Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΜΟΝΙΜΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΜΟΝΙΜΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ

    Χαιρετώ τα μέλη.

    Πιστεύω ότι σας γράφω σήμερα να ενδιαφέρει πολλούς και μέσα από τη συζήτηση και διάλογο ο καθένας μας να βρει τις απαντήσεις σε ερωτήματα που κατά καιρούς έχει.

    Μένω στο Ηνωμένο Βασίλειο εδώ και τρεισήμισι χρόνια (αποφάσισα να κάνω νέο ξεκίνημα - όπως πολλοί από εμάς). Πρόσφατα ενημερώθηκα για την διαδικασία που πρέπει όλοι εμείς οι μόνιμοι κάτοικοι του εξωτερικού να ακολουθήσουμε προκειμένου να δηλώσουμε τη νέα μας φορολογική κατοικία (ως υποχρέωση καθενός από εμάς που μένουμε πάνω από 183 μέρες στην χώρα του εξωτερικού). Δυστυχώς δεν το έψαξα το θέμα το πρώτο χρόνο που έφυγα (2012), αλλά άρχισα να το ψάχνω εντατικότερα πριν από ένα χρόνο και πολύ περισσότερο πριν από λίγο καιρό όταν ταξίδεψα για ολιγοήμερες διακοπές στην Ελλάδα. Εκεί ρώτησα τον λογιστή μου (δυστυχώς δεν ήταν 100% ενημερωμένος, αλλά μου επισήμανε να κινήσω διαδικασίες όσο το δυνατόν γρηγορότερα). Έχω εισόδημα από ακίνητα στην Ελλάδα και γι' αυτό υποβάλω κάθε χρόνο δήλωση εισοδήματος στην Ελλάδα για τα εισοδήματα που αποκτώ εντός Ελλάδας. Φυσικά εννοείται ότι φορολογούμαι για το εισόδημα από μισθωτή υπηρεσία που λαμβάνω εδώ στο Ηνωμένο Βασίλειο. Άρα κάνω δήλωση εισοδήματος και στις δύο χώρες για τα εισοδήματα που λαμβάνω στην κάθε χώρα ξεχωριστά. Άρχισα όμως να ανησυχώ με τα όσα ακούω για τη φορολόγηση του ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ από την χώρα στην οποία θεωρείσαι φορολογικός κάτοικος (μέχρι στιγμής στην Ελλάδα).

    Έτσι λοιπόν, πρόσφατα κατά τη διάρκεια των ολιγοήμερων διακοπών στην Ελλάδα, πήγα στην τοπική εφορία όπου είμαι εγγεγραμμένος και τους ρώτησα τί χρειάζεται προκειμένου να ξεκινήσω διαδικασίες για την δήλωση μεταβολής φορολογικής κατοικίας (ΠΟΛ 1058/2015).
    Ενημερώθηκα ότι χρειάζεται να συμπληρώσω Μ0, Μ1, Μ7 και να ορίσω φορολογικό εκπρόσωπο που να χειρίζεται τα φορολογικά μου θέματα στην Ελλάδα. Δυστυχώς η δουλειά μου δεν έγινε, διότι η προθεσμία για την υποβολή των αιτήσεων για τη μεταβολή της φορολογικής κατοικίας ξεκινά με το νέο έτος. Δε δέχονταν συμπληρωμένες αιτήσεις τώρα μέσα στον Δεκέμβρη 2015. Για όλους τους ενδιαφερόμενους σαν εμένα απλά να τους ενημερώσω ότι η όλη διαδικασία για την υποβολή των εντύπων ΜΟ, Μ1, Μ7 κρατάει μέχρι το Μάρτιο του κάθε οικονομικού έτους. Μέχρι το Σεπτέμβριο του ίδιου έτους εμείς οι φορολογούμενοι της Μεγάλης Βρετανίας (λόγω της διαφορετικής διάρκειας του οικονομικού έτους, Απρίλιο - Μάρτιο και όχι Ιανουάριο - Δεκέμβριο) πρέπει να υποβάλουμε τα υπόλοιπα δικαιολογητικά που είναι πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας από το HMRC καθώς και για εμάς που έχουμε κάποια χρόνια στην Αγγλία, βεβαίωση από αλλοδαπή δημόσια αρχή που να πιστοποιεί την ακριβή ημερομηνία μετοίκησης μας στο ξένο κράτος.

