Announcement

Collapse
No announcement yet.

Φροντιστές στην Αγγλία...Ξέρει κανεις κάτι;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Είχα μια συνέντευξη σήμερα με ένα γραφείο από Αγγλία που προτιμούσε το τηλέφωνο και όχι το σκάιπ. Κοπέλα γύρω στα 30 όχι πάνω από 32 αυτή, με τσιριχτή φωνή , με δυσκόλεψε η προφορά της ….. Εκεί που ουσιαστικά ξαναρώταγε να της πω αυτά που είχα δηλώσει στη φόρμα που μου είχαν στείλει φτάνουμε στην ενότητα μαγείρεμα. Ξέρετε να μαγειρεύετε παραδοσιακά αγγλικά φαγητά? Μαγειρεύω γενικά της λέω και έχω μια επιδεξιότητα στην κουζίνα αν μου δώσει κάποιος τη συνταγή θα το φτιάξω το φαγάκι . Α μου λέει δεν μπορούμε να προχωρήσουμε αυτό που θα κάνουμε είναι να σας στείλουμε μερικά παραδοσιακά φαγητά και όταν εξασκηθείτε να τα φτιάχνετε ξαναμιλάμε. Δεν μπορώ να βρω αν τη χάλασε κάτι από πριν και βρήκε δικαιολογία το φαγητό. Είχαμε μιλήσει 18 λεπτά περίπου και κάθε τόσο έλεγε wonderfully…..excellent….. αν της έλεγα για μουσακά και σουφλέ θα πέρναγα πιστεύω, αλλά το πήρα πολύ τοις μετρητοίς και ούτε για φρικασέ είπα ούτε τίποτα.

    Comment


      #17
      Τώρα μου ήρθε μια ιδέα να ψάξω αν μπορώ να πάω ως part time φοιτήτρια νοσηλευτικής και να έχω και μια δουλειά. Υπάρχει όριο ηλικίας στα πανεπιστήμια? Πήρα το Σεπτέμβρη του 2014 IELTS Academic με 7 αλλα δε λέει να ψάχνω το απολυτήριο Λυκείου απο το 89 και καλά αυτό το βρίσκω τα αποτελέσματα των πανελλαδικών όμως; θα πρέπει να δωσω κάτι GSCS μαλλον αλλά με τι μυαλό που διαλύεται από το άγχος. Άλλη σκέψη;

      Comment


        #18
        Originally posted by vassiliki View Post
        Τώρα μου ήρθε μια ιδέα να ψάξω αν μπορώ να πάω ως part time φοιτήτρια νοσηλευτικής και να έχω και μια δουλειά. Υπάρχει όριο ηλικίας στα πανεπιστήμια? Πήρα το Σεπτέμβρη του 2014 IELTS Academic με 7 αλλα δε λέει να ψάχνω το απολυτήριο Λυκείου απο το 89 και καλά αυτό το βρίσκω τα αποτελέσματα των πανελλαδικών όμως; θα πρέπει να δωσω κάτι GSCS μαλλον αλλά με τι μυαλό που διαλύεται από το άγχος. Άλλη σκέψη;
        Όχι δεν υπάρχει όριο ηλικίας.Μάλλον θα χρειαστεί να δώσεις A Levels αλλά καλό θα ήταν να ρωτήσεις στο αντίστοιχι πανεπιστήμιο.Μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτό το ότι και καλά θα σε βοηθήσει ο λογιστής να μην πληρώσεις εφορία και ύποπτο και φυσικά απ ότι καταλαβαίνω θα είσαι self employed.Μήπως στο είπαν και καλά για να δικαιολογήσουν ότι θα είσαι self employed?

