Announcement

Collapse
No announcement yet.

MD STUDIES & RECRUITMENT

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    MD STUDIES & RECRUITMENT

    Καλησπερα στην κοινοτητα. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με αυτη την σελιδα την MD STUDIES & RECRUITMENT. Στο Skywalker βγηκε αγγελια οπου κανεις αιτηση για διαφορες ειδικοτητες (φυσικοθεραπευτης, αποθηκαριος Logistic, κομμωτης και αρκετα αλλα), ειναι επιδοτουμενο απο την Ε.Ε και προσφερει 3 χρονια εκπαιδευση/πρακτικη στον τομεα αυτο με μισθο 818 καθαρα τον μηνα και αφου παρελθουν αυτα τα 3 χρονια μπορεις να βρεις καποια εργασια στο επαγγελμα αυτο με γερμανικες αποδοχες. Αρχικα να πω, οτι αφου επιλεγεις κανεις μαθηματα (πληρωμενα) απο τον Φεβρουαριο εως τον Μαιο και παιρνεις μια βεβαιωση (οχι πτυχιο εκει μου φαινεται το περιεργο) οτι γνωριζεις Γερμανικα. Πας Γερμανια για πρακτικη 6 βδομαδων (πληρωμενα τα εισιτηρια), επιστρεφεις Ελλαδα κανοντας μερικα μαθηματα Γερμανικων ακομα και μετα απο λιγο καιρο και αφου κανεις συνεντευξη μεσω skype πας μονιμα Γερμανια με τον τομεα που εκπαιδευτηκες και εκανες πρακτικη. Αυτα ακουγονται ομορφα και ωραια. Θελω να μαθω κατα ποσο ισχυει ολο αυτο και αν ειναι αληθεια ολα αυτα (!!!!) αν με 818 ευρω μπορεις να ζησεις στην Γερμανια.

    Κομμωτές / Κομμώτριες - Γερμανία | Skywalker.gr
    Η αγγελια στο skywalker


    Ευχαριστω εκ των προτερων!

    #2
    Κάτσε γιατι με μπερδεψες. Τα 3 χρονια που λες ειναι η περίοδος του Ausbildung. Οκ ως εδω. Υστερα κανεις μαθηματα γερμανικών στην Ελλαδα και παιρνεις βεβαιωση. Οκ και αυτο. Τι πρακτική ειναι αυτη που κανεις 6 βδομαδες στη Γερμανια, γυρνας ξανα Ελλαδα να "κανεις λιγα μαθηματα γερμανικών ακομα" και υστερα συνεντευξη μεσω Skype και
    μόνιμη εργασία στη Γερμανια; Τα χρονια που πηγαν; Αυτα που ξερω εγω: α)για να κανεις Ausbildung θελει καλα γερμανικα, β)συνεντευξη μεσω Skype για οποιοδήποτε ειδικότητα που εχει γινει ausbildung δεν προκειται να γινει. Απο πτυχιο πανεπιστημίου και πανω θα ασχοληθούν. γ) κατα τη 3ετη διάρκεια της εκπαίδευσης ο κι μισθός καθε χρονο αυξάνει και λιγο, συνεπώς αυτα τα 800 τοσα μαλλον αναφέρονται στο 3ο έτος. Τωρα αν σε φτάνουν αυτα τα λεφτα ειναι θεμα υποκειμενικό: ποση οικονομια μπορεις να κανεις και που θα ζήσεις. Προσωπικα θα σου ελεγα πως οχι, ειναι πολυ λιγα τα λεφτα αυτα. Και για να προλαβω τους ξερόλες που "πεινάνε στην Ελλαδα και τα φέρνουν βολτα με ολόκληρες οικογενειες με 400€ κτλ κτλ" να ερθουν να μας δείξουν και εδω πως τα καταφέρνουν.