    Πολλοί εδώ αναφέρουν γενικά ότι έκαναν αίτηση στο HMRC για να τους χορηγηθεί πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας (certificate of residence) αλλά δε διευκρινίζουν το έτος για το οποίο ζήτησαν το πιστοποιητικό (αυτονόητο όμως, επειδή ο καθένας μας ήρθε στη Μεγάλη Βρετανία διαφορετική ημερομηνία και άλλο έτος). Εγώ από ότι κατάλαβα από τις επισημάνσεις των υπαλλήλων της αρμόδιας ΔΟΥ, πρέπει να τους προσκομίσουμε πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας για το οικονομικό έτος όπου υποβάλλονται οι αιτήσεις. Πχ για το 2016, πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας για τα εισοδήματα που εισπράτταμε στην Αγγλία για το έτος με χρήση 2015 (διάρκεια Απρίλιος 2015 - Μάρτιος 2016)...γι' αυτό και αντιλαμβάνομαι ότι ζητάνε αυτά τα δικαιολογητικά πολύ αργότερα (όπως έγραψα Σεπτέμβριο 2016) όταν θα έχει ήδη τελειώσει η εκκαθάριση για το έτος με χρήση 2015 στην Αγγλία (οι περισσότεροι μας παίρνουν το εκκαθαριστικό P60 μέχρι το Ιούνιο 2016). ΑΑΑ...κάτι άλλο, ενναλακτικά του certificate of residence, η ΔΟΥ δέχεται χωρίς μετάφραση (άρα εξοικονομούμε χρήματα), επειδή είναι δίγλωσσο έντυπο την αίτηση για την εφαρμογή της ΣΑΔΦΕ όπου είναι ενσωματωμένο το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας. Αυτό το έντυπό σας το δίνουν από την αρμόδια ΔΟΥ και το στέλνετε για έλεγχο και υπογραφή από την HMRC. Και από ότι κατάλαβα, αν προσκομίσουμε αυτό το έντυπο επικυρωμένο και υπογεγραμμένο από την οικονομική εφορία της Αγγλίας ότι δε πρόκειται να φορολογούμαστε και στα δύο κράτη για το παγκόσμιο εισόδημά μας, εφόσον οι δύο χώρες υπέγραψαν συμφωνία για αυτό.

    Όσον αφορά την προσωπική μου ιστορία, η απορία μου ως τώρα είναι οκ, τους πηγαίνω δημόσιο έγγραφο για το έτος με χρήση 2015 ότι είμαι κάτοικος Αγγλίας, τί γίνεται για τα προγενέστερα όμως? Αυτό το χαρτί λειτουργεί αναδρομικά? Σας έγραψα πιο πάνω ότι κατοικώ και εργάζομαι στην Αγγλία από το 2012. Θα υπάρχει επιβολή προστίμου επειδή δε ξεκίνησα τη διαδικασία το 2012-2013?

    Από κάποια άλλα μέλη διαβάζοντας εδώ, ενημερώθηκα ότι βεβαίωση για μόνιμη διαμονή εδώ μπορείς να πάρεις από το δήμο σου αν πάρεις βεβαίωση ότι είσαι εγγεγραμμένος στους electoral register catalogues. Αυτό μπορώ να το προσκομίσω, αλλά φαίνεται ότι είμαι εγγεγραμμένος από το 2014. Γιατί πολύ απλούστατα τότε δηλώθηκα στο Δήμο της περιοχής μου, επειδή μου το ζήτησαν για τις τοπικές εκλογές και ευρωεκλογές. Ξέρει κάνεις τί μπορώ να προσκομίσω για τα έτη τα προγενέστερα (από το 2012 όπως προανέφερα, πχ, εκκαθαριστικά παρελθόντων ετών, μισθωτήρια συμβόλαια, δημόσιο έγγραφο για πληρωμή δημοτικού φόρου)?

    Σε γενικές γραμμές και δε ξέρω αν αυτό απασχολεί και άλλους σαν εμένα στην Αγγλία, το ερώτημα μου είναι τί γίνεται με τα παρελθόντα έτη και αν έχει ακούσει κανείς από έγκυρες πηγές ότι υπάρχουν κυρώσεις και πρόστιμα για φορολογούμενους που έκαναν την παράληψη να δηλώσουν τη μεταβολή της φορολογικής κατοικίας τους για ορισμένα χρόνια. Το σημαντικό της υπόθεσης είναι ότι πρέπει να γίνει η διαδικασία το συντομότερο δυνατό. Γι' αυτό σας παρακαλώ αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο να μας ενημερώσει, κοινώς να μας δώσει τα φώτα του!!! Ευχαριστώ.

