Announcement

Collapse
No announcement yet.

Κόστος καινούργιου ή μεταχειρισμένου αυτοκινήτου στην Αγγλία?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Κόστος καινούργιου ή μεταχειρισμένου αυτοκινήτου στην Αγγλία?

    Χαιρετώ όλους τους φίλους του forum!!! Ήθελα να ρωτήσω για το κόστος χρήσης που έχει ένα αυτοκίνητο στην Αγγλία? 'Εχω ακούσει ότι τα ασφάλιστρα είναι πανάκριβα, ότι είναι υποχρεωμένος ο κάθε οδηγός να ασφαλίζεται, ότι τα αυτοκίνητα περνάνε κάθε χρόνο από το αντίστοιχο ΚΤΕΟ? Και τέλος θα ήθελα να μου μιλήσετε για την εμπειρία την δεξιοτίμονης οδήγησης?Σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας!!!

    #2
    Ειναι οντως υψηλοτατα τα ασφαλιστρα αλλα παιζουν πολλες παραμετροι που διαμορφωνουν την τιμη. Σαν νεος οδηγος και διχως εμπειρια σε δεξιοτιμονο θα ξεκινησεις (αν βρεις εταιρια να σε ασφαλισει) στις 1500£/χρονο. Εχω ακουσει το ιδιο ποσο και σε 6μηνο. ΜΟΤ ειναι αν θυμαμαι καλα ανα 2 χρονια. Οσο για το τιμονι στα δεξια ειναι ζορι μεγαλο. Μπορεις να νοικιασεις ενα μικρο για να παρει μια γευση.

    Comment


      #3
      σημαντικό έξοδο είναι τα ασφάλιστρα παίζει μεγάλο ρόλο πόσοι θα οδηγούν το αυτοκίνητο και αν το δίπλωμα οδήγησης είναι GR η UK και πόσα χρόνια το έχεις, ΜΟΤ (KTEO) είναι κάθε χρόνο, τέλη κυκλοφορίας ανάλογα τους ρύπους και όχι τα κυβικά και τέλος ένα σημαντικό έξοδο είναι και το παρκιν γιατί σχεδόν παντού έχουν ελεγχόμενη στάθμευση
      ρίξε μια ματιά εδώ να πάρεις μια ιδέα Used cars - Find a used car on Auto Trader
      Originally posted by Delio View Post
      Χαιρετώ όλους τους φίλους του forum!!! Ήθελα να ρωτήσω για το κόστος χρήσης που έχει ένα αυτοκίνητο στην Αγγλία? 'Εχω ακούσει ότι τα ασφάλιστρα είναι πανάκριβα, ότι είναι υποχρεωμένος ο κάθε οδηγός να ασφαλίζεται, ότι τα αυτοκίνητα περνάνε κάθε χρόνο από το αντίστοιχο ΚΤΕΟ? Και τέλος θα ήθελα να μου μιλήσετε για την εμπειρία την δεξιοτίμονης οδήγησης?Σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας!!!

      Comment


        #4
        καλησπερα και απο μενα.επειδη θα ανεβω και εγω σε καμια 10ρια μερες Αγγλια και η εταιρια που θα δουλευω θα μου παρεχει και αυτοκινητο, ολα τα εξοδα ειναι περιπου 100 λιρες το μηνα μαζι με την ασφαλεια ή η ασφαλεια ειναι ξεχωριστο καπελο? θα μου πληρωνουν και μερος της βενζινης παραπιπτωντος

        Comment


          #5
          Ρωτησε τους τι γινεται με την ασφαλεια , μπορει να την καλυπτουν οι ιδιοι για εσενα.

          100 λιρες βγαινει πανω κατω ενα μετριο-καλο μεταχειρισμενο αυτοκινητο με ολα τα εξοδα και νορμαλ χρηση στυλ σπιτι-δουλεια-σπιτι αν υποθεσουμε πως εισαι 15 λεπτα οδηγηση απο τη δουλεια σου.

          Comment


            #6
            την ασφαλεια θα την πληρωνω εγω. σε ευχαριστω

            Comment


              #7
              βασικα μπες εδω -> https://www.moneysupermarket.com/car-insurance/

              θα σου υπολογισει με ακριβεια cent του ποσο θα σου βγει η ασφαλεια.

