Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νεα αρχη στην Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Νεα αρχη στην Γερμανια

    Καλησπερα και απο εμενα. Καινουργια στο forum αλλα και στην Γερμανια. Εχουμε δεν εχουμε τρεις μηνες εδω. Ειπα λοιπον να σας πω κ εγω εστω την εμπειρια μου αυτους τους μηνες. Το σκεφτηκα αρκετα να σας πω την αληθεια για να την γραψω. Με τοσα που εχω διαβασει εδω μεσα ντρεπομαι να σας πω ολα αυτα που εζησα. Θα καταλαβαιτε μετα γιατι. Ας τα παρουμε λοιπον απο την αρχη. Ιουλιος μηνας και λιγο η ζεστη λιγο οτι ο αντρας μου πιεζοταν πολυ στην δουλεια του περνουμε την αποφαση να σταματησει. Εγω δεν δουλευα εκεινη την εποχη. "Μην αγχονεσαι , του λεω. Καλοκαιρι ειναι, ας κανεις κ εσυ τις διακοπες σου να χαλαρωσεις κ λιγο απο ολα αυτα και απο Σεπτεμβριο καλα να ειμαστε κ κοιταμε για δουλεια." (Το καλο με αυτον τον ανθρωπο ειναι οτι ειναι τετοιο το επαγγελμα του- μαγειρας- που οποια εποχη κ να κοιταξει θα βρει δουλεια). Μαζετουμε τα πραγματακια μας, ξενοικιαζουμε κ το σπιτι κ βουρ για το χωριο. Καναμε τα μπανια μας, πηγαμε στα πανηγυρια μας αντε και σε ενα νησακι και με αυτα κ με αυτα ποτε περασε ο καιρος ουτε που το καταλαβαμε. Σεπτεμβριος λοιπον και πρεπει κατι να κανουμε. Καθομαστε,μιλαμε και καπου εκει περνουμε και την αποφαση να αρραβωνιαστουμε. Και καπου αναμεσα στο ψαξιμο για βερες κ για τραπεζι ο καλος μου ηδη ειχε αρχισει να στελνει τα βιογραφικα του. Για ποιο λογο εστελνε τα περισσοτερα βιογραφικα στο εξωτερικο ακομα δεν εχω καταλαβει.Ισως και ο ιδιος πιστευε οτι κανενας δεν θα τον παρει τηλεφωνο. Δεν ειναι ανθρωπος που θα εφευγε ευκολα απο την Ελλαδα ουτε κ ειχεμε ποτε συζητησει ενα τετοιο ενδεχομενο. Τελος παντως. Εχει μπει κ ο Οκρωβρης κ ενα ωραιο απογευμα που λετε ντριν το τηλεφωνο του. " ναι γεια σας για το βιογραφικο που μας στειλατε καλουμε." Ποιο απο ολα; "Μα απο εκεινο το εστιατοριο στην Αγγλια". Τα ειπανε τα συζητησανε κλεινουν κ για μια συνεντευξη απο skype κ κλεινει. Μου τα λεει μεσα στις ακρες και για πρωτη φορα συζητησαμε σοβαρα το ενδεχομενο της μεταναστευσης. Και αν κατσει τι κανουμε; Δεν περναν δυο μερες παλι το τηλεφωνο. Ο ιδιος διαλογος πανω κατω αλλα αυτη τη φορα απο Γερμανια. Με την διαφορα οτι αυτοι δεν του εκλεισαν συνεντευξη αλλα ηθελαν να κανουν δοκιμαστικο για μια εβδομαδα. Ποτε το συντομοτερο δυνατον. Μα δεν μπορω τωρα τους λεει σε λιγες μερες αρραβωνιαζομαι. Αν θελετε μετα τους αρραβωνες ευχαριστως. Να μην μακρυγορω θα μιλησουμε παλι του λενε κ κλεινουν. Αντε λεω την γλυτωσαμε. Ακολουθει αλλο ενα τηλεφωνο παλι απο Αγγλια. Μα καλα λεω, τοσα βιογραφικα που εστειλε εδω γιατι δεν απαντησε κανενας εστω κ αρνητικα. Απο εξωτερικο πως το κανουν; Εχουνε περασει οι μερες κ κοντευουν οι αρραβωνες. Και παλι το τηλεφωνο. Το σηκωνει παλι ο τυπος απο Γερμανια. Την ταδε ημερομηνια μπορει να κλεισω εισητηριο. Τι να πει κ ο αντρας μου. Του κλεινει το εισητηριο κ πλεον μετραει μερες για να φυγει. Να μην σας λεω ψεματα λιγο οτι γιναν ολα βιαστικα λιγο τα θεματα που εβλεπα εδω παει λεω δεν θα τον ξαναδω. Και φτανουμε μια μερα μετα τους αρραβωνες απο την μια να ανοιγουμε τα δωρα κ απο την αλλη να ετοιμαζει τις βαλιτσες του. Συμβουλες εγω για να προσεχει κ ειδες τι εγραψε ο ταδε και ο ταδε στο patriotaki.