    #2
    Λοιπόν φίλε

    Ευστοχες οι ερωτήσεις σου. Δυστυχώς για τα παρελθόντα έτη δεν μπορεί να γίνει τίποτε και όποια μεταβολή στο φορολογικό σου καθεστώς στην Ελλάδα θα ισχύει από την ημερομηνία μεταβολής και εντεύθεν.

    Μην στεναχωριεσαι όμως διότι το ελληνικό δημόσιο είναι τόσο μπάχαλο που δεν μπορεί να βρεί τα εισοδήματα που γεννώνται στην Ελλάδα… με τι προσόντα λοιπόν θα βρεί και θα φορολογήσει το εισόδημα που αποκτήθηκε στο εξωτερικό ??

    Οι παπαριές του τρύφτονα περί περιουσιολογίου θα πάνε στον αέρα… ήδη με την δημοσίευση από το Πρώτο Θέμα κλεψίτυπου της δήλωσης ΕΝΦΙΑ του Σταθάκη (αυτού που ξέχασε να δηλώσε τα 38 ακίνητα), οι ιδέες του τρύφτονα μπαίνουνε στο χρονοντούλαπο της ιστορίας διότι δεν μπορεί να διασφαλίσει το απόρρητο των στοιχείων τα οποία θα μας ζητήσει να δηλώσουμε…

    τώρα σχετικά με την διαδικασία για να γίνεις μόνιμος κάτοικος εξωτερικού δες αυτό

    Originally posted by teras View Post
    Λοιπόν φίλε επειδή τον Μάιο έκανα την δικιά μου μεταφορά στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού τα βήματα είναι τα εξής

    (1) από εδώ https://online.hmrc.gov.uk/shortform...//www.hmrc.gov κάνεις αίτηση για να πάρεις το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας της Αγγλίας... συνήθως κάνει 4-6 εβδομάδες

    (2) το πιστοποιητικό αυτό (συνήθως είναι η πρώτη σελίδα επιστολή και η δεύτερη το πιστοποιητικό) το πάς σε έναν συμβολαιογράφο για θεώρηση και επικύρωση... χρειάζεται να επικυρωθεί με Hague Apostille. Ανάλογα την περιοχή σου βρίσκεις συμβολαιογράφο και σου κάνει την θεώρηση (κόστος περίπου 140-180 λίρες)

    (3) το πιστοποιητικό και το Hague Apostille (ο συμβολαιογράφος βάζει μία σφραγίδα επάνω και την υπογραφή του επικυρώνοντας το ως γνήσιο και μετά το στέλνει στον συμβολαιογραφικό σύλλογο ο οποίος κολλάει ένα ειδικό χαρτί το οποίο επιβεβαιώνει ότι ο συμβολαιογράφος έχει το δικαίωμα) πρέπει να μεταφραστεί στα ελληνικά με επίσημη μετάφραση από το υπουργείο εξωτερικών... μπορεί να γίνει και μετάφραση από δικηγόρο ο οποίος μπορεί να βεβαιώσει το γνήσιο της μετάφρασης

    (4) φτιάχνεις έναν φάκελλο στον οποίο έχεις μέσα (α) το ενοικιαστήριο του σπιτιού σου (αν έχεις) (β) κανέναν λογαριασμό νερό, ρεύμα, γκάζι, council tax στο όνομα σου (αν έχεις και δεν περιλαμβάνονται στο ενοίκιο) (γ) αντίγραφα των Ρ60 (εκκαθαριστικών που εκδίδει ο εργοδότης) (δ) κανένα αντίγραφο μηνιαίας ή εβδομαδιαίας μισθοδοσίας σου (ε) οτιδήποτε άλλο μπορεί να υποστηρίξει ότι είσαι κάτοικος αγγλίας ... αυτά δεν χρειάζονται μετάφραση

    (5) ορίζεις αντίκλητο... ο αντίκλητος είναι κάτοικος ελλάδος ο οποίος αναλαμβάνει την διαχείριση των υποθέσεων σου με την εφορία.. ο ορισμός του αντικλήτου γίνεται με απλή υπεύθυνη δήλωση η οποία πρέπει όμως να είναι θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής από ΚΕΠ ή από το ελληνικό προξενείο (βλέπω ότι είσαι Manchester οπότε μπορείς να το κάνεις στο άμισθο προξενείο στο Leeds θα χρειαστείς μια έγχρωμη φωτοτυπία του διαβατηρίου σου και την υπεύθυνη δήλωση την οποία θα υπογράψεις παρουσία του πρόξενου) ... κόστος 16 λίρες + την μετάβαση με το τραίνο

    (6) ο αντίκλητος (μπορεί να είναι και ο λογιστής σου) πάει στην εφορία και καταθέτει τις σχετικές αιτήσεις εξ ονόματος σου...

