Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νομικά επαγγέλματα στη Γερμανία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Νομικά επαγγέλματα στη Γερμανία

    Γεια σας και από εμένα!
    Θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει προοπτική ένας έλληνας δικηγόρος στη Γερμανία. Όχι απαραίτητα μάχιμη δικηγορία, αλλά κάτι παρεμφερές όπως νομικός σύμβουλος ή παρανομικά. Και αν ναι, οι μισθοί πώς είναι; Να το επιχειρήσω; Γνωρίζω τη γλώσσα.

    Ευχαριστώ!

    #2
    Είμαι νέος δικηγόρος και εδώ δεν βλέπω προκοπή στη μάχιμη δικηγορία εδώ, εργάζομαι αλλά τι να το κάνω αν δεν μου φτάνουν για να ζήσω μόνος μου. Και σε εταιρείες δύσκολα τα πράγματα στη χώρα μας... Για συμβολαιογράφος το σκέφτομαι ακόμα εδώ, αλλά θα δείξει. Απ' ό,τι καταλαβαίνω είναι δύσκολο να ξεκινήσεις ως νέος δικηγόρος στη Γερμανία. Με το κόστος διαβίωσης εκεί και με τους μισθούς που αναφέρεις, ίσα που βγαίνει ο μήνας, ε; Πιστεύεις ότι με ένα μεταπτυχιακό πρώτα στη Γερμανία σε κάποιον κλάδο θα είναι πιο ευοίωνα τα πράγματα; Έχω διαβάσει ότι στη Γερμανία υπάρχει πολλή εξειδίκευση και ότι και οι δικηγόροι παίρνουν ειδικότητα για να έχουν μέλλον. Ή έναν συνδυασμό με οικονομικά σκεφτόμουν...

    Comment


      #3
      Φυσικά και μπορείς...

      Comment


        #4
        δεν μπήκα εδώ για να συζητάω τα αυτονόητα ούτε για τρολλινγκ. Είσαι άσχετος με το θέμα και παραπληροφορείς (LL.M, τα έχεις ακουστά; )

        Αν γνωρίζει κάποιος αν αξίζει να πάω Γερμανία ως δικηγόρος για εργασία σε συνδυασμό με κάποιο μεταπτυχιακό LL.M ή σε οικονομικά που ζητάει η αγορά εργασίας εκεί, ας μου απαντήσει.

        Comment


          #6
          Καλημέρα και Χρόνια Πολλά και από μένα! Επειδή παρακολούθησα τη συζήτησή σας. Θα συμφωνήσω απολύτως με τον Milu. Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα στη Γερμανία και στους μισθούς που περιέγραψε και για τις δυσκολίες που υπάρχουν στις διαδικασίες εισαγωγής στον κλάδο και γενικότερα σε κάθε κλάδο ζητάνε αναγνώριση, εξετάσεις κλπ. Πχ εγώ ήμουνα στην Ελλάδα ιατρικός επισκέπτης με εμπειρία και εδώ θα πρέπει να δώσω εξετάσεις στο IHK συν πολύ καλή γνώση των Γερμανικών συν μαθήματα ορολογίας. Προς το παρόν δουλεύω σε εργοστάσιο εδω και χρόνια. Να φανταστείτε η Γερμανίδα που μου έκανε μαθήματα στο Βόλο πριν έρθω Γερμανία (ήτανε δασκάλα στην Ελλάδα για χρόνια και με την κρίση έφυγε και αυτή για Γερμανία με τα παιδιά της) την υποχρεώσαν οι Γερμανοί να δώσει πάλι εξετάσεις στη Γερμανία για αναγνώριση του πτυχίου της είχε ελληνικό.
          Όσον αφορά τις διαδικασίες εισαγωγής στα Πανεπιστήμια ο Milu μου θύμισε τη Διακήρυξη της Μπολόνια που συνεχώς την ανέφερα σαν συνδικαλιστής εκείνα τα χρόνια στο ΤΕΙ που σπούδαζα. Η διακήρυξη της Μπολόνια αναφέρεται σε δυο κύκλους σπουδών αφού ολοκληρωθεί με επιτυχία ο πρώτος κύκλος με ελάχιστη φοίτηση 3 χρόνια και ο δεύτερος κύκλος οδηγεί σε μάστερ ή διδακτορικό. Επίσης να τονίσω οι τετραετείς κύριες σπουδές θεωρούνται μπάτσελορ. Οι 5ετείς σπουδές όπως μηχανολόγοι πολυτεχνείου και γεωπόνοι το πτυχίο τους θεωρείται Μάστερ. Αυτή ήτανε τότε η διαφορά και παραμένει ακόμα. Αυτοί που σπουδάσανε 4 χρόνια πρέπει να κάνουνε και 2 χρόνια μάστερ για να αναβαθμίσουν το πτυχίο τους.