και αν κατι δεν του αρεσει να ερθει αμασως πισω. Και μπαινει στο αεροπλανο και φευγει. Πανω απο το την εγω μηπως παρει κ δεν το ακουσω. Οι πρωτες του εντυπωσεις καλες. Τον περιμεναν στο αεροδρομιο τον παρελαβαν και μετα απο μια βολτα στην πολη πηγαν στο μαγαζι. Τοσα ειχα ακουσει για ελληνικα εστιατορια απο φιλους εδω. Κρατα μικρο καλαθι λεω. Και η δευτερη μερα το ιδιο καλη την τριτη μερα τον πηγαν για καφε την τεταρτη για φαγητο.πρεναει η εβδομαδα και πρεπει να αποφασισει. Αν ειναι ετσι λεω κατσε αλλα με πολυ προσοχη. Μπορει να ειναι παγιδα για να σε πεισουν να μεινεις και μετα να αλλαξουν συμπεριφορα. Τοσα που διαβαζω δεν γινετε να πεσαμε εμεις στους καλους. Μετα απο δυο εβδομαδες ηρθα κ εγω για λιγο. Να δω πως ειναι κ τι παιζει. Η αληθεια ειναι οτι και μαζι μου ηταν το ιδιο καλοι. Και στο σπιτι τους με καλεσαν και για καφε με πηγαν και να δω την πολη και για φαγητο. Και ουτε μια φορα δεν μας αφησαν να πληρωσουμε. Εστω εναν καφε. Επεστρεψα Ελλαδα και γυρισα πισω ενα μηνα μετα. Λεω δεν γινετε. Τωρα που ηρθα μονιμα και εγω θα αποκαλυφθουν. Η αληθεια ειναι οτι τοσο καιρο αργοτερα η συμπεριφορα τους ειναι η ιδια. Οπου εχει χρειαστει παντα τρεχουν να μας βοηθησουν. Και στο δημαρχειο να δηλωθουμε και στο υγειονομικο. Και οι καφεδες συνεχιζονται και για φαγητο πηγαινουμε. Και ακομα δεν μας εχουν αφησει να πληρωσουμε ουτε μια φορα. ΠΟΤΕ. Τωρα με βοηθουν και εμενα να βρω δουλεια και με την γλωσσα. Και προθυμοποιηθηκαν απο μονοι τους να ειναι μαρτυρες στον γαμο μας. Α και καθε Κυριακη με καλουν για φαγητο στο μαγαζι μαζι με το υπολοιπο προσωπικο. Βεβαια και εμεις προσπαθουμε με την σειρα μας να. Κανουμε οτι μπορουμε κ οπου χρειαστει. Με ψιλοαγγαριες και εξυπηρετισεις αλλα η δικη τους βοηθεια πραγματικα ηταν σημαντικη. Και ειναι. Κ χωρις ποτε να τους το ζητησουμε. Δεν λεω βεβαια οτι δεν υπαρχουν και ψιλοδιαφωνιες την ωρα τις δουλειας τους αλλα πραγματικα με οτι ειχε περασει στην ελλαδα καμια σχεση. Τα ωραρια τους ειναι οπως ακριβως του ειχαν πει. 8ωρο και ποτε παραπανω τα λεφτα πολυ καλα και εχει και το ρεπο του. Πραγματικα τωρα που τα λεω ολα αυτα ντρεπομαι. Νρεπομαι γιατι ολοι εδω μεσα περασαν απο χιλια κυματα μεχρι να στρωσει η ζωη τους εδω και εμεις νομιζω οτι σταθηκαμε παραπανω απο τυχεροι. Και δεν ξερω καν αν μας αξιζε. Με μια δουλεια που ηρθε απο το πουθενα και με πολυ βοηθεια. Σιγουρα εμεις ειμαστε η εξερεση. Και δεν θελω να κανω κανεναν να πιστεψει οτι θα του ερθουν ολα οπως τα φανταζεται. Εξαλλου οι ιστοριες εδω εχουν αποδειξει το εντελως αντιθετο.
    Υγ. Την συνεντευξη για Αγγλια δεν την εκανε ποτε.