    Προσοχή

    Αν είσαι παντρεμένος δεν εγκρίνεται η αίτηση για μόνιμος κάτοικος εξωτερικού χωρίς να γίνει μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και η γυναίκα σου... Οπότε θα χρειαστείς αν είσαι και δουλεύει η γυναίκα σου το αντίστοιχο πιστοποιητικό και γιαυτήν... Αν δεν δουλεύει το κόλπο είναι απλό είτε κάνεις το ενοικιαστήριο συμβόλαιο σε δύο ονόματα (το δικό σου και της γυναίκας σου), είτε την βάζεις να κάνει κάποια volunteer work σε κάποιο charity και παίρνεις από κει μια βεβαίωση ότι απασχολείται εκεί...

    Ελπίζω να βοήθησα...

    ΥΓ Αν έχεις κάποιο εισόδημα στην Ελλάδα σαν μόνιμος κάτοικος εξωτερικού χάνεις κάθε τυχόν φοροαπαλλαγή που είχες... για παράδειγμα η γυναίκα μου που παίρνει σύνταξη στην Ελλάδα έχασε το αφορολόγητο των μισθωτών/συνταξιούχων και φορολογήθηκε από το πρώτο ευρώ...

    Αν θέλεις κάτι παραπάνω στείλε μήνυμα.. Είμαστε και σχετικά κοντά .. Εγώ είμαι στο Sheffield
    θα σε συμβούλευα να πάρεις έναν δικηγόρο να σου κάνει την διαδικασία… θέλει γερό στομάχι να τα βάλεις με την ελληνική γραφειοκρατία και να ανεχτείς τον κάθε ημιμαθή δημόσιο τεμπέλη που θα αμφισβητεί το κάθε χαρτί που θα του προσκομίσεις… για να μην πω τις ατελείωτες ουρές στην ΔΟΥ και τις μέρες της αδείας που θα φας για τον σκοπό αυτό…

    ένας δικηγόρος με 500 ευρώ θα σου τα κάνει όλα και θα απαλλαγείς από το άγχος αυτό … αν δεν έχεις να σου συστήσω τον δικό μου που τον έχω εκπαιδεύσει κατάλληλα στην διαδικασία (έχοντας αναθέσει σε αυτόν την δικιά μου, του κουνιάδου μου και του γιού μου) αλλά και στις τιμές που χρεώνει…

    Comment


      #3
      Καλημέρα.

      Ευχαριστώ teras για τις συμβουλές. Οπότε αυτό που με συμβουλεύεις να κάνω είναι να μην αναφέρω τίποτα για τα παρελθόντα έτη.

      Επέτρεψε μου να αναφέρω τί ζητάνε από εμάς που μένουμε στο εξωτερικό πριν 31/12/2013.

      Πέρα από την συμπλήρωση των Μ0, Μ1, Μ7 και προσκόμιση του πιστοποιητικού φορολογικής κατοικίας μας ζητάνε βεβαίωση από αλλοδαπή δημόσια αρχή που να πιστοποιεί την ακριβή ημερομηνία μετοίκησης στη χώρα του εξωτερικού. Το θέμα είναι από ποιά δημόσια αγγλική υπηρεσία προσκομίζω αυτό το τελευταίο δικαιολογητικό?

      Ενημερώθηκα από το δήμο μου ότι μπορούν να μου ετοιμάσουν ένα πιστοποιητικό στο οποίο να φαίνεται ότι είμαι δημότης τους επειδή γράφτηκα στο electoral register. Δυστυχώς αυτό δείχνει ότι είμαι δημότης από το 2014 και μετά στη συγκεκριμένη διεύθυνση. Μήπως ξέρει κανείς ποιά άλλη δημόσια υπηρεσία μπορεί να πιστοποιήσει ότι διέμενα και εργαζόμουν στην Αγγλία για περισσότερο καιρό? Πχ metropolitan police, Home office? Διότι η ΔΟΥ δεν αναγράφει ξεκάθαρα ότι με συμβόλαιο μίσθωσης κατοικίας , αντίγραφα πληρωμών council tax, payslips...και τα λοιπά μπορείς να πιστοποιήσεις ότι έμενες για συγκεκριμένη περίοδο στην αλλοδαπή χώρα.

