Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ασφαλεια...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ασφαλεια...

    Καλησπερα απο στοθτγκαρδη... ειμαι εδω απο τον νοεμβριο.. θελω αν μπορειτε να με βοηθησετε.. Εδω δεν δουλευω παω σε σχολειο να μαθω την γλωσσα.. Απο Ελλαδα ειχα βγαλει ευρωπαικη καρτα ασφαλισης απο το ΙΚΑ. (η οποια βεβαια εληξε πριν ενα μηνα) . Στην Ελλαδα ειμαι ακομα φοιτητρια. Εδω δεν εχω ασφαλεια δεν μου εχει ερθει κανενα χαρτι κλπ. Σημερα μου ειπε μια κοπελα οτι θα πρεπει να πληρωσω ολους αυτους τους μηνεσ που δεν εχω κανει ασφαλεια και επαθα ενα σοκ.. αληθευει?? και αν ναι ποια ειναι η πιο φθηνη ασφαλεια που μπορω να κανω??

    #2
    Γεια σας,

    Αν είστε ασφαλισμένη στην Ελλάδα δεν πρέπει να πληρώσετε τίποτα. Βάση νόμου αν έχετε ασφάλεια εντός ευρώπης δεν υπάρχει πρόβλημα μέχρι να λήξει φυσικά. Απλά θα πρέπει να το αποδείξετε πως έχετε όντως ασφάλεια με κάποιο χαρτί που θα στείλει σε εσάς η υπηρεσιακά ο φορέας σας στην Ελλάδα σε αυτόν στη Γερμανία αφού τους το ζητήσετε. Ακόμα και πάνω στους γονείς σας αν είστε ασφαλισμένη είναι εντάξει

    Αρκετοί στην Γερμανία είναι ασφαλισμένοι στον ΑΟΚ. Υπάρχουν και άλλοι φορείς φυσικά και η τιμή διαφέρει ανάλογα με το τι θέλετε να περιέχει η ασφάλεια σας.

    Comment


      #3
      Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση.. Αλλα σε ποιον να το αποδειξω?? εννοεις αν μου ζητηθει?? η να το παω εγω καπου χωρις να μου ζητηθει???

      Comment


        #4
        Όταν σας ζητηθεί. Όταν πάτε να ασφαλιστείτε στη Γερμανία θα σας ρωτήσουν που είχατε ασφάλεια πριν, πόσο καιρό είστε στη Γερμανία κτλ. Σε αρκετές περιπτώσεις όταν καταλάβουν πως δεν είχατε κάποια ασφάλεια τότε σας ζητάνε να πληρώσετε γιατί κάθε κάτοικος οφείλει να έχει ασφάλεια από όσο γνωρίζω.

        Comment

        Working...
        X