Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εντυπωσεις Μοντρεαλ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εντυπωσεις Μοντρεαλ

    Ειπα και γω να γραψω τις εντυπωσεις μου μετα απο 2 περιπου χρονια στον Καναδα.Λογο μεγαλης περιοδου οι εντυπωσεις και οι εμπειριες απειρες οποτε οτι θυμαμαι θα το καταθετω και μπορει να μην ειναι με χρονολογικη σειρα.
    Οταν πρωτοεφτασα το πρωτο πραγμα που μου εκανε εντυπωση ηταν η απουσια κορνας απο τα αυτοκινητα αν και η ουρα εφτανε το 1km.Oi diadikasies gia Sin(social insurance Number) health card τραπεζα μαξ ενα 3-4 ωρες αν φτιαξεις σωστα το δρομολογιο.Μετα απο 1 βδομαδα καποιος γνωστος μου που δουλευε στο Hilton μου κανονισε ραντεβου με το human resources και η πρωτη σφαλιαρα ηρθε εν αιθρια.Χωρις γαλλικα δεν εχει δουλεια...(Ο Καναδας σαν χωρα ειναι διγλωσση σε επιπεδο Federal Goverment που σημαινει ολες οι υπηρεσιες της κυβερνησης προσφερονται στα αγγλικα και γαλλικα και επειτα η καθε επαρχεια εχει επισημη γλωσσα.Ολες οι επαρχεις εκτος Quebec kai New Brunswick ειναι αγγλοφωνες,το Quebec γαλλοφωνο και το Νew Brunswick διγλωσσο)Αυτο μεταφραζεται για το Quebec που βρισκομαι οτι αν μια επιχειρηση εχει πανω απο 25 ατομα προσωπικο ειναι υποχρεωτικο να γνωριζουν γαλλικα οχι αναγκαστικα να τα μιλανε στη δουλεια.Δουλεια με μονο αγγλικα βρισκεις και ανετα αν θες αλλα τα χρηματα που θα κανεις θα ειναι γυρο απο τον βασικο και δεν μπορεις να εχεις βλεψεις για καλα λεφτα.Δωξα το θεο συνηλθα γρηγορα απο την σφαλιαρα και αρχισα να ψαχνω πως να μαθω την γλωσσα.Με μεγαλη εκπληξη διαπιστωσα οτι η επαρχεια προσφερει σε νεους μετανασταστες μαθηματα σε κολεγια και πανεπιστημια με ωραρια 6-7 ωρες την ημερα για κυκλο 8-9 μηνων.Το κοστος 0 και πληρωνεσαι 450$ το μηνα + για ζευγαρια με παιδια μεχρι 25$ για την καθε μερα παιδικου για τα παιδια σε ιδιωτικο παιδικο σταθμο της αρεσκιας σου η δωρεαν σε κρατικο.Διαλεξε και παρε.
    Το θεμα σπιτιου παλι καλα λογω συγγενων της γυναικας μου νοικιασαμε απο εκεινους ενα τριαρι στα 690$ με θερμανση δικη τους.Εδω να κανω μια παρενθεση για τους συγγενεις της γυναικας μου γιατι εχω ακουσει διαφορα μεσα στο Forum για συγγενεις που οταν τους ειχανε αναγκη γυρισανε την πλατη στο ιδιο τους το αιμα.Οι ανθρωποι απο την πρωτη στιγμη να τρεξουν μαζι μας,να μας βοηθησουν και ουτε για μια στιγμη δεν ενιωσα οτι το κανουν απο αγκαρια η κατι αλλο οποτε μπορω να πω οτι σε αυτο το θεμα αν μη τη αλλο ειμαι τυχερος.Το ρευμα μου κοστιζει περι τα 25$ το μηνα και αλλα 25$ το γαζι για τον θερμοσυφωνα.Συν 50 το ιντερνετ ενα συνολο 790$ για ενα σπιτι σε μια περιοχη γεματο ανεσεις και υπηρεσιες και 20 λεπτα απο το κεντρο του μοντρεαλ.
    Συνεχιζεται...