        Comment


          #19
          Μου το παν για να δείξουν ότι θα χω και κει βοήθεια .. δεν χρειαζόταν να μου το πουν ...γενικά μιλούσαμε ....εγώ είμαι πολύ αφελής δεν κάνω ερωτήσεις .....θα μπορούσαν να μην πουν τίποτα .... αλλά όπως και να χει δε θα συνεχισω μαζί τους οπότε δε θα μάθουμε

          Comment


            #20
            Αυτο για το λογιστη και το αυτοαπασχολουμενη μου το ειπε κ εμενα το πρωτο γραφειο απο εδω που μιλησα πρωτου κανονισω με το δευτερο τελικα.Αλλα μου εκανε εντυπωση οτι η τυπισσα επεμενε πολυ στο να ειμαι και καλα αυτ/νη για το δικο μου συμφερον κλπ λες κ ηταν μανα μου ενα πραγμα.
            Η ολη διαδικασια με αυτην εγινε ως εξης:
            Εστειλα βιογραφικο στην αγγελια (ελληνικη το ξαναλεω, απο υποτιθεμενο ΕΛΛΗΝΙΚΟ γνωστο στο ειδος του ΓΡΑΦΕΙΟ στη Κρητη κ ολας).
            Μετα απο 2 μερες μου ηρθε μειλ (που εγω το ειδα δυο μερες μετα) στα Αγγλικα οτι ευχαριστουμε για το ενδιαφερον σας κλπ και να κανουμε μια συνεντευξη μεσω skype.
            Τη κανουμε την αλλη μερα και η κοπελα απο το γραφειο γυρω στα 32-35 max μου μου μιλαγε αγγλικα με ρωσσικοκατι προφορα (πολυ κουραστικο γιατι μιλαγε και γρηγορα και ειδικα οταν προσπαθουσε να μου εξηγησει τη διαδικασια φορολογισης του αυτοαπασχολουμενου δεν καταλαβαινα τιποτα)

            Το πρωτο πραγμα που μου χτυπησε περιεργα ηταν οτι με το που τη κανω add στο skype μου λεει, θα σε καλεσω σε 10 λεπτακια , μεχρι τοτε δες αυτο που ζηταω επειγοντως ατομο αν σε ενδιαφερει, και μου στελνει ενα λινκ απο ενα carehouse καπου στα ορια του νοτιου λονδινου.
            Εγω καλα καλα δεν ηξερα τι θελει γενικοτερα, για που κλπ , της λεω οκ. Τη ρωταω αν ειναι γηροκομειο κ μου λεει ναι.
            Υστερα με καλει, μιλαμε για καποια ωρα οπου μου εξηγει τα περι φορολογησης, μισθων,ωρων κλπ και οταν της ειπα οτι επειδη ειναι ιδιαιτερο το θεμα μηπως υπαρχει καποιος ελληνας εκει να μου το εξηγησει πιο ευκολα? και μου απανταει πως δυστυχως οχι, δεν υπαρχει καποιος να μιλαει ελληνικα αλλα θα μου το στειλει γραπτως με μειλ στα αγγλικα ωστε να τα καταλαβω πιο ευκολα και οντως το εκανε και οντως τα καταλαβα.
            Αλλα το να μην υπαρχει ενας Ελληνας σε Ελληνικο γραφειο, σε skype με ελληνικο αντρικο ονομα που ομως σου μιλαει γυναικα Ρωσσικοκατι καταγωγης, νορμαλ δε μου φανηκε.

            Υστερα αρχισε να μου λεει σχετικα με τις χρεωσεις που θα εχω τον πρωτο μηνα:
            1. Δωματιο σε σπιτι με συγκατοικους σου δινουν αυτοι αλλα το πληρωνεις εσυ καθε μηνα απο το μισθο σου με τιμη απο 320-380 λιρες.

            2. Ιιιιισως χρειαστει να δωσεις 200 λιρες μπροστα με το που μπεις για εγγυση ( ε αμα ηταν ετσι κουκλιτσα μου εβρισκα κ μονη μου δωματιο) αλλα αυτο παιζεται κ εξαρταται, θα το μαθεις τη τελευταια στιγμη.

            3. Θα μου γινει dbs checκ ΑΠΟ ΕΔΩ και ετσι θα ειναι ετοιμο οταν παω εκει , το οποιο ποσο θα το αφαιρεσουν απο τον πρωτο μου μισθο και θα ειναι 100 λιρες. (εγω ομως απο οσο το κοιταξα ειδα οτι πρωτον η τιμη του ειναι 60 λιρες και δευτερον δεν γινεται να το κανουν οσο ειμαι εδω) οποτε κ απορρω ποιος θα παρει τις υπολοιπες 40 ? οεο?

