Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ψάχνω άτομο να ανεβούμε μαζί για Αγγλία πριν το δημοψηφισμα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ψάχνω άτομο να ανεβούμε μαζί για Αγγλία πριν το δημοψηφισμα

    Χαιρετώ

    Λέω να την κάνω για το νησί πριν γίνει το δημοψήφισμα 23/6 για brexit . Γιατί αν τοίχoν βγούνε μετά θά είναι πιο δύσκολο για εγκατάσταση εκεί. Οποιος ενδιαφέρεται να ανεβούμε μαζί το email μου είναι sv7n@hotmail.com

    #2
    με αυτοκινητο ή για εγκατασταση μαζι?

    Comment


      #3
      Όχι για να πάμε οδικός μαζί αλλα για να είμαστε στην ίδια πόλη και να αλληλοβοηθιόμαστε που στην αρχή που θα το έχουμε ανάγκη , θα είναι πιο καλά απο το να πάει κάποιος εντελώς μόνος . Να γίνει η αρχή ψάχνοντας συγκατοίκους ή κάποιο hostel, προσωπικά προτιμώ το πρώτο για να μαθαίνουμε και διαφορα από αυτούς. Για σπίτι με το καλημέρα δεν γίνεται , πρέπει στον ιδιοκτητη να δείξεις ότι δουλεύεις πρώτα. Αφου βρουμε συγκατοίκους η hostel να προχωρήσουμε για το nin , άνοιγμα λογαριασμό τραπέζης , εύρεση εργασίας από τα γραφεία και απο της ιστιοσελίδες. Αφου μετά βρεθεί και η δουλεια ψάχνει ο καθενας το δικο του σπιτι και είμαστε κομπλε . Κάπως έτσι το σκέφτομαι. Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις για την επιλογή πόλης που έχω μια στο μυαλό μου και σε άλλα διαφορα πράγματα.

      Comment


        #4
        Να πω κι εγω ,οτι ειδικα απ το διαδικτυο ,πρεπει να είμαστε πολυ προσεκτικοι ,ως προς το ποιον εμπιστευομαστε .
        Χωρις να εννοω οτι μόνο η φίλη που απαντησε ,πρεπει να ειναι πολυ προσεκτικη ,αν οντως την ενδιαφερει ,αλλά κι ο φίλος που ανοιξε το νημα ,πρεπει να ειναι εξ ισου προσεκτικος κι αυτος.
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          #5
          Γειά σου nikcrf,

          Μου αρέσει η σκέψη σου. Καλό είναι και το αρχικό πλάνο. Στην πράξη όμως δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να δουλέψει.
          1. Η συγκατοίκηση με ένα ή περισσότερα άγνωστα άτομα μπορεί να είναι πρόβλημα. Επίσης για να βρούμε συγκατοίκους που θα μείνουμε στην αρχή; Σε ξενοδοχείο; Εάν ναι, για πόσο καιρό;
          2. Έχεις πιστεύεις το budget που χρειάζεται και εάν ναι για πόσο καιρό; Το ρωτάω αυτό γιατί κανείς δεν εγγυάται ότι με το που θα πάς εκεί με κάποιον θα βρείτε και αμέσως δουλειά. Δεν το λέω για να σε αποθαρρύνω. Προς Θεού.
          3. Εσύ με τι ασχολείσαι; Είσαι διατεθειμένος να κάνεις και άλλη δουλειά για αρχή;

          Δεν θέλω να είμαι αδιάκριτος. Εάν θέλεις απαντάς και σε ότι θέλεις. Απλώς είναι σημαντικά θέματα που πρέπει να ληφθούν υπόψιν. Το πλάνο σου είναι πολύ καλό απλά χρειάζονται κάποια πράγματα να τα δούμε καλύτερα.

