εχει το μειονεκτημα οτι ειναι πολυ ακριβη πολη σε σχεση με την υπολοιπη αγγλια κυριως οσο αφορα τη στεγη και ειναι ρισκο να πας τον πρωτο καιρο που δε θα εχεις κανενα εσοδο αμεσα....απο την αλλη ισως πιο ευκολο να βρεις δουλεια...εγω στη θεση σου θα διαλεγα μια πολη με πολυ χαμηλη ανεργια αλλα και φτηνη ζωη για αρχη...και παλι ομως λαμβανοντας υποψη μου τα δικα μου δεδομενα και θελω....ζυγιασε τα καλα και παρε την αποφαση οσο γινεται πιο γρηγορα γιατι δυστυχως τα πραματα μερα με τη μερα αλλαζουν οπως ολοι παρακολουθουμε.Οσα περισσοτερα λεφτα εχεις μαζι σου και οσο πιο καλα εισαι προετοιμασμενος με τη γλωσσα τοσο αυξανεις τις πιθανοτητες επιτυχιας του ολου εγχειρηματος.Το οτι θα κανεις εθελοντικη εργασια ειναι πλεονεκτημα σε σχεση με καποιον που θα παει χωρις αυτο γιατι γι αυτους μετραει σαν local experience.

                              Καλη συνεχεια και καλη επιτυχια

                              Comment

                              Working...
                              X