Announcement

Collapse
No announcement yet.

NI number (National Insurance) μπορει καποιος να με καθοδηγησει;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    NI number (National Insurance) μπορει καποιος να με καθοδηγησει;

    Καλησπερα

    Συζηταω με μια δουλεια για να ανεβω στην Αγγλια και μου ζητησαν NI number. Βρηκα καποιες πληροφοριες στο ιντερνετ,
    αλλα λεει θα πρεπει να ειμαι εκει για να κανω αιτηση προκειμενου να παω σε συνεντευξη και μετα να περιμενω 2-6 εβδομαδες για το αποτελεσμα....
    Ξερει κανεις να μου πει με βεβαιοτητα αν μπορω να ανεβω μονο για τη συνεντευξη και μετα να γυρισω πισω ωστε να μην περιμενω οντας στην Αγγλια;
    Ειναι αξιοπιστο να απευθυνσω σε εταιρια που αναλαμβανει την γρηγορη περαιωση της καρτας; πχ https://ni-apply.co.uk/apply.php ή
    How to Apply for NI Number to Work in Britain

    Πειτε μου τη γνωμη σας....

    #2
    Γνώμη μου είναι να μην απευθυνθείς στα γραφεία αυτά γιατί θα πληρώσεις έναν σκασμό λεφτά για κάτι το οποίο είναι απλούστατο. Η συνέντευξη είναι κάτι το τυπικό και έχει σαν σκοπό απλά και μόνο να σε καταγράψει από πλευράς στοιχείων, να επιβεβαιώσει το ποιός είσαι και ότι έχεις δικαίωμα να εργαστείς στο ΗΒ. Είναι μια διαδικασία ενός τετάρτου της ώρας που γίνεται κατόπιν ραντεβού το οποίο κλείνεται μέσω τηλεφώνου (μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις στο τηλέφωνο κανένα μισάωρο αλλά είναι γραμμή δωρεάν)... Συνήθως το ραντεβού κλείνεται σε διάστημα το πολύ επτά ημερών και μάλιστα σε jobcenter (κάτι σαν τα ΚΕΠ τα δικά μας με έμφαση σε εργατικά θέματα)...

    Πράγματι κάνει 4-6 εβδομάδες για να εκδοθεί αλλά ο εργοδότης μπορεί να χρησιμοποιήσει προσωρινά ΝΙΝΟ για να καταγράψει τις εισφορές και τους φόρους που σου παρακρατά (πιθανόν να έχεις μια μεγαλύτερη παρακράτηση φόρου αλλά είτε συμψηφίζεται από τον εργοδότη είτε τον ζητάς ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ πίσω από την εφορία μετά το κλείσιμο του οικονομικού έτους και σου επιστρέφεται σε περίπου 1.5 μήνα με επιταγή χωρίς να ασχοληθείς καθόλου εσύ.. για παράδειγμα μου είχανε κρατήσει περίπου 3500 λίρες παραπάνω φόρο λόγω αστοχίας του συστήματος μισθοδοσίας και μου τον δώσανε πίσω με ένα απλό τηλεφώνημα)..

    Το κόλπο στην Αγγλία είναι η μόνιμη διεύθυνση. Αν δεν έχεις μόνιμη διεύθυνση ή διεύθυνση που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις σαν μόνιμη δεν μπορείς να κάνεις τίποτε. Αν έχεις κάποιον γνωστό/φίλο που μένει στην περιοχή που σε ενδιαφέρει μπορείς να κάνεις αυτό που λες αλλά ίσως να μην αξίζει τον κόπο γιατί μπορείς να το κάνεις όταν εγκατασταθείς μόνιμα...

    Ειδικά αν έχεις ήδη βρεί δουλειά απλά παίρνεις ένα γραμμα από τον εργοδότη σου που λέει ότι σε προσέλαβε κλείνεις ραντεβού (θα σου πούνε τι χρειάζεται διαβατήριο, το γράμμα αυτό ) πας , τελειώνεις στο άψε σβήσε και το ΝΙΝΟ σου έρχεται στο σπίτι

    Οι τύποι αυτοί το μόνο που παρέχουν είναι διευθύνσεις...

    Στην Αγγλία το δημόσιο ΔΟΥΛΕΥΕΙ σαν ρολόι και μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα μόνος σου χωρίς να χρειάζεσαι εξωτερική βοήθεια. Βέβαια υπάρχουν facilitators σε πολλά πράγματα (εγκεκριμένοι οι περισσότεροι και όχι απατεώνες) αλλά τις περισσότερες φορές με λίγο ψάξιμο στο νετ κάνεις τα πάντα μόνος σου...

    Αααα και κάτι ακόμη μην τρομάξεις αν σου κρατήσουν από λάθος υπολογισμό περισσότερο φόρο... Θα σου τον επιστρέψουν χωρίς πολλά πολλά (όχι σαν την Ελλάδα που ΘΑ σου τον επιστρέψουν)

    Ελπίζω να βοήθησα

    Comment

    Working...
    X