Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ.....ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ (ΓΙΑ ΜΟΝΑΧΙΚΟΥΣ)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ.....ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ (ΓΙΑ ΜΟΝΑΧΙΚΟΥΣ)

    Γεια σας πατριωτακια..σκεφτηκα να φτιαξω αυτο το θεμα και να συγκεντρωσουμε τις κινησεις βημα-βημα που πρεπει να κανουμε εμεις οι οποιοι δεν εχουμε καποιον να μας βοηθησει στην αρχη..

    1. Μολις φτανουμε στην αγγλια αγοραζουμε μια καρτα SIM αγγλικου αριθμου? ποιο ειναι το κοστος και ποσο κοστιζει μια ανανεωση χρονο ομιλιας? Μπορειτε να προτεινετε μια καλη φθηνει λυση?
    2.Προφανως εχουμε κληση θεση σε καποιο hostel για περιπου μια εβδομαδα..η πιο οικονομικη λυση και η πιο ευκολη για να μην μεινεις στο δρομο..
    3.Αφου εχουμε καταλαβει οτι χωρις δουλεια δεν σου νοικιαζει κανεις σπιτι,η μονη λυση ειναι η ενοικιαση δωματιου...μπορει καποιος να αναφερει με σιγουρια τι χρειαζεται απο χαρτια για να νοικιασουμε καποιο δωματιο? υπαρχει περιπτωση να σου ζητησουν καοποιο χαρτι απο τον εργοδοτη?..απο οτι διαβασα θα πρεπει να μας δωσουν καποιο συμβολαιο-συμφωνητικο στο οποιο θα αναγραφετε τι? οτι εχουμε νοικιασει το συγκεκριμενο δωματιο? και με αυτο μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε για εκδοση NIN και λογαριασμο σε τραπεζα.
    4.Εφοσον εχουμε νοικιασει το δωματιο και εχουμε συμφωνησει σε 400 λιρες το μηνα μαζι με του λογαριασμους για παραδειγμα...πως γινεται η πληρωμη? καταθετουμε τα χρηματα στον λογαριασμο του ιδιοκτητη καθε μηνα? οι λογαριασμοι νερου,γκαζι ρευματος κτλ..ερχονται καθε μηνα και μοιραζονται στον καθε ενοικο το αντιστοιχο ποσο..η πληρωμη και στους λογαριασμους γινεται μεσω τραπεζας και αυτοι?
    5.Οταν νοικιαζουμε το δωματιο και δεν αναγραφετε κανενας ορος για ελαχιστη και μεγιστη διαμονη,μπορουμε να φυγουμε οποτε θελουμε (αφου προφανως εχουμε ειδοποιηση ποιο πριν)? ...οταν υπαρχει ελαχιστη διαμονη πχ 6 μηνων και πανω στους 3 μηνες βρεις μια δουλεια σε αλλη πολη,τι γινεται? επιβαρυνεσε με καποιο ''προστιμο''
    6.Εφοσον εχουμε ξεμπερδεψει με την ενοικιαση του δωματιου,την ιδια μερα κλεινουμε ραντεβου για NIN και λογαριασμο σε τραπεζα,απαραιτητα και να δουλεψουμε..(φυσικα απο οτι διαβασα μπορουμε να ξεκινησουμε και χωρις NIN στην αρχη με την προυποθεση οτι θα εχουμε κανει αιτηση και θα το δηλωσουμε στον εργοδοτη οταν το παρουμε.)

    Αυτα τα 6 ειναι τα πρωτα βασικα πραγματα που πρεπει να γινουν μεσα στον πρωτο μηνα...αν ξεχασα κατι βασικο παρακαλω πειτε το μου..φυσικα για την αναζητηση εργασιας δεν χρειαζεται καν να το αναφερω,ειναι αυτονοητο οτι θα γινεται καθημερινα..επισης κανοντας τους υπολογισμους μου εχω βγαλει το συγκεκριμενο οικονομικο συμπερασμα για το κοστος καθε μηνα που θα επιβαρυνθω..

    Ενοικιαση δωματιου + Λογαριασμοι = 400 λιρες τον μηνα
    Φαγητο = 100 λιρες τον μηνα (φυσικα εννοειται με μαγειρεμα στο σπιτι και οχι με fast food κτλ)
    Μετακινηση = 60 λιρες τον μηνα (εδω υπαρχει ενα σχετικο μπερδεμα, υπαρχει καποιος που να χρησιμοποιοι και λεωφορειο και τρενο να μας πει ποσο του κοστιζει
    Κινητο τηλεφωνο = 30 λιρες τον μηνα (τωρα αυτο αναφερεται σε καρτοσυμβολαιο,προφανως με καρτοκινητο θα εινα πιο φθηνο το κοστος)

    Αυτα ειναι τα απαραιτητα καθε μηνα κατα την γνωμη μου,θα μου πει κανεις οτι δεν υπολογιζω εναν καφε ή μια μπυρα το σαββατοκυριακο..ενταξει για αρχη ειμαι διατεθειμενος να μην κοιταω και τοσο την διασκεδαση (γνωριζοντας τον εαυτο μου δεν θα μου ειναι δυσκολο)...με 600 λιρες λοιπον τον μηνα μπορω να αντεξω ενα τριμηνο ψαχνοντας για καποια δουλεια (οποιαδηποτε δουλεια για αρχη) πιστευεται οτι μεσα σε ενα τριμηνο μπορει καποις να βρει μια οποιαδηποτε δουλεια εστω να βγαζεις 700-800 λιρες τον μηνα,ή θα χρειαστει να περιμενω και πανω απο τριμηνο για μια τετοια δουλεια,υποθετικη η ερωτηση βεβαια γιατι μπορει να βρεις δουλεια και πανω σε 10 μερες θα πει καποιος..Φυσικα ολα αυτα αναφερονται σε περιοχες οπως leeds,liverpool κτλ περιοχες με φθηνα ενοικια και ζωη γενικοτερα..Περιμενω την αποψη κυριως παιδιων που εχουν προσωπικη εμπειρια..και φυσικα πατριωτων που γνωριζουν να πουν με σιγουρια για το κοστος ζωης..καλο θα ηταν ο καθενας σας να λεει σε ποια πολη ζει ή ζουσε και να μας δωσει μια εικονα για οσο το δυνατον περισσοτερες περιοχες ετσι ωστε αυτοι που σκοπευουν να μεταναστευσουν στο ΗΒ,να μπορουν να επιλεξουν καλυτερα την πολη με βαση τα δικα τους ''θελω'' και ''μπορω''..Συγνωμη καταρχην που ανοιγω παλι καποιο θεμα που μπορει να εχει ξαναγραφτει,αλλα θα ηταν καλο να μαζεψουμε ολες τις προσωπικες εμπειριες των πατριωτων,μαζι σε ενα ποστ..Μακαρι να απαντησουν οσοι πιο πολλοι γινεται
Working...
X