      Το θέμα είναι ότι για εμάς τους κατοίκους της ευρωπαικής ένωσης δεν είναι υποχρεωτικό να δηλωνόμαστε στην αρμόδια υπηρεσία της αστυνομίας με το πρωτοεισερχόμαστε στο αυτό κράτος. Και ούτε διαθέτουμε βίζα και άρα πρέπει να ζητήσουμε residence card...

      Έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα μια σχετική πληροφορία για OVRO registration proforma και αυτή συμπληρώνεται στο OVERSEAS VISITORS RECORDS OFFICE. Αλλά και πάλι δεν είναι υποχρεωτικό για τους πολίτες της ευρωπαικής ένωσης να το συμπληρώσουν. Αναφέρει ότι είναι υποχρεωτικό μόνο για τους κατέχοντες βίζας.

      Ξέρει κανείς κάτι σχετικό επί του θέματος? Και σε περίπτωση που συμπληρώσω αυτήν την αίτηση στην οποία αναγράφω την ημερομηνία άφιξης για πρώτη φορά στην Αγγλία, οι αρμόδιες αρχές της αστυνομίας θα μου παραχωρήσουν κάποια βεβαίωση που θα πιστοποιούν τη δήλωσή μου ή απλά θα το κρατήσουν στα αρχεία τους?

      Έχει κανείς ασχοληθεί με αυτό το θέμα παλιότερα και ξέρει κάτι παραπάνω από εμένα?

      Comment


        #4
        η συμβουλή μου είναι να το ξεχάσεις και να ασχοληθείς μόνο για το από εδώ και πέρα...

        παρόλα αυτά αν έχεις κάποια σύμβαση εργασίας με τον εργοδότη σου μπορείς να την κάνεις μία θεώρηση σε συμβολαιογράφο και μετά hague apostille. επίσης αν έχεις Ρ60 από προηγούμενα χρόνια μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αυτά... μια άλλη πηγή πιθανόν να είναι η καταγραφή των ασφαλιστικών σου κρατήσεων (δεν ξέρω από που μπορείς να πάρεις αλλά μπορείς να το ψάξεις) ...

        γενικά το ελληνικό δημόσιο λειτουργεί με δικούς του ρυθμούς και δική του "τεχνοτροπία" και νομίζει ότι οι εδώ δημόσιες αρχές εκδίδουν πιστοποιητικά δια πάσαν νόσον και πάσαν μαλακίαν ...

        πιστεύω ότι αν έχεις Ρ60, συμβόλαια κατοικίας ή κάτι ανάλογο ένας δικηγόρος μπορεί να το "σπρώξει" κατάλληλα... (με ότι σημαίνει αυτό)...

        γνώμη μου είναι να μην ασχοληθείς καθόλου εκτός αν θέλεις να δικαιολογήσεις κάτι μεγάλο οπότε αξίζει να πληρώσεις κάποιους συμβούλους (δικηγόρο, λογιστή στην Ελλάδα ίσως κάποιον solicitor εδώ) να σε βοηθήσουν να λύσεις το πρόβλημα...

        και όπως προείπα οι παπαριές του τρύφτονα είναι λόγια του αέρα... όχι ότι δεν πρέπει να γίνει περιουσιολόγιο αλλά δεν πρόκειται να γίνει περιουσιολόγιο αν δεν προηγηθεί φορολογική αμνηστεία των πάντων και αν οι οποιεσδήποτε υποχρεώσεις προκύψουν δεν αφορούν το μέλλον και όχι το παρελθόν... δες τι γίνεται με τις λίστες με τις οποίες αφενός μεν δεν μπορούν να βρούνε άκρη (λόγω ανικανότητος) αφετέρου δε δεν μπορούν να τις χρησιμοποιήσουνε ως έχουνε (ως προιόντα κλοπής) και τις χρησιμοποιούνε μόνον για να προκαλέσουν φορολογικούς ελέγχους χωρίς βεβαίως να είναι σε θέση να συμπεριλάβουν στην φορολογητέα ύλη τα ποσά από τις λίστες διότι τυπικά δεν τα γνωρίζουν...

        ήμουν στην λίστα με αυτούς που είχανε βγάλει σε έναν χρόνο πάνω από 100.000 ευρώ (αυτήν που έδωσε η ΤτΕ) και με φωνάξανε... τους παρέπεμψα στις φορολογικές μου δηλώσεις από το 1982 και τους αποχαιρέτησα...

