Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πρόβλημα με Agentur fur arbeit

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πρόβλημα με Agentur fur arbeit

    Καλησπέρα φίλοι μου!!Θα σας υποβάλλω μια πολύ σύντομη ερώτηση που με έχει προβληματίσει αρκετά.Λοιπόν είμαι καινούργιος στην Γερμανία θέλω να ψάξω για δουλειά και σημερα που πήγα να γραφτώ στο Agentur fur arbeit η κοπέλα στην γραμματεία μου είπε οτι τα γερμανικά μου δεν είναι αρκετά (εχω Β1 στα γερμανικα).Μόλις με ρώτησε αν ξέρω κολλησα και της είπα λιγα γνωρίζω και τότε μου απαντησε οτι πρεπει να κανω μαθηματα γερμανικων αν θελω να γραφτω στο Agentur fur arbeit.Ισχύει κάτι τέτοιο??

    #2
    Καλησπέρα Φώτη, σου έδωσε κάτι γραπτός? Αν όχι, πάνε και ζήτησε να σου το δώσει δηλ. την καταγραφή στα πρακτικά

    Comment


      #3
      Καλησπέρα!Όχι δεν μου έδωσε τίποτα γραπτώς.Δεν κατάλαβα, τι να ζητήσω ακριβώς??

      Comment


        #4
        Tha zitiseis tis apofasis sxetika me to thema sou. An sou anithei tha tis peis oti paranomei kai oti tha tin pas Sozialgericht. Kalo einai na pas me kapoion palio an exeis i siggeni sou. Se psareuei i kopela 100%.

        Comment


          #5
          I apofasi legetai Bescheid...

          Comment


            #6
            Πιστευω πως η κοπελα το χειριστηκε λαθος καθως δεν ρωτησε σχεδον τιποτα για μενα (μονο ποσο καλα γερμανικα γνωριζω)και παραξενευτηκα αρκετα για να πω την αληθεια!

            Comment


              #7
              Pantos na xereis oti ti epipedo gnosis tis glossas den einai proipothesi se kamia periptosi gia na pareis kapoio epidoma i gia na grafteis aplos stin Arbeitsamt kai auto isxiei. Tha xsanapas, tha to exigiseis kalitera, an theleis epeidi eisai neos grapta ta se ena xartaki gia na min mperdeuesai kai an pali sou arnithei tote tha tis peis na sou dosei tin Bescheig graptos gia na exeis apodeixeis sta xeria sou kai meta tha tis peis gia Sozialgericht. Kai meta tha mas xsanagrpaseis edo tin antidrasi tis. Alla an pas fovismenos xsexna to!

              Comment


                #8
                Δεν χρειαζεσαι γνωση της γλωσσας για να γραφτεις για ανευρεση εργασιας κτλ.
                Μηπως απλα δεν συννενοηθηκατε καλα?
                Aν ειναι ζητα καποιον υπαλληλο που μιλα αγγλικα ή παρε μαζι σου καποιον που ξερει καλα γερμανικα.

                Comment


                  #9
                  Συγγνώμη για τα Greeklisch ξεχάστηκα στο πληκτρολόγιο...

                  Comment


                    #10
                    αν δεν το έχεις κάνει ήδη, μπορείς εδώ να γραφτείς online για ανεύρεση εργασίας

                    Στο επόμενο ραντεβού, αν είναι η ίδια δημ. υπάλληλος θα της πεις

                    -> θέλω να με ενημερώσετε σχετικά με τα θέματα της γλωσσικής και της επαγγελματικής κατάρτισης.
                    -> ich möchte das Sie mich in Fragen der Sprachförderung und beruflichen Qualifizierung beraten.

                    Αν σου αρχίσει πάλι τα κινέζικα δωs' της να διαβάσει το αυτο
                    και ότι θέλεις να μιλήσεις με τον / την προϊστάμενο / προϊσταμένη η με κάποιον υπεύθυνο.

                    Για Sozial η Arbeitsgericht μην λες ακόμη τίποτα, θα το καταλάβει από μόνη της...

                    ***φίλε xristos_pan τα παραπάνω ισχύουν και για εσένα***

                    Comment


                      #11
                      Αυτο ακριβως θα κανω!Σας ευχαριστω πραγματικα για τις πολυτιμες πληροφοριες σας ολους και τον χρονο που διαθεσατε!Για οτιδηποτε προκυψει θα σας ενημερώσω άμεσα!

                      Comment


                        #12
                        Καλησπέρα,ζητώ συγγνωμη απο τον χρήστη που άνοιξε το θέμα που παρεμβαίνω στη συζητηση για κάτι δικό μου. Είμαι στη γερμανία εδω και μια εβδομάδα και ψάχνω δουλειά,έχω παρει το anmeldebestatigung απο το rathaus,δεν εχω δικαιωμα επιδωματος ανεργιας απο την Ελλάδα,και γενικά δεν είχα δουλειά πρίν,είμαι 25 χρονών. Αν πάω στην arbeitsamt θα με βοηθήσουν να βρώ δουλειά? Ή εκεί γράφεσαι αν δούλευες πρίν κ έχεις επιδωμα ανεργείας?

                        Comment


                          #13
                          εδώ

                          Comment


                            #14
                            Ευχαριστώ milu!!! Νόμιζα ότι ο φίλος ήταν διαφορετική περίπτωση.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by Fotis Theodorakis View Post
                              Αυτο ακριβως θα κανω!Σας ευχαριστω πραγματικα για τις πολυτιμες πληροφοριες σας ολους και τον χρονο που διαθεσατε!Για οτιδηποτε προκυψει θα σας ενημερώσω άμεσα!
                              Απλα την επομενη φορα πηγαινε σε αλλη υπαλληλο, δυστυχως οι πολυ καινουριες ειναι αρκετα ψαρωμενες και τυπικες.

                              Comment

                              Working...
                              X