            Επισης στο δευτερο γραφειο που μιλησα οταν ρωτησα τι κανουν αυτοι για το dbs μου ειπαν οτι θα γινει οταν παω εκει και οτι θελουν να εχω μαζι μου αντιγραφο ποινικου μητρωου απο εδω μεταφρασμενο , μαζι μου. Οταν παω εκει και γινει ο dbs check δεν το χρεωνομαι εγω παρα μονο αν παραιτηθω μεσα στο πρωτο τριμηνο που θα δουλευω και το ποσο ειναι 60 λιρες, το νορμαλ δηλαδη, μαλιστα αυτο ειναι κ γραμμενο σαν ορος στη προσφορα εργασιας που μου στειλανε απο το γηροκομειο.

            4. Ενω η αγγελια εγραφε πληρωμενο εισητηριο απο αυτους, ξαφνικα αυτο αλλαξε και το εισητηριο το αναλαμβανω κανονικα εγω.

            5. Επισης μου ειπε οτι σε καποια γηροκομεια πιανεις κατευθειαν και σε αλλα μπορει να χρειαστει να σου κανουν καποια εκπαιδευση πρωτα 2-3 μερες, την οποια θα τη κρατησουν απο το μισθο σου ( δλδ οχι μονο δε θα τη πληρωθεις αλλα θα τους πληρωσεις κ ολας) και ειναι το ποσο των 60 λιρων.
            + οτι στο τελος του μηνα πρεπει να πληρωσεις κ το πρωτο σου ενοικιο... Με λιγα λογια ο πρωτος μισθος κατα πασα πιθανοτητα φεσωμενο θα σε βρει.

            Υστερα μου ζητησε να κανουμε ενα βιντεακι που με ρωτησε οτι με ειχε ρωτησει κ στη αρχη γιατι υποτιθεται θα παει στον εργοδοτη το βιντεακι αυτο, το καναμε, αλλα τελικα της το αφησα να με θυμαται.

            Κατα τα αλλα αφορουσε 5μερες/ βδομαδα, 180 ωρες/μηνα με πληρωμη ανα ωρα, καθε 12 του μηνος και αμα θες μπορεις να ζητησεις να κανεις κ υπερωριες:
            'Η 7,10 ως αυτοαπασχολουμενη
            'Η 6,7 ως υπαλληλος αλλα αυτο ειναι μεικτα.. οποτε φεξε μου κ γλυστρισα.

            και για να καταλαβετε κ εσεις πανω κατω τι εννοουσε με το αυτοαπασχολουμενη σας παραθετω και το σχετικο επεξηγηματικο email που μου εστειλε:

            I am sending you now the more details about the self-employed system - 7,1 pounds/h NET.
            This is actually the option that is better for all the candidates from EU because you can save many money from the taxes
            The only thing that you need to remember is to keep all the receipts from everywhere - supermarket, cinema, the rent for the house, tickets...
            Your taxes will depend on your expenses you might pay no tax or you may pay some but you will never pay as much as an employee
            You will submit each month expenses and the taxes will be calculated based on that
            You don't need accountant as you are not ltd instead you will have a book keeper
            The book keeper works for us and he will do the work for you FOR FREE !
            So, You don't need to pay nothing to the book keeper!
            £975.00 is earning allowed tax free per month if you work 180 hours at £7.10 per hour £1278.00 take away £975.00 leaves you with taxable income from this takeaway expenses in most cases there is no tax to pay !
            £460.00 per month saving or £5,520.00 per year for being self employed !


            Αυτααααααααα απο μενα...
            Ελπιζω να βοηθησα οσο μπορουσα και αλλους που μπορει να τους ενδιαφερει το θεμα ωστε να ξερουν τι παιζει να πετυχουν καποια στιγμη.
            Φυσικα η επιλογη ειναι στο χερι του καθενός.
            Μπορει ολα να ειναι νορμαλ κ εγω απλα να κοτεψα 'η να παραεγινα καχυποπτη, δε ξερω. Η πορεια θα δειξει.