          Comment


            #6
            Οι ερωτήσεις σου είναι λογικές

            - Η συγκατοίκηση είναι θέμα τύχης τι θα σου κάτσει, όσο το λιγότεροι στο σπίτι τόσο το καλύτερο ,ε δεν έχω σκοπό να συγκατοικήσω και για χρονια .
            Έστειλα μερικά μηνύματα από το easyroom mate και το spaceroom για συγκάτοικο και έλαβα ανταπόκριση την ίδια και την επομενη μέρα. Τσεκαρετο και εσύ να δεις κατά ποσο τσιμπάνε. Μια μέρα πριν φύγω από εδώ να στείλω όσα μπορώ ώστε την επόμενα μέρα και πρώτη μέρα που θα είμαι στο UK να έχω την δυνατότητα να κοιτάξω εκτός και δεν έχω πάρει μηνύματα και το συνεχίζω από το ξενοδοχείο .
            -Ναι έχω το budget , αν μου τελειώσει θα έχω την υποστήριξη από τους γονείς , κατι που το δέυτερο θέλω να το αποφύγω αλλα αν δεν έχω άλλη επιλογή .
            -Η δουλειά είναι και θέμα τύχης, παίζει ρόλο πόσο καλα είναι και τα Αγγλικα , τι στανταρ εχεις για αυτή π.χ.προτιμώ δουλειές που να κάνω βαριά δουλειά σηκώνοντας συνεχώς βάρη παρα να δουλεύω security και να είμαι 8 ώρες όρθιος ακίνητος. Έχω βγάλει μια σχολη με ασθενοφόρα αλλα δεν έχω αυτό το uk experience, βασικά ούτε το greek έχω :p

            Τώρα είμαι Γερμανία και δουλεύω οδηγός . Δεν θέλω να μείνω εδώ . Γενικά σκεφτόμουνα αραιά και πού να φύγω για Αγγλία αλλά δεν το έιχα πάρει και τόσο ζεστα, τώρα με το δημοψηφίσμα μην κάνουν καμια βλακεία και βγούνε, αν τελικά κανουν το μπαμ και βγούνε θα αναρωτιέμε τι περίμενα και δεν έφευγα τόσο καιρό και εγκλωβίστηκα εδω πέρα. Όχι οτι εκει πέρα και πάλι απο την αρχή θα είναι όλα ρόδινα αλλά μετά απο κάποια χρόνια πιστέυω οτι εκει θα είναι πιο καλά απο το να έμενα Γερμανία. Για αυτό και θέλω να φύγω. Δεν ξέρω πόσο καλά θα είναι εκει αλλά ξέρω πόσο μακακια ειναι εδώ. Απο πληροφορίες που μάζεψα τώρα τελευταία συγκρίνοντας εδώ με uk, δεν είναι εδώ καλήτερα, και αν της ήξερα πιο πριν θα την είχα ήδη κάνει.

            Αν έχεις να προτείνεις κάτι ή απο κάποιο άλλο μέλος που μένει UK και ξέρει την κατάσταση καλύτερα , ευχαρίστως

            Νικόλαος Βρεττέας , ετών 36.

            Comment


              #7
              Δεν υπαρχει καμια προθεση εξοδου απο την Ε.Ε.
              Οπως και οι Σκωτσεζοι ειδαν το συμφερον τους ετσι και οι Αγγλοι, κοιτανε την τσεπη τους.

              Comment


                #8
                Originally posted by nikcrf View Post
                Χαιρετώ

                Λέω να την κάνω για το νησί πριν γίνει το δημοψήφισμα 23/6 για brexit . Γιατί αν τοίχoν βγούνε μετά θά είναι πιο δύσκολο για εγκατάσταση εκεί. Οποιος ενδιαφέρεται να ανεβούμε μαζί το email μου είναι sv7n@hotmail.com
                Βρικες άτομο για Αγγλία τελικά?

                Comment


                  #9
                  Nαι βρήκα αλλά επειδή άλλαξαν κάποια δικα μου πράγματα τελευταία δεν θα παω τελικά , ας κλειδωθει το θέμα παρακαλώ.

                  Comment


                    #10
                    Κι εγώ φεύγω στις 08/06. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για παρέα στην νέα χώρα μπορεί να μου γράψει στο stavrosjkd@hotmail.gr. Τώρα όσον αφορά το δημοψήφισμα... Μακάρι να βγούνε να διαλυθεί και η Ευρωπαϊκή μα..ακια. Για εμάς που φεύγουμε τώρα ή θα φύγουμε να συμπληρώσω ότι δεν έχουμε τίποτα να φοβόμαστε γιατί, έξοδος θα γίνει μετά από 2 με 5 χρόνια σταδιακά αν το ψηφίσουν.. Αρκετός χρόνος για δουλειά, και να αποκτήσουμε την βρετανική υπηκοοτητα.