        το ίδιο θα κάνω αν εμφανιστεί το όνομα μου σε καμμιά από τις καινούργιες λίστες... θα τους παραπέμψω στις 3 φορές στην ζωή μου που ήμουν μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (Ελβετία, Νιγηρία και τώρα Αγγλία) και θα διανθίσω την παραπομπή μου με ένα μεγαλόπρεπο σιχτίριο...

        ομολογώ τους έχω βαρεθεί... για το 2015 χωρίς να είμαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδος και για ένα συνολικό εισόδημα περίπου 20.000 ευρώ (σύνταξη της γυναίκας μου και μέρισμα από μια εταιρεία στην οποία συμμετέχω ακόμη) πλήρωσα παρέα με τον ΕΝΦΙΑ για ένα διαμέρισμα στους Αμπελόκηπους και ένα εξοχικό στην Στυλίδα, 15.400 ευρώ φόρους... μέχρις εδώ ήταν... η εταιρεία στην οποία μετέχω μεταφέρεται εκτός Ελλάδος (έτσι και αλλιώς το 97% του κύκλου εργασιών της είναι εκτός Ελλάδος δεν θα μας λείψει το 3% το οποίο ακόμη μας χρωστάνε) τα ακίνητα ήδη έχουν πάει στα παιδιά κρατώντας μόνο επικαρπία... θα έχουν λαμβάνειν τους συχάθηκα

        Comment


          #5
          Γεια και απο μενα

          Αντιμετωπιζω ακριβως το ιδια προβληματα (και χειροτερα διοτι τυγχανω γυναικα σε διασταση - ΑΙΣΧΟΣ - το οποιο περιπλεκει τα πραγματα).

          Οσο το ψαχνω τοσο πιο πολυ εξοργιζομαι. Και ειμαστε παρα πολλοι αυτοι που εχουμε τα ιδια προβληματα και θα επρεπε να οργανωθουμε και να διεκδικησουμε τα αυτονοητα.

          - ΔΕΝ ΖΩ στην Ελλαδα, δεν σας χρωσταω τιποτα - ο φορος ειναι ανταποδοτικος, αν δεν ζω στην Ελλαδα και δεν απολαμβανω την ανταποδοση γιατι να πληρωσω; (οχι οτι οσοι ζουν στην Ελλαδα απολαμβανουν καμια ιδιαιτερη ανταποση...).

          - ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΣ. Επειδη δουλεουμε στο εξωτερικο μας θεωρουν πλουσιους. Δεν μπορουν να φανταστουν (και δεν θελουν) οτι εσυ με τα χρηματα που βγαζεις με το ζορι πληρωνεις το ενοικιο και μαλλον ζεις με αλλους 5 που δεν τους ειχες ξαναδει ποτε στη ζωη σου. Και απο αυτα που βγαζεις πρεπει να τους δωσεις και 3-4 κατοσταρικα το μηνα! Ο τροπος που θα βρεις ατα τα χρηματα ειναι απλός:
          α. ΔΕΝ τρως (για τις κυριες, ενας εξαιρετικος τροπος να φροντισουν την σιλουετα τους)
          β. κοιμασαι κατω απο μια γεφυρα στον Ταμεση
          γ. πας πισω στην Ελλαδα που ναι μεν δεν ειχες να φας, αλλα τουλαχιστον κοιμοσουνα στο παιδικο σου δωματιο (βεβαια δεν εχεις μελλον/ δικαιωμα στα ονειρα/στην δημιουργια/στην παραγωγικοτητα/ στην αξιοπρεπει αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα)

          Αφου ξεσπαθωσα και τα ειπα, στα πρακτικα τωρα.

          ΚΑΝΟΝΙΚΑ δεν χρειαζεται να προσκομισεις τιποτε αλλο εκτος απο το Confirmation of Residency ή Certificate of Residency απο την HMRC (για εσενα που εχεις εισοδηματα στην Ελλαδα μαλλον το 2ο). Παλια ο νομος ζητουσε και χιλια αλλα οπως συμβολαια σπιτιου κτλ αλλα οχι πια. Βεβαια ενδεχεται η κυριουλα στη ΔΟΥ (που δεν ξερει και πολλα γιατι εχει λαβει 436 ΠΟΛ σε 2 μηνες που η μια αναιρει την αλλη και τα εχει μπερδεψει η κακομοιρα ή φοβαται και τη σκια της - και μαλλον δικαιολογημενα) να σου ζητησει και οτι αλλα εμπνευστει αλλα για αρχη εγω προσωπικα σκοπευω να παω αυτο που ζητα ο νομος και μονον αυτο, το Confirmation of Residency οοοοοταν η HMRC το στειλει (η αποτελεσματικοτηα Βρετανικης και Ελληνικης εφοριας ειναι περιπου στα ιδια επιπεδα).