    Comment


      #3
      Ο τρόπος λειτουργίας του προγράμματος που περιγράφεις είναι λίγο μπερδεμένος. Δεν μπορώ έχω άποψη. Έχω όμως άποψη για το γραφείο. Πριν 3 χρόνια ήρθα μέσω του γραφείου στη Γερμανία, κατευθείαν σε εργοδότη (είμαι πολιτικός μηχανικός). Και τότε μέσω επιδοτούμενου προγράμματος από την ΕΕ. Μας έκαναν μαθήματα και ό,τι άλλο χρειαζόταν για την ειδικότητά μας, μας παρείχαν διαμονή και μισθό. Η εταιρεία δεν πήρε ούτε σεντ από μένα, ό,τι συμφωνήσαμε στην Ελλάδα τηρήθηκε, γενικώς από την εταιρεία δεν έχω κανένα παράπονο. Μίλα μαζί τους να σου εξηγήσουν λεπτομερώς πως θα λειτουργήσει το πρόγραμμα, είναι πολύ φιλικοί και εξυπηρετικοί.

      Comment


        #4
        Καλησπέρα, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία σε αυτό το πρόγραμμα όπως έχω γράψει σε παρόμοιο θέμα αλλά από μια γνωστή π πήγε με αυτό τ πρόγραμμα. Έκανε μαθήματα γερμανικών επιδοτούμενα από αυτό το πρόγραμμα και μάλιστα μέσω σκαιπ και μετά πήγε Γερμανία για να κάνει 3 χρόνια ausbildung και παράλληλα δουλειά με τα χρήματα π προαναφέρθηκε. Τώρα πριν πας εκεί μεσολαβεί κ μια συνέντευξη νομίζω αλλά δεν ειμαι σίγουρος, ψαξτο καλύτερα. Γνωρίζω ότι σίγουρα δεν σ καλύπτουν την ασφάλεια κ δεν πολύ βοηθανε στην εύρεση φθηνής κατοικίας όπως είχαν υποσχεθεί. Σε κάθε περίπτωση αυτα δεν είναι ο κανόνας αλλα αυτό ο έτυχε σε κάποιο άτομο. Καλη τύχη!

        Comment


          #5
          Originally posted by DiD666 View Post
          Κάτσε γιατι με μπερδεψες. Τα 3 χρονια που λες ειναι η περίοδος του Ausbildung. Οκ ως εδω. Υστερα κανεις μαθηματα γερμανικών στην Ελλαδα και παιρνεις βεβαιωση. Οκ και αυτο. Τι πρακτική ειναι αυτη που κανεις 6 βδομαδες στη Γερμανια, γυρνας ξανα Ελλαδα να "κανεις λιγα μαθηματα γερμανικών ακομα" και υστερα συνεντευξη μεσω Skype και
          μόνιμη εργασία στη Γερμανια; Τα χρονια που πηγαν; Αυτα που ξερω εγω: α)για να κανεις Ausbildung θελει καλα γερμανικα, β)συνεντευξη μεσω Skype για οποιοδήποτε ειδικότητα που εχει γινει ausbildung δεν προκειται να γινει. Απο πτυχιο πανεπιστημίου και πανω θα ασχοληθούν. γ) κατα τη 3ετη διάρκεια της εκπαίδευσης ο κι μισθός καθε χρονο αυξάνει και λιγο, συνεπώς αυτα τα 800 τοσα μαλλον αναφέρονται στο 3ο έτος. Τωρα αν σε φτάνουν αυτα τα λεφτα ειναι θεμα υποκειμενικό: ποση οικονομια μπορεις να κανεις και που θα ζήσεις. Προσωπικα θα σου ελεγα πως οχι, ειναι πολυ λιγα τα λεφτα αυτα. Και για να προλαβω τους ξερόλες που "πεινάνε στην Ελλαδα και τα φέρνουν βολτα με ολόκληρες οικογενειες με 400€ κτλ κτλ" να ερθουν να μας δείξουν και εδω πως τα καταφέρνουν.
          DiD666 Μολις εστειλα βιογραφικο για αυτη την αγγελια που εβαλα παραπανω με πηραν τηλεφωνο με μου ειπαν ακριβως αυτα που εγραψα. Φεβρουαριο με Μαιο Γερμανικα εντατικα να παρω βεβαιωση Γερμανικων, μετα με δικα τους εξοδα (300 ευρω για ταξιδι δινουν αεροπορικα) να παω να κανω πρακτικη. Μετα γυρναω Ελλαδα κανω μερικα ακομα μαθηματα και μετα παω μονιμα Γερμανια με συμβολαιο 3 ετων και θα παιρνω 818 καθαρα! Ρωτησα για σπιτι μου ειπαν οτι θα βοηθησουν να βρω φοιτητικα σπιτια των 250 ευρω τον μηνα με ολα πληρωμενα (ρευμα, νερο, ιντερνετ). Μου ειπε να στειλω πτυχιο, ταυτοτητα σε φωτογραφιες μεσω e-mail. Για το κομμωτικη τεχη εστειλα, Λεω αυτα που μου ειπαν και στο τηλεφωνο. Αν ειναι 818 το 3ο ετος τοτε οχι δεν μπορεις να ζησεις Γερμανια και οπουδηποτε στην Ευρωπη με 818 ευρω!!! Η θα ζησεις αλλα θα στερηθεις πολλα. το βημα δεν εχω προβλημα να το κανω θα καω το σκατο μου παξιμαδι και οτ καταφερω. Αρκει να ξερω οτι ολα αυτα ειναι αληθεια...