                    Comment


                      #11
                      Αν δεν ειχες αυτη την ευρωπαικη μα...ακια τωρα θα τρεχες για βιζα και κει πανω αλλες νομοθεσιες θα σε περιμεναν. Το post σου ομως επιδεχεται και αλλης ερμηνειας. Εμεις θα τη βολεψουμε εσεις οι υπολοιποι που σκεφτεστε για αργοτερα τον π....λο. Συγνωμη ειλικρινα διαχειριστες αλλα ειμαι οσο κοσμιος μπορω.

                      Comment


                        #12
                        Μια χαρά μας περιμένουν οι νομοθεσίες και τώρα. Μη βαυκαλίζεστε ότι δεν χρειάζεται βίζα - υπάρχει κάτι αντίστοιχο, απλά δεν το λένε έτσι ! Από το 2006, μετά από 3 μήνες πρέπει να έχεις βρει σπίτι στη χώρα που θα πας κι ας είσαι Ευρωπαίος πολίτης. Επίσης δεν έχεις αυτόματη άδεια παραμονής ! Σου επιτρέπουν να μείνεις μόνο εάν έχεις δουλειά ή αν αποδείξεις ότι έχεις αρκετό εισόδημα για τον επόμενο χρόνο που προϋποθέτει άνοιγμα και παρακολούθηση λογαριασμών. Αυτή η διαδικασία επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο, για 5 ολόκληρα χρόνια. Συν τοις άλλοις πρέπει να έχεις περίθαλψη και να υπολογίσεις ότι σε μια χώρα π.χ. σαν την Αυστρία κάθε Αυστριακός πολίτης έχει προτεραιότητα στην αγορά εργασίας. Ο εργοδότης πρέπει να πείσει και να λογοδοτήσει στον ΟΑΕΔ ότι είσαι καλύτερος από αντίστοιχο Αυστριακό πολίτη. Και αυτά χωρίς ακροδεξιό πρόεδρο δημοκρατίας που έγιναν αμφίβολα πράγματα για να μη βγει.

                        Αυτοί που το σκέφτονται για αργότερα είναι υπεύθυνοι για τις πράξεις τους. Δεν σας φταίνε οι άλλοι που προνόησαν γιατί βλέπουν ότι η Ευρωπαϊκή ένωση πλησιάζει μια κατάσταση με κλειστά σύνορα, και το μόνο κοινό που φαίνεται να μένει είναι το Ευρώ. Αν ακόμα το σκέφτεστε και σας προλάβουν τα γεγονότα είναι δικό σας πρόβλημα, και όχι των άλλων. Ο καθένας κάνει το κουμάντο του. Εκτός κι αν δεν μπορείτε ακόμα - εκεί πάω πάσο και ζητώ συγνώμη.

                        Comment


                          #13
                          Μπορείτε τότε να επιλέξετε χώρες εκτός Ε.Ε που έχουν πολιτική ανοιχτών συνόρων. Οταν τις βρείτε πείτε μας ποιες είναι και τι κριτήρια πρέπει να πληρείς για να μετανάστευσεις εκεί. Θα κάνω την αρχή εγώ, η Ουρουγουάη είναι μια απο αύτες. Ψάξτε τι χρειάζεται για να πάτε εκεί... (Δεν αφήνω καμία μομφη για τη χώρα, ειναι πολύ καλη απο όλες τις απόψεις)
                          Κλειστά σύνορα στην Ε.Ε δεν υπάρχουν για Ευρωπαίο. Τώρα η συζήτηση για το που πάει η Ευρώπη δεν είναι σίγουρα για αυτο το φόρουμ. Πάντως πίστεψε με οι απόψεις μας έχω την αίσθηση ότι θα συνέπιπταν.
                          Τώρα για το χρονοδιάγραμμα ανάχώρησης αυτο το <<Για εμάς που φεύγουμε τώρα ή θα φύγουμε>> που έγραψε ο Stavrosjkd δε ξέρω μου χτύπησε μάλλον άσχημα και μου έβγαλε το <<Εμεις θα τη βολεψουμε εσεις οι υπολοιποι που σκεφτεστε για αργοτερα ....>>
                          Μια σχετική αγωνία οπως καταλαβαίνεις υπάρχει...
                          Τέλος πάντων να πάνε όλα καλά και στο Stavrosjkd και σε όλους όσους φεύγουν ή θα φύγουν και μην ξεχνάμε να λέμε και κανένα ευχαριστώ στη χώρα που κερδίζουμε το ψωμί μας.

                          Comment

                          Working...
                          X