              χρειαζεται να γνωριζεις μονο την πινακιδα του αυτοκινητου , την διευθυνση της δουλειας σου και την διευθυνση του σπιτιου σου. (καθως και αν εχεις παρκινγκ κτλ κτλ). Βαλε αληθινα στοιχεια για να παρεις αληθινο αποτελεσμα. Πειραματισου με τις επιλογες και δοκιμασε να κλεισεις την ασφαλεια που σου χρειαζεται. Εγω πχ στον πρωτο μου χρονο ειχα θεωρησει καλη ιδεα να προσθεσω στην ασφαλεια μου σερβις απο το σπιτι σε περιπτωση που δεν παιρνει μπροστα το αυτοκινητο. Και πληρωνα ενα γενναιο ποσο για αυτο μαλιστα.
              Οταν συνεβη ομως η κακια ωρα και σκεφτηκα να τους παρω τηλεφωνο ανακαλυψα πως θα μου ανεβαζαν το κοστος τοσο πολυ που δεν συμφαιρε, οποτε.. το επισκευασα μονος μου.
              Ηταν το πιο αχρηστο εξτρα που ειχα ποτε και θα δεις και εσυ παρα πολλα που δε χρειαζεσαι αλλα θα προσπαθουνε να σε τρομοκρατησουν να σου πουνε οτι χρειαζεσαι. Κατα τη γνωμη μου παρε την πιο απλη με επιλογη μονο για business χρηση (σπιτι -> δουλεια -> σπιτι) και καθαρισες.

              Ρωτησε στη νεα σου δουλεια αν γνωριζουν απο τωρα τις πινακιδες του αυτοκινητου επειδη θελεις να κλεισεις την ασφαλεια συντομα. Ολα γινονται Online Και μπορεις να ασφαλιστεις ακομα και απο την επομενη ωρα, βδομαδα, μηνα ή οποτε θελεις.

              Τελευταια μια -κατα τη γνωμη μου- αρρωστημενη μοδα στις ασφαλιστικες ειναι να σου προσφερουν αρκετα χαμηλα ασφαλιστρα αρκει να δεχτεις βαλεις στο αυτοκινητο σου ενα μηχανηματακι που θα παρακολουθει ολες σου τις κινησεις στον δρομο!

              Εχει συστημα gps οποτε θα βλεπουν ανα πασα ωρα και στιγμη που εισαι και που αφησες το αυτοκινητο σου (που οκ αν ειναι μονο για δουλεια λες δε πειραζει) αλλα μετα εχουν και αλλα οπως πχ θα μπορουνε να δουνε αν φρεναρεις συχνα, ποσο γρηγορα/αργα οδηγας, σε τι δρομους οδηγας κτλ κτλ
              Οπως καταλαβαινεις μπορει αυτη η λυση να ειναι η οικονομικοτερη αλλα με τοσες πληροφοριες που θα συλλεγουν απο εσενα σε περιπτωση που γινει το ωραιο θα σε περασουν απο 1002 κοσκινα για να πληρωσουν.
              Για αυτο προσεχε τα αυτα και δες απο την παραπανω σελιδα αμα η ταδε ασφαλιστικη σε ασφαλιζει αυστηρα και μονο με τρακερ.

              Comment


                #8
                και κατι τελευταιο. αν θυμαμαι καλα μπορεις να το πληρωνεις με δοσεις ετσι?Πρεπει να αλλαξω το διπλωμα σε ευρωπαικο ή uk? Αποτι ειδα στην ιστοσελιδα του υπουργειου μεταφορων θελει 1 μηνα να αλλαξει και δεν προλαβαινω. λογικα μπορω να το μετατρεψω και εκει ετσι?

                Comment


                  #9
                  και κατι ακομα. στο φουντστοκ θα μενω κοντα στην οξφορδη. γιατι ειναι τοσο ακριβα? με 1350 λιρες καθαρα, 19000 και κατι μικτα, θα μπορω να ζω αξιοπρεπως?

                  Comment


                    #10
                    και κατι ακομη.θα μενω στο γουνστοκ κοντα στην οξφορδη. γιατι τοσο ακριβα εκει? με 1350 λιρες καθαρα θα μπορω να ζω αξιοπρεπως? σε σπιτι με συγκατοικο εννοειται

                    Comment


                      #11
                      επειδη ειναι διπλα στην οξφορδη η οποια ανηκει στις απλησιαστες απο αποψη κοστου ζωης πολεις και πολλοι που δουλευουν οξφορδη μενουν εκει. και παλι τα ενοικια φθηνοτερα απο οξφορδη ειναι.

                      με 1350 λιρες θα εισαι ετσι και ετσι που και να εισαι, ειδικα για εκεινα τα μερη.

                      εγω παντως που ζουσα σε παρομοια ακριβη πολη (κειμπριτζ) οταν καποια στιγμη βρεθηκα περιπου με αυτο το ποσο τον μηνα ,μπορω να πω πως ζοριζομουν λιγακι αλλα οχι τρελα πραγματα. βεβαια αυτο ειναι και σχετικο εξαρταται την ζωη που θα κανεις, αν θα βγαινεις συχνα εξω, αν θα μαγειρευεις η θα τρως εξω και αλλα πολλα.

                      Comment


                        #12
                        τι διπλωμα εχεις? το ευρωπαικο και το βρετανικο ειναι ακριβως το ιδιο.

                        Comment


                          #13
                          το κλασικο ροζ ελληνικο με ελληνικους χαρακτήρες

                          Comment

                          Working...
                          X