Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πατριωτάκια στην Οξφόρδη

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πατριωτάκια στην Οξφόρδη

    Καλησπέρα σε όλους,

    Την Δευτέρα εγώ και ο σύντροφος ανεβαίνουμε μόνιμα για Οξφόρδη. Επειδή παρακολουθώ το forum, αναρωτιέμαι αν υπάρχουν Έλληνες που να ζουν εκεί, να ανταλλάξουμε απόψεις για την νέα μας ζωή.

    #2
    Τι ακριβώς θέλετε να μάθετε για την Οξφόρδη. Μην νοικιάσετε σπίτι σε αυτές τις περιοχές Βlackbird leys,Cowley, Barton, Rose hill είναι οι χειρότερες περιοχές .Ψάξτε στο Marston,Didcot,Headington είναι mid level. Ενα καλο site για την Οξφορδη ειναι αυτό Daily Info - Your Guide to Oxford, UK. To job center είναι στο δίπλα στο κεντρικό σταθμό των λεωφορειων (gloucester green bus station). Και να ξέρετε οτι εκτός απο την Οξφόρδη μπορειτε να ψαξετε για δουλεια και στο Reading που είναι κοντά. Απλά αλλες οι δουλειές της Οξφόρδης άλλες του Reading.

    Comment


      #3
      Καλημέρα και καλές γιορτές! Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, απλά ίσως δεν ήμουν ιδιαίτερα κατατοπιστική! Πλέον είμαστε Οξφόρδη, ο σύζυγος είχε βρει δουλειά από Ελλάδα, επίσης είχαμε κλείσει σπίτι από Ελλάδα, το οποίο βρίσκεται στο Headington. Απλά ήθελα να μάθω αν υπάρχουν κι άλλοι Έλληνες εδώ.

      Comment


        #4
        Καλές γιορτές και καλή αρχή. Είμαι ακόμα Ελλάδα απλά εχω την αδελφή μου που δουλευει στο πανεπιστήμιο στη Οξφόρδη. Εγώ απλά εχω ανέβει αρκετές φορές και ξέρω πέντε πραγματακια για την πόλη. Αυτό που μου είπε πάντως είναι οτι έκτος απο φοιτητες που έχουν μια society το μόνο οργανωμένο group ειναι στη Holy Trinity church (ειναι ελληνορθόδοξη εκκλησία) που πρέπει να είναι και κοντα στο Headington. Αλλά και σεις ρε παιδιά δε χορτάσατε Έλληνες πάλι κλάψες θα ακούτε και πόσο χαζοί ειναι οι Άγγλοι. Που είναι λιγάκι αλλά να που έμεις οι πανέξυπνοι είμαστε αυτοι που τα χουμε κανει έτσι όπως τα έχουμε κάνει. Τελοσπάντων να είστε καλά καλή αρχή και πάλι και καλές γιορτές.

        Comment


          #5
          Χαχαχαχα η κλάψα του Έλληνα είναι λίγο πολύ συνηθισμένη.. Αλλά πιστεύω πως δεν είναι όλοι έτσι... Ελπίζω δηλαδή! Έχουμε καταλάβει εμπειρικά οτι δυστυχώς περισσότερο σε βοηθούν οι υπόλοιποι παρά οι Έλληνες, ειδικά του εξωτερικού.. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως και καλές γιορτές!

          Comment

          Working...
          X