          Comment


            #6
            Originally posted by Chrisfrag View Post
            Ο τρόπος λειτουργίας του προγράμματος που περιγράφεις είναι λίγο μπερδεμένος. Δεν μπορώ έχω άποψη. Έχω όμως άποψη για το γραφείο. Πριν 3 χρόνια ήρθα μέσω του γραφείου στη Γερμανία, κατευθείαν σε εργοδότη (είμαι πολιτικός μηχανικός). Και τότε μέσω επιδοτούμενου προγράμματος από την ΕΕ. Μας έκαναν μαθήματα και ό,τι άλλο χρειαζόταν για την ειδικότητά μας, μας παρείχαν διαμονή και μισθό. Η εταιρεία δεν πήρε ούτε σεντ από μένα, ό,τι συμφωνήσαμε στην Ελλάδα τηρήθηκε, γενικώς από την εταιρεία δεν έχω κανένα παράπονο. Μίλα μαζί τους να σου εξηγήσουν λεπτομερώς πως θα λειτουργήσει το πρόγραμμα, είναι πολύ φιλικοί και εξυπηρετικοί.
            Chrisfrag Αυτο ακριβως θελω να μαθω. Ενα τετοιο παραδειγμα. εγραψα ακριβως οτι μου ειπαν στο τηλεφωνο

            Comment


              #7
              Originally posted by xristos_pan View Post
              Καλησπέρα, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία σε αυτό το πρόγραμμα όπως έχω γράψει σε παρόμοιο θέμα αλλά από μια γνωστή π πήγε με αυτό τ πρόγραμμα. Έκανε μαθήματα γερμανικών επιδοτούμενα από αυτό το πρόγραμμα και μάλιστα μέσω σκαιπ και μετά πήγε Γερμανία για να κάνει 3 χρόνια ausbildung και παράλληλα δουλειά με τα χρήματα π προαναφέρθηκε. Τώρα πριν πας εκεί μεσολαβεί κ μια συνέντευξη νομίζω αλλά δεν ειμαι σίγουρος, ψαξτο καλύτερα. Γνωρίζω ότι σίγουρα δεν σ καλύπτουν την ασφάλεια κ δεν πολύ βοηθανε στην εύρεση φθηνής κατοικίας όπως είχαν υποσχεθεί. Σε κάθε περίπτωση αυτα δεν είναι ο κανόνας αλλα αυτό ο έτυχε σε κάποιο άτομο. Καλη τύχη!
              Ευχαριστωπολυ xristos_pan. Το θεμα ειναι οτι εφοσον εναι αληθεια και βρεις καπου να μεινεις Γερμανια μπορεις με 818 ευρω να ζησεις ικανοποιητικα; Ναι θελει δουλεια και υπομονη σε αυτα τα 3 χρονια και μετα ικανοτητα και τυχη ναβρεις με γερμανικο μισθο εργασια στο επαγγελμα που ασκουσες 3 χρονια...