    #2
    Η επιλογή των θεμάτων, στα οποία δίνω τη γνώμη μου, τουλάχιστον από τα δικά μου κίνητρα (η ζωή είναι πάρε δώσε), γίνετε με βάση τις προσωπικής εμπειρίας σαν αλλοδαπός πρώτης γενιάς μέσα από την επιβίωση, άλλα και σαν εργαζόμενος σε διάφορα κοινωνικά ιδρύματα στη Γερμανία, που διαπιστώνουν και αντιμετωπίζουν καθημερινά χιλιάδες παραδείγματα κοινωνικών κεκτημένων στην πράξη και όχι από στατιστικές θεωρίες η ατομικής απογοήτευσης, χωρίς απαξίωση για τα τελευταία.

    Φυσικά, είναι καλό να γνωρίζουμε όλες τις ιστορίες μεταναστών, επιτυχής η όχι. Άσχετο ποιες είναι η προσδοκίες και αναπαραστάσεις μας άλλα και οι ψεύτικες υποσχέσεις μελλοντικών εργοδοτών;

    Σχετικά σαν φόρουμ, αυτό που μας ενδιαφέρει, είναι να ενημερωνόμαστε όλοι και όχι μόνο ιδίως αυτοί που πέφτουν θύματα εκμετάλλευσης από τους εργοδότες, για τα δικαιώματα και της υποχρέωσης μας. Έτσι ώστε εκείνοι που έρχονται χωρίς να είναι κοινωνικά δικτυωμένοι στην κατάρτιση και τις γλωσσικές δεξιότητες, τους καλούμε τους ανθρώπους αυτούς να εξασφαλίσουν την ύπαρξή τους (κατά το δυνατότερο), με των απαιτούμενων νομικών και διαδικαστικών προϋποθέσεων αλλά και των οργανωτικά μελετημένων ενεργειών στην μετανάστευση.

    Η εγκατάσταση σε μια ξένη χώρα δημιουργεί πολλά προβλήματα. Η πείρα έχει δείξει ότι πολλά απ` αυτά μπορούν να αντιμετωπιστούν ευκολότερα, όταν ο μετανάστης πριν από τη μετακίνησή του έχει ενημερωθεί σωστά σχετικά με την κατάσταση που επικρατεί στην αγορά εργασίας. Τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσει στο να βρει κατάλληλη κατοικία και όταν γνωρίζει τις προϋποθέσεις της νόμιμης παραμονής, τα δικαιώματα και οι υποχρέωσης του σχετικά με τις κοινωνικές παροχές (επιδόματα ανεργίας, ασθενείας κ.λ.π.), την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, τα σχολικά προβλήματα, άλλα και παραπέρα τις πολιτισμικές προσδοκίες όπως πχ. απαραίτητες γλωσσικές δεξιότητες.

    Δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει κανόνας, ή ότι οι περισσότεροι δεν έχουμε παρόμοια “τύχη”. Απλά από τους εκατοντάδες χιλιάδες που φύγανε δεν γράφουν όλη εδώ μέσα η σε άλλα φόρουμ και μπλοκ. Δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι, είστε αξιόπιστοι και τα αφεντικά σας είναι επαγγελματίες. Ο ένας βοηθάει τον άλλον. Απλά πράγματα.

    Από εκεί και πέρα.. βέβαιος ο καθένας θα βγάλει τα δικά του συμπεράσματα με την δική του αντίληψή, όλη μας αντιδράμε σε ότι μας δόθηκε μέσα στο κοινωνικό περιβάλλον που μεγαλώσαμε, εξελιχθήκαμε και ζούμε...

    Με προσοχή και σεβασμό! θέλω να δώσω και εγώ την γνώμη μου γιατί δεν μου αρέσει να ισοπεδώνονται τα πάντα..: “τα πάντα ρέει”... και με λίγο γνώση της ιστορίας... όλα μπορούν να αλλάξουν ανά πάσα στιγμής και αυτά που γνωρίζουμε και λέμε σήμερα, αύριο είναι ιστορία..

    Ποιες είναι λιπών τελικά η σταθερές αξίες?

    Όταν μια χώρα σ` αφήνει να πεινάς γιατί έτυχε να μην γεννηθείς σε χρυσά κουτάλια, και ουκ αφήνει η πολιτική να εξελιχτούν τα παιδιά της για ένα πιο λαμπερό μέλλον, τότες δεν της χρωστάς πια τίποτε άλλο παρά μια ευχή με Κάρβουνο και Λιβάνι.

    Από την άλλη όμως, μην επιδεινώνεται το συνολικό δημοκρατικό έλλειμμα που παρατηρείται τουλάχιστον στην Γερμανία από αρκετούς Έλληνες, γιατί τείνεται να απογυμνώσουμε το ελληνικό φιλότιμο μας και πληγώνεται η εθνική υπερηφάνεια μεταξύ Ελλήνων εσωτερικού και εξωτερικού. Παρακολουθούμαι ότι υπάρχει αυτή η κλήση αποστέρησης εναντίων τον “νέο μεταναστών”και τους “ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΒΛΑΧΟΓΕΡΜΑΝΟΙ”

    Εγώ δεν δέχομαι αυτή τη διατύπωσης!

    Εκείνο που με ενοχλεί είναι μία, θα έλεγα, αγενής αδιαφορία, μια επιχειρηματολογία που είναι απερίσκεπτη και το χειρότερο είναι ότι τεκμηριώνετε πολλές φόρες, συνειδητά ή ασυνείδητα, με αναίδειά ισχυρισμό λες και δεν θα ψιλοκοσκινίσει κανείς με περίσκεψη αυτά που γράφονται.

    Γ' αυτό αγαπητή συμφορουμιτησα mariafrank καλώς ήρθες στο φόρουμ, και όπως ανάφερα η ζωή είναι πάρε δώσε, να σου χαρίζει ότι χαρίζεις και εσύ, κουράγιο, επιτυχία και ευτυχία!

    Comment


      #3
      καλη αρχη

      Comment


        #4
        Ευχάριστα νέα! Καλή συνέχεια!

        Comment


          #5
          Καλη αρχή Μαρία !

          Γράφω πόλυ σπάνια στο φόρουμ - γιατι απλά δεν ρωτάει και κάνεις τιποτα που να μπορώ να απάντησω ( λόγο χώρας )
          Αλλά σήμερα θέλω να πώ ενα μπράβο στον Milu ! "Εγραψες" με το σχολιο σου .
          Δεν έχω να πώ κάτι παραπάνω

          Comment


            #6
            ποτε δεν ξερεις Sonea μπορει καποιος κατι να ψαχνει και για εκει ..και εγω δεν γραφω δεν τα ειχα καλα με την εκθεση στο σχολειο παντα εκτος θεματος... να περνας καλα παντως

            Comment


              #7
              Καλη συνεχεια να εχετε Μαρια!Ολα θα σας πανε καλα!!!Κι ακομα και κατι να στραβωσει (ανθρωποι ειμαστε) με το δυνατο πυρηνα που εχετε δημιουργησει εσυ και ο αραββωνιαστικο σου δεν εχεις να φοβασια τιποτα....θα το ξεστραβωσετε!!!

