Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα μηνιαια εξοδα στην Αγγλια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by Prowler
    Διαμονη εχεις η θα πρεπει να νοικιασεις?
    Οχι δεν έχω διαμονή.
    Φτάνουν 2000 λίρες καθαρά για να ζησεις Λονδίνο? (ενοίκιο, φαγητό κλπ)

    Comment


      #17
      Originally posted by Prowler
      Πριν σου πω και εγω απλα<ΕΦΥΓΕΣ>θα σου πω και τα εξης απο την προσωπικη μου εμπειρια στο Λονδινο.Εξαρταται απο το ποσα χρηματα θα πληρωνεις ενοικιο.Εαν πχ δινεις περιπου 400 λιρες το μηνα στην καλυτερη μαζι με ιντερνετ και
      Monthly Travelcards<σου εχω τη λιστα με τις τιμες του 2016 απο κατω>,εαν επισης θα πληρωνεις Council Tax για το σπιτι και εαν ναι,ποσα θα ειναι...εαν θα μαγειρευεις σπιτι και αρα ετσι θα σου κοστιζει λιγοτερο το φαγητο σου,στα συνολικα στα εξοδα του μηνα.Σε ποια ζωνη θα μενεις και ενοικιο ειναι τα βασικα για το ποσα θα ξοδευεις.2000 λιρες ειναι ενα καλο ποσο για μια αρχη. 9.50 λιρες την ωρα σε 5νθημερη και 8ωρη εργασια,ειναι τα λιγοτερα που πρεπει να κερδιζει καποιος στο Λονδινο για να ειναι οριακα στη διαβιωση του.Εισαι πιο πανω απο αυτο το οριο με αυτα τα χρηματα.Γνωμη μου ειναι να ψαξεις πρωτα πολυ καλα που θα μεινεις και ποσα θα δινεις για ενοικιο και μετακινησεις και μετα κανε την κινηση σου!Βρες καλες τιμες ενοικιου πρωτα και ξεκαθαρισε απο πριν εαν παιζουν εξτρα χρεωσεις οι φοροι.Η ζωνη που ειναι η εργασια σου με τη ζωνη διαμονης ειναι το προβλημα που εχεις να λυσεις για να μην χαλας τσαμπα χρηματα..Ευχομαι καλη επιτυχια!
      Transport Zones 2016
      Zones 1–2 £124.50
      Zones 1–3 £146.00
      Zones 1–4 £178.60
      Zones 1–5 £212.00
      Zones 1–6 £227.00
      Zones 1–7 £246.60
      Zones 1–8 £291.50
      Zones 1–9 £323.40
      Πολύ σημαντικές πληροφορίες. Θα ήθελα να ρωτήσω μόνο μήπως δεν κατάλαβα καλά.
      Οι ζώνες πολύ αναφέρεις είναι περιοχές? Και οι οι τιμές είναι η τιμή μηνιαιας κάρτας?

      Comment


        #18
        To αν μπορείς να ζήσεις με αυτά τα χρήματα είναι σχετικό με τις απαιτήσεις που έχεις. Αν θες να μένεις σχετικά κοντά στο κέντρο σε δικό σου χώρο και να έχεις αυτοκίνητο είναι αδύνατο να ζήσεις. Αν πας αρκετά μακριά από το κέντρο και μετακινήσε με τα ΜΜΜ θα την παλέψεις. Πάντως ο μισθός είναι καλός . 2.000 λίρες καθαρά είναι 31 χιλιάδες μεικτά. Δεν δίνονται εύκολα αυτά τα χρήματα. Απλά το Λονδίνο είναι πανάκριβο και θα πρέπει να κάνεις αρκετούς συμβιβασμούς.

        Comment


          #19
          Originally posted by Troberto View Post
          To αν μπορείς να ζήσεις με αυτά τα χρήματα είναι σχετικό με τις απαιτήσεις που έχεις. Αν θες να μένεις σχετικά κοντά στο κέντρο σε δικό σου χώρο και να έχεις αυτοκίνητο είναι αδύνατο να ζήσεις. Αν πας αρκετά μακριά από το κέντρο και μετακινήσε με τα ΜΜΜ θα την παλέψεις. Πάντως ο μισθός είναι καλός . 2.000 λίρες καθαρά είναι 31 χιλιάδες μεικτά. Δεν δίνονται εύκολα αυτά τα χρήματα. Απλά το Λονδίνο είναι πανάκριβο και θα πρέπει να κάνεις αρκετούς συμβιβασμούς.
          Ευχαριστώ για τις πολύτιμες απαντήσεις σας,
          τωρα μένω Ελσίνκι αλλά λόγο γλώσσας δεν είναι εύκολο να βρεις αξιοπρεπή δουλειά εδώ.
          Έχω μία πρόταση για οδηγός λεωφορείου στο Λονδίνο , απλά ελπίζω να μη με κοροϊδεψουν σε αυτά που υπόσχονται και στο τέλος χάσω ότι έχω κάνει στο Ελσίνκι.

          Comment


            #20
            emeis ftaime pou oyan erxontai ta aglakia sto eladistan tou xaidevoume ta aftia kai den tous xreonoume kana 1000 riko tin vdomada gia kamia trypa na ma8oun pos einai

            Comment


              #21
              Originally posted by nintza1985 View Post
              emeis ftaime pou oyan erxontai ta aglakia sto eladistan tou xaidevoume ta aftia kai den tous xreonoume kana 1000 riko tin vdomada gia kamia trypa na ma8oun pos einai
              Παρακαλουμε , να γραφετε στα Ελληνικα κι οχι με greeklish ,που δεν το επιτρεπουν οι κανονες του patriotaki.net
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment

              Working...
              X