            Comment


              #21
              Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
              Εδώ και 2 μήνες εργάζομαι ως φροντιστής στην Αγγλία. Για την ακρίβεια σαν εσωτερικός φροντιστής. Πράγμα που σημαίνει ότι ζω μέσα στο σπίτι του πελάτη και η διατροφή μου και η διαμονή μου είναι πληρωμένα. Εργάζομαι για μία εταιρεία (στοιχεία της μπορώ ν' απαντήσω μέσω p.m), πέρασα μία εβδομάδα εκπαίδευση και μετά ξεκίνησα κατευθείαν δουλειά. Δεν πλήρωσα γιατην εκπαίδευσή μου ούτε για τη διαμονή μου. Στην πρώτη μου πληρωμή αφαιρέθηκαν 50 ευρώ για το DBS κάτι σαν το δικό μας ποινικό μητρώο. Τα χρήματα είναι αρκετά καλά. Κατά μέσο όρο 490 λίρες/εβδομάδα. Ένα επάγγελμα που έχει αναγνώριση στην Αγγλία. Είχα προσωπική επαφή με την εταιρεία σε event που έγινε στην Ελλάδα. Πριν απ' αυτό έκανα έλεγχο για την φερεγγυότητα της εταιρείας και είδα ότι είναι αναγνωρισμένη απ' το Εθνικό σύστημα υγείας (NHS) και μάλιστα είχε και καλό rating. Δεν πήγα μέσω πρακτορείου, απευθείας στην εταιρεία και έτσι είναι καλύτερα. Οι Έλληνες χαίρουν ιδιαίτερης εκτίμησης. Η δουλειά έχει τα καλά της και τα κακά της όπως άλλωστε όλες οι δουλειές.
              Ερωτήσεις δεκτές....

              Comment


                #22
                χαιρετε, ενδιαφερομαι και εγω για εργασια ως φροντιστης στην Αγγλία, εχω παρει αρκετες πληροφοριες μεσα απο δυο πρακτορεια, το πρωτο πρακτορειο με εδρα Βουλγαρια που μιλησα περισσοτερο και μου εστειλε και αρχειο word αναφερει για κρατησεις για την εκπαιδευση και την διαμονη και καποια προσθετα εξοδα, για το dbs 77 δολαρια, με το δευτερο πρακτορειο εδρα Θεσσαλονίκη ειχα μια τηλεφωνικη επαφή και μου φανηκε πιο αξιόπιστο.
                ξεκινω να εκδωσω διαβατηριο αν και μου ειπαν οτι δεν ειναι απαραιτητο, δηλαδη αρκει και ταυτοτητα + αδεια οδηγησης, αλλα ακομη και τυπικα να μην χρειαζεται θεωρω οτι ειναι λάθος να παει καποιος για εργασια σε ευρωπαικη χωρα χωρις διαβατηριο.
                τα χρηματα που αναφερεις με ποσες ωρες εργασιας ανα εβδομαδα ειναι ?
                θα ηθελα να επικοινωνησουμε μεσω e-mail να μου πεις τα στοιχεια της εταιρειας για την οποια εργαζεσαι και πως επικοινωνησες απευθειας μαζί της εδω στην Ελλάδα, διότι σιγουρα ειναι καλύτερα χωρις μεσολάβηση πρακτορειου, ελπιζω να συνεχιζεις την εργασια σου και να εισαι ευχαριστημενος οπως φαινεται μεσα απο το μηνυμα σου,
                σε ευχαριστώ εκ των προτερων για την επικοινωνια, το ονομα μου Μιχάλης

