Announcement

Collapse
No announcement yet.

Α1- Εξαίρεση ΤΣΜΕΔΕ στην Γερμανία.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Α1- Εξαίρεση ΤΣΜΕΔΕ στην Γερμανία.

    Αγαπητά μέλη,

    θα εκτιμούσα την βοήθειά σας σχετικά με εξαίρεση ΤΣΜΕΔΕ στην Γερμανία. Είμαι Διπλ. Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και προς το παρών εργάζομαι στην Ολλανδία. Στην Ολλανδία έχω λάβει το έντυπο Α1 και έχω εξαιρεθεί από το ΤΣΜΕΔΕ. ​Σε 3 μήνες θα εργαζομαι στην Γερμανία. Για να εξαιρεθώ πάλι από το ΤΣΜΕΔΕ πού θα βρώ την "φόρμα¨για να ζητήσω να μου σταλεί το Α1? Μήπως θα μπορούσατε να μου την στείλετε?

    Με εκτίμηση

    Νικόλαος

    #2
    Το γνωρίζω αυτό. Το ερώτημα μου είναι άλλο: για να πάρω το Α1 πρέπει πρώτα να υποβάλω μία αίτηση στον Γερμανικό φορέα. Αυτήν την αίτηση ψάχνω.

    Comment


      #3
      Ευχαριστώ πολύ. Απο ότι κατάλαβα το Beschäftigung und selbstständige Tätigkeit in verschiedenen Mitgliedstaaten είναι η περίπτωση μου, καθώς θα εργάζομαι μόνο στην Γερμανία σαν υπάλληλος και απλά ζητάω από την Ελλάδα εξαιρεση απο ΤΣΜΕΔΕ (λόγω Μηχανικού). Σωστά?

      Comment


        #4
        Καλησπερα,

        το ΤΣΜΕΔΕ χρειάζεται όντως το εντυπο Α1 απο το DVKA της Γερμανίας. Στο Ιντερνετ μπορεις να βρεις την αντίστοιχη αίτηση (Antrag) για να σου το στειλουν. Εαν δεν το βρίσκεις απλά γράψε ενα μειλ και θα το στειλουν εκείνοι. Το έντυπο αυτό έχει ισχύ για 5 χρόνια από την έκδοσή του.

        Comment

        Working...
        X