              Comment


                #8
                Originally posted by mariafrank View Post
                8ωρο και ποτε παραπανω τα λεφτα πολυ καλα
                πως γινεται η πληρωμη του αρραβωνιαστικου σου, απευθειας στο χερι καθε μηνα, μεσω τραπεζης με girokarte , η συνδυασμος των παραπανω, καποια στο χερι καποια μεσω τραπεζης?

                Comment


                  #9
                  Originally posted by nickdakis View Post
                  ποτε δεν ξερεις Sonea μπορει καποιος κατι να ψαχνει και για εκει ..και εγω δεν γραφω δεν τα ειχα καλα με την εκθεση στο σχολειο παντα εκτος θεματος... να περνας καλα παντως
                  Κοίτα , εαν κάποιος ρωτήσει το οτιδηποτε , θα απαντήσω , και μάλιστα αναλυτικα αμα μπορώ .
                  Στην διαθεση σας στο Ευρωπή φόρουμ

                  Comment


                    #10
                    Τον πρωτο μηνα εγινε χερι με χερι επειδη δεν ειχε ανοιξει ακομα λογαριασμο. Απο τον αμεσως επομενο ομως εγινε μεσω τραπεζης κανονικα.

                    Comment


                      #11
                      Καλησπέρα και συγχαρητήρια. Δεν ξέρω αν έχω μπει στο σωστό Φόρουμ αλλά θα ήθελα λίγο κάποιες πληροφορίες από εσάς που ήδη διανέμετε στη Γερμανία. Καταρχάς να συστηθώ. Ονομάζομαι Άννα 38 ετών παντρεμένη με 2 παιδάκια ηλικίας 4.5 και 3 αντίστοιχα. Σκεφτόμαστε έχω και καιρό και εμείς όπως πολύς κόσμος τη μετανάστευση. Ο σύζυγος μου είναι ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων με 15έτη εμπειρία. Κατά καιρούς έχει κάνει και άλλες δουλειες αλλά για πολύ λίγο. Έχω στο κα σελ τον ανιψιό μου ο οποίος μας έχει κυριολεκτικά τρελάνει για το Πόσο ώρα θα είναι για το Πόσο καλά θα είναι για τα παιδιά. Για το πράσινο που βλέπεις παντού. Λογικά αν το αποφασίσουμε ο σύζυγος μου θα βρει δουλειά στον ίδιο τι τομέα με τον ανιψιό μου. 1300 ευρω καθαρά. Εγώ έχω τελειώσει παιδαγωγικό αλλά λόγω παιδιών δεν εργάζομαι. Να ενημερώσω ότι κανείς δε μιλάει τη γλώσσα. Επειδή λέμε για του χρόνου τον Ιούνιο να τελειώσει ο μικρός το νήπιο. Πιστεύουμε ότι κάπως θα μάθουμε τη γλώσσα. Ο σύζυγος μου εδώ δουλεύει 16 ώρες την η μέρα για 800 με 900 ευρώ. Η πόλη που αρχικά θα μείνουμε είναι το κα σελ και δεν ξέρω αν δίνει ευκαιρίες για εργασία. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια οικογένεια ίσως αν γνωρίζει πως αντιμετωπίζουν τα παιδιά; αν κάποιες δραστηριότητες είναι πιο ακριβές από δω; και γενικά αν αξίζει η κίνηση όλη αυτη; να ενημερώσω ότι και από τις δύο πλευρές δεν υπάρχει καμία οικονομική στήριξη. Ευχαριστώ πολυκαι συγγνώμη για τις πολλές ερωτησεις