                eimail: mixalis779@hotmail.com

                Comment


                  #23
                  Originally posted by alevra View Post
                  Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
                  Εδώ και 2 μήνες εργάζομαι ως φροντιστής στην Αγγλία. Για την ακρίβεια σαν εσωτερικός φροντιστής. Πράγμα που σημαίνει ότι ζω μέσα στο σπίτι του πελάτη και η διατροφή μου και η διαμονή μου είναι πληρωμένα. Εργάζομαι για μία εταιρεία (στοιχεία της μπορώ ν' απαντήσω μέσω p.m), πέρασα μία εβδομάδα εκπαίδευση και μετά ξεκίνησα κατευθείαν δουλειά. Δεν πλήρωσα γιατην εκπαίδευσή μου ούτε για τη διαμονή μου. Στην πρώτη μου πληρωμή αφαιρέθηκαν 50 ευρώ για το DBS κάτι σαν το δικό μας ποινικό μητρώο. Τα χρήματα είναι αρκετά καλά. Κατά μέσο όρο 490 λίρες/εβδομάδα. Ένα επάγγελμα που έχει αναγνώριση στην Αγγλία. Είχα προσωπική επαφή με την εταιρεία σε event που έγινε στην Ελλάδα. Πριν απ' αυτό έκανα έλεγχο για την φερεγγυότητα της εταιρείας και είδα ότι είναι αναγνωρισμένη απ' το Εθνικό σύστημα υγείας (NHS) και μάλιστα είχε και καλό rating. Δεν πήγα μέσω πρακτορείου, απευθείας στην εταιρεία και έτσι είναι καλύτερα. Οι Έλληνες χαίρουν ιδιαίτερης εκτίμησης. Η δουλειά έχει τα καλά της και τα κακά της όπως άλλωστε όλες οι δουλειές.
                  Ερωτήσεις δεκτές....
                  χαιρετε, ενδιαφερομαι και εγω για εργασια ως φροντιστης στην Αγγλία, εχω παρει αρκετες πληροφοριες μεσα απο δυο πρακτορεια, το πρωτο πρακτορειο με εδρα Βουλγαρια που μιλησα περισσοτερο και μου εστειλε και αρχειο word αναφερει για κρατησεις για την εκπαιδευση και την διαμονη και καποια προσθετα εξοδα, για το dbs 77 δολαρια, με το δευτερο πρακτορειο εδρα Θεσσαλονίκη ειχα μια τηλεφωνικη επαφή και μου φανηκε πιο αξιόπιστο.
                  ξεκινω να εκδωσω διαβατηριο αν και μου ειπαν οτι δεν ειναι απαραιτητο, δηλαδη αρκει και ταυτοτητα + αδεια οδηγησης, αλλα ακομη και τυπικα να μην χρειαζεται θεωρω οτι ειναι λάθος να παει καποιος για εργασια σε ευρωπαικη χωρα χωρις διαβατηριο.
                  τα χρηματα που αναφερεις με ποσες ωρες εργασιας ανα εβδομαδα ειναι ?
                  θα ηθελα να επικοινωνησουμε μεσω e-mail να μου πεις τα στοιχεια της εταιρειας για την οποια εργαζεσαι και πως επικοινωνησες απευθειας μαζί της εδω στην Ελλάδα, διότι σιγουρα ειναι καλύτερα χωρις μεσολάβηση πρακτορειου, ελπιζω να συνεχιζεις την εργασια σου και να εισαι ευχαριστημενος οπως φαινεται μεσα απο το μηνυμα σου,
                  σε ευχαριστώ εκ των προτερων για την επικοινωνια, το ονομα μου Μιχάλης

                  eimail: mixalis779@hotmail.com

                  Comment


                    #24
                    Γεια σας παιδια..περιμένω και εγώ το μελος alevra να μας δωσει περισσοτερα στοιχεια..οπως ποσες ωρες δουλευει την εβδομαδα και ποια ακριβως εναι τα καθημερινα του καθηκοντα..

                    Comment


                      #25
                      Χαιρετε, προτείνω σε όλους οι οποιοι ενδιαφερονται για την εργασια, φροντηστες στην Αγγλια, να επικοινωνησουμε απο εδω ή και μεσω e-mail για την ανταλλαγη πληροφοριων με απωτερο σκοπο να ανεβούμε στην Αγγλια δυο ή και περισσοτερα ατομα μαζί.

                      mixalis779@hotmail.com

                      Comment


                        #26
                        Εγω εχω θα παω με σκοπό να εργαστώ στόν τομέα αυτό
                        Εαν κάπιος ενδιαφέρεται να πάμε μαζί ας στείλει pm

                        Comment


                          #27
                          εχεις βρει δουλεια ηδη φιλε ή θα πας εκει και θα ψαξεις?

                          Comment


                            #28
                            Θα ψαξω ..
                            Στην αρχη θα κανω οτι δουλειά βρω μεχρι να βρω αυτο που θέλω.

                            Comment


                              #29
                              σε ποια πολη θα πας?

                              Comment


                                #30
                                Ξέρω οτι στα βόρια είναι πιο φθηνά αλλα εχει πολους μετανάστες οπότε θα είναι μεγαλήτερο το ρισκο οσον αφορα τον ανταγωνισμο αν και το επάγγελμα του φροντιστή πιστεύω οτι έχει ζητηση τώρα επανω

                                Comment

                                Working...
                                X