    #2
    Ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τις εντυπώσεις σου μαζί μας καθώς δεν υπάρχουν άτομα που γράφουν για αυτά τα μέρη.Προσωπικά με ενδιαφέρει και περιμένω την συνέχεια.

    Comment


      #3
      Ευχαριστω kono και συνεχιζω με ενα αλλο κεφαλαιο το οποιο μου εκανε μεγαλη εντυπωση και τι αλλο απο "Ρατσισμος και Ελληνες".
      Ο ρατσισμος ειναι κατι το οποιο υπαρχει σαν ορος και τιποτα παραπανω εκτος και αν αναφερομαστε σε ελληνες πρωτης και δευτερης γενιας οι οποιοι αν και μεταναστες οι ιδιοι βγαζουν τετοια χολη για αλλα εθνικα group που θαρεις οτι ηταν οι προπαππουδες τους που πρωτοι κατοικισανε τον καναδα και ολοι οι υπολοιποι ηρθαν και κατσικοθικανε στα πατρια εδαφη τους.
      Λιγα λογια για τους ελληνες του Μοντρεαλ και θελω να ξεκαθαρισω την θεση μου μεταξυ ελληνων του Καναδα και εκεινων του Μοντρεαλ καθως καμια σχεση αναμεσα τους.
      Απο'τι γνωριζω η κοινοτητα του Τοροντο ειναι πιο δεμενη και πιο αλληλεγγυη σε αντιθεση με τους δικους μας εδω οι οποιοι εχουν αφησει την περιοχη του Parc extension και εχουν διασπαρτει σε πολλες περιοχες της ευρυτερης περιοχης του Μοντρεαλ με αποτελεσμα το καποτε Parc extension που οι ντοποιο το αποκαλουσαν Village greque να εχει χασει πλεον αυτο το προνομοιο και μεταλλασετε πλεον σε μια περιοχη χωρις καποια συγγεκριμενη ταυτοτητα.Λογο αυτου του φαινομενου πολλα ελληνικα μαγαζια να εχουν κλεισει και επειδη η περιοχη ειναι πραγματικα στην καρδια του Μοντρεαλ και λογο αυτου χτιζεται και ενα παραρτημα του πανεπιστημιου του Μοντρεαλ η περιοχη αρχιζει και αποκταει μεγαλη νεολαια και μεγαλη ζητηση και αξια.
      Τον πρωτο καιρο λογο των ξαδελφων της γυναικας μου αρχισα να συναναστρεφομαι με αρκετους ελληνες και πραγματικα οταν ελεγα οτι ειμαι νεοφερμενος αντιλαμβανομουν μια αρνητικη ενεργεια αλλα μετα απο λιγο ελεγα μεσα μου η ιδεα σου ειναι.Οταν ομως γνωρισα καποιους κουμπαρους ενος απο τα ξαδελφια και ο κυριος δεν μπορεσα να καταλαβω ποτε πως και που απεκτησε το προνομιο να με ανακρινει αρχιζει τις εξης ερωτησεις"Γιατι ηρθατε στο Μοντρεαλ?Και δεν ξερεις οτι και μεις εδω εχουμε κριση?Καλυτερα να πατε στο Τοροντο?Και τι δουλεια κανεις εσυ ας πουμε?αφου του απανταω μαγειρας συνεχιζει τον παραλογισμο του...Εμ βεβαια ολοι εκει κατω στην ελλαδα βαφτιζεστε μαγειρες...Πραγματικα δεν ηξερα απο που μου ηρθε.αφου κοκκινησα σφιχτικα αρχιζω να του απανταω σαν ανθρωπος γιατι καλος η κακος η παιδεια μου δεν μου επιτρεπει αλλιως.Αυτη ηταν και η τελευταια φορα που τον ειδα και ελπιζω και ποτε ξανα.Αλλο περιστατικο με αλλον ελληνα σε ελληνικο μινιμαρκετ.λογο του οτι ειμαστε απο ελλαδα μολις ανοιγουμε το στομα μας να μιλησουμε ελληνικα ειναι 100% σιγουρο οτι μας καταλαβαινουν καθως οι ντοπιοι ελληνες εχουν προφορα και βαρια μαλιστα.Απο ελλαδα ε?Και εκει κατω υπαρχει μεγαλη κριση?εμ βεβαια αφου το 99% απο σας τοσα χρονια κλεβατε και τωρα που βρικατε τα δυσκολα την κανετε με ελαφρα πιδηματακια.Και λεω 99% γιατι αυτο το 1% βρισκετε στα τρελοκομεια.Λεω απο μεσα μου δεν μπορει ζω εναν εφιαλτη.Απο που και ως που πιανεις καποιον και τον στηνεις στον τοιχο και παραλογιζεσαι?Τι ξερεις εσυ απο την ελληνικη πραγματικοτητα?Που το μονο μου ξερατε να κανετε ειναι να ερχεστε ελλαδα και να κανετε επιδειξη πλουτου και να λετε εμεις στο Kanada αυτο και μεις εκεινο.Εμπας η περιπτωση γυρισα την πλατη μου στον μαστορα και εκει ηταν και η τελευταια φορα που πατησα στο συγγεκριμενο μαγαζι και αν καποια στιγμη τυχαινει να πηγαινω σε ελληνικο προτυμω να μιλαω αγγλικα η γαλλικα παρα να δωσω το δικαιωμα στον καθε αμορφωτο να βγαλει την χολη του πανω μου.Πραγματικα στον καναδα ηταν η πρωτη φορα στη ζωη μου που ενιωσα τοσο ασχημα χωρις να φταιω για κατι...
      Συνεχιζεται...