          Αυτο πρεπει να το στειλεις για Apostile. Μετα θα το μεταφρασεις (στο μεταφραστικο - επισημα πραματα) και να το πας ως αποδειξη οτι ζεις στην Αγγλια.

          Επειδη διαβασα μια ανακριβεια να διευκρινησω οτι Apostile μπορεις να κανεις μονο σε επισημα κρατικα εγγραφα. Σε βεβαιωση εργοδοτη πχ δεν μπορεις να κανεις και να θελες.

          Και κατι ακομη, κσνονικα πρεπει να δηλωσεις τα Ελληνικα εισοδηματα στη HMRC και να πληρωσεις φορο. Αλλα υπαρχει νομινος τροπος να μην χρειζεται να τα δημωσεις. Ψαξτο να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

          Αν θελεις κατι αλλο, PM me.

          Milou

          Comment


            #6
            Originally posted by milou View Post
            Γεια και απο μενα

            Αντιμετωπιζω ακριβως το ιδια προβληματα (και χειροτερα διοτι τυγχανω γυναικα σε διασταση - ΑΙΣΧΟΣ - το οποιο περιπλεκει τα πραγματα).

            Οσο το ψαχνω τοσο πιο πολυ εξοργιζομαι. Και ειμαστε παρα πολλοι αυτοι που εχουμε τα ιδια προβληματα και θα επρεπε να οργανωθουμε και να διεκδικησουμε τα αυτονοητα.

            - ΔΕΝ ΖΩ στην Ελλαδα, δεν σας χρωσταω τιποτα - ο φορος ειναι ανταποδοτικος, αν δεν ζω στην Ελλαδα και δεν απολαμβανω την ανταποδοση γιατι να πληρωσω; (οχι οτι οσοι ζουν στην Ελλαδα απολαμβανουν καμια ιδιαιτερη ανταποση...).

            - ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΣ. Επειδη δουλεουμε στο εξωτερικο μας θεωρουν πλουσιους. Δεν μπορουν να φανταστουν (και δεν θελουν) οτι εσυ με τα χρηματα που βγαζεις με το ζορι πληρωνεις το ενοικιο και μαλλον ζεις με αλλους 5 που δεν τους ειχες ξαναδει ποτε στη ζωη σου. Και απο αυτα που βγαζεις πρεπει να τους δωσεις και 3-4 κατοσταρικα το μηνα! Ο τροπος που θα βρεις ατα τα χρηματα ειναι απλός:
            α. ΔΕΝ τρως (για τις κυριες, ενας εξαιρετικος τροπος να φροντισουν την σιλουετα τους)
            β. κοιμασαι κατω απο μια γεφυρα στον Ταμεση
            γ. πας πισω στην Ελλαδα που ναι μεν δεν ειχες να φας, αλλα τουλαχιστον κοιμοσουνα στο παιδικο σου δωματιο (βεβαια δεν εχεις μελλον/ δικαιωμα στα ονειρα/στην δημιουργια/στην παραγωγικοτητα/ στην αξιοπρεπει αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα)

            Αφου ξεσπαθωσα και τα ειπα, στα πρακτικα τωρα.

            ΚΑΝΟΝΙΚΑ δεν χρειαζεται να προσκομισεις τιποτε αλλο εκτος απο το Confirmation of Residency ή Certificate of Residency απο την HMRC (για εσενα που εχεις εισοδηματα στην Ελλαδα μαλλον το 2ο). Παλια ο νομος ζητουσε και χιλια αλλα οπως συμβολαια σπιτιου κτλ αλλα οχι πια. Βεβαια ενδεχεται η κυριουλα στη ΔΟΥ (που δεν ξερει και πολλα γιατι εχει λαβει 436 ΠΟΛ σε 2 μηνες που η μια αναιρει την αλλη και τα εχει μπερδεψει η κακομοιρα ή φοβαται και τη σκια της - και μαλλον δικαιολογημενα) να σου ζητησει και οτι αλλα εμπνευστει αλλα για αρχη εγω προσωπικα σκοπευω να παω αυτο που ζητα ο νομος και μονον αυτο, το Confirmation of Residency οοοοοταν η HMRC το στειλει (η αποτελεσματικοτηα Βρετανικης και Ελληνικης εφοριας ειναι περιπου στα ιδια επιπεδα).

