Announcement

Collapse
No announcement yet.

Και όταν σου κλέβουν τα παντα και είσαι Λονδινο, τι κάνεις;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Και όταν σου κλέβουν τα παντα και είσαι Λονδινο, τι κάνεις;

    Καλημέρα σε όλους εδω στο patriotaki.net,

    Μπορώ να πω οτι ήμουν παρατηρητής τόσο καιρό στο φορουμ αλλα να που τώρα χρειάστηκε να ανοίξω καινούργιο θεμα. (apologies αν υπάρχει ήδη παρόμοιο θέμα, δεν μπόρεσα να βρω κατι μεσω αναζήτησης)

    Και να λοιπόν που μετα απο τρια χρόνια στο Λονδινο, κάποιος κατάφερε και με έκλεψε. Και οχι στον δρόμο, στην δουλειά. Καποιος/α μπήκε στο γραφείο μου και μου έκλεψε το πορτοφόλι κυριολεκτικά μέσα απο την τσαντα, δεν πήρε τίποτα αλλο. Και τι έιχα μεσα στο πορτοφόλι;

    300 GBP μετρητά, πιστωτικές/χρεωστικές καρτες (ελληνικές και βρετανικές), διαβατήριο, ταυτότητα, ελληνικο δίπλωμα οδηγησης και ενα σωρό αλλα loyalty cards κτλ. Δεν είμαι και πολύ αισιόδοξη οτι θα βρεθεί, πήγα στο σεκιουριτι της εταιρείας μου αλλα οι κάμερες δεν δείχνουν directly στο γραφειο μου δυστυχως. Τελοσπαντων. Καρτες ακυρώθηκαν όλες και μου είπαν οτι θα μου στείλουν καινούργιες μέσα στις επόμενες 2-3 μέρες οπότε κανένα προβλημα εκει και άλλα λεφτά δεν χαθηκαν.

    Το πρόβλημα τώρα πιο είναι: δεν έχω ταυτοτητα, δεν εχω διαβατηριο, δεν εχω διπλωμα οδηγησης. Πηρα τηλέφωνο στην πρεσβεία στο Holland Park και μου είπαν οτι πρέπει να παω την Δευτερα πρωι-πρωι και να έχω μαζι μου κάποιον άλλον έλληνα πολιτη που μπορεί να ταυτοποιήσει ποια είμαι στην ουσία. Αυτοι μετά απο εκεί λέει θα μου φτιάξουν emergency travel documents για να μπορέσω να ταξιδέψω (πάω ελλαδα για διακοπές σε δυο εβδομαδες). Θα μπορούσα κάλλιστα μιας και θα ειμαι ελλάδα να φτιαξω τα χαρτια μου και να πάρω replacement για ότι εχασα, σωστά; Έλα όμως που όταν πάω θα είναι Πασχα και στην ολες οι υπηρεσίες θα είναι κλειστές (μόνο 1-2 μερες απο την παραμονη μου εκει θα είναι ανοιχτες).

    Συγνώμη για το μεγάλο message, η ερώτηση μου είναι, έχει συμβει αυτό σε καποιον απο εσας, και τι βήματα ακολουθήσατε για να κάνετε όλα τα χαρτιά σας ανανέωση; Μπορώ εγω απο την πρεσβεία εδω να ζητήσω και τα τρια απο αυτά που χάθηκαν να μου σταλλουν στο Λονδινο χωρις να χρειαστει να ασχοληθω με τις υπηρεσίες στην ελλαδα καθολου; Είμαι σιγουρη οτι αυτο συμβαινει συχνα και αμφιβάλλω οτι πρέπει να πηγαίνουν όλοι πισω στις χωρες τους για να φτιάξουν τα χαρτιά τους, γι'αυτο υπάρχουν και οι πρεσβείες αλλωστε; Αν κάποιος μπορεί να βοηθησει θα το εκτιμούσα πολυ, αν μπορει να μου πει τι χρειάστηκε να κανουν ετσι ώστε να προετοιμαστώ (φωτογραφιες, job reference κτλ). Εχω μόνο δυο εβδομάδες πριν την πτηση μου και έχω αγχωθει γιατι χωρις ταυτότητα, χωρις διπλωμα δεν πρόκεται να μου βγει σε καλο.

    ΣΑΣ ευχαριστω πολυ!
    Ειρηνη

    PS. πήρα τηλεφωνο να ακυρώσω την ελληνική μου κάρτα και ρώτησα αν μπορουν να στείλουν καινουργια στο σπίτι (και θα την παρελαμβανα οταν πηγαινα). Μου ειπαν οτι πρεπει λεει να παω στην τράπεζα με εκκαθαριστικο, απόδειξη κατοικιας, ταυτοτητα κτλ. Της λέω κυριά μου στο εξωτερικο μενω δεν εχω εκκαθαριστικο εκτος και αν θελεις το αγγλικο και δεν εχω ταυτοτητα. Α λεει τοτε πηγαινε και δες τι μπορουν να κανουν για σου βγαλουν καινουργια αλλα δεν σου υποσχομαι. Αχ γιατι να μην ηταν όλα τόσο ευκολα όπως με την barclays και την HSBC?

    PS 2. Ενημέρωσα την αστυνομία και είπαν θα με πάρουν τηλέφωνο πίσω σήμερα για να δωσω full report

    #2
    Μα καλά ? τι πορτοφόλι είναι αυτό και χωράει της παναγιάς τα μάτια ? Αστειεύομαι φυσικά! Ευτυχώς δεν έχω τέτοια εμπειρία, μέχρι στιγμής τουλάχιστον αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι σε περιμένει απίστευτη ταλαιπωρία....Οπλίσου με γαϊδουρινή υπομονή και κουράγιο. Και μην αγχώνεσαι για το ταξίδι σου. Η πρεσβεία για αυτή την δουλειά είναι. Δεν είσαι η μοναδική που έχεις χάσει τα χαρτιά σου. Ξέρουν τι πρέπει να κάνουν. Το διαβατήριο να μην το κουβαλάς μαζι σου χωρίς λόγο. Η ταυτότητα είναι αρκετή.

    Comment


      #3
      Γιατί δεν μπορείς να τα αλλάξεις στήν Πρεσβεία τα χαρτιά σου να πάρεις καινούρια sory?

      Comment


        #4
        Εξυπηρετησε η πρεσβεια τελικα ή ...?

        Comment

        Working...
        X