      Comment


        #4
        Ρατσισμο από Ελληνεσ κριμα πολύ κριμα σε οποια χωρα του πλανητη να παμε δεν ειμαστε ενωμενη νομιζα στον Καναδα υπαρχει αληλεγκιοι μεταξυ των Ελλήνων

        Comment


          #5
          Πάντως στο Μόντρεαλ μένει η αδερφή της γιαγιάς μου με την οποία δεν έχω καμία σχέση και όταν την είχε ρωτήσει ο θείος μου και τις είχε πει πως είναι και αυτά και ότι με ενδιαφέρει οι απαντήσεις ήταν παρόμοιες με αυτές που ανέφερες πριν.Π.χ είναι και εδώ πολύ δύσκολα και ξέρουμε πολλά άτομα τα οποία φεύγουν απο τον Καναδά να πάνε κάπου καλύτερα κλπ...

          Comment


            #6
            Καλησπέρα και απο μένα.Είμαι και εγώ καινούργιος στο Μόντρεαλ.Έχω έρθει εδω και 5 μήνες και είμαι στο ψάξιμο.Τελείωσα με ολα τα χαρτία μου και περιμένω να ξεκινήσω τα μαθήματα γαλλικών.Μ'ενδιαφέρει να μάθω οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με δουλείες και αμα τύχει να βρεθούμε να τα πούμε απο κοντά.Να πω την αλήθεια και εγω αποφευγω την ελλήνική κοινότητα εξαιτίας της αντίληψης τους!Ευχαριστω πολύ και αναμένω μια οποιαδήποτε απάντηση - πρόσκληση.

            Comment


              #7
              Δυστιχως SANI δεν αλλαζει τον ανθρωπο ο τοπος μεταναστευσεις αφου και σε αλλα μερη της γης απο'τι διαβαζω στο Forum οι ελληνες εχουμε την ιδια αντυμετωπηση απο ελληνες.Και πραγματικα με εκνευριζει οταν βλεπω αλλες φιλετικες κοινοτητες να ειναι πολυ μονιασμενες.