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by mixalis35 View Post
                        Καλησπέρα και συγχαρητήρια. Δεν ξέρω αν έχω μπει στο σωστό Φόρουμ αλλά θα ήθελα λίγο κάποιες πληροφορίες από εσάς που ήδη διανέμετε στη Γερμανία. Καταρχάς να συστηθώ. Ονομάζομαι Άννα 38 ετών παντρεμένη με 2 παιδάκια ηλικίας 4.5 και 3 αντίστοιχα. Σκεφτόμαστε έχω και καιρό και εμείς όπως πολύς κόσμος τη μετανάστευση. Ο σύζυγος μου είναι ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων με 15έτη εμπειρία. Κατά καιρούς έχει κάνει και άλλες δουλειες αλλά για πολύ λίγο. Έχω στο κα σελ τον ανιψιό μου ο οποίος μας έχει κυριολεκτικά τρελάνει για το Πόσο ώρα θα είναι για το Πόσο καλά θα είναι για τα παιδιά. Για το πράσινο που βλέπεις παντού. Λογικά αν το αποφασίσουμε ο σύζυγος μου θα βρει δουλειά στον ίδιο τι τομέα με τον ανιψιό μου. 1300 ευρω καθαρά. Εγώ έχω τελειώσει παιδαγωγικό αλλά λόγω παιδιών δεν εργάζομαι. Να ενημερώσω ότι κανείς δε μιλάει τη γλώσσα. Επειδή λέμε για του χρόνου τον Ιούνιο να τελειώσει ο μικρός το νήπιο. Πιστεύουμε ότι κάπως θα μάθουμε τη γλώσσα. Ο σύζυγος μου εδώ δουλεύει 16 ώρες την η μέρα για 800 με 900 ευρώ. Η πόλη που αρχικά θα μείνουμε είναι το κα σελ και δεν ξέρω αν δίνει ευκαιρίες για εργασία. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια οικογένεια ίσως αν γνωρίζει πως αντιμετωπίζουν τα παιδιά; αν κάποιες δραστηριότητες είναι πιο ακριβές από δω; και γενικά αν αξίζει η κίνηση όλη αυτη; να ενημερώσω ότι και από τις δύο πλευρές δεν υπάρχει καμία οικονομική στήριξη. Ευχαριστώ πολυκαι συγγνώμη για τις πολλές ερωτησεις
                        Γεια σου mixalis35...εάν δεν μιλάει κανείς Γερμανικά...ΟΧΙ...δεν αξίζει !
                        Να είσαι καλά.
                        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                        Comment


                          #13
                          Στο Kassel βρίσκεται η γνωστή εταιρία φωτοβολταϊκών SMA, μπορεί να βρει σαν δουλειά εκεί κάτι, εγώ πάντως θα σου δώσω μια συμβουλή, 16 ώρες την ημέρα δεν είναι δουλειά, είναι τυραννία, από εκεί και πέρα θα πρέπει να προσέξει την υγεία του, η πολύ δουλειά δεν κάνει καλό, δεύτερον πρέπει να βρει χρόνο να μάθει γερμανικά τουλάχιστον μέχρι το επίπεδο Β1 στην Ελλάδα. Αλλά όταν έρθει Γερμανία θα τα βρει μπαστούνια, αυτά τα γερμανικά που θα κάνεις Γερμανία είναι διαφορετικά από Ελλάδα και ο τρόπος του διδάσκονται. Ο άντρας σου θα πάρει για αρχικό μισθό, ΑΝ ΒΡΕΙ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ του, κάπου στα 1400 καθαρά με τον καιρό θα ανεβαίνει, μπορεί να είναι και τυχερός και να βρει με την πρώτη μια αρκετά καλή δουλειά.

                          Αλλά στην αρχή χρειάζεται, λεφτά, το JobCenter πλέον δεν χρηματοδοτεί μετανάστες από ΕΕ οι οποίοι έρχονται στην Γερμανία και ζητούν από την πρώτη στιγμή λεφτά, δεύτερον τα ενοίκια είναι ένα πρόβλημα, δεν θα βρει εύκολα. Αν έχετε συγγενείς βέβαια καλυτερεύουν κάπως τα πράγματα.