          Comment


            #7
            Άρα μετά το master στη Γερμανία πρέπει να δώσω εξετάσεις; Αυτή είναι η ουσία;

            Comment


              #8
              Ναι πρέπει να δώσεις εξετάσεις (Prüfung) για επαγγελματική αναγνώριση. Βέβαια άν θές ρώτα και τον Πανελλήνιο Σύλλογο Δικηγόρων σχετικά με το θέμα αυτό δεν χάνεις τίποτα, αλλά η άποψή μου δεν αλλάζει, καθώς οι Γερμανοί έχουνε μια τυπολατρεία με τις αναγνωρίσεις και τα πτυχία όσον αφορά την εισαγωγή στον γερμανικό εργασιακό χώρο. Εδώ σε εργοστάσιο δουλεύω και μου έκαναν άτυπη (Ausbildung, εκπαίδευση) για να ξεκινήσω πριν 3 χρόνια καθ όλα άπειρος τότε, πόσο περισσότερο για επαγγέλματα τύπου δικηγόρου. Όπως είπε και ο Μιλού αν δεν είσαι της πείνας στην Ελλάδα κάτσε εκεί που είσαι.

              Comment


                #9
                Ναι, για τις εξετάσεις αυτές κάτι έχω ακούσει κι εγώ... αλλά όχι ότι για να κάνεις master πρέπει να έχεις πτυχίο νομικής από Γερμανία, μην τρελαθούμε! Σ' ευχαριστώ πολύ

                Comment


                  #10
                  Χρόνια Πολλά με Υγεία και από μένα milu!

                  Comment


                    #11
                    Καλημέρα, είμαι δικηγόρος στην Ελλάδα, ασκώ μάχιμη δικηγορία εδώ και 10 έτη. Είχα αυτές τις μέρες μία επαφή με γερμανό δικηγόρο στη Γερμανία και με συμβούλεψε σε πρώτη φάση να συμπληρώσω την αίτηση προκειμένου να εγγραφώ ως ευρωπαίος δικηγόρος. Διαβάζοντας τη Νομοθεσία πρέπει να πω ότι μπερδεύτηκα λίγο..... Από ότι κατάλαβα υπάρχουν τρεις τρόποι για να έχει το δικαίωμα να ασκείς δικηγορία στη Γερμανία ως Ευρωπαίος Δικηγόρος. Ο ένας αναφέρει War der niedergelassene europäische Rechtsanwalt mindestens drei Jahre in Deutschland auf dem Gebiet des deutschen und europäischen Rechts tätig, wird er zur Rechtsanwaltschaft zugelassen. Die Tätigkeit muss ununterbrochen ausgeübt worden sein bzw. darf nur aufgrund von Ereignissen des täglichen Lebens (Krankheit, Urlaub) bis zu einer Dauer von drei Wochen unterbrochen worden sein. Bei Unterbrechungen, die diesen Zeitraum überschreiten, entscheidet die Rechtsanwaltskammer im Einzelfall. Die Tätigkeit ist gemäß der in § 12 EuRAG dargelegten Anforderungen nachzuweisen. Η ερώτησή μου είναι σε όποιον φίλο γνωρίζει : πρακτικά τι σημαίνει αυτό, δηλαδή κάνεις αίτηση και μετά επί τρία χρόνια πρέπει να χειριστείς υποθέσεις στο γερμανικό δίκαιο και ευρωπαικό (άρα και ελληνικό;;;;;;) στην γερμανική επικράτεια;;;;;;; Ή απλά να τους αποδείξω ότι έχω χειριστεί υποθέσεις στο Ευρωπαικό Δίκαιο γενικότερα (άρα και το ελληνικό) τα τελευταία τρία χρόνια;;;; Τα φώτα σας :-)

                    Comment


                      #12
                      @Thomas76: Μέχρι να βρεθει καποιος που γνωριζει ,ωστε να σου απαντησει ,δες κι αυτο ,αν δεν το εχεις δει ,ηδη

                      Ασκηση επαγγέλματος στη Γερμανία | Ε.Α.Ν.Δ.Α.
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        #13
                        Άρα ουσιαστικά μπορώ να χειριστώ υποθέσεις και στο γερμανικό δίκαιο

                        Comment


                          #14
                          Και το θέμα επίσης είναι με ποιον τρόπο αποδεικνυεις την τριετία

                          Comment

                          Working...
                          X