            Αυτο πρεπει να το στειλεις για Apostile. Μετα θα το μεταφρασεις (στο μεταφραστικο - επισημα πραματα) και να το πας ως αποδειξη οτι ζεις στην Αγγλια.

            Επειδη διαβασα μια ανακριβεια να διευκρινησω οτι Apostile μπορεις να κανεις μονο σε επισημα κρατικα εγγραφα. Σε βεβαιωση εργοδοτη πχ δεν μπορεις να κανεις και να θελες.

            Και κατι ακομη, κσνονικα πρεπει να δηλωσεις τα Ελληνικα εισοδηματα στη HMRC και να πληρωσεις φορο. Αλλα υπαρχει νομινος τροπος να μην χρειζεται να τα δημωσεις. Ψαξτο να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

            Αν θελεις κατι αλλο, PM me.

            Milou
            εεεε όχι δα .... θα μς τρελλάνεις κοπέλλα μου (συγνώμη για το κοπέλλα μου αλλά πιστεύω ότι σαν 60ρης δικαιούμαι)...

            η αποτελεσματικότητα τους είναι παροιμιώδης και μέσα στο σάιτ που κάνεις την αίτηση αναφέρουν ότι χρειάζεται από 3-6 εβδομάδες για την έκδοση του και την αποστολή του στο ΣΠΙΤΙ σου...

            χώρια που δεν τους βλέπεις ΠΟΤΕ μπροστά σου και τα πάντα τα κάνεις είτε μέσω τηλεφώνου είτε μέσω ιντερνετ...

            Comment


              #7
              Ενταξει, εχεις δικιο teras, υπερβαλλω, εδω ειναι καλυτεροι αλλα οχι και αστερια (για το ιδιο θεμα εχω μιλησει 3 φορες στο τηλεφωνο και πηρα 3 διαφορετικες απαντησεις).

              Ανεφερες οτι εχεις καποιο δικηγορο, θα μπορουσες να μου δωσεις τα στοιχεια του σε παρακαλω μπας και βγλαω καμια ακρη;

              thank you!

              Comment


                #8
                Γεια σε ολους. Θα αναστησω αυτο το thread με την περιπτωση μου. Ζω κ εργαζομαι στο ΗΒ με τον συζυγο κ τα παιδια μου απο το 2012. Στην Ελλαδα εχω ενα μικρο εισοδημα απο ενοικια οποτε καθε χρονο εκανα φορολογικη δηλωση ως κατοικος Ελλαδας (εννοειται κοινη με τον συζυγο μου υποχρεωτικα). Επειδη ημουν δημοσιος υπαλληλος (σε αδεια ανευ αποδοχων) δεν μπορουσα να γραφτω στη ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου (κ φυσικα επαιρνε η μπαλα κ τον συζυγο μου). Μεσα του 2015 παραιτηθηκα απο το Ελληνικο Δημοσιο. Γνωριζω οτι αν τωρα δηλωθω κατοικος εξωτερικου κ κανω αναδρομικες δηλωσεις για το εισοδημα μου για τα προηγουμενα ετη, θα κληθουμε να πληρωσουμε τη διαφορα φορου (καθως καναμε δηλωση σαν κατοικοι Ελλαδας) που ειναι ενα πολυ μεγαλο ποσο το οποιο ουτε εχουμε αλλα ουτε κ θα χαλαλιζαμε αν το ειχαμε. Σκεφτομαστε να δηλωσουμε κατοικοι εξωτερικου απο Ιανουαριο 2016. Ξερω πως πολλοι σαν εμας το εχουν κανει χωρις προβληματα. Θα το αναθεσουμε σε εξειδικευμενους λογιστες. Εχω διαφορες επιφυλαξεις για το πού μπορεί να κολλησει αυτη η διαδικασια. Ιδεες; Υπαρχει καποιος που το εκανε κ εληξαν ολα αναιμακτα;

                Comment


                  #9
                  καλησπερα σας. καποιος που εχει μεταφερθει στην δου κατοικων εξωτερικου και θελει καποια στιγμη να γυρισει ελλαδα και να μεταφερθει στην δου που ανηκε στη ελλαδα πριν παει εξωτερικο ποια ειναι η διαδικασια ? Απο που ξεκιναει?

                  Comment


                    #10
                    και κατι τελευταιο οταν θα περασει το ετος 2016 θα κλεισω 4 μηνες στο εξωτερικο. θα πρεπει να μεταφερθω στην δου κατοικων εξωτερικου για αυτο το φορολογικο ετος δηλαδη για τις δηλωσεις που θα κανουμε το 2017?

                    Comment

                    Working...
                    X