                          Comment


                            #14
                            Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σίγουρα η πολύ δουλειά μόνο καλό δεν κάνει. Δεν έχει χρόνο για τα πιο βασικά πράγματα όπως το να φάει ανθρώπινα να δει τα παιδιά του να κοιμηθεί. Το σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά γτ πλέον εδώ δεν παλεύεται. Βοήθεια ούτε θέλω ούτε περιμένω . το μόνο των παιδιών που ξέρω ότι όλοι το δικαιούνται. Μήπως γνωρίζεις αν στον κλάδο του πρέπει να κάνει πρακτική η τα χρόνια είναι πολλά οπότε μαθαίνοντας τη γλώσσα είναι πιο ευκολο; προσπαθούμε όλοι μέσω ίντερνετ αρχικά να τη μάθουμε. Βλέπω και αρκετές minion δουλειές που αρχικά ίσως μπορούσα και εγώ να δουλέψω. Το πιο μεγάλο άγχος μας είναι η ένταξη των παιδιών στο σχολείο και η εκεί αντιμετώπιση που θα έχουν. Σκεφτόμαστε να πάει ένα τρίμηνο μόνος του στον ανιψιό μου οπότε να κοιτάνε ταυτόχρονα και για σπίτι και πάντα με την τύχη των 3 4 ημερών άδειας να μπορέσει να έρθει να πάρει κι εμάς. Ευχαριστώ και πάλι ότι νέο γνωρίζετε θα περιμένω απαντηση

                            Comment


                              #15
                              Από το ίντερνετ δεν θα μάθει την γλώσσα, εκτός και αν βρει γερμανικά φόρουμ που μπορούν να βοηθήσουν, οι γερμανοί με την γλώσσα δεν βοηθάνε καθόλου, είναι κρύοι άνθρωποι, όσο και αν έψαξα βρήκα κάτι παρατημένα φόρουμ τους. Μιλάμε για κλίσεις, ρημάτων, ουσιαστικών και ουσιαστικών που πρέπει να μάθει, ένα σωρό άγνωστες λέξεις, καλή γραμματική και δόμηση μια πρότασης καλή χρήση της δοτικής κλπ. Δηλαδή με λίγα λόγια καλή γραμματική και λεξιλόγιο αν δεν την εξασκεί συνεχώς θα την ξεχάσει.

                              Οπότε αυτούς τους 3 μήνες που θα πάει στον ανιψιό θα έχει κανονίσει να γραφτεί σε ένα φροντιστήριο γερμανικών, υπάρχουν εντατικά μαθήματα που σε βοηθούν μέσα σε 3 μήνες να φτάσεις περίπου στο Β1, χρειάζεται περίπου 1000€, αλλά την εγγραφή να την έχει κανονίσει από πριν οπότε όταν πάει εκεί ο άντρας σας να πηγαίνει κάθε μέρα φροντιστήριο. Το πως θα την κανονίσει είναι απλό, να κολλήσει ο ανηψιός ένα αυτοκόλλητο στο γραμματοκιβώτιο με το επώνυμο του άντρα σας ή μπορεί και να μην χρειάζεται, απλά να πάει από εκεί ο ανιψιός και να γράψει το θείο του σε ένα φροντιστήριο και να έχει κανονίσει την μέρα μαθημάτων να έρθει γερμανία.

                              Και ποτέ δεν ξέρεις κατά την παραμονή του εκεί μπορεί να βρει κιόλας δουλειά, να φτιάξει ένα καλά δομημένο βιογραφικό από την Ελλάδα και να το μεταφράσει στα αγγλικά ή γερμανικά. Αν και νομίζω τον πρώτο μήνα θα έχει κιόλας δουλειά, έστω και με έναν αρχικό μισθό. Μην ξεχνάτε πως η γλώσσα είναι σημαντικό πράγμα και πως θα χρειαστεί ακόμη να μείνει άνεργος για να μάθει την γλώσσα ή να επενδύσει αρκετό χρόνο, όπως και εσείς ακόμη, δεν πρέπει να μείνετε χωρίς γερμανικά.

                              Comment

                              Working...
                              X