              Comment


                #8
                Δεν είμαι σε θέση να απαντήσω για το κατα πόσο τα βγάζεις πέρα με αυτά τα χρήματα γτ σε έναν μήνα θα αναίβω γερμανία δεν ζώ εκεί. Πάντως για το ότι βοηθούν να βρείς φοιτητικό σπίτι σε αυτη την κοπέλα δεν ίσχυε.

                Comment


                  #9
                  Φοιτητικό σπιτι με 250€ μαζι με τα εξοδα μαλλον δυσκολο. Προφανως δωματιο μαζι με αλλους εννοούν. Ψάξε το καλα.

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by DiD666 View Post
                    Φοιτητικό σπιτι με 250€ μαζι με τα εξοδα μαλλον δυσκολο. Προφανως δωματιο μαζι με αλλους εννοούν. Ψάξε το καλα.
                    Ευχαριστω πολυ. Ρωτησα και αλλα ατομα και αποκαρδιωθηκα. Ειναι αυτο που εχω διαβασει και εδω. Αμα δεν εχεις καποιον γνωστο/συγγενη/φιλο να σε φιλοξενησει/βοηθησει στην αρχη σου ειναι πολυ δυσκολο.....

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by Kostas181988 View Post
                      Ευχαριστω πολυ. Ρωτησα και αλλα ατομα και αποκαρδιωθηκα. Ειναι αυτο που εχω διαβασει και εδω. Αμα δεν εχεις καποιον γνωστο/συγγενη/φιλο να σε φιλοξενησει/βοηθησει στην αρχη σου ειναι πολυ δυσκολο.....
                      Νομίζω το βλέπεις το θέμα από λάθος οπτική γωνία. Στην ουσία πας για να εκπαιδευτής σε κάποιο επάγγελμα και στην συνέχεια θα έχεις μία εργασία. Ολο αυτό είναι μία επένδυση που κάνεις για το μέλλον σου.
                      Ολοί όσοι σπουδάζουν το κάνουν χωρίς να πληρώνονται τίποτα και χωρίς να έχουν κάν κάποια σίγουρη θέση εργασίας όταν τελειώσουν. Στην ουσία δηλαδή είσαι σε καλύτερη μοίρα.
                      Το να πάς να μείνεις σε WG για ένα διάστημα με 250€ των μήνα μαζί με άλλους δεν είναι και τόσο τραγικό. Και οι φοιτητές στην Ελλάδα όταν δεν μένουν σπίτι τους πολλές φορές συγκατοικουν με άλλους.
                      Δεν λέω ότι τα χρήματα που θα κερδίζεις από αυτό θα σου φτάνουν, οπότε είτε δευτερη δουλεία , είτε βοήθεια από γονείς ή χρήματα που υπάρχουν στην άκρη ή συνδιασμός όλων .
                      Οπότε ή το βλέπεις σαν σπουδές που σου προσφέρουν κάποιο μελλον και το κάνεις ή σαν εργασία που απλά δεν σε συμφέρη και δεν το κάνεις.