              Comment


                #8
                Kono πραγματικα εχω βαρεθει να ακουω τις αρλομπες αυτες απο τους ελληνες εδω.Δυσκολα ως προς τι?Βενζινη στο 1$ καναδεζικο?ενοικια σχεδον ισα με αθηνα?Κατωτατος μισθος 10,55$.0% φοροι στα ειδη πρωτης αναγκης(φαγητο,φρουτα κτπ) και 15% στα υπολοιπα?Αντικειμενικη φορολογιση εισοδηματος?Και η λιστα μπορει να συνεχιστει.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by ΜΙΧΑΛΗΣ ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ View Post
                  Καλησπέρα και απο μένα.Είμαι και εγώ καινούργιος στο Μόντρεαλ.Έχω έρθει εδω και 5 μήνες και είμαι στο ψάξιμο.Τελείωσα με ολα τα χαρτία μου και περιμένω να ξεκινήσω τα μαθήματα γαλλικών.Μ'ενδιαφέρει να μάθω οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με δουλείες και αμα τύχει να βρεθούμε να τα πούμε απο κοντά.Να πω την αλήθεια και εγω αποφευγω την ελλήνική κοινότητα εξαιτίας της αντίληψης τους!Ευχαριστω πολύ και αναμένω μια οποιαδήποτε απάντηση - πρόσκληση.
                  Σου εχω στειλει inbox απαντησε οποτε θες να ανταλαξουμε τηλεφωνα.

                  Comment


                    #10
                    καλησπέρα asdf είναι πραγματη απογοητευτηκο να μην ειμαστε μονιασμενη σε κανενα σημειο του πλανητη και αλλεσ εθνοτητεσ να στηρίζονται μεταξι τους είναι λαθοσ αυτό στα δυσκολα πρεπη να γινωμαστε ένα τι να πω κριμα

                    Comment


                      #11
                      Μη στεναχωριέστε για τους Έλληνες που βρίσκετε μπροστά σας. Να έχετε στόχους και να μην αφήνετε κανέναν να μπεί ανάμεσα σε αυτούς.

                      Να κοιτάτε μπροστά και να μην αναπολείτε την πατρίδα ή τι αφήσατε πίσω. Μόνο μπροστά. Δε θα τα καταφέρετε αν έχετε το μυαλό σας πίσω. Να θυμάστε ποιοι είστε και από που ερχόσαστε και να είστε περήφανοι για αυτό.

                      Δακρύστε, κλάψτε και βγάλτε το από μέσα σας. Σηκωθείτε και γίνετε δυνατοί.

                      Ξεκινάτε από το μηδέν και αυτό είναι μια υπέροχη ευκαιρία να "ξαναγεννηθείτε". Κάτι καινούργιο.

                      Βάλτε το μυαλό σας να δουλέψει προς όφελός σας και πάντα να προσαρμόζεστε χωρίς να πουλάτε το "είναι" σας.

                      Μη σπαταλάτε χρόνο σε κάτι που δε δουλεύει ή δε λειτουργεί. Κινηθείτε γρήγορα και μπροστά.

                      Χρησιμοποιήστε κατά κόρον το φιλότιμό σας ειδικά όταν έχετε ήδη εργασία ( όποια εργασία ). Το φιλότιμο λειτουργεί στη Νότιο Αμερική. Έχει απτά και άμεσα αποτελέσματα.

                      Απλοποιήστε τη ζωή σας και κάνετε βόλτες με τα πόδια στην πόλη, μετά τα μάτια ανοιχτά. Μαθαίνετε.

                      Μάθετε, αν δε γνωρίζετε, τις δύο γλώσσες του Καναδά από τα προσφερόμενα μαθήματα του Κράτους ή/και το Duolingo.

                      Το internet είναι τεράστιος σύμμαχος που δουλεύει προς τους στόχους σας. Στο έπακρο η καθημερινή του χρήση.

                      Πάνω από όλα τα παραπάνω, κάνετε προσευχή και έχετε πίστη στο Θεό.
                      Last edited by NickD; 02.07.2023, 03:19.
                      Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                      https://pablitogreco.com

                      Comment

                      Working...
                      X