Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εφορια Γερμανιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εφορια Γερμανιας

    Καλησπέρα, μία ερώτηση. Πηγαίνω Γερμανία για εργασία και η οικογένειά μου μένει Ελλάδα. Η σύζυγος δεν εργάζεται στην Ελλάδα αλλά έχει εισόδημα από ακίνητα, και εχω 2 παιδιά. Μήπως γνωρίζετε ποιά χαρτιά πρέπει να προσκομίσω από Ελλάδα για να έχω ευνοική φορολογική αντιμετώπιση (νομίζω 3.2 λέγεται) στην Γερμανία? Ευχαριστώ

    #2
    Originally posted by Michael1 View Post
    Καλησπέρα, μία ερώτηση. Πηγαίνω Γερμανία για εργασία και η οικογένειά μου μένει Ελλάδα. Η σύζυγος δεν εργάζεται στην Ελλάδα αλλά έχει εισόδημα από ακίνητα, και εχω 2 παιδιά. Μήπως γνωρίζετε ποιά χαρτιά πρέπει να προσκομίσω από Ελλάδα για να έχω ευνοική φορολογική αντιμετώπιση (νομίζω 3.2 λέγεται) στην Γερμανία? Ευχαριστώ
    Δυστυχώς ,για την Ελλάδα είσαι μια ακόμα αγελάδα που το μόνο που σκεφτεται είναι να σε αρμέξει.Για να γίνεις φορολογικός κάτοικος εξωτερικού ,θα πρέπει να υπαχθείς στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.Για να γίνει αυτό θα πρέπει το "κεντρο των ζωτικών σου συμφερόντων " να είναι στο εξωτερικό.Αυτό σημαίνει οτι δεν μπορείς να υπαχθείς στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού εαν η οικογένειά σου είναι στην Ελλάδα ,ανεξαρτήτως εαν είσαι εσύ μόνιμα στο εξωτερικό ,ακόμα και αν όλο το εισόδημα που αποκτάς προέρχεται απο το εξωτερικό .Αντιθέτως ,θα φορολογηθείς για το παγκόσμιο εισόδημα που έχεις .Αυτό σημαίνει οτι αφού εκαθαριστεί η δήλωσή σου στο εξωτερικό ,θα την μεταφράσεις και θα την καταθέσεις στην ΔΟΥ που ανήκεις.Αυτοί θα δουν τι εισόδημα είχες και τι φόρους πλήρωσες ήδη εκεί .Εαν οι εκεί φόροι ειναι μεγαλύτεροι απο τους Ελληνικούς δεν θα πληρώσεις στο Ελληνικό δημόσιο ,αντίθετα μπορείς ενδεχομένως να καλύψεις και τα τεκμήρια διαβίωσης.Εαν οι φόροι που πλήρωσες στο εξωτερικό είναι μικρότεροι απο αυτούς που υποχρεούσαι να πληρώσεις στην Ελλάδα για το παγκόσμιο πλεον είσόδημά σου (αθριστικά με το Ελληνικό ) θα φορολογηθείς και θα πληρώσεις την διαφορά.Αν δε δουλευεις σε καμία χώρα που δεν πληρώνεις εφορία πχ Κατάρ ή κάποιες βόρειες περιοχές του Καναδά ,τότε την έκατσες γιατί θα πληρώσεις αυτά που δεν πληρωσες εκεί στην Ελλάδα.Οταν βρίσκεσαι στο εξωτερικό και χρησιμοποιείς τραπεζικές υπηρεσίες για μεταφορές χρημάτων απο και πρός την Ελλάδα ,όπου υπάρχει συμφωνία αποφυγής διπλής φορολογίας με την χώρα αυτή ,το βλέπουν οι Ελληνικές αρχές και ζητάνε στοιχεία για τυχόν εισοδήματά που είχες .Τελικώς δηλαδή ,θα το δουνε και θα σου βάλουν να πληρώσεις αναδρομικά με τόκους και πρόστιμα.

    Με μια λέξη δηλαδή ,όχι ευνοική αντιμετώπιση θα εχεις ,μάλλον το αντίθετο θα πρέπει να περιμένεις.Οταν έρχεται πτήση πλέον είδικά απο αραβικές χώρες ,οι τελωνιακοί κάνουν σωματικό έλεγχο και για ποσά πάνω απο 10.000 κάνουν και κατασχέσεις σε περίπτωση που δεν τα δηλωσεις.

    Comment

    Working...
    X