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by georgek View Post
                        Νομίζω το βλέπεις το θέμα από λάθος οπτική γωνία. Στην ουσία πας για να εκπαιδευτής σε κάποιο επάγγελμα και στην συνέχεια θα έχεις μία εργασία. Ολο αυτό είναι μία επένδυση που κάνεις για το μέλλον σου.
                        Ολοί όσοι σπουδάζουν το κάνουν χωρίς να πληρώνονται τίποτα και χωρίς να έχουν κάν κάποια σίγουρη θέση εργασίας όταν τελειώσουν. Στην ουσία δηλαδή είσαι σε καλύτερη μοίρα.
                        Το να πάς να μείνεις σε WG για ένα διάστημα με 250€ των μήνα μαζί με άλλους δεν είναι και τόσο τραγικό. Και οι φοιτητές στην Ελλάδα όταν δεν μένουν σπίτι τους πολλές φορές συγκατοικουν με άλλους.
                        Δεν λέω ότι τα χρήματα που θα κερδίζεις από αυτό θα σου φτάνουν, οπότε είτε δευτερη δουλεία , είτε βοήθεια από γονείς ή χρήματα που υπάρχουν στην άκρη ή συνδιασμός όλων .
                        Οπότε ή το βλέπεις σαν σπουδές που σου προσφέρουν κάποιο μελλον και το κάνεις ή σαν εργασία που απλά δεν σε συμφέρη και δεν το κάνεις.
                        Άμα ήταν ένα διάστημα θα ήταν μια χαρά! Εδώ λέμε για 3 χρόνια με τον ίδιο μισθό πρακτικής. Με το πέρας των τριών ετών σε παίρνουν με σύμβαση μισθολογικη βάση γερμανικών μισθών. Δεν είναι σπουδές. Είναι πρακτική - εργασία 3 χρόνων! Προφανώς και όσοι κάνουν τέτοια βήματα στο εξωτερικό δεν έχουν τίποτα έτοιμο. Αλλά από γνωστούς μου ξέρω ότι πάνε πάντα με κάποια βοήθεια στην αρχή. (Μιλώντας γενικά είπα αυτό ).

                        Comment


                          #13
                          Ναι συνήθως συμπληρώνει το Job Center σε αυτές τις περιπτώσεις που τα λεφτά δεν φτάνουν για τις σπουδές ή για κάποιο άλλο λόγο, αλλά νομίζω υπολογίζονται ξεχωριστά για τον καθένα, αλλά μην νομίσει κανείς πως είναι αρκετά τα χρήματα. Καλύτερα είναι να δουλέψει κανείς για ένα χρόνο φουλ να μαζέψει τα χρήματα και μετά να συνεχίσει τις σπουδές ανενόχλητα ή να δουλεύει και να σπουδάζει. Πάντως δουλειά και σπουδές είναι λίγο βαρύ και εξαρτάται σε ποια κατεύθυνση ανήκει κάποιος.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by Kostas181988 View Post
                            Ευχαριστω πολυ. Ρωτησα και αλλα ατομα και αποκαρδιωθηκα. Ειναι αυτο που εχω διαβασει και εδω. Αμα δεν εχεις καποιον γνωστο/συγγενη/φιλο να σε φιλοξενησει/βοηθησει στην αρχη σου ειναι πολυ δυσκολο.....
                            Πρόσεχε μην τύχεις σε hostel όπου ενοικιάζονται ένα κάρο κρεβάτια μέσα σε ένα δωμάτιο και αυτά πάνω κάτω τόσο βγαίνουν το μήνα.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by Apisteftos View Post
                              Ναι συνήθως συμπληρώνει το Job Center σε αυτές τις περιπτώσεις που τα λεφτά δεν φτάνουν για τις σπουδές ή για κάποιο άλλο λόγο, αλλά νομίζω υπολογίζονται ξεχωριστά για τον καθένα, αλλά μην νομίσει κανείς πως είναι αρκετά τα χρήματα. Καλύτερα είναι να δουλέψει κανείς για ένα χρόνο φουλ να μαζέψει τα χρήματα και μετά να συνεχίσει τις σπουδές ανενόχλητα ή να δουλεύει και να σπουδάζει. Πάντως δουλειά και σπουδές είναι λίγο βαρύ και εξαρτάται σε ποια κατεύθυνση ανήκει κάποιος.
                              Θα συμφωνησω φιλε μου. Οπως το ειπες!

                              Comment

                              Working...
                              X