Announcement

Collapse
No announcement yet.

Κίνδυνος ψευδορκίας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Κίνδυνος ψευδορκίας

    Ενα ζητημα που πρεπει να ξερετε ολοι ειναι οτι στις επίσημες αιτησεις που εχουν να κανουν με μεταναστευση, σας βάζουν να υπογράψετε οτι τα παραπανω που δηλώσατε ειναι αληθή, αλλιως θα εχει διαπράξει το αδίκημα της ψευδορκίας που τιμωρείται αυστηρα.

    Υπαρχουν επισης και ορισμενα αδικήματα που πραγματικα δεν τα θελουν και πρεπει να τα αποποιηθείτε στην αιτηση, οτι δηλαδη δεν έρχεστε να παρανομήσετε και συγκεκριμενα για τι πραγμα. Πολυ μεγαλη προσοχή διοτι ενα Μος της αίτησης ειναι και το full background check που κανει το FBI, το οποιο βρίσκει τα παντα.

    Τιμωρούν επισης και εκ των υστέρων. Οταν εκανα αιτηση για την πρασινη καρτα, τους ρωτησα αν θελουν αντίγραφο το διαζυγίου μου, αφου με ρωτήσανε αν ειμαι παντρεμένη. Μου είπαν οχι και οτι σιχαίνονται την πολλή χαρτούρα. Ρωτησα κι εγω απορημένη πως ξερουνε οτι τους λεω αληθεια, στο οποιο μου απάντησαν οτι αν ειπα ψέματα κακο της κεφαλής μου διοτι βουτάνε για ψεύτικη δηλωση, ψευδορκία, δεν αφήνουν το σύζυγο να ερθει μετα και μπορει κανεις να χασει και την καρτα. Το οτι θα το βρουνε δε ειναι σίγουρο. Ακουσα ιστορια σε νοσοκομειο οπου Νιγηριανός νοσοκόμος αποφάσισε βλακωδώς να τους πει οτι ειχε παντρευτεί καποια και θα έρχονταν μαζι. Ηταν η αδερφή του, προφανως και δεν ειχαν παντρευτεί, τους πιάσανε αμεσως και τον απέλασαν.

    Πραγματικα, προσοχή μεγαλη και να λετε παντα την αληθεια.

    #2
    Εμένα με έβαλε ο πρέσβης να σηκώσω το δεξί χέρι και να ορκιστώ ότι σύμφωνα με τις γνώσεις μου όλα τα έγγραφα που κατέθεσα είναι original.

    Comment

    Working...
    X