Announcement

Collapse
No announcement yet.

Λογαριασμός Τραπέζης Στην Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by Dima View Post
    ειδα οτι στις χρεώσεις τις monese η αναληψη εντος εδαφους uk ειναι 0.5£ απο καθε ΑΤΜ, αρα για πρωτο καιρό ειναι καλα νομίζω, το transferwise μπορεις να το χρησιμοποιήσεις απευθείας για αλλαγη νομίσματος και μεταφορά απο λογαριασμο σε λογααριασμό ετσι? τι γίνεται όμως με τα capital controls και τα εμβάσματα, υπάρχει οριο φαντάζομαι, υπαρχει άλλος τρόπος να κανεις κατάθεση στην monese?
    Greece Capital Controls
    Will the current capital controls affect my using of my Monese account?
    As a Monese customers based in Greece you may use the account to withdraw as much as they like as long as the funds are in the account. The Government have not limited offshore account limits as it pours money into the economy such as tourism and business. Therefore you can transact as much as you like, balance permitting. Including paying for services abroad. Any blocks on accounts and transfers would be down to the Greece based bank and will be out of Monese’s control.
    Can I transfer more than the €500.00 monthly limit?
    Unfortunately not, This will likely be blocked by your Greek bank. This is out of our control. To avoid delays in payments we suggest you speak with your current bank before sending. It will not be blocked at our end but your other bank will likely block it.
    I have assets abroad already. Can I transfer these?
    You may. As there would not be any capital controls on this account, there would be no limit.

    Comment


      #17
      thanks για την πληροφορία egigo, αλλα αν εχω ρευστό, πως θα το περάσω απευθείας στην monese? ωστε να μην κουβαλάω πολλά χρηματα μαζι μου στο uk? υπαρχει κάποιος τρόπος??

      Comment


        #18
        Κατάθεση μπορείς να κάνεις στην Αγγλία σε ένα από τα 28.000 σημεία Paypoint (δηλαδή από παβτού). Από Ελλάδα μέσω transferwise ή εμβάσματος. Υπόψη ότι η transferwise δέχεται και κάρτα (χρεωστική ή πιστωτική)

        Comment


          #19
          ειναι αξιόπιστη η monese??

          Comment


            #20
            προφορικά δεν δέχεται καμία Αγγλική τράπεζα διευθύνσεις κατοικίας απ ότι ξέρω ..

            Έκανα αιτηση στην monese και περιμένω σε 3 μέρες να ενεργοποιήσουν τον premium λογαριασμο,μου ζήτησαν passport ενα δημόσιο έγγραφο για ταυτοποίηση της διεύθυνσης κατοικίας και μια φοτογραφία.

            Comment


              #21
              Έκανα αιτηση και εγω στην monese και μου στειλαν τελικα με ταχυδρομείο την καρτα σπιτι, παρ'ολα αυτα μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουνε επαλήθευση τα στοιχεία μου επειδη τους εδωσα ελληνικη ταυτότητα, λεγοντας μου οτι οι ελληνικες ταυτοτητες δεν εχουν ψηφιακο ιχνος και θελουν περισσοτερα έγραφα, με διαβατήριο γίνεται κανονικά η επαλήθευση?? επίσης δοκίμασα να συνδέσω τον monese λογαριασμο μου με paypal, αλλα δεν δεχεται το iban του λογαριασμού και αυτο με παραξένεψε λιγο, οταν επικοινωνησα μαζι τους για το συγκεκριμένο θεμα μου είπαν οτι προς το παρών αντιμετωπίζουν καποιο θέμα συνδεσης με το paypal, δεν ξερω αν τελικά μπορει να αποδειχθει αξιόπιστη, παντως η καρτα atm που μου στείλαν είναι visa και με τσιπάκι ανέπαφων συναλλαγών πάνω

              Originally posted by kimjon View Post
              προφορικά δεν δέχεται καμία Αγγλική τράπεζα διευθύνσεις κατοικίας απ ότι ξέρω ..

              Έκανα αιτηση στην monese και περιμένω σε 3 μέρες να ενεργοποιήσουν τον premium λογαριασμο,μου ζήτησαν passport ενα δημόσιο έγγραφο για ταυτοποίηση της διεύθυνσης κατοικίας και μια φοτογραφία.

              Comment


                #22
                Εμενα μου εκαναν αποδοχη με το διαβατιριο αλλα την unlimited την δεχτικαν μονο μεσω Skype ειθελαν να δουν τα νουμερα του διαβατιριου.
                Εχεις δοκιμασει να χρησιμοποιησεις την καρτα εδω σε καταστιμα?
                Originally posted by Dima View Post
                Έκανα αιτηση και εγω στην monese και μου στειλαν τελικα με ταχυδρομείο την καρτα σπιτι, παρ'ολα αυτα μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουνε επαλήθευση τα στοιχεία μου επειδη τους εδωσα ελληνικη ταυτότητα, λεγοντας μου οτι οι ελληνικες ταυτοτητες δεν εχουν ψηφιακο ιχνος και θελουν περισσοτερα έγραφα, με διαβατήριο γίνεται κανονικά η επαλήθευση?? επίσης δοκίμασα να συνδέσω τον monese λογαριασμο μου με paypal, αλλα δεν δεχεται το iban του λογαριασμού και αυτο με παραξένεψε λιγο, οταν επικοινωνησα μαζι τους για το συγκεκριμένο θεμα μου είπαν οτι προς το παρών αντιμετωπίζουν καποιο θέμα συνδεσης με το paypal, δεν ξερω αν τελικά μπορει να αποδειχθει αξιόπιστη, παντως η καρτα atm που μου στείλαν είναι visa και με τσιπάκι ανέπαφων συναλλαγών πάνω

                Comment


                  #23
                  οχι δεν την εχω δοκιμασει ακομα, τι εννοεις μεσω skype, κανατε βιντεοκληση??
                  Originally posted by kimjon View Post
                  Εμενα μου εκαναν αποδοχη με το διαβατιριο αλλα την unlimited την δεχτικαν μονο μεσω Skype ειθελαν να δουν τα νουμερα του διαβατιριου.
                  Εχεις δοκιμασει να χρησιμοποιησεις την καρτα εδω σε καταστιμα?

                  Comment


                    #24
                    οχι δεν την εχω δοκιμασει ακομα, τι εννοεις μεσω skype, κανατε βιντεοκληση??
                    Originally posted by kimjon View Post
                    Εμενα μου εκαναν αποδοχη με το διαβατιριο αλλα την unlimited την δεχτικαν μονο μεσω Skype ειθελαν να δουν τα νουμερα του διαβατιριου.
                    Εχεις δοκιμασει να χρησιμοποιησεις την καρτα εδω σε καταστιμα?

                    Comment


                      #25
                      Ναι ,ζητισε να δει το διαβατιριο και μου έκανε ενεργοποιηση του λογαριασμου γιατι δεν ειχα λογαριασμο ΔΕΚΟ στο ονομα μου ουτε statement τραπεζας και δεν γινοταν αλιώς

                      Comment


                        #26
                        ok καταλαβα, θα στειλω ενα μαιλ αν ειναι, ευχαριστω kimjon

                        Comment

                        Working...
                        X